جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

آموزش جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل: راهنمای کامل غیرفعال کردن AirTag

آموزش جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل
فهرست مطالب

ایرتگ محصول جدید و کوچک اپل است که نقش ردیاب و عمر طولانی دارد، و می تواند در شرایط مناسب مکان دقیق را به شما نشان دهد. AirTag، برخلاف GPS که نیاز به اتصال شبکه دارد و شارژ باتری را به سرعت خالی می کند، با شبکه‌ی Find My آیفون ها، آیپدها و مک های سرتاسر جهان کار و از سیگنال Bluetooth LE برای اسال و دریافت پیام استفاده می کند. اما اگر نخواهیم AirTag ما را ردیابی کند چه؟ در این بخش از آموزش اپلی مجله‌ی انارمگ به آموزش جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل خواهیم پرداخت. 

ایرتگ هزاران کاربرد مفید و مثبت دارد اما اگر کسی بدون اطلاع‌تان موقعیت شما را ردیابی کند، ممکن است پیامدهای خطرناکی داشته باشد. برای مثال، پلیس شهر یورک York کانادا به تازگی اعلام کرد که افرادی چندین ایرتگ را در نقاط مخفی خودروهای پارکینگ ها کار می گذارند و محل زندگی صاحب خودرو را پیدا می کنند. سپس خودروها را از جلوی درب خانه‌شان به سرقت می برند. در مورد دیگری، خانمی ادعا کرده بود که ایرتگی در کیف خود پیدا کرده که متعلق به او نبوده و آیفونش با پخش صدای هشدار او را از وجود این دستگاه باخبر کرده است. مقامات ایالت نیویورک و پنسیلوانیای آمریکا نیز به مردم درباره‌ی سواستفاده از ایرتگ های اپل هشدار داده اند. 

مشکلاتی از این قبیل چندان زیاد نیستند (پلیس یورک گفته تنها ۵ سرقت از ۲۰۰۰ سرقت ماشین با ایرتگ صورت گرفته است). اپل سپرهای امنیتی مختلفی تعبیه کرده است تا اگر چناچه دستگاهی که متعلق به شما نباشد، همراه شما جابه‌جا شود و صاحب اصلی آن نزدیک دستگاه نباشد، آیفون، آیپد و حتی خود ایرتگ نیز به شما هشدار دهد. ابزارهایی در آیفون وجود دارد که می تواند خودبه‌خود ایرتگ مخفی را پیدا و آن را غیرفعال کند. به علاوه این که اپلیکیشن اندرویدی نیز در گوگل پلی وجود دارد که ایرتگ های اطراف را اسکن می کند. 

در مواردی ممکن است خودبه‌خود متوجه شوید که شخصی موقعیت مکانی شما را ردیابی می کند: ممکن است شخصی یا عضوی از خانواده‌تان خیلی غیرمنتظره در مکانی که انتظارش را ندارید ظاهر شود. یا ممکن است شخصی با ایمیل، پیامک یا … موقعیت مکانی یا فعالیتی که در حال انجامش هستید را به شما بگوید. هنگامی مخصوصا در معرض ردیابی هستید که می خواهید رابطه‌ی قدیمی‌تن را به هم بزنید یا از همسرتان طلاق بگیرید، و یا رابطه‌تان را با عضوی از خانواده به دلایلی به هم زده‌اید و او حالا به دنبال انتقام است. 

حالا به هر دلیلی هم که باشد، نیازی نیست نگران باشید چرا که در پایین نحوه‌ی جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل را به شما آموزش می دهیم. 

آموزش جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل

هرکس که در ردیابی اشیای گمشده با ایرتگ و نمایش موقعیت مکان آن دستگاه به صاحب اصلیش شرکت می کند، قطعا به شبکه‌ی Find My پیوسته است. به همین خاطر، هرکس که در اطراف خود می بینید ممکن است در ردیابی AirTagی به شخصی کمک کرده باشد. 

با این حال، حداقل کاری که می توانید بکنید این است که از شبکه‌ خارج شوید. اگرچه با انجام این کار دیگر نمی توانید با استفاده از شبکه‌ی عظیم Find My، آیفون، آیپد، اپل واچ، مک یا ایرتگ گم‌شده یا دزدیده‌شده‌ی خود را پیدا کنید. 

  • در iOS 13 و iPadOS 14 یا بالاتر به Settings بروید؛ سپس روی نام اکانت بزنید؛ به مسیر Find My > Find My iPhone/iPad بروید و در نهایت Find My network را غیرفعال کنید.
  • در macOS 10.15 Catalina یا بالاتر به صفحه‌ی Apple ID بروید؛ لینک iCloud را از سمت چپ انتخاب کنید؛ روی گزینه‌ی Options در سمت راست گزینه‌ی Find My Mac کلیک کنید و در نهایت قابلیت Offline Finding یا Find My network (بستگی به نسخه‌ی macOS دارد) را غیرفعال کنید.

نسخه‌ های قدیمی‌تر iOS و  macOS از شبکه‌ی Find My پشتیبانی نمی کنند. 

اگر دائما در سفرید و از مناطق شهری یا روستایی گذر و یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنید، دستگاه های اپلی دیگر کاربران سیگنال ایرتگی که همراه شما است را دریافت و موقعیت آن را ردیابی می کنند. حتی اگر در جاده برای استراحت کنار بزنید، اگر فردی آیفون داشته باشد و با فاصله‌ی ۱۵ متری از کنار شما رد شود هم می تواند سیگنال ایرتگ شما را دریافت کند. یا حتی ممکن است هنگام رانندگی از کنار ماشین هایی عبور کنید که آیفون یا آیپدشان به شبکه‌ی اتصال همراه متصل باشد.

محدوده‌ی سیگنال Bluetooth LE به طرز عجیبی بزرگ است. ما ایرتگی را در خودرو قرار دادیم. به طبقه دوم رفتیم و فاصله‌ی عرضی‌مان با خودرو ۱۵ متر بود. با این حال، با دیگر دستگاه های اپلی‌مان همچنان می توانستیم سیگنال های ایرتگ را دریافت کنیم چه برسد به همسایه هایی که از کنار خودروی ما عبور می کردند. 

از اسکنر بلوتوث برای پیدا کردن ایرتگ استفاده کنید

از آن‌جا که AirTag مدام سیگنال های بلوتوثی برای دستگاه های اپلی می فرستد، می توانید با ردیاب ساده‌ی بلوتوثی که مخصوص iOS یا iPadOS باشد، محدوده‌ی زندگی خود را اسکن کنید و ببینید آیا ایرتگی در اطراف شما است یا نه. این اپلیکیشن های اسکنر بلوتوث نمی توانند ایرتگ را تشخیص دهند – چرا که Bluetooth ID ایرتگ به طور مداوم تغییر می کند تا قابل تشخیص نباشد – اما تصویر کلی‌ای در اختیار شما خواهند گذاشت. مثلا می توانید نام دستگاه های بلوتوثی اطراف‌تان را مشاهده کنید. 

BLE Scanner اپلیکیشن نه چندان خوب اما رایگان است که لیست دستگاه های بلوتوثی که آیفون یا آیپد شما تشخیص داده است را به شما نشان می دهد و طرحی در اختیار شما می گذارد که در آن با دقت نه چندان بالا دستگاه ها را بر اساس قدرت سینگال هایشان مرتب می کند. این قابلیت به ویژه زمانی به کار شما می آید که می خواهید ببینید آیا کسی ایرتگی در زیر ماشین شما کار گذاشته است یا نه. البته اگر دستگاه های همسایه هایتان در آنجا باشد، این قابلیت دیگر کارایی چندانی ندارد. دستگاه های بلوتوثی معمولی نام هایی مثل “پرینتر HP OfficeJet Pro 9010 series” دارند. یا دستگاه های خاص‌تر مثل مک، آیفون، آیپد، اپل تی وی، ردیاب فیت بیت و … نام های خاص خودشان را دارند. 

مزیت اپلیکیشن Bluetooth BLE Device Finder (دانلود آن رایگان است اما برای استفاده از قابلیت های اضافی باید اشتراک ۴.۹۹ دلاری آن را بخرید) این است که مشخصات تخصصی دستگاه های بلوتوثی اطراف را در اختیار شما می گذارد. به همین خاطر می توانید تا حدی قانونی بودن و یا نبودن این دستگاه ها را تشخیص دهید. 

آموزش جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل

شما می توانید تمام دستگاه های بلوتوثی مشخص‌شده – به علاوه دستگاه هایی که از نام‌شان نمی توانید تشخیص‌شان دهید – را غیرفعال کنید. و نیازی نیست نگران دستگاه هایی باشید که بدون نام باقی می مانند. در نتیجه، پیشنهاد می کنیم برای امنیت بیشتر این اپلیکیشن کاربردی را دانلود کنید. 

از آن‌جایی که ایرتگ هیچ اطلاعاتی به جز فاصله‌ با صاحبش را نشان نمی دهد، تنها راهی که کسی بتواند اطلاعاتی درباره‌ی موقعیت مکانی شما کسب کند این است که آن را در کیف یا زیر ماشین شما بگذارد. اگر ایرتگ در خانه، محل کار یا کلاس درس شما باشد، هیچ اطلاعات به‌دردبخوری به صاحبش نمی فرستد و امکان سو استفاده از آن وجود ندارد. پس این هیچ مشکلی ندارد چرا که ایرتگ نه می تواند صدای شما را ضبط کند و نه از شما فیلم بگیرد. اما اگر داخل جیب لباستان و کیف یا کیف پول باشد، یا به پوشه‌ای که حمل می کنید چسبیده باشد، و یا داخل و یا زیر ماشین شما باشد، قطعا امنیت‌تان به خطر خواهد افتاد. 

اگر تا به حال ایرتگ از نزدیک ندیده‌اید، می توانید نصویر آن را در ابتدای این مطلب مشاهده کنید. ایرتگ چیزی اندازه‌ی سکه‌ی ۵۰۰ تومانی بوده و ضخامت آن ۳ یا ۴ برابر آن است و ظاهری تقریبا کروی‌شکل و گرد دارد. شماره‌ سریالی روی آن حک نشده است اما جلوتر خواهیم گفت که چگونه می توانید با NFC شماره سریال آن را پیدا کنید. 

  • جیب های خود را خوب بگردید: جیب لباس ها و شلوارها را خالی و تمام زیپ های کیف ها، چمدان ها، کیف پول هایتان را باز کنید و به دنبال ایرتگ بگردید. 
  • خودرو خود را خوب بررسی کنید: خودروها چندین بخش غیرقابل دسترسی دارند. از آن‌جایی که ایرتگ عمر یک‌ساله دارد، ممکن است کسی آن را لای پارچه بپیچد تا صدای بوقش را نشنوید. کافی است خودرو خود را دور از مکان های شلوغ پارک کنید و با اپلیکیشن هایی که در بالا به شما معرفی کردیم به دنبال سینگال دستگاه بلوتوثی ایرتگ بگردید. 

حتی اگر کسی به خانه، محل کار، مدرسه و یا خودرو شما دسترسی نداشته باشد و مرسوله های پستی‌تان را در آدرسی دیگر دریافت کنید، همچنان ممکن است شخصی بسته‌ای برای شما ارسال کند و ایرتگ را داخل آن مخفی کند. و زمانی که شما بسته را به داخل خانه می برید، آن شخص از موقعیت مکانی شما باخبر می شود. اگر تحت شرایط خاصی هستید، بهتر است حتما بسته های ارسالی‌تان را قبل از رسیدن به خانه بررسی کنید. 

اعلان ها و هشدارها

از دیگر مباحثی که در مطلب آموزش جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل به آن می پردازیم، بحث اعلان ها و هشدارها است. اگر ایرتگی در مجاورت شما باشد که نه مال شما است و نه به حساب آیکلاود شما تعلق دارد، اپل دو نوع هشدار برای شما می فرستد. این هشدارها بعد از مدتی و یا زمانی که حرکت می کنید و ایرتگ هم با شما حرکت می کند برای شما ارسال می شوند. 

اولین هشدار: اگر آیفون یا آیپد با سیستم عامل iOS/iPadOS 14.5 یا بالاتر داشته باشید، ایرتگ حرکت و جابه‌جایی شما را با شناسه‌ی بلوتوث خاصی دنبال می کند. در این صورت، هشداری برای شما ارسال می شود. این هشدار به شما می گوید که ایرتگی همراه خود دارید که متعلق به شما نیست و اگر روی گزینه‌ی آن ضربه بزنید اطلاعات آن را برای شما نمایش می دهد. اطلاعاتی که نشان می دهد شامل مدت زمانی که ایرتگ با شما بوده و موقعیت هایی که ایرتگ سیگنال ارسال کرده است می باشد. 

اپل البته می گوید که ممکن است ایرتگ سهوا به دست شما افتاده باشد. مثلا ممکن است چیزی را از کسی به قرض گرفته باشید و ایرتگ به آن چسبیده باشد. در این صورت، اگر با صاحب ایرتگ عضو گروه Family Sharing باشید، می توانید هشدارهای safety را به مدت یک روز غیرفعال کنید. همچنین می توانید روی نمایشگر آیفون ضربه بزنید تا ایرتگ (با استفاده از سیگنال های بلوتوثی) از خود صدا پخش کند.

بعد از این که بسیاری از کاربران گزارش دادند که اسپیکر ایرتگ را غیرفعال کردند، اپل اعلام کرد که صدا یا اعلانی برای آیفون، آیپد و یا آیپاد همراه شما در نظر خواهد گرفت. این هشدار همچنین به شما قابلیتی مثل پخش صدا یا Precision Finding (در صورت فعال بودن) می دهد. اپل همچنین گفته که با صدایی با ریتمی متفاوت در نظر خواهد گرفت تا کاربر بتواند راحت‌تر ایرتگی که خود صاحبش نیست و با خود به همراه دارد را پیدا کند. 

با این حال، شناسه‌ی بلوتوثی که AirTag و تمام دستگاه های اپلی که در جمع‌سپاری Find My شرکت دارند از خود تولید می کنند، مدام تغییر می کند تا افراد سودجو نتوانند موقعیت آیفون یا ایرتگ را ردیابی کنند. اگر ID بلوتوث تغییر نمی کرد، افراد می توانستند با شناسه‌ی بلوتوثی نامشخص دستگاه های شما را ردیابی کنند. در نتیجه، به عبارتی آیفون یا آیپد شما باید در مدت زمان نسبتا کوتاه ایرتگی که با خود حمل می کنید را شناسایی کند و گرنه ID آن به سرعت تغییر می کند و غیرقابل تشخیص می شود. 

دومین نوع هشدار: ایرتگ بعد از این که “مدت طولانی‌ای” – حدودا سه روز – از دستگاه صاحبش دور می ماند، در صورت حرکت از خود صدای بوق تولید می کند. اگر ناگهان صدای بوقی از داخل کیف یا درون ماشین‌تان شنیدید، بالاخره زمان آن می رسد که به شکار ایرتگ بروید!

این هشدار صوتی گرچه از چیزی که انتظارش را داریم کم‌کاربردتر است. اگر شخصی که قصد تعقیب شما را دارد و یا شخصی که می خواهد فعالیت های شما را در نظر بگیرد، در طول این سه روز به محدوده‌ی ایرتگ نزدیک شود و بداند که نسخه‌ی سیستم عامل آیفون یا آیپد شما ۱۴.۵ یا بالاتر نیست، می تواند به راحتی کاری کند تا ایرتگ اصلا بوق نزند. بوق ایرتگ نه ممتد است و نه صدای بلندی دارد و می توان بدون قرار گرفتن در محدوده بلوتوث آن، صدای آن را غیرفعال کرد. 

اگر گوشی اندرویدی دارید، می توانید با استفاده از اپلیکیشن Tracker Detect ایرتگ های ناخواسته را ردیابی کنید. کاربرد آن از اپلیکیشن Find My اپل بسیار کمتر است و مجبورید به طور دستی تنظیمات را انجام دهید. 

آموزش جلوگیری از ردیابی با یافتن شماره سریال و غیرفعال کردن ایرتگ اپل

اگر ایرتگ ناخواسته را پیدا کردید، می توانید بدون هیچ مشکلی و بدون این که صاحب آن را پیدا کنید اطلاعات آن را استخراج کنید. ایرتگ اتصال NFC دارد که هم برای جفت‌سازی با آیفون و هم برای باز کردن لینک URL با تبلت یا گوشی هوشمند از آن استفاده می شود. گوشی های اندرویدی نیز می توانند از NFC ایرتگ استفاده کنند چرا که انکودی که اپل در ایتگ استفاده کرده، انکود استاندارد است. در لینک URL می توانید شماره سریال ایرتگ را مشاهده کنید. همچنین قادر خواهید بود شماره تلفن فردی که اعلام مفقودی ایرتگ را گزارش داده است را ببینید. صاحب ایرتگ به هیچ‌وجه نمی تواند بفهمد که چنین صفحه‌ای باز شده است. به علاوه که اپل هیچ لینک مستقیمی به کاربر نمی دهد و با این کار امنیت او را به کلی حفظ می کند. 

با این حال، اگر شخصی قصد سو استفاده داشته باشد و شما قصد پیگیری مساله از طریق مراجع قانونی داشته باشید، شماره سریال ایرتگ به کارتان خواهد آمد. از آن‌جا که ردیابی ایرتگ نیاز به جفت‌سازی با یک دستگاه اپلی، اتصال به حساب iCloud و آیفون یا آیپدی دارد که وارد حساب کاربری شده باشد، هرکس که قصد ردیابی موقعیت شما را داشته باشد، ردی از خود روی گوشی همراه، شبکه اتصال داده و دیگر موقعیت های مکانی به جا می گذارد. 

آموزش جلوگیری از ردیابی با ایرتگ اپل

اپل از رمزگذاری پایانه به پایانه برای محافظت از اطلاعات مکانی کاربر استفاده می کند. به همین خاطر آیفون، آیپد یا مک باید ابتدا از فیلتر اپلیکیشن Find My گذر کند. اما اطلاعات روی دستگاه به این اندازه ایمن نیست. پلیس و کارآگاه های دولتی می توانند رابطه‌ای بین ورود و دسترسی به حساب کاربری و همچنین اطلاعات جفت شدن ایرتگ با یک دستگاه آیفون یا آیپد خاص پیدا کنند. اگر افراد سودجو از این جزیایت بی‌اطلاع باشند، پلیس می تواند به راحتی آن ها را شناسایی کند. 

بعد از این که ایرتگ را پیدا و اطلاعات مورد نظر آن را استخراج کردید، نیازی نیست به چکش روی آن بکوبید! شما می توانید باتری ایرتگ را، برخلاف دیگر دستگاه های اپلی، به راحتی جدا کنید. کافی است با اعمال کمی فشار قسمت فلزی آن را در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید (از قسمت بالا راست تا قسمت بالا چپ) تا ایرتگ باز شود و بتوانید باتری آن خارج کنید. 

برچسب‌ها: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *