انارمگ
۰

مقایسه ایرتگ اپل با تایل پرو و چیپولو وان اسپات: کدام ردیاب عملکرد بهتری دارد؟

مقایسه ایرتگ اپل با تایل پرو و پیچولو وان اسپات

اپل با عرضه ایرتگ به میدان رقابتی دستگاه های ردیاب وارد شد؛ اما ایرتگ اپل چه تفاوت ها و شباهت هایی با تایل پرو و پیچولو وان اسپات دارد؟ در پایین به مقایسه ایرتگ اپل با تایل پرو و پیچولو وان اسپات خواهیم پرداخت.

ایرتگ یک دستگاه های ردیابی است که مدت زیادی، چه قبل کنفرانس بهاره اپل و چه بعد آن، منتظر معرفی آن بودیم. کاربران می توانند با چسباندن ایرتگ به هر شی ای، آن را هنگام مفقودی با برنامه Find My پیدا کنند و همین خود یکی از امکانات بسیار فوق‌العاده ای است که کاربران مدت ها منتظر آن بودند. 

با این حال اپل در بازار دستگاه های ردیاب تنها نیست و رقبایی دارد. درست است که ایرتگ اپل ردیاب محشری است اما اپل باید ابتدا بتواند بر تایل و چیپولو پیروز شود. 

طبق شواهد، تایل پرو بزرگ‌ترین رقیب ایرتگ است؛ تایل سال ها است که در زمینه تولید ردیاب فعالیت می کند و چندین دستگاه tracking مختلف در بازار دارد. تایل به اکسسوری ها چسبنده خود معروف است اما همچنین ممکن است شنیده باشید که طی سال های گذشته چندین شکایت از کمپانی اپل داشته است. 

از آن جایی که تایل چندساعت بعد از معرفی ایرتگ درباره اپل گفت:«از سابقه پلتفرم خود استفاده می کند تا بازار رقابت را به طور غیرمنصفانه ای محدود کند» و همچنین روز بعد در Senate بر ضد اپل شهادت داد، می توان گفت که این دو کمپانی علاقه ی چندانی به هم ندارند!

البته تایل چندین دستگاه مختلف در بازار دارد اما این جا به مقایسه ایرتگ اپل و تایل پرو خواهیم پرداخت. با این که تایل رقیب قدری برای اپل است اما اپل باید نگران رقیب سرسخت دیگری نیز باشد.

معرفی شبکه Find My و دستگاه چیپولو

اپل درروز ۷ آوریل شبکه Find My را به طور رسمی در برنامه اکسسوری های خود معرفی کرد. دستگاه های third-party (دستگاه های غیراپلی) می توانند با بهره‌گیری از این شبکه همان امکانات ردیابی را در اختیار کاربران قرار دهند. این باعث شد تا چه کمپانی هایی که تمرکز اصلی‌شان بر دستگاه های ردیاب بود، چه کمپانی های تولید اکسسوری که سابقه چندانی در بحث ردیاب ها نداشتند و چه تازه واردان این صنعت بتوانند از شبکه اپل برای ردیابی دستگاه های خود استفاده کنند.

کمپانی های غیراپلی حالا مجبور نیستند سیستمی جداگانه برای ردیابی دستگاه های خود معرفی کنند می توانند از شبکه‌ی اپل که از پیش موجود است و عملکرد آن تایید شده استفاده کنند؛ پروسه پیشرفت این شرکت ها با شبکه Find My به طرز فوق‌العاده‌ای ساده شده است. همچنین دیگر لازم نیست اپلیکیشن مجزایی برای ردیاب خود درست کنند و کاربران خواهند توانست از برنامه Find My دستگاه های اپلی برای ردیابی deviceها خود استفاده کنند.

مقایسه ایرتگ اپل و تایل پرو

اولین تولیدکنندگانی که به شبکه Find My اضافه شدند کمپانی تولید e-bike (دوچرخه الکترونیکی) VanMoof و تولید ایربادز Belkin بودند. چیپولو اولین دستگاهی بود که تراشه آن مخصوص ردیابی دستگاه ها بود و به خوبی روی Find My کار می کرد؛ همین باعث می شود که سومین کاندیدای ما در بحث مقایسه، چیپولو وان اسپات باشد.

علاوه بر مقایسه ایرتگ اپل و تایل پرو به بررسی چیپولو وان اسپات نیز خواهیم پرداخت چرا که این دستگاه به طور انحصاری با شبکه Find My کار می کند. 

مقایسه مشخصات ایرتگ اپل ، تایل پرو و چیپولو وان اسپات

 
ایرتگ اپل
تایل پرو
چیپولو وان اسپات
عمر باتری بیش از یک سال یک سال یک سال
سیستم ردیابی آیتم Find My و Lost Mode برنامه Tile و Community Find  Find My و Lost Mode
اتصال بلوتوث LE، اولترا وایدبند و NFC بلوتوث LE بلوتوث LE
مقاومت در برابر آب ۱ متر به مدت ۳۰ دقیقه ۱.۵ متر به مدت ۱ ساعت Splash-proof (مقاوم در برابر قطرات آب)
محدوده دسترسی -تعیین نشده- ۱۲۱ متر -تعیین نشده-
نویز اسپیکر داخلی اسپیکر داخلی، ۱۲۸db (دسی بل) اسپیکر داخلی، ۱۲۰db (دسی بل)
حلقه جاسوییچی ندارد دارد دارد
قیمت هرکدام ۲۹دلار، پک چهارتایی ۹۹دلار هرکدام ۳۴.۹۹دلار، پک چهارتایی ۹۹دلار -تعیین نشده-

 

مقایسه مشخصات فیزیکی ایرتگ اپل ، تایل پرو و چیپولو وان اسپات

ایرتگ اپل اندازه یک سکه است؛ قطر آن ۳.۲ سانتی متر بوده و ۷۸ میلی متر ضخامت دارد. تایل پرو در مقایسه با ایرتگ اپل اندیک بزرگ تر است. قطر آن ۴.۲ سانتی متر و ضخامت آن ۶۵ میلی متر است. 

قطر چیپولو وان اسپات ۳.۷۸ سانتی متر و پهنای آن ۶.۳۶ میلی متر است؛ اندازه آن از ایرتگ بزرگ‌تر اما ضخامت آن بسیار کم‌تر است. 

دیگر تفاوت این دستگاه ها این است که تایل پرو طراحی چهارگوش شکل با لبه های گرد دارد درحالی که ایرتگ و چیپولو وان اسپات طراحی دایره ای دارند. تایل پرو به واسطه طراحی مربعی‌شکلش فضای بیشتری نسبت به این دو دستگاه اشغال می کند. 

مقایسه ایر تگ اپل و تایل پرو و چیپولو وان اسپات

همچنین هرکدام به نحو خاصی به دستگاه های مختلف متصل می شوند. نحوه چسباندن ردیاب بستگی به انتخاب شما دارد – و در عمل کار بسیار دشواری است – قطعا هیچ کس مایل نیست که ردیاب را با چسب قطره ای به دستگاه خود بچسباند!

خرید گیفت کارت ارزان اپل – کلیک کنید

 

اپل نحوه اتصال را به اختیار مشترکان قرار داده است؛ خریداران می توانند اکسسوری های مختلفی برای ایرتگ خود بخرند. روی تگ هیچ سوراخ یا قلابی وجود ندارد. در نتیجه یا باید آن را همانطور که هست با خود حمل کنید و یا یکی از چندین اکسسوری مختلفی که حالا در بازار موجود است را خریداری کنید. 

هم چیپولو و هم تایل حفره ای روی بدنه خود دارند. شما می توانید ردیاب را با قلاب، با گره زدن نخی به آن و یا با حلقه جاکلیدی حمل کنید. همین نکته باعث می شود که تایل پرو و چیپولو وان اسپات در مقایسه با ایرتگ اپل دستگاه های کاربردی تری باشند. با خرید این دو ردیاب در اکثر مواقع نیازی به خرید اکسسوری اضافه نخواهید داشت. 

مقایسه AirTag و Tile One

همچنین هرکدام از این دستگاه ها میزان مقاومت متفاوتی دربرابر آب دارند. ایرتگ اپل تا عمق یک متری به مدت ۳۰ دقیقه ضدآب است و تایل پرو تا عمق ۱.۵ متری به مدت ۱ ساعت. 

چیپولو اما در بحث مقاومت دربرابر آب حرفی برای گفتن ندارد. درجه بندی مقاومت آن IPX5 است؛ IPX5 در واقع درجه مخصوص مقاوت در برابر قطرات آب است. شاید زیر باران دوام بیاورد اما اگر داخل آب بیوفتند قطعا خراب می شود. 

مقایسه قدرت سیگنال و نویز ایرتگ اپل ، تایل پرو و چیپولو وان اسپات

هرسه ردیاب دست کم اتصال بلوتوث LE دارند. این باعث می شود تا از راه دور نیز کار کنند اما این جا نیز تفاوت هایی باهم دارند. تایل گفته بلوتوث تایل پرو تا برد ۱۲۱متری کار می کند. 

نه اپل و نه چیپولو درمورد برد بلوتوث ایرتگ و وان اسپات حرفی نزدند اما به احتمال زیاد محدوده اتصال آن با تایل پرو یکی است. 

ایرتگ علاوه بر بلوتوث دو تکنولوژی ارتباطی دیگر نیز در سخت‌افزار خود دارد؛ Ultra-Wideband و NFC.

NFC باعث می شود تا فرد یابنده بسیار راحت‌تر صاحب دستگاه را پیدا کند. اگر فرد یابنده ایرتگ آن را به پشت آیفون خود بچسباند، پیغامی برای شما فرستاده می شود که می تواند حاوی جزییات اضافی مثل اطلاعات تماس فرد یابنده باشد. 

NFC ایرتگ اپل

اولترا وایدبند نیز پشتیبانی از ارسال و ذخیره اطلاعات دقیق در ایفون – به نام Precision Finding – را بر عهده دارد. اگر دستگاه شما در محدوده یک اتاق یا خانه‌تان گم شده باشد، Precision Finding فاصله شما با ایرتگ را روی دستگاه نشان می دهد و همچنین جهت آن را به شما می گوید. 

البته این قابلیت تنها در آیفون هایی که UWB دارند (سری آیفون ۱۱ و آیفون ۱۲) موجود است. آیفون های نسل قدیمی تر نیز از بلوتوث ایرتگ پشتیبانی می کنند اما مود Precision Finding ندارند. 

نه تایل پرو و نه چیپولو وان اسپات هیچکدام مانند ایرتگ اپل چنین قابلیت هایی ندارند و از تکنولوژی بسیار سنتی تر برای ردیابی استفاده می کنند: پخش صدا. هرسه دستگاه داخل خود بلندگوهایی دارند که از خود نویزی پخش می کنند و کاربر می تواند محل حدودی ردیاب را تشخیص دهد.

هم Tile Pro و هم Chipolo One Spot فرکانس صدای ۱۲۸ و ۱۲۰ دارند که حقیقتا بیش از حد معمول است و کاربر می تواند حتی از فاصله دور نویز ردیاب را بشنود. داخل اپل ایرتگ نیز بلندگو تعبیه شده و با این که قدرت فرکانس آن را نمی دانیم اما احتمال می دهیم کار راه انداز باشد.

مقایسه Find My network و Tile Network

هم ایرتگ و وان اسپات از شبکه Find My برای ارسال دقیق مکان دستگاه استفاده می کنند. دستگاه در حالت Lost Mode به طور متوالی چندین پینگ بلوتوثی ارسال می کند که آیفون های مجاور می توانند آن ها را دریافت کنند. 

سپس آیفون مجاور به طور ناشناس محل دقیق را به شبکه Find My می فرستد و جزییات محل از آن جا به دست کاربر می رسد. کاربر می تواند آخرین محل گزارش شده را در برنامه Find My ایفون خود ببیند.

با این که تایل شبکه‌ای جداگانه دارد اما از همین سیستم استفاده می کند؛ تایل پینگ بلوتوثی در محیط پخش می کند که گوشی های هوشمند می توانند آن را دریافت کنند. داده‌ها – که تایل به مشترکان اطمینان داده که امن و رمزگذاری شده است – به دست کاربر می رسد و او می تواند مکان دقیق تایل پرو خود را مشاهده کند. 

در ظاهر هردو شبکه ایمن اند و محافظ اطلاعات شخصی، و هردو از یک سیستم ردیابی استفاده می کنند. با این حال، این دو شبکه چند تفاوت عمده باهم دارند و در مقایسه این دو می بینیم که شرایط به نفع تایل تمام نمی شود.

در شبکه Find My و در حالت Lost Mode، کدهای ردیاب توسط تمام گوشی های آیفون – بدون نیاز به نصب برنامه ای جداگانه – دریافت می شوند. تمام گوشی ها به طور پیشفرض و خودکار جزیی از شبکه Find My اند و توسط پلتفرم اپل بازخورد نشان می دهند.

اما در مورد تایل باید گفت که قابلیت Tile Network’s Community Find تنها در برنامه تایل قابل استفاده است. تنها دستگاه هایی که برنامه Tile روی آن ها نصب شده می توانند پینگ های بلوتوثی ردیاب را دریافت کنند. اما مزیت تایل این است که هم برروی اندروید و هم برروی ای او اس کار می کند. در نتیجه تعداد نسبتا بیشتری از دستگاه های هوشمند را تحت پوشش خود قرار می دهد اما از آن سوی قضیه، کاربران نیاز به نصب برنامه Tile دارند.

با این که کلیت این دو شبکه شبیه به هم است اما Find My شبکه ای عظیم از صدها میلیون دستگاه اپلی در سراسر جهان دارد. در نتیجه شبکه Find My در مقایسه با شبکه Tile در ردیابی اشیا گم شده بسیار کاربردی تر است و امکانات بیشتری دارد. 

یکی از ویژگی های برجسته شبکه Find My این است که اگر ردیاب ایرتگ شخص دیگری در کیف شما باشد، به شما هشدار خواهد داد. این قابیت ضدتعقیب در واقع باعث می شود که کسی نتواند با ایرتگ، شخص دیگری را بدون اطلاع او ردیابی کند. 

دیگر ویژگی ردیاب‌ها

باتری استفاده شده در هرسه دستگاه، باتری سکه‌ای (ساعتی) CR2032 است و خریداران می توانند آن را عوض کنند. عمر باتری هر سه دستگاه ۱ سال است. البته اپل گفته می شود از هر باتری بیش‌تر ۱ سال نیز استفاده کرد.

با ایرتگ می توانید در مقایسه با دو دستگاه دیگر از اکسسوری های متعدد و متنوع‌تری استفاده کنید. این در واقع به خاطر موج آغازین اکسسوری های first-party (اپلی) و third-party (غیراپلی) است. اما هدف اپل این است که بیشتر اکسسوری های توسط شرکت هایی به جز خود کمپانی تولید شوند. به احتمال زیاد ایرتگ نیز – مانند دیگر دستگاه ها – از این قضیه بهره‌مند شود. 

اکسسوری های ایرتگ اپل

چندین اکسسوری مختلف برای تایل پرو در بازار موجود است اما هنگامی که اکسسوری های ایرتگ به بازار وارد شوند به احتمال زیادی جایی برای تایل باقی نمی ماند. می توان گفت چیپولو درحال حاضر در مقایسه با رقبای خود اکسسوری های زیادی ندارد. 

تایل پرو در ۵ رنگ مختلف به بازار عرضه شده است و با این که هنوز اطلاعاتی درباره رنگ های ردیاب چیپولو وان اسپات نداریم اما احتمالا ۵ الی ۶ رنگ متفاوت داشته باشد. اپل ایرتگ را تنها با یک رنگ معرفی کرده است اما شما می توانید نقش حک شده روی آن را انتخاب کنید و یا اکسسوری گران‌قیمت Hermes با حکاکی ویژه را خریداری کنید.

هم تایل و هم چیپولو علاوه بر پرو و وان اسپات، ردیاب های دیگری نیز دارند که می توانید بسته به نیاز خود یکی از آن ها را خریداری کنید. 

کمپانی Chipolo، چیپولو وان و چیپولو کارت سری اقیانوس (که با بازیافت تورهای ماهیگیری رها شده در اقیانوس ساخته شده) و چندین مجموعه (باندل) مختلف دارد و همه این دستگاه ها نیز با برنامه Chipolo کار می کنند و از Find My پشتیبانی نمی کنند. فقط چیپولو وان اسپات است که در شبکه Find My شناسایی می شود.

تایل نیز ردیاب هایی دیگری در بازار دارد؛ تایل مت (ارزان‌قیمت)، تایل استیکر (کوچک‌) و تایل اسلیم. همچنین باندل ها و پکیچ های (مدت محدود) مختلف ردیاب های تایل نیز در بازار موجود است. 

تایل همچنین سعی کرده تا محصولات خود را با دیگر محصولات کمپانی های مختلف ترکیب کند. نمونه ای از این محصولات Nomad Passport Wallet نام دارد که ردیاب تایل درون آن بکار رفته است. این قضیه مشابه همکاری کمپانی های غیراپلی با Find My است. با این که تایل برتری زمانی در همکاری با این شرکت ها دارد اما اپل می تواند به سرعت خود را در این بخش از رقابت بالا بکشد. 

تایل در بین این سه ردیاب تنها شرکتی که سرویس پرمیوم (ویژه) ارائه می دهد. با پرداخت ماهانه ۲.۹۹دلار یا سالانه ۲۹.۹۹ دلار می توانید از امکانات زیادی بهره‌مند شوید؛ اگر شی ای را جا بگذارید پیغام هشدار برای شما ارسال می شود، باتری ردیاب به طور رایگان تعویض می شود، می توانید تایل را بدون محدودیت با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید، تاریخچه ۳۰روزه مکان ردیاب را مشاهده کنید، ۳سال وارانتی اضافه تر دریافت کنید و در پایان جز باشگاه مشتریان پرمیوم تایل شوید.

Premium Protect نیز با قیمت سالانه ۹۹.۹۹دلار همین امکانات را به شما می دهد با این تفاوت که اگر شی شما پیدا نشد تا سقف ۱۰۰۰دلار خسارت آن را به شما می پردازد.

مقایسه قیمت و موجودی بازار ایرتگ اپل ، تایل پرو و چیپولو وان اسپات

قیمت هر ایرتگ ۲۹دلار و پک ۴تایی آن ۹۹دلار – با حکاکی رایگان – است. اکسسوری های first-party (اپلی) مثل ایرتگ لوپ از ۲۹دلار و  Belkin Secure Holder با حلقه کلید از ۱۲.۹۵دلار شروع می شود. اکسسوری های چرمی Hermes نیز – با حک نقش دلخواه – از ۲۹۹دلار شروع می شود. 

ایرتگ را می توانید از ۳۰ آوریل سفارش دهید.

قیمت تایل پرو ۳۴.۹۹دلار، پک دوتایی آن ۵۹.۹۹دلار و پک چهارتایی آن ۹۹.۹۹دلار است. سری های Limited-edition (مدت محدود) نیز با قیمت بالاتر و در باندل ها موجود اند. 

چیپولو هنوز قیمت وان اسپات خود را اعلام نکرده اما احتمالا قیمت آن ۲۴.۹۹دلار و پک چهارتایی آن ۷۵دلار باشد. این کمپانی ردیاب های خود را از ماه ژوئن به بازار عرضه می کند. 

انتخاب بهترین ردیاب 

پاسخ قطعی به سوال «بهترین ردیاب کدام است؟» وجود ندارد چراکه تصمیم شما به چند فاکتور مختلف بستگی دارد. 

اگر به دستگاه های اپلی وابسته شدید و از آن ها استفاده می کنید، پیشنهاد ما اپل ایرتگ و وان اسپات است چراکه شبکه Find My نسبت به شبکه Tile مزیت های زیادی دارد و کاربردی‌تر است. تعداد بسیار زیاد دستگاه های اپلی در سراسر جهان که می توانند با شبکه Find My تعامل داشته باشند باعث شده که این شبکه از هر network رقیب دیگری بهتر و کار با آن جذاب‌تر باشد.

ردیاب اپلی ایرتگ

انتخاب بین وان اسپات و ایرتگ نیز بسته به اولویت شما دارد. افرادی که به اپل وفادار اند، به آن اعتماد دارند و آیفون سری ۱۱ یا ۱۲ دارند قطعا می توانند با انتخاب ایرتگ استفاده خوبی از قابلیت Precision Finding آن ببرند.

اما اگر می خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، نیازی به قابلیت جهت‌یاب ندارید و فقط می خواهید از شبکه Find My اپل استفاده کنید، چیپولو وان اسپات گزینه مناسب برای شما است.

با همه این تفاسیر، تایل نیز جذابیت های خودش را دارد. با این که شبکه آن تا حدی محدود است اما اگر خانواده شما هم دستگاه اپلی و هم دستگاه اندرویدی دارند، قطعا تایل گزینه بهتری است. همچنین می توان به برند و نام تایل – که سال ها در زمینه ردیاب های بلوتوثی فعالیت دارد – اعتماد کرد.  

سوال اصلی این جا است که آیا می توانید دسته کلید گم شده خود را با ردیاب پیدا کنید یا نه. اکثر کاربران اپل یحتمل به این سوال پاسخ مثبت می دهند اما آن دسته افرادی که در آیفون خود قابلیت دقتِ UWB دارند، بدون هیچ شک و تردیدی به این سوال بله خواهند گفت. 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه‌ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت‌ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *