جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

دستیار هوش مصنوعی اپل برای رونویسی، جمع بندی جلسات و سخنرانی‌ها

دستیار هوش مصنوعی اپل برای رونویسی، جمع بندی جلسات و سخنرانی‌ها
فهرست مطالب

شایعه شده است که اپل تا اواخر امسال قصد دارد قابلیت رونویسی، جمع‌بندی جلسات و سخنرانی‌ها را در بسیاری از دستگاه‌های خود پیاده‌سازی کند. اجرای این قابلیت‌ها با استفاده از هوش مصنوعی اپل در چندین برنامه اصلی آیفون امکان‌پذیر خواهد بود. در ادامه این مطلب از انارمگ همراه ما باشید تا به بررسی موارد این خبر بپردازیم.

رونویسی و خلاصه برداری به کمک هوش مصنوعی اپل

اپل برای رونویسی و خلاصه برداری از هوش مصنوعی کمک می‌گیرد
اپل برای رونویسی و خلاصه برداری از هوش مصنوعی کمک می‌گیرد

خبرها حاکی از آن است که اپل در حال کار روی خلاصه‌سازی مبتنی بر هوش مصنوعی و رونویسی صوتی برای چندین سیستم عامل نسل بعدی خود است. انتظار می‌رود که این ویژگی‌های جدید، بهبودهای قابل توجهی را در کارایی برنامه‌هایی مانند Voice Memos، Notes و سایر برنامه‌های اصلی به همراه داشته باشد.

اپل در حال آزمایش این قابلیت‌ها است تا بتواند آن‌ها را به‌عنوان یک ویژگی جدید در آپدیت‌های برنامه‌ها به همراه iOS 18 در سال ۲۰۲۴ منتشر کند. علاوه بر این، انتظار می‌رود که آن‌ها به برنامه‌های مربوطه در macOS 15 و iPadOS 18 نیز راه پیدا کنند. در مطلبی به ویژگی‌های هوش مصنوعی در آی او اس ۱۸ پرداخته‌ایم.

برنامه پیش فرض Voice Memos که در همه دیوایس‌های اپل وجود دارد، جزء اولین برنامه‌هایی خواهد بود که این قابلیت‌های ارتقا یافته را دریافت می‌کند. نسخه‌های اولیه این برنامه از صدای ضبط شده یک رونوشت ارائه می‌کند، که مشابه ویژگی Live Voicemail اپل است.

رونویسی‌ها در قسمت مرکزی پنجره برنامه ظاهر شده و جایگزین نمایش گرافیکی صدای ضبط شده در نسخه کنونی خواهند بود.

قابلیت رونویسی را در نسخه جدید Notes نیز دریافت می‌کنیم. به گفته کسانی که با این نرم‌افزار آشنایی دارند، نسخه‌های پیش از انتشار هر دو برنامه دارای یک دکمه رونویسی اختصاصی به شکل حباب گفتاری است. با ضربه روی حباب گفتار جدید، رونویسی از صدای ضبط شده نمایش داده می‌شود.

همچنین در این بروزرسانی گزینه‌ای برای جمع‌بندی صدای ضبط شده توسط دستیار هوش مصنوعی اپل وجود دارد که فورا متنی خلاصه شده از موارد کلیدی و مهم را ارائه می‌دهد.

انتظار داریم که ویژگی‌های جمع‌بندی هوش مصنوعی، همراه با گزینه‌های ضبط صوتی درون برنامه‎‌ای جدید و رونویسی زنده، اپلیکیشن Notes را به یک برنامه کامل و قدرتمند تبدیل کند. این سه ویژگی برای استفاده از بسیاری از برنامه‌های کاربردی مفید خواهد بود و پردازش داده‌های بسیاری را بر عهده می‌گیرد.

کاربران ویژگی رونویسی و جمع بندی AI اپل

ویژگی رونویسی و جمع بندی AI اپل برای چه کسانی کاربرد دارد؟
ویژگی رونویسی و جمع بندی AI اپل برای چه کسانی کاربرد دارد؟

دانش آموزان می‌توانند به راحتی، سخنرانی‌ها و جلسات آموزشی را بدون استفاده از ابزارهای شخص ثالث ضبط کنند. اگر از برنامه Notes جدید برای ضبط صدا استفاده می‌کنید، گزینه‌ای برای گنجاندن رونویسی و جمع‌بندی در یادداشت در کنار رسانه‌های دیگر مانند تصویر، پیوندها و ساختارهای داده‌ای مانند جدول‌ها وجود دارد.

این ویژگی‌ها برای افراد حرفه‌ای که به واسطه کار خود دائما در تماس‌های کنفرانسی، جلسات تجاری مجازی و یا سمینارها شرکت می‌کنند مفید است. در چنین رویدادهایی معمولا مقادیر زیادی از اطلاعات، داده‌های آماری، طرح‌های تجاری دقیق، تاریخ و زمانبندی‌ها مطرح می‌شود که هوش مصنوعی اپل می‌تواند آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و خلاصه و جمع بندی از آن‌ها ارائه دهد.

همین امر در مورد کلاس‌ها یا سخنرانی‌هایی در سطوح پیشرفته‌تر که اغلب شامل مجموعه‌ای از اطلاعات، تعاریف و ایده‌های پیچیده یا اصول نظری، مثال‌های گویا و موارد دیگر است، صدق می‌کند.

علاوه بر این، راهی بسیار کارآمد برای رونویسی و خلاصه کردن مصاحبه‌های خیلی طولانی برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران است. نویسندگان و فیلم نامه‌نویسان نیز می‌توانند به راحتی ایده‌های کلیدی را ضبط کرده و بعدا آن‌ها را بررسی کنند، بدون این‌که نیازی به پخش و گوش دادن به همه موارد ضبط شده برای جدا کردن نکات کلیدی داشته باشند.

گرچه اپل تلاش خود را کرده است تا ویژگی‌های رونویسی و جمع بندی، نتایج دقیقی را ایجاد کنند، اما باز هم اشتباه اجتناب‌ناپذیر است. بنابر این، حفظ منبع صوتی اصلی در کنار رونوشت و خلاصه ایجاد شده توسط دستیار هوش مصنوعی اپل، تضمین می‌کند که اطلاعات منبع اصلی در طی فرایند رونویسی یا خلاصه‌برداری از بین نمی‌روند.

خلاصه‌برداری بخشی از تلاش هوش مصنوعی اپل

خلاصه‌برداری تنها بخشی از تلاش هوش مصنوعی اپل است
خلاصه‌برداری تنها بخشی از تلاش هوش مصنوعی اپل است

ویژگی‌های جدید رونویسی و خلاص‌ه‌برداری تنها بخشی از تلاش گسترده اپل در زمینه هوش مصنوعی در سال جاری خواهد بود. انتظار می‌رود ویژگی‌های جمع‌بندی و خلاصه‌نویسی مشابه، از طریق مرور هوشمند به Safari 18 و برنامه‌های پیام رسان داخلی راه پیدا کند.

موارد استفاده و هدف کلی ویژگی‌های خلاصه‌برداری مبتنی بر هوش مصنوعی در Safari و Messages کاملا متفاوت است. در حالی که Notes به کاربران امکان می‌دهد تا جلسات کنفرانس‌ و سخنرانی‌ها را خلاصه کنند، Safari خلاصه‌ای از صفحات وب و از طرف دیگر، Messages نیز نسخه‌ای خلاصه از محتوای پیام را ارائه می‌دهند.

نرم‌افزار هوش مصنوعی اپل همچنین می‌تواند از حریم خصوصی کاربران محافظت کند، زیرا انتظار می‌رود که برخی از ویژگی‌های AI اپل به طور کامل روی دستگاه کار کنند. با این‌حال، در مورد رونویسی صوتی و جمع‌بندی پیشرفته هوش مصنوعی، ممکن است نیاز به پردازش از سمت سرور باشد.

اپل با گنجاندن ویژگی‌های رونویسی صوتی و جمع‌بندی در برنامه‌های خود، قصد دارد برخی از بهترین مزایای استفاده از هوش مصنوعی در دنیای واقعی را نشان دهد. هدف از به‌کارگیری هوش مصنوعی اپل، ارائه ویژگی‌هایی به کاربران برای افزایش راندمان و موفقیت وظایف روزانه آن‌ها است.

در عین حال، این شرکت امیدوار است تا در رقابت با برنامه‌های شخص ثالث که از فناوری‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، موقعیت خود را ارتقا دهد.

به‌عنوان مثال، برنامه Otter عملکردی مشابه با ویژگی‌های مورد بحث در این مقاله را دارد. کاربران با استفاده از آن می‌توانند جلسات خود را از طریق هوش مصنوعی مولد ضبط، رونویسی و جمع‌بندی کنند.

OneNote مایکروسافت نیز از ضبط صدا در قالب یادداشت‌های صوتی پشتیبانی می‌کند و به‌عنوان رقیبی برای برنامه‌های Notes و Voice Memos اپل به حساب می‌آید.

با این‌حال قابل ذکر است که همه ویژگی‌های نرم‌افزاری که اپل در نسخه‌های قبل از انتشار آزمایش می‌کند، وارد چرخه انتشار نخواهند شد. سابقه دارد که اپل پروژه‌ای را لغو کند یا ویژگی‌هایی را در هنگام انتشار سیستم عامل، تعلیق کرده و به نسخه‌های بعدی موکول کند. بنابراین هیچ تضمینی در مورد زمان‌بندی و در دسترس بود آن وجود ندارد.

سخن پایانی

با تمام این تفاسیر، در کنفرانس جهانی WWDC اپل که در ماه ژوئن برگزار خواهد شد باید در انتظار رونمایی از ویژگی‌های رونویسی و جمع‌بندی هوش مصنوعی اپل باشیم. اگر یک نویسنده، دانشجو، خبرنگار و … هستید حتما موارد ذکر شده در این مطلب برای شما مفید و امیدوارکننده است و مشتاقانه در انتظار انتشار آن توسط اپل خواهید بود. به نظر شما این ویژگی‌ها در چه زمینه‌های دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ خوشحال می‌شویم تا نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید. برای اطلاع از جدیدترین‌ها در WWDC 2024 روی لینک کلیک کنید.

به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *