جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

آی او اس ۱۸ با هوش مصنوعی و رابط کاربری جدید در راه است!

فهرست مطالب

بر اساس شایعات موجود و تاریخچه رویدادهای اپل، این شرکت تنها چند ماه تا رونمایی از آپدیت آی او اس ۱۸ در پاییز امسال فاصله دارد. اگر به دنبال آشنایی با جدیدترین تغییرات در سیستم عامل جدید اپل هستید، تا پایان این مطلب از انارمگ ما را همراهی کنید.

اپل هر ساله در رویداد WWDC که از ۱۰ الی ۱۴ ژوئن برگزار می‌شود، از برنامه‌های مهم سال آینده خود رونمایی می‌کند. در طول جلسه و طی همان هفته حوزه‌های مختلفی را پوشش می‌دهد، اما همیشه تمرکز اصلی بر روی سیستم عامل آیفون است.

برای بررسی انتظاراتی که از WWDC 2024 داریم، بر روی لینک کلیک کنید.

از آن‌جایی که عامل اصلی درآمدزایی این شرکت آیفون است، تغییراتی که اپل در iOS به وجود می‌آورد، به دقت توسط توسعه‌دهندگان و ناظران تکنولوژی مشاهده و بررسی می‌شود. نسخه بعدی سیستم عامل که قرار است iOS 18 نامیده شود، مثل همیشه مهم خواهد بود.

تغییرات آپدیت آی او اس ۱۸ چه خواهد بود؟

در پی شایعات و گزارش‌های زیادی در مورد به‌کارگیری هوش مصنوعی اختصاصی اپل، آی او اس ۱۸ می‌تواند با تغییرات و ارتقای قابل توجهی روبه‌رو شود. پیش بینی می‌شود که اپل برای رشد و رقابت با همتایان خود، قطعا بیشتر از هر زمان دیگر از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده می‌کند.

مواردی که در ادامه این مطلب به آن می‌پردازیم مجموعه‌ای از شایعات پیرامون آپدیت آی او اس ۱۸ است که آن‌چه در تابستان امسال باید منتظرش باشیم را به نمایش می‌گذارد.

تقویت هوش مصنوعی سیری

تقویت هوش مصنوعی سیری
تقویت هوش مصنوعی سیری

با ظهور ChatGPT، Google Gemini و سایر LLMها در صنعت فناوری، قابل درک است که شایعات اصلی پیرامون سیستم عامل جدید اپل در مورد هوش مصنوعی باشد و این سوال پیش می‌آید که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند بر آپدیت آی او اس ۱۸ تاثیر بگذارد؟

با توجه به این که گرگ جوسویاک، معاون بازاریابی اپل در رسانه‌های اجتماعی اشاره کرد که هوش مصنوعی را در WWDC ارائه خواهند کرد و تیم کوک نیز اعلام نمود که اخبار بیشتری در زمینه هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد، می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال جاری، iOS 18 برخی از این تغییرات را با خود به همراه خواهد داشت.

در ماه فوریه گزارشی ادعا کرد که تراشه A18 موجود در آیفون‎‌های ۲۰۲۴ از یک موتور عصبی با هسته‌های بیشتر استفاده می‌کند که باعث می‌شود تا وظایف یادگیری ماشینی را آسان‌تر پردازش کند.

اگرچه رقبای هوش مصنوعی، چت بات‌هایی را منتشر کرده‌اند، اما به طور قطع نمی‌توان گفت که اپل از یک چت بات رونمایی خواهد کرد. در عوض می‌دانیم که تغییرات مبتنی بر این ویژگی را در ارتقای گسترده دستیار هوشمند اپل یعنی سیری خواهیم دید.

مجموعه‌ای از آگهی‌های شغلی، سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی و مقالات تحقیقاتی در ژانویه نشان می‌دهد که اپل آماده است تا تغییرات بزرگی را در سیری ایجاد کند. این تغییرات می‌تواند در شخصی‌سازی‌های بیشتر و مکالمات طبیعی‌تر سیری ظاهر شود.

در نسخه بتا iOS 17.4 نیز نشانه‌هایی از تغییرات هوش مصنوعی در سیری مشاهده می‌شود و شواهدی نیز وجود دارد که اپل در حال آزمایش چهار مدل هوش مصنوعی است. دو نسخه ا‌ز AjaxGPT که LLM داخلی اپل است ظاهر شده که یکی از پردازش‌های روی دستگاه استفاده می‌کند و دیگری متکی به سرورهای خارجی است.

ویژگی‌های بیشتر هوش مصنوعی

ویژگی‌های بیشتر هوش مصنوعی در آپدیت آی او اس 18
ویژگی‌های بیشتر هوش مصنوعی در آپدیت آی او اس ۱۸

هوش مصنوعی اپل تنها در سیری ظاهر نمی‌شود، زیرا اپل در حال حاضر ویژگی‌های یادگیری ماشینی را در بخش‌های مختلف سیستم عامل و برنامه‌های خود گنجانده است.

از جمله موارد به‌کارگیری هوش مصنوعی در برنامه‌های آی او اس ۱۸ می‌توان به افزودن ابزارک‌‌های خلاصه‌سازی و تکمیل خودکار برای برنامه Pages و Keynote نام برد. اپل همچنین iWork.ai را به فهرست نام دامنه خود اضافه کرده است که به تقویت حدس و گمان iWork کمک می‌کند. هوش مصنوعی در Apple Music نیز تولید پلی لیست خودکار را به ارمغان می‌آورد.

اپل همچنین می‌تواند کار توسعه‌دهندگان را با استفاده از این فناوری آسان‌تر کند. در این زمینه شایعاتی مبنی بر به روزرسانی Xcode شنیده می‌شود که شامل ویژگی‌های تکمیل خودکار کد است.

اپل با همکاری دانشگاه کالیفرنیا یک مدل ویرایش تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی به نام MGIE را در ماه فوریه منتشر کرد. سایر محققان اپل نیز یک مقاله تحقیقاتی در مورد ایجاد یک برنامه آزمایشی هوش مصنوعی به نام Keyframer منتشر کردند که به کاربران امکان می‌دهد یک تصویر و نحوه متحرک‌سازی آن را توصیف کنند.

ظاهرا اپل در مورد استفاده از فناوری‌های گوگل و بایدو در برخی از ظرفیت‌های خود نیز سخن گفته است.

حتی گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که اپل یک اپ استور هوش مصنوعی را باز می‌کند، اگرچه می‌تواند آن را به‌عنوان بخشی از اپ استور اصلی نیز اضافه کند.

رابط کاربری

تغییرات رابط کاربری در iOS 18
تغییرات رابط کاربری در iOS 18

از آن‌جایی که انتظار می‌رود تا هوش مصنوعی بخش بزرگی از تجربه iOS 18 در زمان عرضه را داشته باشد، قطعا تغییرات دیگری نیز در سیستم عامل وجود خواهد داشت. یکی از این تغییرات نحوه تعامل واقعی کاربران با سیستم عامل یا همان رابط کاربری خواهد بود.

در ۲۴ مارس، خبرنامه بلومبرگ اعلام کرد که اپل سفارشی‌سازی صفحه اصلی را در آی او اس ۱۸ برای کاربران آسان‌تر خواهد کرد. با این‌حال مارک گورمن از بلومبرگ به جزئیات این خبر اشاره نکرد.

در یک شایعه دیگر نیز آمده است که اپل iOS 18 را با الهام بیشتر از Apple Vision Pro دوباره طراحی خواهد کرد. در اواخر همان ماه مارک گورمن نوشت که اپل طراحی آی او اس را بروزرسانی خواهد کرد و از بافت‌های شیشه‌ای و یا دکمه‌های سه بعدی مانند visionOS استفاده خواهد کرد.

اپل مپ

تغییرات اپل مپس در آی او اس 18
تغییرات اپل مپس در آی او اس ۱۸

Apple Maps می‌تواند یک ویژگی جدید برنامه‌ریزی مسیر را دریافت کند. کدی که در اواخر ماه مارس یافت شد نشان می‌دهد که یک فایل بک‌اند بنام CustomRouteCreation وجود دارد. این می‌تواند ویژگی باشد که به کابران امکان می‌دهد تا هنگام برنامه‌ریزی سفر، مسیرهای سفارشی ایجاد کنند. در حال حاضر کاربران تنها می‌توانند از میان مسیرهای پیشنهادی یکی را انتخاب کرده و نقاط توقف را به صورت دستی اضافه کنند.

عرضه RCS

عرضه RCS در آی او اس 18
عرضه RCS در آی او اس ۱۸

بالاخره بعد از سال‌ها مبارزات انتخاباتی از سوی گوگل، اپل در ماه نوامبر اعلام کرد که پیام‌رسانی RCS در سال ۲۰۲۴ به آیفون خواهد آمد. در حالی‌که اپل از زمان عرضه آن سخنی نگفت، به نظر می‌رسد که مناسب‌ترین زمان عرضه آن، به همراه آپدیت آی او اس ۱۸ باشد.

اپل در بیانیه‌ای اعلام کرد که پشتیبانی از نمایه جهانی RCS که توسط انجمن GSM منتشر شده است، در مقایسه با پیام کوتاه یا MMS، تجربه همکاری بهتری را ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های دسترسی

ویژگی‌های دسترسی
ویژگی‌های دسترسی

مانند سایر نسخه‌های iOS، اپل ویژگی‌های دسترسی iOS 18 را برای کاربران افزایش خواهد داد. در ۷ مارس به میانبر صوتی به عنوان یکی از این ویژگی‌ها اشاره شده است. این ویژگی که شباهت مبهمی به میانبرهای سیری دارد، می‌تواند بدون نیاز به گفتن Hey Siri، از قبل کار کند و ممکن است به فعال کردن سایر ویژگی‌های دسترسی محدود شود.

Live Speech نیز ارتقاء خواهد یافت. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا عباراتی را ایجاد کنند که آیفون به جای آن‌ها صحبت کند. برچسب‌های دسته‌بندی و ۲۰ آیکن موجود، انتخاب آن‌چه کاربران آیفون می‌خواهند را آسان‌تر می‌کند.

تغییرات دسترسی ممکن است روی AirPods Pro نیز تاثیر بگذارد به این صورت که یک حالت سمعک جدید برای آی او اس ۱۸ وجود خواهد داشت. در حالی که قبلا ویژگی‌های کمکی مانند Listen Live یا Conversation Boost وجود داشت، این ویژگی می‌تواند ایرپاد پرو را به یک جایگزین ساده برای سمعک برای برخی از کاربران تبدیل کند.

کدام آیفون‌ها از آپدیت آی او اس ۱۸ پشتیبانی می‌کنند؟

در یکی از شایعات اواخر فوریه آمده بود که لیست آیفون‌هایی که از iOS 18 پشتیبانی می‌کنند همانند آیفون‌هایی است که از iOS 17 استفاده می‌کنند. این لیست شامل تمامی مدل‌ها از نسل آیفون XS و آیفون XR تا مدل‌های مدرن است. نسل دوم و سوم آیفون SE نیز در این لیست قرار دارند.

در انتظار معرفی آخرین تغییرات آی او اس ۱۸

همان‌طور که مشاهده کردید در لیست بالا آخرین شایعات پیرامون تغییرات جدید آپدیت آی او اس ۱۸ و به‌کارگیری هوش مصنوعی در قسمت‌های مختلف آن را بررسی کردیم. به محض انتشار هر گونه خبر رسمی در این زمینه توسط اپل، آن‌را با شما در میان خواهیم گذاشت. شما چه انتظاری از اپل دارید؟ اپل در کدام قسمت‌های دیگر از هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد؟ خوشحال می‌شویم تا نظرات خود را در این زمینه در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. برای اطلاع از تاریخ انتشار و مشخصات آی او اس ۱۸ بر روی مطلب لینک شده کلیک کنید.

به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *