جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos در iOS 14

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos در iOS 14
فهرست مطالب

در حالی که برنامه‌های زیاد و متنوعی برای ویرایش عکس در App store وجود دارد، اما اپلیکیشن Photos به تنهایی می‌تواند نیازهای کاربران گوشی‌های همراه آیفون را برآورده کند. همانطور که مشاهده می‌کنیم با گذشت زمان و هر تکرار و آپدیت جدید در iOS شاهد اضافه شدن قابلیت و ویژگی‌های بیشتری به این ترکیب هستیم. این آپدیت‌ و قابلیت‌ها همه باعث ارتقا کیفیت و اصلاح و ویرایش بهتر عکس‌ها می‌شود.

در iOS 13 شاهد بازنگری‌های اساسی در اپلیکیشن Photos نبودیم. برخلاف آن در iOS 14 موارد قابل توجهی به آن اضافه شده که قابل بررسی است. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به فیلتر‌های جدید و مدل‌های مختلف مرتب سازی آلبوم‌ها، وضوح و زنده بودن عکس‌ها، زیر نویس برای عکس و ویدئو و چند موارد دیگر اشاره کرد.

در ادامه این مطلب با انارمگ همراه باشید تا با ۱۳ قابلیت جدید برنامه Photos در iOS 14 آشنا شوید.

۱- فیلتر کردن آلبوم‌ها بر اساس نوع آن‌ها

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos – فیلتر کردن

در حالی‌که آلبوم‌ها یک روش عالی برای سازماندهی عکس و فیلم‌های شما در مجموعه‌های مرتب هستند، اما در iOS13 و مدل‌های قبل آن امکان سازماندهی آلبو‌م‌ها بر اساس محتوا برای شما فراهم نبود. این محدودیت، پیدا کردن یک نوع خاص عکس را در یک مجموعه بزرگ از تصاویر، کاری دشوار ساخته بود. اما در iOS 14 شما می‌توانید یک آلبوم را به ۴ روش مختلف فیلتر کنید: تصاویر مورد علاقه (favorites)، ویرایش شده‌ها (edited)، عکس‌ها (Photos) و ویدیو ها (video). شما می‌توانید ترکیبی از این ۴ فیلتر را بکار برده و این کار شما را آسان‌تر می‌کند.

برای فعال کردن این قابلیت باید روی آیکون سه نقطه در اپلیکیشن Photos تب کنید و گزینه‌ی فیلتر را انتخاب کنید. فیلترها در انواع آلبوم‌های موجود در برنامه قابل اجرا هستند. پوشه‌هایی که از قبل توسط برنامه‌های دیگر و یا اپل ساخته شده اند را می‌توان با استفاده از فیلترها دسته بندی کرد. البته اگر در پوشه‌ای تنها یک نوع رسانه و محتوا باشد، مانند پوشه live Photos تنها گزینه‌های favorites و edited را خواهیم داشت زیرا که هیچ ویدئویی در آن وجود ندارد.

۲- مرتب کردن آلبوم‌ها بر اساس جدیدترین و قدیمی‌ترین

در این قابلیت نیز مانند قابلیت قبل می‌توانید محتوای آلبوم‌ها را بر اساس جدیدترین یا قدیمی‌ترین مرتب کنید. در نسخه‌های قبل با لمس نوار وضعیت یا تب روی آلبوم امکان دیدن قدیمی یا جدیدترین محتوا فراهم بود. البته از این راهکار در این نسخه هم می‌توان استفاده کرد.

برای دسترسی به این قابلیت آیکون سه نقطه را لمس کرده وگزینه‌ی sort را انتخاب کنید. گزینه‌ی پیشفرض برای مرتب سازی custom یا سفارشی است. هر گاه هم که بخواهید به تنظیمات مرتب سازی قبل برگردید این گزینه در دسترس است.

مرتب کردن آلبومها
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos -مرتب کردن آلبومها

این مرتب سازی به دو صورت Oldest to Newest و یا Newest to Oldest در اختیار کاربران قرار میگیرد. در تمامی آلبوم‌های ساخته شده توسط کاربر یا اپلیکیشن‌های دیگر امکان مرتب‌سازی فراهم است. البته آلبوم‌های پیش‌فرض مانند Recents ،Favorites و هر آلبومی که در پخش Media Types وجود دارد، امکان مرتب‌سازی نخواهد داشت.

۳- بزرگ یا کوچک کردن آلبوم‌ها

یک ویژگی منحصر به فرد از تب Photos این است که می‌توانید Albums ،Favorites ،Media Types را بزرگ یا کوچک کنید. این یک روش روان و آسان برای مرور عکس‌ها و ویدیوها و یک روش جالب برای پیدا کردن آن چیزی است که به دنبال آن می‌گردید.

در همه‌ی آلبوم‌ها شما می‌توانید محیط را با بزرگنمایی به وضعیت نمایش یک عکس در صفحه در بیاورید.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos (گالری)
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos -بزرگ نمایی

و یا با کوچک تر کردن محیط نمایش محتوای عکس یا ویدئو را بصورت سه یا پنج محتوا کنار هم ببینید. برای بزرگ نمایی می‌توانید از عملکرد لمس کردن با دو انگشت و یا از منوی سه نقطه‌ای گزینه‌های Zoom in یا zoom out را انتخاب کنید.

۴- تصاویر بند انگشتی را در نسبت‌های اصلی مشاهده کنید

احتمالا شما هم عادت کرده‌اید که هنگام مرور آلبوم‌ها تصاویر بند انگشتی را به نسبت مربعی مشاهده کنید. این نسبت و یکپارچگی بسیار جذاب است و محیط کاربری را مرتب و بکنواخت نشان می‌دهد، اما در هر صورت همه عکس‌ها و تصاویر به نسبت مربعی نبوده و در نسبت‌های متفاوتی هستند.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos – تصاویر بند انگشتی

در iOS 14 میتوانید با گزینه‌ی Aspect Ratio Grid که از طریق منوی سه نقطه در دسترس است، عکس‌ها و ویدیوها را با نسبت های واقعی و نزدیک به نسبت اصلی مشاهده کنید. همچنین جهت‌گیری تصاویر بند انگشتی با تصاویر اصلی یکی است. برای بازگرداندن تصاویر به مدل عادی از منوی سه نقطه گزینه‌ی Square Photo Grid را انتخاب کنید.

۵- از آلبوم‌ها ویدئوهای پر خاطره و زیبا بسازید

قابلیت Memories در برنامه Photos جذابیت زیادی برای کابرای اپل دارد. این قابلیت از عکس‌ها و ویدئوهای یک تاریخ یا مناسبت خاص بصورت خودکار ویدئو میسازد. موسیقی مناسب با آن فضا را هم روی ویدئو می‌گذارد و البته تمام قسمت‌ها قابلیت ویرایش دارند. بر خلاف نسخه‌های قبلیiOS، در نسخه‌ی iOS 14 کاربر می‌تواند از هر آلبومی که بخواهد یک Memory و ویدئو بسازد.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos (گالری)
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos (گالری)- ساخت مموری

برای اینکار وقتی که در آلبومی که توسط شما یا برنامه‌ی ویرایش عکس دیگری ایجاد شده هستید روی منوی سه نقطه تب کنید و گزینه‌ی Play Memory Movie را انتخاب کنید. گزینه‌هایی مانند حالت، موزیک، عنوان نیز برای ویرایش در اختیار شما قرار می‌گیرد

۶- از هر آلبومی اسلاید شو تهیه کنید

این قابلیت هم مانند مموری امکان ساخت یک اسلایدشو را از عکس و ویدئوهای هر آلبوم برای شما فراهم می‌کند. در نسخه‌های قبل این قابلیت تنها در منوی For you فراهم بود. نشان دادن عکس‌ها و فیلم‌ها بصورت اسلاید به دوستان و خانواده کار بسیار جذابی است، مخصوصا اگر امکان دسترسی به Play Memory Movie را نداشته باشید. برای این کار روی منوی سه نقطه رفته و گزینه‌ی Slideshow را انتخاب کنید.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos -اسلاید شو

در اینجا روی گزینه‌ی options تب کنید. حال می‌توانید موسیقی، تغییر جلوه نمایش، سرعت بین اسلایدها و تکرار آنها را تنظیم کنید.

۷- نمایش روان‌تر Live Photos

یکی از قابلیت‌ای جذاب و جدید اپلیکیشن Photos در iOS 14 نمایش و ثبت روان و بدون لرزش تصاویر Live است. این تصاویر نیز در نمای Years ،Months یا Days درتب Photos بصورت خودکار پخش می‌شود. البته این قابلیت برای عکس‌هایی که در iOS13 ضبط کرده‌اید امکان‌پذیر نیست.

۸- اضافه کردن زیر نویس و توضیح به عکس و فیلم

اگر تا پیش از این برای پیدا کردن عکس یا فیلم‌ها دچار مشکل و سردرگمی می‌شدید، با این قابلیت می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌ها را با زیر نویس و کلمات کلیدی برچسب گذاری کنید. در صورتی که گزینه‌ی پشتیبان‌گیری در iCloud فعال باشد این برچسب‌ها و کلمات کلیدی در تمامی دستگاه‌های کاربر هماهنگ می‌شود. در نهایت با وارد کردن کلمه کلیدی می‌توانید به راحتی عکس یا فیلم مورد نظرتان را پیدا کنید.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos (گالری)
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos – زیرنویس

علاوه بر اینها زیر نویس و توضیحاتی‌که برای هر عکس وارد می‌کنید در داده‌های Exif هم ذخیره می‌شود. در نتیجه در صورت اشتراک‌گذاری تصاویر توضیحات و زیر نویس آن برای کاربر نمایش داده می‌شود.

۹- انتخاب سریع عکس‌ها در برنامه‌های دیگر

در نسخه‌ی جدید برای به اشتراک‌گذاری عکس‌ها نیازی نیست برنامه‌ی Photos را باز کنید. برای این‌کار، در هر اپلیکیشنی که برای انتقال تصاویر هستید، گزینه‌‌ی انتخاب تصویر در حالت اشتراک‌گزاری را انتخاب کنید. با آن می‌توانید وارد پوشه‌ی مورد نظر شده و عکس را از داخل محیط اپلیکیشن متفرقه انتخاب کنید.

اپل در iOS 14 انتخاب تصاویر در اپلیکیشن‌های دیگر را آسان‌تر کرده. رابط کاربری اشتراک‌گذاری بهبود یافته است و گزینه‌ی جست‌وجو هم دراختیار کاربران قرار دارد. به‌علاوه، در همان پنجره‌ی جدید هم تب‌های عکس و آلبوم به‌صورت مجزا دیده می‌شوند که انتخاب تصویر برای اشتراک‌گذاری را آسان‌تر می‌کند.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos (گالری)
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos – انتخاب تصویر

۱۰- مشاهده‌ی محدودیت هنگام به اشتراک‌گذاری messages

دراین نسخه‌ی جدید هنگام به اشتراک‌گذاری تصاویر در اپلیکیشن messages محدودیت تعداد عکس‌ها به کاربر نشان داده می‌شود. در اینجا حداکثر می‌توان ۲۰ عکس یا ویدئو را به‌صورت هم‌زمان به اشتراک گذاشت. این محدودیت هنگام انتخاب عکس به کاربر نمایش داده می‌شود.

۱۱- متوقف کردن دسترسی اپلیکیشن‌های دیگر به تصاویر

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos (گالری) – حفظ امنیت

اگر به حفظ حریم خصوصی و امنیت تصاویر خود اهمیت می‌دهید، برنامه‌ی Photos در iOS 14 امنیت تصاویر شما را فراهم می‌کند. دیگر نیازی نیست به برنامه‌های دیگر امکان دسترسی به تصاویر دیگر را بدهید. در واقع کاربر خودش می‌تواند انتخاب کند که کدام برنامه‌ها امکان دسترسی به تصاویرش را خواهد داشت و بقیه تصاویر خود را از دسترس خارج کند.

۱۲- حفظ وضعیت آیتم‌های انتخاب شده بعد از اشتراک‌گذاری

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن photos (گالری)
قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos – حفظ محتوا

در نسخه‌های قبلی iOS13 وقتی در برنامه‌ی Photos تعدادی عکس یا فیلم را انتخاب و به اشتراک می‌گذاشتیم، پس از خارج شدن از صفحه‌ی اشتراک باز هم آن موارد به حالت انتخاب باقی مانده بودند. کارایی این قابلیت در اینجا بود که شاید بخواهید مواردی را که به اشتراک گذاشته‌اید از گوشی خود حذف کنید. این قابلیت در iOS13 حذف شده بود اما در iOS 14 بازگشته تا در اختیار طرفداران وکاربران باشد.

۱۳- ویجت‌هادر صفحه هوم

اپل در iOS 14 قابلیت ویجت را اضافه کرده که کاربران نیز سالهاست منتظرش هستند. ویجت‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که صفحه هوم خود را آنطور که می‌خواهند مرتب و شخصی سازی کنند. اپلیکیشن Photos نیز از ویجت‌های جدید پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با انتخاب آن عکس‌های مورد نظر خود را در ابعاد و سایزهای مختلف در هوم اسکرین خود بینید.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن Photos در iOS 14، کارایی آن‌ را برای کاربران اپل دوچندان می‌کند. کاربران در نسخه‌ی جدید امکانات بیشتری برای مشاهده‌ی آسان و همچنین جست‌وجو و اشتراک‌گذاری محتوای تصویری دارند که بیش ‌از پیش، اپلیکیشن Photos را به گزینه‌ی پیش‌فرض آن‌ها برای مشاهده و ویرایش محتوای عکس و ویدئو تبدیل می‌کند.

 
برچسب‌ها: / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *