آیفون ۱۳، آیفون ۱۲ یا آیفون SE؟ کدامیک را بخریم؟ (راهنمای جامع)

همانطورکه اپل کاتالوگ محصولات خود را کامل می‌کند، بسیاری از کاربران به فکر این هستند که کدام مدل آیفون را خریداری کنند و آیا آیفون خود را به آخرین مدل آیفون ۱۳ ارتقا دهند و یا با توجه به بودجه‌شان مدل دیگری را انتخاب کنند. هر سال اپل با عرضه‌ی مدل‌های جدید آیفون، محصولات خود را به روز می‌کند و محصولات قدیمی را با با نسخه‌های جدید و بهتر جایگزین می‌کند. این به این معنا نیست که اپل مدل‌های قدیمی‌اش را حذف می‌کند چرا که اپل در عرضه‌ی محصولات با رنج قیمتی مختلف همیشه خوب عمل می‌کند. با توجه به گستردگی محصولات، مدل‌های مختلف، سطوح قیمت مختلفی هم دارند و سخت می توان یکی را برای خرید انتخاب کرد. به عنوان مثال شاید کاربران فضای ذخیره‌سازی بیشتر را به ویژگی‌های جدیدتر ترجیح دهند. اگر با توجه به بودجه ای که دارید، نمی‌دانید چه مدلی مناسب شماست و کدام را باید خریداری کنید، در ادامه‌ی این مطلب از انارمگ با راهنمای خرید آیفون ۱۳، آیفون ۱۲ و یا آیفون SE با ما همراه باشید.

آیفون 13
راهنمای خرید آیفون

محدوده کلی قیمت آیفون

گستردگی مدل‌های آیفون، دامنه قیمتی گسترده‌ای را نیز در اختیار خریداران قرار می‌دهد. با عرضه‌ی سری آیفون ۱۳ این محدوده‌ی قیمتی گسترده‌تر از همیشه شده است. این رنج قیمتی از ۳۹۹ دلار برای آیفون SE شروع شده و به مبلغ ۱۵۹۹ دلار برای آیفون ۱۳ پرو مکس می‌رسد. این اختلاف قیمت ۱۲۰۰ دلاری میان ارزان‌ترین و گران‌ترین مدل آیفون در سال ۲۰۲۱ بیشتر از اختلاف قیمت ۱۰۰۰ دلاری سال ۲۰۲۰ است.

بدون شک دلیل اصلی افزایش این دامنه قیمت، تصمیم اپل برای گنجاندن ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتر در مدل‌های برتر خود است. بدون در نظر گرفتن گزینه‌ی ۱TB، باز هم اختلاف قیمت بین ارزان ترین و گرا‌نترین مدل ۱۰۰۰ دلار است.

از آن‌جایی که اپل چندین مدل از نسل‌های مختلف را از طریق فروشگاه آنلاین و فروشگاه‌های حضوری به فروش می‌رساند، می‌تواند در ارائه‌ی محصولاتش گزینشی عمل کند.

راهنمای خرید آیفون 13 ، آیفون 12 یا آیفون SE
راهنمای خرید آیفون ۱۳ ، آیفون ۱۲ یا آیفون SE

به عنوان مثال اپل با معرفی و تولید آیفون ۱۳ پرو، مدلهای آیفون ۱۲ پرو را حذف کرد. اما آیفون ۱۲ را همچنان نگه داشت. این اختلاف قیمت زیاد میان آیفون ۱۲ و آیفون ۱۳ پرو، خریداران را از سردرگمی در انتخاب میان دو مدل پرو از دو نسل مختلف نجات می‌دهد.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید تنها دو محدوده‌ی قیمت وجود دارد که درآن سه مدل گوشی برای انتخاب وجود دارد. در باقی نقاط تنها یک یا دو مدل خاص وجود دارد. و دو نقطه‌‌ی خالی نیز در انتهای نمودار مشاهده می‌شود. اپل این امکان را به مصرف کنندگانش می‌دهد که هر چقدر به اندازه‌ی حداکثر بودجه‌ی خود هزینه کنند زیرا شما به احتمال زیاد آیفون با قیمت مورد نظرتان را پیدا خواهند کرد. گزینه‌هایی (مثل فیمت) وجود دارد که باعث می شود تصمیم شما تغییر کند. 

قیمت بر اساس فضای ذخیره‌سازی

برخی از میله‌‌های نمودار اول به دلیل تعداد گزینه‌های ظرفیتی که اپل برای یک مدل خاص ارائه می‌دهد، بلندتر از سایر میله‌ها است. از سال ۲۰۲۱ تعداد گزینه‌ها از ۴ به ۵ افزایش یافت، با ۱TB همراه با ۶۴GB ،۱۲۸GB ،۲۵۶GB و بالاترین گزینه‌ی قبلی ۵۱۲GB.

در قسمت پایینی محدوده باریک‌تر است و از کوچک‌تر شروع می‌شود. با حداقل ۶۴GB و حداکثر ۱۲۸GB برای آیفون SE و آیفون ۱۱. با آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مینی ۲۵۶GB اضافه می‌شود و سه گزینه برای انتخاب به شما می‌دهد. تا سال ۲۰۲۱ اپل به این نتیجه رسید که فضای ذخیره سازی یک مساله‌ی مهم برای مصرف کنندگان است. برای همین نقطه‌ی شروع را به ۱۲۸GB تغییر داد. در حالی که تمام نسخه‌‌های آیفون ۱۳ دارای ظرفیت‌های ۲۵۶GB و ۵۱۲GB اند. آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس دارای گزینه‌های ۱TB هستند که بیشترین ظرفیت ذخیره‌سازی در آیفون تا اکنون است.

راهنمای خرید آیفون 13 ، آیفون 12 یا آیفون SE
راهنمای خرید آیفون ۱۳ ، آیفون ۱۲ یا آیفون SE

طبیعتا با افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی قیمت نیز برای مصرف کنندگان بالا می‌رود. اپل افزایش قیمت را برای هر مرحله بدون در نظر گرفتن مدل انجام داده است.

اگر از گزینه ۶۴GB گذر کنید و ۱۲۸GB را انتخاب کنید، باید برای آیفون ۵۰ دلار بیشتر بپردازید. در حالی که این تغییر از ۱۲۸GB به ۲۵۶GB مبلغ ۱۰۰ دلار افزایش می‌یابد. این الگوی افزایشی تا مرحله‌ی ۲۵۶GB به ۵۱۲GB ادامه می‌یابد و افزایش قیمت دوباره به ۲۰۰ دلار می‌رسد.

برای جهش ۵۱۲GB به ۱TB، اپل به جای افزایش دو برابری هزینه در مقابل افزایش فضای ذخیره سازی، تنها ۲۰۰ دلار قیمت را بالا برده است. در مقیاس قیمت گذاری بر اساس افزایش ذخیره سازی، اپل خیلی مناسب عمل می‌کند. البته اگر بتوانید از پس این هزینه‌ها بر بیایید.

برای مصرف‌کنندگان این میزان ذخیره‌سازی در دو مدل با قیمت یکسان یک معضل به حساب می‌آید. شما می‌توانید مدل بعدی را با همان هزینه و ارتقا ذخیره‌سازی خریداری کنید. 

بدون شک این معضل در سال ۲۰۲۱ برای آیفون ۱۳ کمتر پیش می‌آید. زیرا فضای ذخیره‌سازی آنها از ۱۲۸GB شروع می‌شود. البته همچنان باید برتری ویژگی‌ها و فضای ذخیره سازی را در نظر گرفت.

۵۵۰ دلار یا کمتر – آیفون SE یا آیفون ۱۲؟

در انتهای دامنه قیمت مدل های آیفون، یک انتخاب نسبتا محدود وجود دارد. به این صورت که شما باید یکی از دو مدل آیفون SE و یا آیفون ۱۱ را انتخاب کنید.

مطلقا ارزانترین آیفون، مدل SE است که مدل ۶۴GB آن ۳۹۹ دلار و مدل ۱۲۸GB آن ۴۴۹ دلار قیمت دارد. با این هزینه شما یک آیفون با صفحه نمایش ۴.۷ اینچی همراه با Touch ID، پردازنده A13 Bionic و یک دوربین پشت ۱۲mp را دریافت خواهید کرد.

فقط با ۱۰۰ دلار بیشتر می‌توانید آیفون ۱۱ با فضای ذخیره‌سازی مشابه را تهیه کنید. با این پول به آیفون‌های جدید نزدیک‌تر می‌شوید. اضافه شدن Face ID‌، دوربین پشت دوگانه، ارتقا کیفیت فیلم‌برداری از ۱۰۸۰P به ۴K و صفحه نمایش ۶.۱ اینچی با رزولوشن بالاتر.

راهنمای خرید آیفون 13 ، آیفون 12 یا آیفون SE
راهنمای خرید آیفون ۱۳ ، آیفون ۱۲ یا آیفون SE

اگر ۵۵۰ دلار برای این موارد برای‌تان منطقی است، آیفون ۱۱ با فضای ذخیره سازی ۱۲۸GB را انتخاب کنید. زیرا این اختلاف ۱۰۰ دلار برای این ویژگی‌ها  ارزشش را دارد.

فرض کنید شما فقط ۵۰۰ دلار در اختیار دارید باید بین آیفون SE با ۱۲۸GB و آیفون ۱۱ با ۶۴GB یکی را انتخاب کنید. در این صورت این تصمیم چالش برانگیزتری خواهد بود. به ویژه با ظرفیت ذخیره‌سازی کمی که در دسترس‌تان است.

در این مورد با خرید آیفون ۱۱ در دراز مدت خدمات بیشتری دریافت خواهید کرد، اما اگر بتوانید ۵۰ دلار بیشتر برای ۱۲۸GB بپردازید، آیفون شما چندین برابر بهتر خواهد بود.

در نظر داشته باشید که در این سطح باید با LTE به عنوان سریع‌ترین اتصال تلفن همراه‌تان زندگی کنید و برای دریافت قابلیت ۵G در مدل‌های آیفون ۱۲ و جدیدتر از آن هزینه‌ی بیشتری را پرداخت کنید.

با توجه به این که شرکت‌های مخابراتی هنوز در حال راه‌اندازی شبکه‌های ۵G هستند و سرعت بالای آن تنها در مناطق خاصی با mmWave امکان پذیر است، در حال حاضر چیزی را از دست نمی‌دهید.

بازه قیمتی ۶۰۰ تا ۹۵۰ دلار – آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مینی، آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی

با بالا رفتن قیمت از ۶۰۰ دلار به زیر ۱۰۰۰ دلار اوضاع کمی سخت‌تر می‌شود. در پایین‌ترین قسمت شما آیفون ۱۲ مینی را دارید که عملا همه چیز را تا مبلغ ۷۵۰ دلار و تا بالاترین ظرفیت (۲۵۶GB) پوشش می‌دهد.

در ادامه با مبلغ ۷۰۰ دلار باید بین آیفون ۱۲ مینی با ظرفیت ۱۲۸GB، آیفون ۱۲ با حافظه ۶۴GB و یا آیفون ۱۳ مینی با ۱۲۸GB یکی را انتخاب کنید. مسلم است که در این بازه دیگر انگیزه‌ی چندانی برای انتخاب آیفون ۱۲ مینی باقی نمی‌ماند.

راهنمای خرید آیفون ۱۳ ، آیفون ۱۲ یا آیفون SE

مهم‌ترین مساله در اینجا این است که شما باید میان آیفون ۱۲ با صفحه نمایش بزرگ‌تر و آیفون ۱۳ مینی با عملکرد و ظرفیت بالاتر اما صفحه‌ی کوچک‌تر یکی را انتخاب کنید. در این قسمت ویژگی‌های برتر و ظرفیت حافظه بیشتر از صفحه نمایش به چشم می‌آید و همین مساله باعث می‌شود که آیفون ۱۳ مینی برای خرید مناسب‌تر باشد.

با افزایش قیمت تا ۸۰۰ دلار باید تصمیم بگیرید که بین آیفون ۱۳ با ۱۲۸GB یا آیفون ۱۳ مینی با ۲۵۶GB کدام را انتخاب کنید. در حالی ‌که قابلیت‌ها کم می‌شود، فضای ذخیره سازی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در مدل‌‌های بالاتر و صفحه نمایش بزرگ‌تر ترجیح دادن افزایش فضای ذخیره سازی بیشتر نسبت به سایر ویژگی‌‌ها دشوارتر می‌شود.

مگر اینکه فضای ذخیره‌سازی بالایی نیاز داشته باشید و مشکل حافظه با ذخیره اطلاعاتتان در فضای ذخیره ابری و یا بارگیری در دستگاه دیگر قابل حل نباشد. در این صورت بهتر است آیفون ۱۳ با ویژگی‌های کامل‌تر را انتخاب کنید.

هزینه‌ی ۱۰۰۰ دلار و بالاتر از آن – آیفون ۱۳، آیفون ۱۳ پرو و یا آیفون ۱۳ پرو مکس

در این سطح از قیمت، اگر مایل به خرج ۱۰۰۰ دلار و یا بیشتر از آن برای آیفون باشید، ابتدا باید میان آیفون ۱۳ با بالاترین میزان ذخیره‌سازی، قابلیت‌های کمتر، یا حرکت به سمت آیفون ۱۳ پرو، یکی را انتخاب کنید.

ما در مورد دستگاه‌هایی با صفحه نمایش مشابه صحبت می‌کنیم، با این تفاوت که در مدل پرو Pro Motion، عمر باتری بیشتر و مهمتر از همه GPU بالا و تراشه‌ی A15 Bionic را داریم.

راهنمای خرید آیفون ۱۳ ، آیفون ۱۲ یا آیفون SE

احتمالا دوربین مهم‌ترین موردی است که باید در نظر بگیرید؛ شما ۳ دوربین در پشت مدل پرو در مقابل ۲ دوربین مدل استاندارد دارید. همچنین در مدل پرو پشتیبانی از ProRAW، فیلم برداری ProRES و اسکنر لیدار برای برنامه‌‌های AR و بهبود در عکاسی را خواهید داشت.

با قیمت ۱۰۰۰ دلار شما اساسا بین دوربین سه گانه و اسکنر لیدار و حافظه‌ی ۱۲۸GB پرو یا دوربین دوگانه‌ی ۲۵۶GB باید یکی را انتخاب کنید. در این‌جا ویژگی‌های پرو برنده میدان اند.

این داستان برای قیمت ۱۱۰۰ دلار نیز مشابه است. بین ۵۱۲GB استاندارد، ۲۵۶GB پرو و یا ۱۲۸GB پرو مکس با صفحه‌ی بزرگتر، باز هم ظرفیت مساله‌ی مهمی نیست و مدل پرو مکس بهترین انتخاب است.

این بدان معناست که اگر صفحه نمایش ۶.۷ اینچی برایتان اهمیت چندانی ندارد در این صورت مشکلی برای استفاده از مدل پرو با ظرفیت بالاتر وجود ندارد.

با رسیدن به قیمت ۱۲۰۰ دلار و بالاتر این سوال را باید از خود بپرسید که آیا صفحه نمایش بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهید و یا فضای ذخیره سازی بیشتر را؟ با افزایش قیمت کشش به سمت ظرفیت بیشتر کمتر می‌شود مخصوصا وقتی به گزینه‌های ۱TB نزدیک می‌شویم.

با قیمت ۱۴۰۰ دلار انتخاب کاملا مشخص است. این که بین مدل ۵۱۲GB پرو مکس و یا ۱TB پرو قطعا فضای ذخیره سازی بیشتر را انتخاب می‌کنید. مگر این که بخواهید از گوشی‌تان برای ضبط ویدئوهای با کیفیت ۴k استفاده کنید و در این صورت پرو مکس انتخاب بهتری برای شماست.

فضای ذخیره‌سازی در مقابل ویژگی‌ها

همانطور که در بالا بارها اشاره کردیم، به‌ جز ارزان‌ترین مدل‌ها، اساسا تصمیم‌تان به این بستگی دارد که آیا باید به سراغ مدل‌هایی با ظرفیت بیشتر بروید و یا مدل‌های با ظرفیت کمتر و قابلیت‌‌های بیشتر.

در نسل‌های گذشته این مساله خیلی واضح بود. زیرا فضای ذخیره‌سازی حرف اول را می‌زد و محدوده از ۳۲GB فضای ذخیره سازی شروع می شد و حتی کمتر از این مشکل بزرگی به حساب می‌آمد.

با مرور زمان نیازهای ذخیره‌سازی مصرف‌کنندگان افزایش و به دنبال آن فضای ذخیره‌سازی دستگاه‌ها نیز افزایش یافته است. نگرانی برای داشتن فضای ذخیره‌سازی کافی در نسل‌های بعدی کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت. ما اکنون در زمان و نقطه‌ای از تکنولوژی هستیم که در آن مدل‌‌های حاضر آیفون حداقل ۱۲۸GB ظرفیت اصلی دارند. جالب است که این میزان در نسل‌های قبلی بالاترین ظرفیت ارائه شده در زمان عرضه آن محصول بود!

مقایسه آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ – کلیک کنید 

در کل محدودیت‌های ذخیره سازی کمتر مشکل ایجاد می‌کند؛ برای تاکید بیشتر بر این نکته، به یاد داشته باشید که در حال حاضر فضای ذخیره‌سازی ابری با استفاده از Wi-Fi و یا داده های تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید در صورت کمبود فضای ذخیره سازی از این راه حل استفاده کنید.

گزینه‌هایی برای تامین مالی

همه‌ی مواردی که در بالا بررسی شد بر اساس قیمت آیفون‌هایی است که از اپل خریداری شده است. طبیعی است که همه امکان پرداخت چنین مبالغی را ندارند.

همیشه این امکان وجود دارد که گوشی فعلی‌تان را فروخته و از مبلغ آن برای خرید آیفون جدید استفاده کنید. اما اگر قصد دارید آیفون قدیمی‌تان را نگه دارید و یا می‌خواهید آن را به کسی هدیه بدهید، به یاد بیاوردید که فروش و معامله آن می‌تواند هزینه لازم برای ارتقا فضای ذخیره سازی و یا خرید مدل بالاتر را در اختیارتان بگذارد.

روش‌های دیگری نیز برای خرید آیفون وجود دارد. از جمله برنامه‌های حامل و یا برنامه‌های ارتقا آیفون خود اپل، یا از طریق Apple Card برای پرداخت اقساطی آن هم تنها در ایالات محده امریکا.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =