جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

بررسی تفاوت های آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ ; مشخصات ، طراحی و قیمت

مقایسه آیفون 13 و آیفون 12
فهرست مطالب

اپل بالاخره از گوشی جدید خود، آیفون ۱۳، رونمایی کرد. در این مطلب قرار است نگاهی به مشخصات آیفون ۱۳ بیندازیم. آیفون ۱۳ علاوه بر داشتن تراشه جدیدِ A15، دوربین بهتر با سنسورهای بزرگ‌تر (مخصوص عکاسی در شب)، باتری بزرگ‌تر و نمایشگر فوق‌العاده قوی سوپر رتینا (در ۱۳ پرو و ۱۳ مکس) دارد که نور صفحه را با توجه به کاری که با گوشی انجام می‌ دهید به طور خودکار تنظیم می کند. آیفون ۱۳ جدید فوق‌العاده است. به همین بهانه قرار است در این مطلب از انارمگ به مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ بپردازیم.

آیفون ۱۳ شگفت‌انگیز است. آیفون ۱۳ انگاری همان آیفون ۱۲ است با این تفاوت که تمام قطعات آن بهتر و باکیفیت‌تر است، و سرعت و قدرتِ بسیار بالاتری دارد. همان آیفون ۱۲ که سال پیش معرفی شد همچنان جز بهترین گوشی هایی است که تا به حال ساخته شده است. 

برای نتیجه‌ی بهتر باید ابتدا هر ۴ مدل سری ۱۳ را مورد آزمایش و بررسی قرار دهیم اما حالا به مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ خواهیم پرداخت و شما پیشرفت ها و بهبودهای گوشی جدید اپل را مشاهده خواهید کرد. در پایین می توانید ببینید که آیفون ۱۳ از چه نظر(هایی) از آیفون ۱۲ بهتر است. 

مقایسه ی مشخصات آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

 

 
آیفون ۱۳ مینی
آیفون ۱۳
آیفون ۱۲ مینی
آیفون ۱۲
قیمت ۶۹۹ دلار ۷۹۹ دلار ۵۹۹ دلار ۶۹۹ دلار
حافظه ۱۲۸GB, 256GB, 512GB ۱۲۸GB, 256GB, 512GB ۶۴GB, 128GB, 256GB ۶۴GB, 128GB, 256GB
اندازه نمایشگر ۵.۴ اینچ ۶.۱ اینچ ۵.۴ اینچ ۶.۱ اینچ
رزولوشن ۲۳۴۰×۱۰۸۰ ۲۵۳۲×۱۱۷۰ ۲۳۴۰×۱۰۹۰ ۲۵۳۲×۱۱۷۰
پردازنده A15 A15 A14 A14
دوربین پشت دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶) و دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴) دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶) و دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴) دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶) و دوربین اولترا واید ۱۶ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴) دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶) و دوربین اولترا واید ۱۶ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴)
دوربین جلو دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲) دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲) دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲) دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲)
رنگ قرمز، صورتی، میدنایت، استارلایت و آبی قرمز، صورتی، میدنایت، استارلایت و آبی سفید، مشکی، آبی، سبز، بنفش و قرمز سفید، مشکی، آبی، سبز، بنفش و قرمز
اندازه ۵.۲ در ۲.۵ در ۰.۳ اینچ ۵.۸ در ۲.۸ در ۰.۳ اینچ ۵.۲ در ۲.۵ در ۰.۳ اینچ ۵.۸ در ۲.۸ در ۰.۳ اینچ
وزن ۱۴۰ گرم ۱۷۴ گرم ۱۳۴ گرم ۱۶۳ گرم
مقاومت دربرابر آب IP68 IP68 IP68 IP68

مقایسه ی قیمت و تاریخ عرضه آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

آیفون ۱۳ تغییرات زیادی داشته اما از یک نظر با آیفون ۱۲ یکی است و آن‌هم قیمت هنگام معرفی است. قیمت مدل های آیفون ۱۳ کم و بیش همان قیمت مدل های آیفون ۱۲ است؛ ۶۹۹ دلار برای آیفون ۱۳ مینی، ۷۹۹ دلار برای آیفون ۱۳، ۹۹۹ دلار برای آیفون ۱۳ پرو و ۱۰۹۹ دلار برای آیفون ۱۳ پرو مکس. 

آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی در مقایسه با ۱۲ و ۱۲ مینی حافظه داخلی بیشتری دارند. آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی حالا با حافظه حداقلی ۱۲۸ گیگابایت عرضه می شوند در صورتی که این عدد برای ۱۲ و ۱۲ مینی ۶۴ گیگابایت بود. اما مدل های پرو؛ اپل حافظه داخلی اعجاب‌انگیز ۱ ترابایتی را در گوشی های مدل پرو خود قرار داده است. 

قیمت آیفون 13 و آیفون 12

به نظر می رسد اپل همچنان به تولید آیفون ۱۲ و ۱۲ مینی ادامه دهد و آن ها را حالا حالاها از رده خارج نکند. آیفون ۱۲ هم‌قیمت آیفون ۱۳ مینی است (۶۹۹دلار) اما قیمت آیفون ۱۲ مینی به ۵۹۹ دلار کاهش یافته است. 

علاقه‌مندان می توانند از روز جمعه ۲۶ شهریور مدل های آیفون ۱۳ را پیش‌سفارش دهند و یک‌ هفته‌ بعد آن ها را دریافت کنند. 

مقایسه ی مشخصات آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۲ پرو

 

 
آیفون ۱۳ پرو
آیفون ۱۳ پرو مکس
آیفون ۱۲ پرو
آیفون ۱۲ پرو مکس
قیمت ۹۹۹ دلار ۱۰۹۹ دلار ۹۹۹ دلار ۱۰۹۹ دلار
حافظه ۱۲۸GB, 256GB, 512GB و ۱TB ۱۲۸GB, 256GB, 512GB و ۱TB ۱۲۸GB, 256GB, 512GB ۱۲۸GB, 256GB, 512GB
اندازه نمایشگر ۶.۱ اینچ ۶.۷ اینچ ۶.۱ اینچ ۶.۷ اینچ
رزولوشن ۲۵۳۲ در ۱۱۷۰ ۲۷۷۸ در ۱۲۸۴ ۲۵۳۲ در ۱۱۷۰ ۲۷۷۸ در ۱۲۸۴
پردازنده A15 A15 A14 A14
دوربین پشت دوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۵)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۱.۸) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.8) با قدرت زوم ۳ برابری دوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۵)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۱.۸) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.8) با قدرت زوم ۳ برابری دوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.0) با قدرت زوم ۲ برابری دوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.0) با قدرت زوم ۲.۵ برابری
دوربین جلو دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲) دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲) دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲) دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲)
رنگ زغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی آسمانی زغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی آسمانی زغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی اقیانوسی زغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی اقیانوسی
اندازه ۵.۸ در ۲.۸ در ۰.۳ اینچ ۶.۳ در ۳.۱ در ۰.۳ اینچ ۵.۷۸ در ۲.۸۲ در ۰.۲۹ اینچ ۶.۳۳ در ۳.۰۷ در ۰.۲۹ اینچ
وزن ۲۰۴ گرم ۲۴۰ گرم ۱۸۹ گرم ۲۲۶ گرم
مقاومت دربرابر آب IP68 IP68 IP68 IP68
تنظیم فریم خودکار تا ۱۲۰ هرتز تا ۱۲۰ هرتز ندارد ندارد

مقایسه ی طراحی و نمایشگر آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ از نظر طراحی – به جز یک مورد – تفاوت چندانی باهم ندارند. تفاوت آن ها تنها در notch است. ناچ هر چهار مدل آیفون ۱۳ نسبت به آیفون ۱۲ کوچک‌تر است. به جز این مورد، هردو سری کاملا شبیه به هم اند؛ از حاشیه های صاف گرفته تا محافظ صفحه سرامیکی برای صفحه نمایش، همه‌ی مشخصات طراحی این دو سری یکی است. 

گرچه مدل های جدید کمی سنگین‌تر اند و آن‌هم به احتمال زیاد به خاطر وجود باتری بزرگ‌تر است. علاوه بر این، رنگ جدیدی نیز به این سری اضافه شده است. آیفون ۱۳ و ۱۲ مینی علاوه بر رنگ‌های مشکی (Midnight)، سفید (Starlight) و قرمز، رنگ صورتی نیز دارند. مدل های پرو هم رنگ آبی جدیدی به نام Sierra Blue دارند (دیگر رنگ‌های مدل های پرو زغال سنگی، نقره‌ای و طلایی است).

اپل روی نمایشگر آیفون ۱۳ تغییرات زیادی اعمال کرده است. با این حال، می بینیم که اندازه پنل های AMOLED بکارفته در آیفون ۱۳ هم‌اندازه پنل های آیفون ۱۲ است. اپل اما گفته که نمایشگر آیفون ۱۳ در مقایسه با آیفون ۱۲ تا ۲۸% روشن‌تر است و نور بیشتری دارد. آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی می توانند تا ۸۰۰ واحد روشنایی و مدل های پرو تا ۱۰۰۰ واحد روشنایی تولید کنند. 

اما صفحه نمایش جدید را باید در مدل های آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس جستجو کرد. این دو گوشی، اولین گوشی های اپلی اند که نمایشگر ProMotion در خود دارند. به این معنا که می توانند به طور خودکار میزان فریم را از ۱۰Hz تا ۱۲۰Hz با توجه به فعالیت شما تنظیم کنند. آیفون ۱۲ پرو و پرو مکس، همانند آیفون ۱۲ و ۱۲ مینی و آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی، میزان فریم ۶۰Hzی داشتند. 

مقایسه ی دوربین آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

گرچه تعداد لنزها تغییر نکرده اما می توان گفت که اصلی‌ترین تفاوت آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ دوربین های آن‌ها باشد. به این خاطر می گوییم تفاوت اصلی آن‌ها در دوربین است که اپل تغییراتی برروی لنزها و سخت‌افزار دوربین اعمال کرده که باعث می شود دوربین سری ۱۳ به کلی از سری ۱۲ متفاوت باشد. 

مقایسه آیفون 13 پرو و 12 پرو

هم آیفون ۱۳ و هم آیفون ۱۳ مینی دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی با سنسوری فوق‌العاده بزرگ دارند. دوربین آیفون ۱۳ بزرگ‌ترین سنسورها را در میان تمام گوشی دو دوربینه دارد. این سنسورها در مقایسه با آیفون ۱۲ تا ۴۷% نور بیشتری را از داخل لنز دریافت می کنند و همین باعث می شود که تصاویر باکیفیت‌تر باشد. دو مدل معمولی سری ۱۳ (آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی) قابلیت optical image stabilization که در آیفون ۱۲ پرو مکس به‌کار رفته بود را دارند. همچنین اپل اعلام کرده که لنز اولترا واید جزییات بیشتری را در نور کم ثبت می کند. 

اما تغییرات دوربین در مدل های ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس مشهودتر و برجسته‌تر است. سنسور دوربین اصلی آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس بزرگ‌تر است و مخصوص عکاسی در شب می باشد. به علاوه این که لنز اوتراواید دیافراگم عریض‌تری f/1.8 دارد (این عدد در مدل های ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس f/2.4 بود). مانند دوربین‌ها مدل های استاندارد، سنسور بزرگ‌تر به معنای دریافت نور بیشتر و در نتیجه عکس باکیفیت‌تر در محیط های کم‌نور است. همچنین لنز تله‌ فوتو ۷۷میلی‌متری مدل های پرو قابلیت زوم ۳ برابری دارند (که این عدد برای مدل های ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس ۲.۵ برابر بود).

حالا تمام دوربین های آیفون ۱۳ پرو آیفون ۱۳ پرو مکس از قابلیت Night Mode پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، آیفون ۱۳ پرو قابلیت sensor shift stabilization دارد که پیش‌تر در سری قبلی تنها مخصوص مدل پرو مکس بود. ما بی‌صبرانه منتظر تصاویر فوق‌العاده مدل های ۱۳ پرو هستیم!

مقایسه ی پردازش و اتصال ۵G آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

تمام مدل های آیفون ۱۳ تراشه A15 دارند که نسبت به تراشه A14 مدل های آیفون ۱۲ بسیار قدرتمندتر است. A14 قدرتمندترین تراشه‌ای بود که تا به حال دیده‌ بودیم و این به این معنا است که تراشه A15 فوق‌العاده قدرتمندتر است. گرچه برای تخمین قدرت پردازنده‌ی A15 باید مدل ۱۳ به طور اجمالی مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد. 

مقایسه ی آیفون 13 پرو و آیفون 12 پرو

مدل های پرو آیفون ۱۳ گرافیک ۵ هسته‌ای اما مدل های استانداردهای گرافیک ۴ هسته‌ای دارند. مدل های پرو و پرو مکس به همین علت مخصوص اجرای بازی های پرگرافیک و سنگین‌ اند و حتی از مدل های سال پیش هم قدرتمندتر اند. 

آیفون ۱۲ یکی از بهترین گوشی های سازگار با ۵G بود اما اپل می گوید که آیفون ۱۳ حتی از آیفون ۱۲ هم با ۵G سازگارتر است و پهنای باند بیشتری دارد. اپل گفته تا پایان سال جاری پشتیبانی از ۵G دوبرابر می شود؛ یعنی بیش از ۲۰۰ اپراتور در بیش از ۶۰ نقطه‌ی جهان ۵G آیفون ۱۳ را پشتیبانی خواهند کرد. 

آیفون ۱۳ با iOS 15 از پیش‌نصب‌شده به دست مشتریان می رسد. مدل های ۱۲ در حال حاضر iOS 14 دارند اما دارندگان این مدل ها می توانند در روز ۲۰ سپتامبر سیستم عامل گوشی خود را به نسخه آی او اس ۱۵ بروزرسانی کنند (کاربران همچنین می توانند همین حالا نسخه بتا iOS 15 دانلود کنند).

مقایسه ی عمر باتری و شارژر آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

اپل هیچگاه هنگام معرفی آیفون های خود، ظرفیت باتری را اعلام نمی کند. در نتیجه نمی دانیم که باتری آیفون ۱۳ در مقایسه با آیفون ۱۲ تا چه حد تغییر کرده است. اما می دانیم که باتری آیفون ۱۳ بزرگ‌تر است و در نتیجه مدت زمان بیشتری آیفون را روشن نگه خواهد داشت.

عملکرد تمام مدل های آیفون ۱۲، به جز ۱۲ پرو مکس، در تست های باتری (اتصال داده را روشن کردیم تا باتری گوشی خاموش شود) پایین‌تر از میانگین بود.

 

دوربین آیفون 13

اپل می گوید آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی از ۱۲ و ۱۲ مینی ۱.۵ ساعت بیشتر روشن می ماند. در مورد باتری ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس هم گفته که ۲.۵ ساعت عمر بیشتری از ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس دارد. اگر گفته های اپل درست باشد، آیفون ۱۳ پرو مکس در لیست بهترین باتری ها قرار می گیرد.

سرعت شارژ اما نسبت به آیفون ۱۲ تغییری نداشته است؛ شارژر مگ‌ سیف بی‌سیم ۱۵ واتی و شارژر معمولی ۲۰ واتی. آیفون ۱۳ نیز همانند آیفون ۱۲ بدون شارژر به دست مشتریان می رسد. 

  هنگام پخش ویدئو هنگام استریم ویدئو (آنلاین) هنگام پخش صدا
آیفون ۱۳ مینی
تا ۱۷ ساعت تا ۱۳ ساعت تا ۵۵ ساعت
آیفون ۱۳
تا ۱۹ ساعت تا ۱۵ ساعت تا ۷۵ ساعت
آیفون ۱۳ پرو
تا ۲۲ ساعت تا ۲۰ ساعت تا ۷۵ ساعت
آیفون ۱۳ پرو مکس
تا ۲۸ ساعت تا ۲۵ ساعت تا ۹۵ ساعت
آیفون ۱۲
تا ۱۷ ساعت تا ۱۱ ساعت تا ۶۵ ساعت
آیفون ۱۲ مینی
تا ۱۵ ساعت تا ۱۰ ساعت تا ۵۰ ساعت
آیفون ۱۲ پرو
تا ۱۷ ساعت تا ۱۱ ساعت تا ۶۵ ساعت
آیفون ۱۲ پرو مکس
تا ۲۰ ساعت تا ۱۲ ساعت تا ۸۰ ساعت

 

حرف آخر

آیفون ۱۳ در مقایسه با آیفون ۱۲ پیشرفت های زیادی داشته اما این پیشرفت ها بسیار متفاوت و متنوع اند. همین حافظه داخلی بیشتر، پردازنده قدرتمندتر و دوربین باکیفیت‌تر کافی است تا آیفون ۱۲تان را به آیفون ۱۳ ارتقا دهید. به این‌ها عمر باتری بیشتر و (در ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس) نمایشگر فوق‌العاده سریع را نیز اضافه کنید. 

در آینده بیشتر به جزییات آیفون ۱۳ خواهیم پرداخت و به طور کلی آن را بررسی خواهیم کرد. 

 
برچسب‌ها: / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *