مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ بر اساس شایعات : مشخصات، طراحی و دیگر تفاوت‌ها

چند ماه بیشتر با معرفی آیفون ۱۳ فاصله نداریم. گزارش‌های متعددی از آنچه در آیفون ۱۳ انتظارمان را می‌کشد مشاهده کردیم و شایعاتی شنیدیم. با وجود این، این سوال هنوز هم مطرح است که آیفون ۱۳ دقیقا چطور است و چه تمایزی با آیفون ۱۲ دارد؟ اگر شما هم درباره‌ی مشخصات و تفاوت‌های بین این دو مدل کنجکاو هستید، در ادامه‌ی این مطلب در انارمگ با ما همراه باشید تا به مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ بپردازیم.

مدل‌هایی که انتظار می‌رود: مشابه سری آیفون ۱۲

شایعات حاکی از آن است که به دلیل استقبال کم از مدل آیفون ۱۲ مینی، در سری جدید، آیفون ۱۳ مینی نخواهد بود. با این حال مینگ چی کو تحلیل‌گر مشهور اپل اعلام کرده است که ترکیب مدل‌ها مانند سال گذشته است. این بدان معنا است که ترکیب زیر را می‌توان انتظار داشت:

  • آیفون ۱۳ مینی ۵.۴ اینچی
  • آیفون ۱۳ استاندارد ۶.۱ اینچی
  • آیفون ۱۳ پرو ۶.۱ اینچی
  • آیفون ۱۳ پرو مکس ۶.۷ اینچی

با این حال زمان نشان خواهد داد که اصل قضیه چیست.

طراحی: اصلاحات کوچک، notch کوچک‌تر

ضخامت

در آیفون ۱۲ شاهد طراحی مجدد قابل توجهی بودیم، پس به احتمال زیاد در مدل‌های آیفون ۱۳ شاهد تغییرات قابل توجهی نخواهیم بود. با این حال ضخامت آیفون ۱۳ پرو نسبت به مدل‌های قبل ۰.۲ میلی متر بیشتر خواهد بود.

مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

طراحی مجدد دوربین

یکی از تغییرات قابل توجه در طراحی، متفاوت بودن طراحی دوربین آیفون ۱۳ است. آیفون ۱۳ استاندارد و مینی، هر دو دارای ماژول دوربین با دو لنز هستند که ممکن است دارای طراحی لنز منحنی در برابر طراحی دوربین آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مینی باشد.

تصویر زیر مدل‌های لو رفته از آیفون ۱۳ را نشان می‌دهد.

مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

علاوه بر این به ترتیب ضخامت دوربین ۲.۵۱ میلی متر و ۳.۵۶ میلی متر برای مدل‌های غیر حرفه‌ای و پرو اعلام شده است. این تغییر در ضخامت از بیرون زدگی لنزها جلوگیری و محافظت می‌کند.

علاوه بر این‌ ماژول دوربین ممکن است به‌طور قابل توجهی بزرگتر از مجموعه‌ی آیفون ۱۲ باشد. این شایعات بعد از انتشار تصاویری از آیفون ۱۲ پرو در داخل قاب آیفون ۱۳ پرو منتشر شد. موردی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید بر اساس چندین تصویر CAD و مشخصات فاش شده‌ی مدل‌های آیفون ۱۳ است.

مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

ارتقا notch

وبسایت‌های مختلف درباره‌ی یک notch کوچکتر در آیفون‌های ۱۳ صحبت کرده‌اند. گفته می‌شود این کوچک‌تر شدن notch به دلیل طراحی مجدد تراشه‌ی VCSEL است. این عمل ممکن است منجر به طراحی مجدد ماژول دوربین جلو با سنسورهای یکپارچه شود. Notch کوچکتر در تصاویر منتشر شده از صفحه نمایش آیفون ۱۳ مشاهده شده است.

تصویر چاپی سه بعدی که از آیفون ۱۳ در یک سایت ژاپنی منتشر شده است، notch کوچک‌تری را نشان می‌دهد. آن‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود دوربین جلویی و هدفون جابه‌جا شده‌اند. هنوز مشخص نیست که شکاف notch باریک‌تر یا کم عمق‌تر است.

مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

صفحه نمایش: فناوری LTPO و Touch ID

میزان فریم ۱۲۰ هرتز در برابر ۶۰ هرتز

میزان فریم بالاتر یکی از ویژگی‌های قابل بحث و درخواست در آیفون است که امکان ایجاد انیمیشن‌های روان‌تر و سریع‌تر را فراهم می‌کند. در حال حاضر مجموعه‌ی آیپد پرو دارای میزان فریم ۱۲۰ هرتزی است. اما مشخص نیست که چرا تا کنون به آیفون راه پیدا نکرده است. آیفون ۱۲ در حال حاضر دارای میزان فریم ۶۰ هرتز است که حتی از بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی موجود در بازار کمتر است.

در حالی‌که شایعاتی مبتنی بر میزان فریم ۱۲۰ هرتز هنگام عرضه‌ی آیفون ۱۲ وجود داشت، اما این مساله اتفاق نیفتاد. اعتقاد بر این بود که اپل به دلیل مشکلات عمر باتری این جریان را تا سال ۲۰۲۱ به تعویق انداخت.

ظاهرا آیفون‌های ۱۳ با میزان فریم ۱۲۰ هرتز عرضه خواهند شد. اپل  برای معرفی میزان فریم ۱۲۰ هرتز در آیفون‌های جدید، ممکن است از فناوری (درجه حرارت پایین اکسید پلی کریستالی) LTPO در نمایشگرهای OLED خود استفاده کند. مشابه آنچه امروز در اپل واچ می‌بینیم.

توجه به این نکته ضروری‌ست که همه‌ی این‌ها فقط شایعات هستند و مشخص نیست تا یک سال دیگر به حقیقت یا حدس و گمان ختم شوند.

صفحه نمایش همیشه روشن

فناوری صفحه نمایش LTPO در آیفون‌های ۱۳ می‌تواند به معنای صفحه نمایش همیشه روشن باشد.

طبق گزارش مارک گورمن از بلومبرگ، سری iPhone 13 احتمالا دارای فناوری صفحه نمایش همیشه روشن است که در آیفون‌های ۱۲ وجود نداشت. البته این فناوری تنها در مدل آیفون ۱۳ پرو وجود خواهد داشت.

مقایسه ی آیفون 13 و آیفون 12
مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

تاچ آیدی در صفحه نمایش

در سال ۲۰۱۹ مینگ چی کو گفت که اپل در حال کار بروی آیفون با تاچ آیدی و فیس آیدی در صفحه نمایش است و در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی خواهد شد. با شروع سال ۲۰۲۱ وب سایت‌ها مختلف گزارش دادند که اپل در حال کار به‌روی تاچ آیدی در صفحه نمایش آیفون است.

اگرچه می‌گویند آیفون ۱۳ با تاچ آیدی عرضه خواهد شد اما برخی نیز با این نظر موافق نیستند. باید صبر کرد تا ببینیم اپل چه تصمیمی گرفته است.

یکی از شایعات منتشر شده می‌گوید همه‌ی سری آیفون ۱۳ سنسور تثبیت کننده دارند که در حال حاضر تنها در آیفون ۱۲ پرو مکس وجود دارد. علاوه بر این ممکن است این ویژگی به لنزهای Wide و Ultra-Wide مدل‌های پرو نیز راه یابد.

مقایسه ی آیفون 13 و آیفون 12
مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

ارتقا لنزها

شایعات دیگر حاکی از ارتقا لنزهای Wide و Ultra-Wide بویژه در مدل آیفون ۱۳ پرو است. این ویژگی می‌تواند به عکاسی در نور کم کمک بسیاری کند.

همچنین مدل‌های پرو ممکن است دارای دیافراگم f/1.8 نسبت به دیافراگم فعلی f/2.4 برای لنزهای Ultra-Wide باشد. به علاوه‌ی ارتقا لنزهای ۵ عنصری به ۶ عنصری.

مقایسه ی آیفون 13 و آیفون 12
مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

اسکنر LiDAR

از زمان معرفی  اسکنر LiDAR در مدل‌های آیفون ۱۲ پرو و پرو مکس، شایعاتی مبنی بر گسترس اسکنر لیدار به مجموعه ی آیفون ۱۳ شروع شد.

اما مینگ چی کو می‌گوید که به احتمال زیاد اپل امسال نیز LiDAR را به مدل‌های پرو محدود خواهد کرد.

مقایسه ی آیفون 13 و آیفون 12
مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

پردازنده: عملکرد و کارایی بالاتر

تراشه‌ی A15 در مقابل A14 Bionic

سال گذشه اپل با آیفون‌های ۱۲ تراشه‌ی A14 Bionic را معرفی کرد؛ اولین پردازنده‌ی ۵ نانومتری تاریخ. با این حال شایعه شده است که آیفون ۱۳ دارای تراشه‌ی M1 است. با این حال به نظر نمی‌رسد که این شرکت برنامه‌ای برای معرفی A15 Bionic داشته باشد.

در مورد عملکرد و کارایی بروزرسانی دیگر وجود ندارد. اما عجیب نیست که تیم کوک بگوید A15 بهترین تراشه‌ای است که هر آیفونی از نظر کارایی و عملکرد به خود دیده است.

مقایسه ی آیفون 13 و آیفون 12
مقایسه ی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

مودم ۵G ارتقا یافته

در حال حاضر مدل‌های آیفون ۱۲ از مودم X55 کوالکوم استفاده می‌کنند که از پردازنده ۵ نانو متری محروم است. گفته می‌شود که اپل از مدل مودم کوالکوم اسنپ دراگون X60 5G در خط تولید آیفون ۱۳ خود برای جبران نقص X55 و ارائه‌ی عملکرد کلی بهتر استفاده می‌کند. این پوشش برای زیر ۶ هرتز و mmWave ارائه می‌دهد.

شایعات همچنین نشان می‌دهد که اپل روی مودم سفارش ۵G طراحی خودش کار می‌کند. با این حال ممکن است این مدل سفارشی طراحی شده در سال‌های ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ با آیفون‌های آن سال ارائه شود.

WiFi 6E

DigiTimes اعلام کرده است که آیفون ۱۳ از WiFi 6E پشتیبانی می‌کند. این ویژگی‌ها و قابلیت‌های WiFi 6 را با پهنای باند ۶ گیگاهرتز ارائه می‌دهد. این به معنای افزایش اتصالات، تاخیر کمتر، عملکرد بیشتر و و افزایش پهنای باند نسبت به وای فای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز موجود است.

باتری: باتری بزرگتر و شارژ سریع‌تر

افزایش ظرفیت باتری

گفته می‌شود که سری آیفون‌های ۱۳ دارای باتری بزرگ‌تری هستند. در نتیجه عمر باتری بیشتری را به همراه دارند. علاوه بر این‌ اپل ممکن است تکنیک جدیدی برای صرفه جویی در فضا، مانند ادغام شیار سیم کارت با مادربرد را برای ایجاد فضای بیشتر برای باتری بزرگ‌تر به‌کار بگیرد.

طبق آن‌چه در وب سایت چینی Weibo آمده است ظرفیت باتری هر کدم از مدل‌ها به شرح زیر است.

  • آیفون ۱۳ مینی : ۲۴۰۶ میلی آمپر بر ساعت
  • آیفون ۱۳: ۳۰۹۵ میلی آمپر بر ساعت
  • آیفون ۱۳ پرو : ۳۰۹۵ میلی آمپر بر ساعت
  • آیفون ۱۳ پرو مکس: ۴۳۵۲ میلی آمپر بر ساعت

اگر داده‌های منتشر شده را با مدل های آیفون ۱۲ مقایسه کنیم مشاهده می‌کنیم که ظرفیت باتری آیفون ۱۳ مینی افزایش ۸ درصدی، آیفون ۱۳ استاندارد و آیفون ۱۳ پرو افزایش ۹.۹ درصدی و آیفون ۱۳ پرو مکس تا ۱۸ درصد افزایش را به همراه دارند. با این حال این اطلاعات صددرصد دقیق نیست و تا هنگام عرضه‌ی مدل‌های آیفون ۱۳ باید منتظر بمانیم.

علاوه بر این‌ها گفته می‌شود که مدل‌های آیفون ۱۳ پرو ۱۵ الی ۲۰ درصد مصرف انرژی کمتری برخوردار است.

در کنار باتری بزرگ‌تر آیفون ۱۳ همچنین ممکن است از شارژ سریع‌تر پشتیبانی کند. همچنین شایعاتی مبنی بر معرفی یک شارژر ۲۵ واتی توسط اپل وجود دارد که آیفون ۱۳ از آن پشتیبانی می‌کند.

مقایسه مشخصات آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

مدل
آیفون ۱۲
آیفون ۱۳
ابعاد۵.۷۸ اینچ x
۲.۸۴ اینچ x
۰.۲۹ اینچ
۵.۸۷ اینچ x
۲.۸۲ اینچ x
۰.۳۰ اینچ
وزن۱۶۴ گرم۱۷۴ گرم
صفحه نمایشصفحه نمایش ۶.۱ سوپر رتینا OLED، وضوح HD، رفرش ریت ۶۰ هرتز، ۶۲۵/۱۲۰۰ نیت روشناییصفحه نمایش ۶.۱ سوپر رتینا OLED، وضوح HD، رفرش ریت ۶۰ هرتز، ۸۰۰/۱۲۰۰ نیت روشنایی
دوربین ها۱۲ مگاپیکسل واید، روزنه f/1.6، لنز اولترا واید ۱۲ مگاپیکسل f/2.4۱۲ مگاپیکسل واید، روزنه f/1.6 (کمی بزرگ تر)، لنز اولترا واید ۱۲ مگاپیکسل f/2.4 (جدید)
اسکنر LiDARخیرخیر
دوربین جلودوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth با روزنه f/2.2دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth با روزنه f/2.2
پردازندهچیپ A14 بیونیکچیپ A15 بیونیک
باتری۲۸۱۵ میلی آمپرهنوز مشخص نشده اما بزرگ تر است و عمر باتری بیشتر می باشد
فضای ذخیره سازی داخلی۶۴GB / 128GB / 256GB۱۲۸GB / 256GB / 512GB
اتصالاتبلوتوث ۵، وای فای ۶ با MIMO، اتصال ۵Gبلوتوث ۵، وای فای ۶ با MIMO، اتصال ۵G بهتر و سریع تر
دیگر ویژگی هامگ سیف، دالبی ویژن، دالبی اتموس، محافظ سرامیکی، IP68 ضد آب (تا ۶ متر و ۳۰ دقیقه زیر آب)مگ سیف، دالبی ویژن، دالبی اتموس، محافظ سرامیکی، IP68 ضد آب (تا ۶ متر و ۳۰ دقیقه زیر آب)

رنگ‌بندی جدید: مشکی مات و طلائی

Max Weinbach می‌گوید که آیفون ۱۳ در دو رنگ جدید در دسترس خواهد بود. اولین رنگی که در اینترنت نیز بسیار مورد بحث بود رنگ مشکی مات جدید است. این رنگ به احتمال زیاد منحصر به مدل‌های پرو خواهد بود.

دومین رنگ Sunset Gold است که با سری آیفون ۱۳ معرفی خواهد شد. با این حال جزئیاتی درباره‌ی این رنگ ارائه نشده است.

علاوه بر رنگ‌ها مدل‌های پرو با پوشش ضد لک و ضد اثر انگشت جدید پوشیده شده‌اند تا اثر انگشت و لکه‌ را دفع کنند.

قیمت: مشابه

انتظار می‌رود که قیمت مدل‌های سری آیفون ۱۳ شبیه و هم ردیف آیفون ۱۲ باشند. گویا قیمت‌ها بدون تغییر است و تنها مشمول تغییر جزئی می‌شود.

مهمترین رویداد: تاریخ مورد انتظار

سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا تاریخ عرضه‌ی آیفون‌های ۱۲ یک ماه به تاخیر افتاد. رویداد معرفی برخلاف همیشه ( که در ماه سپتامبر بود) یک ماه دیرتر و در ماه اکتبر اجرا شد.

با این حال گویا امسال همه چیز برای معرفی سری آیفون ۱۳ در اواسط و یا اواخر سپتامبر آماده باشد. امسال نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا دلتا پیش بینی می‌شود که این رویداد بصورت آنلاین و در صورت تاخیر حداقل در ماه اکتبر صورت پذیرد.

این تمام شایعات و اخبار پیرامون آیفون ۱۳ بود که آن را با شما در میان گذاشتیم. آیا شما هم مثل ما هیجان زده هستید؟

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 20 =