جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

مقایسه هوش مصنوعی گوگل بارد و چت جی پی تی و هوش مصنوعی بینگ

مقایسه هوش مصنوعی گوگل بارد و چت جی پی تی و هوش مصنوعی بینگ
فهرست مطالب

امروزه استفاده از هوش مصنوعی برای رسیدن به پاسخ سؤالات خود و انجام امور حرفه‌ای بسیار گسترش یافته است. در میان این ربات‌های کاربردی می‌توان به سه مورد گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ اشاره کرد. در این مطلب از انارمگ قصد داریم به مقایسه هوش مصنوعی این سه ربات چت بپردازیم. با ما همراه باشید.

مقایسه هوش مصنوعی گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ

زمینه پاسخگویی

در اولین قدم، زمینه پاسخگویی هر یک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • گوگل بارد بیشتر در زمینه سؤالات منطقی، ریاضی و کد نویسی به کاربران خود پاسخ می‌دهد.
  • چت جی پی تی به ارائه پاسخ‌های کلی و منسجم شهرت دارد.
  • بینگ که تحت پشتیبانی مایکروسافت است بر اساس پایگاه دانش گسترده خود به سرچ کاربران جواب می‌دهد.

تکنولوژی

گوگل بارد در حال حاضر از مدل LaMDA خود که از ۱۳۷ میلیارد پارامتر تشکیل شده است، برای پاسخ به مخاطبان استفاده می‌کند. مدل LaMDA (مدل زبان برای برنامه‌های گفتگو) قرار است به PALM (مدل زبان مسیرها) متشکل از ۵۴۰ میلیارد پارامتر تغییر کند. این موضوع نشان‌دهنده این است که از گوگل بارد، پاسخ‌های اورجینال و باکیفیت دریافت خواهید کرد.

چت جی پی تی بر اساس فناوری GPT که یک مدل زبان پیشرفته توسعه یافته توسط OpenAI است، به وجود آمده است. ترانسفورماتور به کار رفته در چت جی پی تی از یک تریلیون پارامتر تشکیل شده است. به این ابزار هوش مصنوعی، داده‌های متنی زیادی آموزش داده شده است که بتواند پاسخ‌های متنی متناسب با درک انسان‌ها ارائه کند. در حال حاضر ChatGPT برای سیستم عامل آی او اس در دسترس است.

بینگ نیز از همان مدل ترانسفورماتور به کار رفته در چت جی پی تی یعنی GPT-4 AI استفاده کرده است. پاسخ‌ها را با همان دقت چت جی پی تی و بر اساس سرچ کاربران، با نهایت دقت شخصی سازی می‌کند.

امنیت حریم خصوصی کاربران

اکثریت ربات‌های چت هوش مصنوعی از داده‌های کاربران و مخاطبان استفاده می‌کنند تا بتوانند اطلاعات خود را افزایش داده و پاسخ کاربران را با دقت بیشتری بدهند. بنابراین هر سه چت Google Bard و ChatGPT و Bing از داده‌های اطلاعاتی شما برای بهبود عملکرد خود بهره می‌برند. همچنین می‌توانند از این اطلاعات برای ردیابی فعالیت آنلاین کاربران استفاده کنند. بهتر است قبل از شروع، به این نکته توجه کنید.

شرکت گوگل برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود اقدام به ایجاد یک سری دستورالعمل‌ها و قوانین کرده است. گوگل بارد نیز با تبعیت از این قوانین می‌تواند پاسخ‌های منصفانه و شفاف به مخاطبان بدهد و همچنین از فضای حریم خصوصی آن‌ها محافظت کند.

در سمت دیگر، چت جی پی تی مبتنی بر OpenAI آپدیت شده است و از اطلاعات کاربران در زمان انجام چت، برای بهبود عملکرد خود استفاده نمی‌کند. این موضوع زمانی نقض می‌شود که کاربران شخصاً گزینه به اشتراک گذاری داده‌های خود را انتخاب کنند.

بینگ نیز از قوانین سختگیرانه مایکروسافت در حفظ حریم خصوصی کاربران پیروی می‌کند.

نکته: با وجود این که هر یک از سه هوش مصنوعی گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کنند، اما بهترین کار این است که در زمان استفاده از این چت بات‌ها در مورد اطلاعات خصوصی و شخصی خود صحبت نکنید.

کاربرد

برای کسب اطلاعات عمومی در زندگی روزمره و همچنین مشاغل حرفه‌ای می‌توان از چت بات‌های هوش مصنوعی استفاده کرد.

گوگل بارد با تمرکز بر روی داده‌های درخواستی کاربران، برای افرادی که در حرفه تولید محتوا فعالیت دارند بسیار کاربردی است. این هوش مصنوعی، خلاصه موضوعات مورد نظر و پیشنهادات جدید مرتبط با سؤال کاربران را در اختیار آن‌ها می‌گذارد تا بتوانند به سادگی محتوای خود را ایجاد کنند. برای کارهای روزمره، در نوشتن متن ایمیل‌ها و به اشتراک گذاری آن‌ها کاربرد دارد.

البته گاهی ممکن است که اطلاعات را از سایت‌های دیگر کپی کند و در اختیار کاربر قرار دهد (در این موارد، حتماً به سایت مبداً لینک می‌دهد). بدین معنی که قبل از استفاده از پاسخ گوگل بارد در مطالب خود باید یک تست سرقت ادبی را انجام دهید تا مطمئن شوید که کپی نیست.

علاوه بر موارد ذکر شده، دولوپرها برای کدنویسی می‌توانند از گوگل بارد استفاده کنند. گوگل بارد از ۲۰ زبان برنامه نویسی هماهنگ با Google Collab پشتیبانی می‌کند.

قابلیت انطباق چت جی پی تی با تمامی مضامین باعث می‌شود که در بیشتر عملیات مانند کارهایی مانند تولید محتوا، نویسندگی خلاقانه و غیره کاربردی باشد. همچنین، با ادامه سؤال پرسیدن از آن به جواب‌های متنی بیشتری دست می‌یابید که در روند ترجمه، ادیت و ایجاد وبلاگ، سئو و غیره بسیار مفید است. بنابراین، اگر شما نیز در یکی از این حرفه‌ها فعالیت دارید بهتر است برای استفاده از خدمات کامل این ربات هوشمند، خرید اکانت ChatGPT را در برنامه خود قرار دهید.

بینگ در ارائه پاسخ‌های واقعی و دقیق مشهور است. بنابراین، برای انجام کار تحقیقاتی و پژوهشی در مورد موضوعات پیچیده، بهتر است از بینگ کمک بگیرید. این هوش مصنوعی اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و با ابتکار خود بازنویسی می‌کند.

سوء استفاده از تکنولوژی

گوگل بارد و بینگ در پاسخ‌گویی به سؤالات کاربران، تمامی نکات اخلاقی را رعایت می‌کنند و هیچ گاه پاسخی نامناسب نمی‌دهند. از طرف دیگر، چت جی پی تی برای پاسخ دادن به کاربران تمام تلاش خود را می‌کند و بسیار دیده شده است که هشدارهای موجود در زمینه نقض محتوا را به کاربران نشان داده و روش‌های حل آن‌ها را نیز پیشنهاد کرده است.

انتخاب نهایی کاربران به موارد استفاده آن‌ها بستگی دارد. افرادی که به دنبال پاسخ‌های خلاقانه هستند بهتر است از گوگل بارد و چت جی پی تی استفاده کنند، اما برای دریافت جواب‌های دقیق و اصولی باید به بینگ تکیه کرد.

دقت در پاسخگویی

گوگل بارد در زمان پاسخگویی، سه پیش نویس را با اطلاعات شبیه به هم به کاربران ارائه می‌دهد. این چت بات پاسخ‌های آگاهانه و دقیق به مخاطبان می‌دهد.

چت جی پی تی در نسخه پلاس خود و از طریق آموزش گسترده، قادر به پاسخگویی دقیق است.

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، بینگ موتور جستجوی مایکروسافت، جواب‌های قابل اعتمادی به کاربران ارائه می‌دهد، زیرا بر اساس طیف گسترده‌ای از اطلاعات واقعی پیش می‌رود.

نکته: لازم به ذکر است که چت جی پی تی پلاس تنها تا آخر سپتامبر ۲۰۲۱ آموزش دیده است و نمی‌تواند پاسخ سؤالات مربوط به بعد از آن تاریخ را به کاربران ارائه کند.

در یکی از آزمایشات انجام شده، در پاسخ به سؤالات دیپلماتیک، گوگل بارد و بینگ پاسخ دادند، اما پاسخ‌های نادرست!

در مقابل چت جی پی تی به طور بسیار صریح اعلام کرد نمی‌تواند پاسخی درخور به کاربران بدهد.

مقایسه هوش مصنوعی گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ
مقایسه هوش مصنوعی گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ

استدلال منطقی

این که یک چت بات هوش مصنوعی بتواند به سؤالات منطقی و ریاضی پاسخ دهد، بسیار هیجان انگیز است. به همین دلیل استدلال منطقی گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ را با پرسیدن یک سؤال ریاضی به چالش کشیدیم.

گوگل بارد در این راه شکست خورد و بینگ با انجام روش‌های مختلف، توانست پاسخ دقیق و درستی به کاربر بدهد.

چت جی پی تی در این مسیر بهتر از دو مورد دیگر عمل کرد، زیرا با استفاده از راهنمایی‌های گام به گام توانست مسأله ریاضی را به مخاطب تفهیم کند و در نهایت به پاسخ برسد.

استدلال منطقی در چت جی پی تی
استدلال منطقی در چت جی پی تی

خلاقیت در پاسخ

گوگل بارد با ارائه چندین پاسخ شبیه به هم اما در باطن متفاوت، امکان ترکیب کردن پاسخ‌ها را به کاربر می‌دهد و در نتیجه او می‌تواند بهترین و متناسب‌ترین پاسخ را انتخاب کند. (نکته: در گوگل بارد امکان کپی از منابع دیگر زیاد است.)

چت جی پی تی با برخورداری از آموزش‌هایی بر پایه ایده نوآورانه و دیدگاه‌های خاص، پاسخ‌هایی خلاقانه برای شاعران، نویسندگان و غیره ارائه می‌دهد. مهم‌تر از همه این که امکان وجود سرقت ادبی در آن صفر است.

بینگ تنها در ایجاد پاسخ‌های خلاقانه عمومی عالی عمل کرد و نه بیشتر از آن!

در این بخش از مقایسه گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ، ChatGPT پیروز شد و توانایی زیادی در تولید محتوا و نویسندگی خلاق از خود نشان داد.

مکالمه روان و واضح

این که در مکالمه با چت بات هوش مصنوعی، جواب‌هایی در قالب جملات روان و سلیس دریافت کنید بسیار مهم است.

گوگل بارد تمامی مکالمات پیچیده را درک می‌کند و پاسخی بسیار روان ارائه می‌کند، اما گاهی انسجام کافی ندارد.

چت جی پی تی با درک زبان گفتاری و محاوره‌ای افراد با لهجه‌های متنوع، جواب‌هایی بسیار روان و غیر تکراری به آن‌ها می‌دهد.

بینگ در ارائه پاسخ مختصر و آموزنده مشهور است و بدین طریق در حفظ روند گفتگو و مکالمه تلاش می‌کند.

ویژگی‌های جانبی

یکی از مواردی که گوگل بارد را از بقیه جدا می‌کند این است که می‌تواند پیام‌های صوتی را دریافت کند تا پاسخ‌هایی سریع‌تر بدهد و همچنین امکان دریافت خروجی تصویر نیز در آن وجود دارد. چت جی پی تی کاملاً بر روی متون استوار است و بینگ می‌تواند تصاویر را جستجو کند و لینک‌های مربوط به وبسایت را برای دریافت تصاویر ارائه می‌کند، اما خود تصاویر را به طور مستقیم به کاربر نشان نمی‌دهد.

دریافت پاسخ تصویری در گوگل بارد
دریافت پاسخ تصویری در گوگل بارد

چت جی پی تی در زمان پاسخگویی به سؤالات کاربران، فاصله زمانی برای ارائه پاسخ را با مرور در وبسایت‌ها پر کرده است. بدین معنی که یک کاربر ChatGPT Plus می‌تواند با استفاده از یکپارچه سازی بینگ، وبسایت را بگردد و سپس از طریق مکالمات چت جی پی تی، نتایج سرچ خود را دریافت کند.

از طرف دیگر، بینگ سعی دارد تمامی سؤالات و عملکردهای روزانه شما را به کمک هوش مصنوعی ساده و ساده‌تر سازد.

محدودیت‌ها

گوگل بارد، توانایی حفظ موضوع گفتگو را در مکالمات متنی با کاربر ندارد و گاهی از طریق استخراج اطلاعات نادرست، پاسخ‌هایی نامربوط می‌دهد. گوگل باید در استفاده از مدل PALM به این موضوع توجه کند و در رفع آن بکوشد.

از سمت دیگر چت جی پی تی نیز محدودیت‌هایی دارد. این که به داده‌هایی که از طریق آموزش دریافت کرده، پایبند است و هیچ توجهی به اطلاعات دنیای واقعی ندارد، یکی از این محدودیت‌ها است. یکی دیگر از نواقص ChatGPT این است که به عبارات ورودی زیاد توجهی نمی‌کند و با برداشت اشتباه، پاسخی نامربوط نیز می‌دهد. علاوه بر این، با ادغام GPT-4 با DALL E تنها قادر به دریافت ورودی‌های تصویری است و در تولید پاسخ‌های تصویری ناتوان است.

جالب است که بینگ در جلسات طولانی مکالمات با کاربران، افسار گفتگو را از دست می‌دهد و از کاربر می‌خواهد تا موضوع را تغییر دهد. مایکروسافت نیز برای جلوگیری از این امر، محدودیت‌هایی برای این هوش مصنوعی در نظر گرفته است. بدین معنی که اجازه طولانی شدن گفتگو را در بینگ نمی‌دهد. به طوری که کاربران در گفتگو با بینگ، به ۱۰ چت مداوم در یک جلسه و نهایتاً ۱۲۰ چت در مورد یک موضوع در یک روز محدود می‌شوند.

نتیجه گیری

در مقایسه هوش مصنوعی و انتخاب گزینه برتر از میان گوگل بارد و چت جی پی تی و بینگ، هر شخص باید به طور جداگانه و بر اساس نیازهای خود تصمیم بگیرد، زیرا هر کدام از این چت بات‌ها نقاط قوت و ضعف منحصر به فردی دارند.

لازم به ذکر است که چت جی پی تی با پشتیبانی از ۲۶ زبان زنده دنیا تا به این لحظه حرف اول را می‌زند. با گذشت زمان و بهبودهایی که در گوگل بارد و بینگ اتفاق خواهد افتاد، مطمئناً چت جی پی تی نیز برای ارتقاء تلاش خواهد کرد.

شما کدام یک از این سه چت بات هوش مصنوعی را برای رفع نیازهای اطلاعاتی خود انتخاب خواهید کرد؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

برای اطلاع از نحوه کار با چت جی پی تی در آیفون و یا مقایسه سیری و چت جی پی تی، به لینک‌های مربوطه مراجعه کنید.

برچسب‌ها: / /
به اشتراک گذاری:
Picture of مهرناز
مهرناز
مهرناز هستم و با وجود این که شغلم ارتباطی با مدرک تحصیلی من نداره، علاقمندی به نکات سئوی سایت و نویسندگی، من را به سمت این حرفه کشونده و حدود ۴ سال است که در این زمینه مشغول به کار هستم.
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *