جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

بررسی ویژگی های دوربین آیفون ۱۳: از Cinematic Mode تا ProRes

ویژگی های دوربین آیفون ۱۳
فهرست مطالب

اپل در رویداد California Streaming از آیفون ۱۳ و قابلیت‌ ها و ویژگی‌ های فوق‌العاده آن رونمایی کرد. آیفون ۱۳ ویژگی های بسیار خوبی دارد اما از دوربین آن بسیار پیشرفته‌تر و به طرز قابل توجهی باکیفیت‌تر شده است. به همین بهانه قرار است در این مطلب از انارمگ به بررسی ویژگی های دوربین آیفون ۱۳ بپردازیم. 

قصد داریم ویژگی های دوربین آیفون ۱۳ را یکی یکی بررسی کنیم تا ببینیم آیا واقعا به گفته‌ی اپل، دوربین آیفون ۱۳ “پر از نوآوری” است یا خیر. ابتدا به سراغ مشخصات دوربین می رویم. 

دوربین عقب:
مشخصات
آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی
آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس
تعداد دوربین ۲ ۳
دوربین واید ۱۲ مگاپیکسل – ƒ/۱.۶ – لنز ۷ تایی ۱۲ مگاپیکسل – ƒ/۱.۵ – لنز ۷ تایی
دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسل – ƒ/۲.۴ (با ۱۲۰ درجه چرخش) – لنز ۵ تایی ۱۲ مگاپیکسل – ƒ/۱.۸ (با ۱۲۰ درجه چرخش) – لنز ۶ تایی
لنز تله فوتو ندارد ۱۲ مگاپیکسل – ƒ/۲.۸ – لنز ۶ تایی
زوم واقعی ۲ برابر حداکثر ۶ برابر – ۳ برابر بزرگ‌نمایی – ۲ برابر کوچک‌نمایی
زوم دیجیتال تا ۵ برابر تا ۱۵ برابر
قابلیت ثابت نگه داشتن سنسور دارد دارد
قابلیت ثابت نگه داشتن تصویر آپتیکال دوتایی ندارد

دارد

 

دوربین جلو:
مشخصات
آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی
آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس
دوربین TrueDepth ۱۲ مگاپیکسل – ƒ/۲.۲ ۱۲ مگاپیکسل – ƒ/۲.۲
حالت شب دارد دارد
Deep Fusion دارد دارد
Photographic Styles دارد دارد
Smart HDR 4 دارد دارد
عکاسی ماکرو Macro ندارد دارد
Apple ProRAW ندارد دارد
حالت سینمایی Cinematic Mode دارد دارد
قابلیت ثابت نگه داشتن ویدئو ۴K, 1080p و ۷۲۰p ۴K, 1080p و ۷۲۰p
Dolby HDR ۴K با ۶۰ fps ۴K با ۶۰ fps
۴K  ۲۴ fps, 25 fps, 30 fps یا ۶۰ fps

۲۴ fps, 25 fps, 30 fps یا ۶۰ fps

۱۰۸۰p HD ۲۵ fps, 30 fps یا ۶۰ fps

۲۵ fps, 30 fps یا ۶۰ fps

۷۲۰p HD ۳۰ fps ۳۰ fps
اسلو موشن Slow‑motion ۱۰۸۰p با ۱۲۰ fps ۱۰۸۰p با ۱۲۰ fps
Timelapse با حالت شب  دارد دارد
Apple ProRes ندارد دارد (تا ۴K با ۳۰ fps)
زوم Audio دارد دارد
تصویربرداری ۸MP هنگام ضبط ویدئو دارد دارد

 

طراحی دوربین آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی

آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی دو دوربین در پشت خود دارند که اپل گفته این بهترین سیستم دوربینی است که تا به حال روی یک گوشی هوشمند پیاده شده است. کیفیت عکاسی و فیلم‌برداری آیفون ۱۳ در مقایسه با آیفون ۱۲ به طرز قابل توجهی بیشتر شده است. 

دوربین اصلی

هم آیفون ۱۳ و هم آیفون ۱۳ مینی دوربین ۱۲ مگاپیکسلی ۷ لنزی با دریچه ƒ/۱.۶ دارند. علاوه بر دوربین اصلی، یک دوربین ۱۲MP اولترا واید ۵ لنزی با دریچه ƒ/۲.۴ نیز در سری های استاندارد آیفون ۱۳ قرار داده شده که به کاربر دید ۱۲۰ درجه می دهد. 

طراحی سیستم دوربین آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی در مقایسه با آیفون ۱۲ و ۱۲ مینی به کلی تغییر کرده است و لنزها به صورت مورب در بلوک دوربین قرار گرفته اند. 

قابلیت ثابت نگه داشتن سنسور

همچنین ثابت‌نگه‌دارنده سنسور نیز نسبت به سال پیش ارتقا یافته است. تمام دوربین های آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی قابلیت sensor-shift optical image stabilization دارند که پیش‌تر تنها مخصوص آیفون ۱۲ پرو مکس بود. 

این قابلیت مخصوص عکس‌برداری در نور کم است؛ همانطور که می دانید گرفتن عکس در نور پایین نیاز به اکسپوژر بیشتری دارد. آیفون ۱۳ با داشتن چنین قابلیتی می تواند با دوربین های حرفه‌ای عکاسی رقابت کند. 

دیگر قابلیت ها:
  • Cinematic Mode
  • سنسورهای بزرگ‌تر
  • بهبود کیفیت فیلم‌برداری
  • Photographic styles

طراحی دوربین آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس

دوربین آیفون 13 پرو و پرو مکس

طراحی دوربین های آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس به کلی تغییر کرده است. مثلا چینش دوربین‌ ها عوض شده و تمام لنزها بسیار بزرگ‌تر از لنزهای آیفون سال پیش اند. 

دوربین اصلی

دوربین اصلی آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس ۱۲ مگاپیکسل واید با دریچه ƒ/۱.۵ بوده و از ۷ لنز مجزا تشکیل شده است. مدل های پرو، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسل، دریچه ƒ/۱.۸ و ۶ لنز جداگانه و قابلیت نمایش ۱۲۰ درجه‌ای دارند. مدل های پرو علاوه بر این‌ها، یک لنز تله فوتو ۱۲MP با دریچه ƒ/۲.۸ و ۶ لنز مجزا نیز دارند. 

طول لنز تله فوتو به ۷۷ میلی‌متر افزایش یافته که باعث می شود در فاصله نزدیک زوم ۳ برابری داشته باشد. اما تمام لنزها قادرند تا ۱۵ برابر زوم دیجیتالی داشته باشند. هر لنز نیز دو قابلیت sensor-shift stabilization و dual optical image stabilization دارد. 

آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس همانند سری آیفون های سال گذشته سنسور LiDAR دارند. 

عکاسی ماکرو Macro Photography

از دیگر ویژگی های دوربین آیفون ۱۳ می توان به عکاسی ماکرو اشاره کرد. خریداران سری های پرو می توانند از قابلیت جدیدی به نام Macro Photography در تصویربرداری‌ استفاده کنند. با فعال کردن این قابلیت، دوربین آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس کوچک‌ترین جزییات سوژه را نیز ثبت می کند. لنز اولترا واید به کمک فوکوس خودکار طوری عکس ها را با جزییات کامل ثبت می کند که سیستم دوربین هیچ گوشی هوشمند دیگری قادر به انجام آن نیست. 

لنز اولترا واید آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس تا ۲ سانتی‌متر فوکوس می کند و سپس به طور خودکار macro را فعال می کند تا کوچک‌ترین جزییات سوژه را ثبت کند. علاوه بر این، کاربران می توانند از ویژگی ماکرو در فیلم‌برداری (مثل اسلوموشن و تایم لپس) نیز استفاده کنند. 

دیگر قابلیت‌ ها:
  • Cinematic Mode
  • Photographic Styles
  • ویدئو ProRes 

ویژگی های جدید دوربین آیفون ۱۳

اپل با معرفی آیفون ۱۳ کاری کرد تا عصر جدیدی از دوریین گوشی های هوشمند آغاز شود. و عصر جدید شامل ویژگی های جدید است!

۱. حالت سینمایی Cinematic Mode

حالت سینمایی دوربین آیفون 13
اپل امسال ویژگی جدیدی به نام حالت سینمایی همراه با آیفون ۱۳ خود معرفی کرد. حالت سینمایی چیزی شبیه به همان حالت پرتره در عکاسی است که طرح کلی ویدئو را ثبت می کند و به طور خودکار روی سوژه فوکوس و پس‌زمینه سوژه را تار می کند. 

زمانی که سوژه‌ی جدیدی وارد صحنه می شود، هوش مصنوعی دستگاه او را تشخیص می دهد و روی او فوکوس می کند. یا مثلا زمانی که بازیگر به دوربین نگاه می کند صورت او شفاف و زمانی که روی خود را بر می گرداند صورت او تار می شود. 

اما جالب‌تر از این‌ها، کاربر با Cinematic Mode می تواند فوکوس روی سوژه های مختلف و تار بودن پس‌زمینه را حتی بعد از ضبط فیلم نیز تغییر دهد. به علاوه این که کیفیت فیلم‌برداری دوربین آیفون ۱۳، کیفیت Dolby Vision HDR است. 

۲. استایل‌های عکاسی Photographic Styles

Photographic Styles نیز از دیگر ویژگی های دوربین آیفون ۱۳ است که امسال در رویداد کالیفورنیا استریمینگ معرفی شد. کاربران با استفاده از این قابلیت می توانند رنگ یا تون عکس را تغییر دهند به طوری که رنگ سوژه های مختلف مثل چهره یا رنگ آسمان تغییری نکند. دارندگان سری آیفون های ۱۳ می توانند از بین ۵ استایل عکاسی طراحی‌شده توسط اپل Vibrant, Rich Contrast, Warm و Cool یکی را برای عکس خود انتخاب کنند. 

کاربران همچنین می توانند با استفاده از تنظیمات این استایل ها، شدت آن را کم و زیاد کنند تا به راحتی به تصویر دلخواه خود برسند. 

۳. Smart HDR 4

Smart HDR 4 چهارمین نسل Smart HDR است. قابلیت Smart HDR اولین بار با آیفون XS معرفی شد. از همان زمان، هر آیفون نسل جدیدی از Smart HDR داشته و در هر نسل هم این قابلیت پیشرفته و پیشرفته‌تر شده است. 

Neural Engine حالا با کمک Smart HDR 4 می تواند به طور خودکار با تغییر کنتراست، نور و تون پوست، چهره‌ی هر فرد حاضر در عکس را به طور جداگانه زیباتر کند. قطعا iOS 15 و ISP نیز در این فرایند نقش بسزایی دارند. 

۴. ProRes

قابلیت ProRes یک فرمت جدید ویدئویی است که مخصوص آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس است. کدک ProRes به کاربران اجازه می دهد تا فیلم‌ های خود را با تولید رنگ بالا و کمپرسیون پایین ضبط کنند. آیفون ۱۳ پرو ۱۳ پرو مکس اولین گوشی های هوشمندی اند که قابلیت ضبط ویدئو ProRes دارند. 

این‌ هم هرچه در مورد ویژگی ها و قابلیت های جدید دوربین آیفون ۱۳ می دانستیم. نظر شما در رابطه با این ویژگی ها چیست؟ آیا فکر می کنید قابلیت های جدید دوربین برای ترغیب طرفداران اپل به خرید آیفون ۱۳ کافی است یا نه؟ شما می توانیم دیدگاه های خود را در پایین همین پست با ما به اشتراک بگذارید. 

 
برچسب‌ها: / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *