جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

مقایسه ChatGPT و سیری اپل؛ کدام پیروز میدان است؟

مقایسه ChatGPT و سیری اپل؛ کدام پیروز میدان است؟
فهرست مطالب

در سال‌های گذشته هوش مصنوعی گسترش یافته و به همین واسطه دستیارهای صوتی و ربات‌های گفتگوی متنوعی را ایجاد کرده است. چت جی پی تی و سیری اپل دو دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) هستند که کمک زیادی به رفع مشکلات کاربران می‌کنند. در این مطلب از انارمگ به مقایسه آن‌ها می‌پردازیم.

سیری مدت زمان زیادی است که ارائه شده و در دسترس کاربران محصولات اپل قرار دارد، اما چت جی پی تی یک ربات جدید است که با برخورداری از زبان طبیعی خود در پاسخگویی به کاربران، در مدت کوتاه طرفداران زیادی پیدا کرده است. در صورت علاقمندی به این ربات جدید و برای خرید اشتراک چت جی پی تی از انارگیفت، می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

چت جی پی تی و سیری

گرچه اهداف هر دو ربات مذکور پاسخگویی به سؤالات کاربران است و کاربران از طریق صحبت کردن با آن‌ها می‌توانند به جواب برسند، اما نحوه عملکرد هر کدام متفاوت است.

سیری

اپل با ارائه Siri به عنوان دستیار مجازی شخصی در دستگاه‌های آیفون، آیپد، مک و هوم پاد به کاربران خدمات‌رسانی می‌کند. سیری با پردازش زبان طبیعی سؤالات را درک و از طریق فناوری تشخیص گفتار اقدام به پاسخگویی به کاربران می‌کند. با استفاده از سیری دیگر نیازی به تایپ کردن نیست و از طریق هندزفری می‌توان با دستگاه ارتباط داشت.

کاربران با استفاده از سیری می‌توانند به ارسال و دریافت پیامک، ایمیل، تماس تلفنی، مسیریابی، سفارش غذا و غیره بپردازند. بدین معنی که سیری اطلاعات را در زمانی کم در اختیار کاربران قرار می‌دهد و به کارهای آن‌ها سرعت می‌بخشد.
در نهایت سیری زندگی را برای کاربران دستگاه‌های اپل ساده‌تر ساخته است.

چت جی پی تی

ChatGPT توسط OpenAI توسعه یافته است. طبیعی بودن گفتار این ربات، کاربران زیادی را به سمت آن کشانده است. هدف از ایجاد چت جی پی تی این است که یک چت بات بسیار روان در اختیار کاربران قرار گیرد که کاملاً با چت بات‌های مبتنی بر قوانین سنتی متفاوت است. در ربات‌های سنتی تنها امکان دریافت پاسخ بر اساس کلمات و عبارات کلیدی وجود دارد، اما در چت جی پی تی می‌توان بر اساس هر نوع سؤال و جمله‌بندی ارسالی، یک پاسخ قانع کننده با زبان و گفتار طبیعی دریافت کرد.

امکان ادغام چت جی پی تی در برنامه‌های متنوع موجود در اپل واچ، آیفون و مک وجود دارد. این بدین معنی است که در مقایسه اهداف کاربردی چت جی پی تی و سیری، ربات پیشرفته ChatGPT برنده است.

تفاوت‌های کلیدی چت جی پی تی و سیری

برای انجام یک بررسی دقیق‌تر نیاز است تا به صورت موردی به مقایسه چت جی پی تی و سیری بپردازیم و به مزایا و معایب هر یک اشاره کنیم. قاعدتاً در برخی موارد ChatGPT بهتر است و در بعضی دیگر Siri.

مهم‌ترین تفاوت‌های چت جی پی تی و سیری
مهم‌ترین تفاوت‌های چت جی پی تی و سیری

تکنولوژی

هر یک از این دو ربات مبتنی بر AI، روش‌های متفاوتی برای دریافت، پردازش و سپس ارسال پاسخ به کاربران در پیش رو دارند.

Siri برای پاسخگویی به یک سری دستورات خاص، طراحی شده است که در روند پاسخگویی به سؤالات کاربر از NLP (پردازش زبان)، ماشین یادگیری و همچنین تکنولوژی تشخیص صدا استفاده می‌کند تا بهترین پاسخ را به کاربر ارائه دهد. طبیعتاً پاسخ‌های ارسالی بر اساس سابقه کاربر در جستجوی موارد، اطلاعات متنی و سرچ‌های گذشته او است.

ChatGPT برای پاسخگویی به سؤالات آزادانه کاربران طراحی شده و بر اساس داده‌های زیادی آموزش داده شده است تا بتواند به تمامی پرسش‌های کاربران به صورت دوستانه و به دور از هرگونه وظایفی جواب دهد. این ویژگی در چت جی پی تی آن را به یک ربات دوستانه و دانا تبدیل کرده است.

امنیت

سیری اطلاعات کاربران را به صورت کاملاً محلی در دستگاه آن‌ها ذخیره می‌کند و سپس قبل از انتقال به سرورهای اپل رمزگذاری می‌کند و بدین شکل امنیت کاربران را فراهم می‌کند. ویژگی‌های دیگری مانند انصراف از به اشتراک گذاری پیام‌های صوتی سیری نیز در راستای ایجاد فضایی امن و همچنین اهداف تحقیق و توسعه در سیری وجود دارد.

از طرف دیگر در چت جی پی تی به دلیل وجود داده‌های متنی بسیار گسترده، ممکن است حریم خصوصی کاربران نقض شود، اما به دلیل این‌که می‌توان چت‌های انجام شده را پاک کرد و در این صورت هیچ سابقه‌ای برای جستجوی کاربران ذخیره نمی‌شود، شخص کاربر می‌تواند در حفظ حریم خصوصی مکالمات خود بکوشد.

میزان دقت پاسخ‌ در چت جی پی تی و سیری

دقیق بودن پاسخ‌های سیری و ChatGPT
دقیق بودن پاسخ‌های سیری و ChatGPT

گرچه دقت هوش مصنوعی در پاسخگویی به سؤالات کاربران خوب است، اما در کارهای حرفه‌ای این میزان دقت بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، سیری برای پاسخگویی به سؤالاتی خاص طراحی شده است که برای این کار به منابعی مختلف مانند پایگاه داده اپل و یا برخی منابع جانبی وابسته است. به همین دلیل نمی‌تواند در پاسخگویی به همه نوع سؤال به صورت دقیق عمل کند.

گرچه چت جی پی تی می‌تواند پاسخ‌هایی کامل‌تر و متنی‌تری به شما ارائه دهد، اما به دلیل این که یکسری آموزش‌های متنی دریافت کرده است که بر اساس آن‌ها به کاربران پاسخ می‌دهد، ممکن است در برخی زمینه‌ها با جواب‌هایی اغراق‌آمیز مواجه شوید.

جواب به سؤالات در رابطه با امور فعلی

لازم به ذکر است که نسخه رایگان کنونی چت جی پی تی بر اساس اطلاعات دریافتی تا سپتامبر ۲۰۲۱ آموزش داده شده است. بنابراین نمی‌تواند به سؤالاتی در مورد وقایع پس از آن تاریخ مانند چگونگی آب و هوا در لحظه و آینده پاسخگو باشد. این موضوع باعث می‌شود که سیری محبوبیت بیشتری پیدا کند.

جواب به سؤالات تاریخی

چت جی پی تی و سیری هر دو در پاسخگویی به سؤالات تاریخی بسیار کاربردی عمل می‌کنند با این تفاوت که سیری تنها پاسخ یک کلمه‌ای به شما می‌دهد و چت جی پی تی جواب‌هایی طولانی و کامل در اختیار کاربران می‌گذارد.

پاسخ به سؤالات خلاقانه

در پاسخگویی به سؤالات باز، سیری لیستی از وب‌سایت‌های مرتبط را به شما نمایش می‌دهد، اما چت جی پی تی توضیحاتی کامل و خلاقانه به شما می‌دهد که گرچه ممکن است در برخی موارد اشتباه باشد، اما کلیت موضوع را برای شما تفهیم می‌کند.

با بررسی‌های انجام شده کاملاً مشخص است که سیری تنها در زمینه‌های خاص جوابگو است و کاربران را در موضوعات دیگر به گوگل می‌سپارد. چت جی پی تی مانند یک متخصص می‌تواند پاسخ‌های کامل و به همراه جزئیات ارائه کند.

روانی گفتار در مکالمه

هدف اولیه و اصلی طراحی سیری، انجام امور کاربران مانند برقراری تماس تلفنی و یا ارسال پیام بوده است. به همین دلیل در پاسخگویی به سؤالات کاربران به صورت ساده و خلاصه جواب می‌دهد و بیشترین تمرکز خود را بر انجام دستورات آن‌ها می‌گذارد.

از سمت دیگر، چت جی پی تی با هدف پاسخگویی به کاربران در تمامی زمینه‌ها و به روانی گفتار عامیانه مردم شکل گرفته است. بنابراین، در زمان مکالمه با ChatGPT احساس می‌کنید که با یک انسان در حال صحبت هستید.

موارد استفاده

استفاده از چت جی پی تی در دستگاه‌های مختلف
استفاده از چت جی پی تی در دستگاه‌های مختلف

گرچه سیری یک دستیار صوتی شخصی در دستگاه‌های اپلی است، اما امکان ادغام آن در برنامه‌های جانبی مانند اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی و یا موسیقی وجود دارد.

چت جی پی تی یک ربات همه‌کاره است که حتی در زمینه تولید محتوا، سیستم توصیه‌های تجاری و غیره پاسخگو است. این در حالی است که سیری در این زمینه‌ها ناتوان است. به عبارتی، ChatGPT یک دستیار شخصی منحصربفرد برای پاسخگویی به تمامی سؤالات کاربران در پلتفرم‌های مختلف است.

وجه تمایز ChatGPT با سیری

برای درک بهتر تفاوت‌های چت جی پی تی با دیگر دستیاران هوش مصنوعی باید به ویژگی‌های منحصربفرد این ربات اشاره کنیم.

مکالمه‌ای شبیه انسان

این ربات سعی دارد در پاسخگویی به کاربران همانند یک انسان عمل کند و این یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین ویژگی‌های چت جی پی تی است.

ذخیره کردن چت‌های قبلی

گرچه کاربران می‌توانند سابقه چت‌های خود را پاک کنند تا به حفظ حریم خصوصی خود کمک کنند، اما چت جی پی تی با در خاطر داشتن مکالمات گذشته سعی در ارائه پاسخی سفارشی به کاربران دارد. این در حالی است که سیری برای انجام دستورات مورد نظر کاربران برنامه‌ریزی شده است.

دستیار شخصی کاربردی

چت جی پی تی با تکیه بر پایگاه دانش گسترده خود، به کاربران در زمینه‌های مختلف حرفه‌ای و مشاوره کمک می‌کند. ویژگی جدید دیگری در این ربات وجود دارد که به بررسی نتایج موتور جستجو می‌پردازد تا بتواند پاسخ‌های دقیق‌تری به کاربران ارائه کند.

در دیگر موتورهای جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی، ایجاد قابلیت‌های GPT-4 LLM در موتور جستجوی Bing وابسته به مایکروسافت و یا Bard AI (بر اساس مدل زبان LAMBDA) مرتبط با گوگل، نشان‌دهنده برتری طلبی هر یک از آن‌ها می‌باشد و این جنگ میان موتورهای دارای هوش مصنوعی طرفداران را به وجد می‌آورد تا هر یک را امتحان کنند.

موتور جستجوی Bing در مایکروسافت
موتور جستجوی Bing در مایکروسافت

سخن نهایی

چت جی پی تی و سیری هر دو در پاسخگویی به سؤالات عالی هستند، اما از آن‌جایی که سیری با این هدف ایجاد نشده بود و همچنین بر اساس یک اسکریپت در دستگاه اپل کاربر عمل می‌کند، کمی ضعیف‌تر است.

یکی دیگر از ضعف‌های سیری عدم شناخت گفتار و لهجه کاربران مختلف در سراسر جهان است و همچنین تنها برای دستگاه‌های اپلی طراحی شده و در دسترس است و نه تمامی پلتفرم‌ها!

همچنین در سیری امکان تشخیص صدای کاربر در شلوغی محیط وجود ندارد و صداهای اطراف که باعث ایجاد نویز می‌شود باعث دریافت پاسخ نادرست از آن خواهد شد. اپل سعی دارد این مشکل را حل کند و در حال آزمایش NLP برای سیری است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات چت جی پی تی این است که بیشتر بر پایه تایپ کردن و نوشتن برنامه‌ریزی شده است و همین موضوع برای افرادی که در نوشتن مشکل دارند آزاردهنده است و آن‌ها را به سمت سیری می‌کشاند.

امیدواریم با مطالعه مطلب فوق بتوانید چت جی پی تی و سیری را به خوبی بشناسید و بهترین ابزار را برای کارهای خود انتخاب کنید. برای اطلاع از نحوه استفاده از چت جی پی تی در آیفون و آیپد و یا چت جی پی تی در اپل واچ به مطالب لینک شده مراجعه کنید.

برچسب‌ها: / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of مهرناز
مهرناز
مهرناز هستم و با وجود این که شغلم ارتباطی با مدرک تحصیلی من نداره، علاقمندی به نکات سئوی سایت و نویسندگی، من را به سمت این حرفه کشونده و حدود ۴ سال است که در این زمینه مشغول به کار هستم.
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *