آشنایی با صفر تا صد قابلیت ها و ترفندهای جدید واتساپ ( قسمت اول )

معروفیت و محبوبیت پیام‌رسان Whatsapp تنها بخاطر سرویس‌دهی‌اش نیست و ویژگی های متمایزش است که آن‌ را از سایر پیام‌رسان‌های آنلاین جدا می‌کند و باعث جذب کاربران به سمت‌اش شده است. یکی از دلایل محبوبیت واتساپ رایگان بودن این برنامه است. علاوه بر این تبلیغات در این برنامه آنقدر تهاجمی و آزار دهنده نیست. در ماههای گذشته چند ترفند جدید به واتساپ افزوده شده است و اگر از کاربران جدید واتساپ هستید این مطلب را در انارمگ دنبال کنید تا با نکات و ترفند های واتساپ که در سال ۲۰۲۱ باید بدانید آشنا شوید.

نکات و ترفند ‌های واتساپ ( قسمت اول )

ترفندها و نکات واتساپ
ترفندها و نکات واتساپ

۱- به شخصی که در واتساپ شما را بلاک کرده است پیام دهید.

واتساپ نیز مانند دیگر پیام‌رسان‌ها دارای قابلیت بلاک یا مسدود کردن است. اگر وارد بلاک لیست کسی شده باشید نمی‌توانید به او پیام دهید. در این حالت به روش زیر می‌توانید به این شخص پیام ارسال کنید:

  • با شماره واتساپ‌اش از طریق تلفن همراهتان به او پیام کوتاه دهید. همانطور که می‌دانید اگر شخصی را در لیست واتساپ‌تان داشته باشید، حتی اگر شماره‌اش را در لیست مخاطبینتان ندارید، می‌توانید شماره‌اش را در واتساپ مشاهده کنید.
  • یک حساب جدید با شماره‌ای دیگر در همان تلفن ایجاد کنید. این ساده‌ترین راه برای ارسال پیام به شخصی است که شما را بلاک کرده است. از آنجایی که از تلفن همراه مشابهی استفاده کرده‌اید لیست مخاطبین قبلی‌تان واتساپ ظاهر می‌شود.
  • در نهایت اگر با آن شخص در یک گروه واتساپ هستید، می‌توانید از آن طریق به او پیام دهید.
دانلود واتس اپ برای آیفون – کلیک کنید

۲- از اینکه کسی مطلع شود پیامش را خوانده‌اید جلوگیری کنید

همیشه افرادی در لیست مخاطبین‌تان هستند که از گفتگو با آنها اجتناب می‌کنید. اما نمی‌خواهید بلاکشان کنید. در اینجا ترفندی به شما معرفی می‌کنیم که باعث خوشحالیتان خواهد شد!

از آنجایی که واتساپ از ویژگی تیک برخوردار است، در نهایت مخاطب‌تان از اینکه پیامش را خوانده‌اید مطلع خواهد شد. به این صورت که یک تیک خاکستری به معنای تحویل پیام، دو تیک خاکستری به معنای دریافت پیام و دو تیک آبی به‌معنای خوانده شدن پیام است.

برای برداشتن و غیر فعال کردن این تیک‌ها به settings واتساپ رفته، سپس Account و Privacy و در آخر نیز تیک Read Receipts را بردارید.

البته این ترفند واتساپ یک نقطه‌ی ضعف دارد. غیر فعال کردن این ویژگی توانایی شما را برای اطلاع از اینکه مخاطبتان پیام ارسالی شما را خوانده یا نه از دست می‌دهد. اما اگر مشکلی با این قضیه ندارید بهترین گزینه برای شماست. علاوه بر این می‌توانید تنها زمان‌هایی که می‌خواهید فعال کنید.

یک راهکار جایگزین برای این روش، این است که پس از دریافت پیام از واتساپ خارج شده و Flight Mode ( حالت هواپیما ) را فعال کنید. سپس پیام را خوانده و از واتساپ خارج شوید و حالت هواپیما را غیر‌فعال کنید. در این حالت پیام را خوانده‌اید اما تیک آبی آن فعال نمی‌شود. این یک روش ساده و البته حیله‌گرانه است.

آشنایی با نکات و ترفند های واتساپ
آشنایی با نکات و ترفند های واتساپ – تیک پیام های خوانده شده

۳- ایجاد تغییرات در قالب‌بندی و شکل متن

اگر از قالب‌بندی متن اصلی در واتساپ خسته ‌شده‌اید در زیر برخی نکات برای ایجاد تغییرات کوچک در فضای متن واتساپ را برایتان آورده‌ایم.

در قالب‌بندی متن واتساپ می‌توانید تغییراتی از قبیل بلد یا اریب کردن حروف، کلمات و جملات خاص و ایجاد تک فضا و ازین قبیل را ایجاد کرد. در زیر ترفندهایی در این زمینه را برایتان آورده‌ایم.

Bold: اگر می‌خواهید کلمه‌ای را پر رنگ کنید کافیست قبل و بعد کلمه * ستاره بگذارید: * کلمه *

Strikethrough: برای نوشتن کلمه‌ای با یک خط، کاراکتر ~ را قبل و بعد از کلمه قرار دهید: ~کلمه~

Monospace: این سبک نوشتاری بصورت مورب اما عمودی‌تر است. برای این کار کافیست ”’ را قبل وبعد کلمه قرار دهید:  ”’ کلمه”’

Italic: برای بیان یک کلمه‌ی خارجی و عامیانه بهترین روش این است که قبل و بعد کلمه _ underline بگذارید: _ کلمه_

آشنایی با نکات و ترفند های واتساپ
آشنایی با نکات و ترفند های واتساپ – قالب بندی متن

۴-شماره واتساپ تان را با اکانت مشابه تغییر دهید

اگر می‌خواهید شماره واتساپ‌تان را تغییر دهید اما همچنان از حساب کاربری موجود استفاده کنید، با گزینه‌ای که واتساپ در اختیارتان گذاشته، رسما می‌توانید این کار را انجام دهید.

ابتدا به Settings رفته سپس Account و Change Number را تب کنید. در اینجا صفحه‌ای با دو قسمت باز می‌شود که در آن شماره‌های قدیمی و جدید را می‌توانید وارد کنید. بعد از وارد کردن شماره Done را تب کنید. حال یک کد احراز هویت برای شماره‌ی دوم ارسال می‌شود و با وارد کردن آن می‌توانید همان اکانت را در شماره دوم نیز داشته باشید.

آشنایی با نکات و ترفندهای واتساپ
آشنایی با نکات و ترفندهای واتساپ- دو شماره با یک اکانت

۵- تغییر پس زمینه یا بک گراند واتساپ

یکی از گزینه‌های شخصی سازی واتساپ تغییر تصویر پس زمینه آن است. می‌توانید تصویر پس زمینه را تغییر داده و یا تصویر دلخواهتان را از آلبوم تصاویرتان انتخاب کنید. برای اینکار ابتدا به Settings و بعد گزینه‌ی Chats بروید Wallpaper  را تب کنید و سپس تصویری را برای بک گراند چت خود انتخاب کنید.

واتساپ پیش نمایشی را از قرار گیری تصویر در بگ گراند به شما نشان می‌دهد اگر آنرا دوست دارید می‌توانید Set را تب کنید.

آشنایی با نکات و ترفند های واتساپ
آشنایی با نکات و ترفند های واتساپ – تغییر بک گراند

۶- موقعیت مکانی خود را از طریق واتساپ با دوستانتان به اشتراک بگذارید

این قابلیت بهترین گزینه برای والدینی است که می‌خواهند هنگام بیرون رفتن فرزندانشان از اینکه آنها کجا هستند باخبر شوند. یا این که برای آدرس‌دهی مکانتان را به خانواده یا دوستانتان ارسال کنید. فقط تا زمانی که این ترفند واتساپ با مسئولیت‌پذیری استفاده شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برای انجام اینکار وارد واتساپ شده و یک گفتگو را آغاز کنید. حال قسمت Attachment را تب کرده و Location را انتخاب کنید. در این قسمت اگر GPS شما خاموش باشد از شما سوال کرده که آن را ON کنید. حال مکانتان را مشخص و ارسال کنید.

آشنایی با نکات و ترفندهای واتساپ
آشنایی با نکات و ترفندهای واتساپ- اشتراک لوکیشن

۷- از دو حساب کاربری واتساپ در یک تلفن همراه اندرویدی استفاده کنید

شاید لازم داشته باشید تا از دو اکانت واتساپ در یک تلفن همراه استفاده کنید. دو روش برای این کار وجود دارد.

روش اول این است که از برنامه‌ای بنام Parallel Space استفاده کنید. این یک برنامه‌ی بومی برای واتساپ نیست اما ترفندی برای رسیدن به این هدف است.

روش دیگر برای نصب دو حساب کاربری در یک تلفن همراه، دانلود نسخه‌ی تجاری واتساپ است. این یک برنامه‌ی رسمی در Play Store است که استفاده از آن بی‌خطر است.

۸- حداقل مصرف داده در مکالمات واتساپ

این ترفند برای کاربرانی است که طرح‌های داده‌ی محدود و بسیار کمی دارند مناسب است. این ترفند به شما کمک می‌کند حجم داده کمتری در واتساپ استفاده کرده و حجم باقیمانده را درکارهای مهمتری صرف کنید.

برای اینکار تنها کافیست که به Settings رفته و Data & Storage Usage را انتخاب کنید و Call Settings را تب کنید. در این قسمت Low data usage را ON کنید.

برای دریافت فایل‌های چند رسانه‌ای مانند عکس و فیلم ابتدا به Settings رفته و Data & Storage Usage را انتخاب کنید. سپس Media Auto-Downloud را تب کنید. در اینجا می‌توانید نوع رسانه‌ای را که می‌خواهید بارگیری کنید مشخص کنید.

۹- به یک پیام خاص در گروه پاسخ دهید

گروههای واتساپ گاهی گیچ کننده می‌شوند مخصوصا زمانی که یک‌باره در گروه همه برایتان پیام می‌فرستند و می‌خواهید که جواب هر کدام را بدهید. برای اینکار پیامی را که می‌خواهید به آن پاسخ دهید برای مدت طولانی فشار دهید. حال گزینه‌ی reply را در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد. پیام خود را تایپ کرده و Send را بزنید. پیامتان بعنوان پاسخ آن نقل قول ارسال می‌شود.

۱۰- پیام خاصی را بعنوان ستاره‌دار ذخیره کنید

گاهی پیام خاصی دارید که می‌خواهید آنرا حفظ کرده تا بعدا بتوانید آنرا پیدا کنید. برای این‌کار کافیست پیامی را برای مدت طولانی فشار دهید و بعد علامت ستاره را تب کنید. سپس آن پیام را در بخش Starred Messages خواهید یافت.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =