جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

علت خشک شدن درخت گردو در فصل خواب

علت خشک شدن درخت گردو در فصل خواب
فهرست مطالب

باغ گردو به خاطر سوددهی بالایی که دارد مورد توجه اکثر کشاورزان قرار گرفته، همانطور که مراقبت و نگهداری از باغ گردو راحت و کم هزینه است در صورت سوء مدیریت امکان بیماری و مرگ ناگهانی نهال گردو زیاد است، پس کشاورزان جهت حفظ سرمایه خود بهتر است با انواع بیماری و خطراتی که باغ گردو را تهدید می‌کند آشنا باشند، در ادامه ما می‌خواهیم علت خشک شدن درخت گردو در خواب را به طور کامل توضیح دهیم.

منظور از خواب گردو چیست؟

کشاورزان برای حفظ سرمایه خود باید قبل از خرید نهال گردو روش‌های مراقبتی باغ گردو را به طور کامل یاد بگیرند، قبل از توضیح در مورد دلایل خشک شدن درخت گردو در خواب بهتر است با عبارت خواب گردو آشنا شویم، عبارت “خواب درخت گردو” اشاره به زمانی است که درخت گردو به فصل زمستان رسیده و برگ‌های آن زرد و قهوه‌ای می‌شود و سپس به طور کامل از شاخه جدا شده و سقوط می‌کند.

 در این زمان، درخت گردو در حال استراحت یا خواب بودن و بیدار نیست و به نوعی دوره “خواب” را طی می‌کند، این عبارت به معنای وقتی است که درخت در مرحله استراحت بوده، شاخه‌ها و اوراق آن خیلی کمی فعالیت دارند، البته مهندسین نهالستان معتقدند وقتی از “خواب درخت گردو” صحبت می‌کنیم، به مرحله‌ای از رشد و توسعه درخت گردو اشاره می‌کنیم! با زبان ساده تر مرحلهٔ “خواب درخت گردو” به معنی توقف رشد و تکامل درخت گردو است، این مرحله بیشتر در طول زمستان رخ می‌دهد.

 زمانی که درخت گردو خود را به استراحت و بیرون کشیدن از دورهٔ رشد فعال تنظیم کرده و در فاز “خواب” قرار می‌گیرد، رشد آن کند شده و کمترین فعالیت را انجام دهد، این فاز به درخت گردو کمک می‌کند تا از شرایط سخت زمستانی محافظت شده و انرژی خود را در انتظار فصل رشد و توسعه بعدی ذخیره کند، فاز خواب درخت گردو به او اجازه می‌دهد تا در فصل بهار عملکرد مناسب و اقتصادی داشته باشد.

۵ علت خشک شدن درخت گردو در خواب چیست؟

همانطور که در مطالب بالا بیان کردیم خواب درخت گردو به فاز استراحت و توقف در رشد درخت گردو در زمستان اشاره دارد و این فاز کمک می‌کند درخت گردو برای دورهٔ رشد و توسعه بعدی آماده شود، ولی گاهی کشاورز در فصل بهار با صحنه‌ای غیر منتظره‌ روبروش می‌شود، درخت گردو بدون دلیل خشک شده است، دلایل خشک شدن نهال گردو در خواب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. کمبود آب: احتمالاً خشکی خاک و کمبود آب به دلیل عدم آبیاری منظم و کافی باعث خشک شدن نهال می‌شود، یا برعکس رطوبت زیاد خاک باعث پوسیدگی ریشه آن می‌شود چون در حالاتی که نهال گردو در خواب است، نیاز آبدهی به آن نیز کمتر است، بهتر از کشاورز به هنگام خرید نهال گردو از مهندسین نهالستان نیاز آبی نهال گردو را در فصول مختلف جویا شود.
  2.  شرایط آب و هوایی نامناسب: گردو یک درخت مقاوم است، اما در شرایطی محیطی با دمای بسیار بالا یا بسیار پایین احتمال خشک شدن نهال تازه کاشته شده در زمستان افزایش می‌یابد، همچنین بادهای قوی و خشک نیز از عواملی هستند که خشک شدن نهال را تسریع می‌کنند.
  3.  عفونت قارچی: برخی از عفونت‌های قارچی می‌توانند روی برگ‌، ساقه‌ و ریشه‌های نهال گردو رشد کرده و باعث خشک شدن آن شوند.
  4.  آلودگی خاک: خاک‌های آلوده با آفت‌کش‌ها، جامدات شیمیایی یا آلودگی دیگر می‌توانند به رشد و توسعه نهال گردو ضربه بزنند و باعث خشک شدن آن شوند، حتماً قبل از خرید نهال گردو و کاشت آن در مزرعه آنالیز خاک را انجام دهید.
  5.  بیماری: برخی از بیماری‌ها می‌توانند منجر به خشک شدن نهال گردو شوند، برای مثال، یکی از بیماری‌های شایع گردو، سنکوز ریشه است که باعث مرگ نهال می‌شود؛ البته مهندسین نهالستان به هنگام فروش نهال گردو اطلاعات کافی در این مورد در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند.

اگر نهال گردو در خواب خشک شده است، بهتر است علت خشک شدن را بررسی کرده و اقدامات لازم را برای رفع مشکل انجام دهید، مانند آبیاری منظم و کافی، اطمینان از وجود شرایط رشد مناسب مانند خاک خوب و دمای مناسب، خرید نهال گردو ژنوتیپ، در صورت شک برای تشخیص صحیح علت خشک شدن نهال، بهتر است با یک کارشناس نهالستان مشورت کنید.

کلام آخر

خوشبختانه امروزه سایت‌های تخصصی و علمی گیاه پزشکی در مورد روش‌های خرید نهال گردو، قیمت نهال گردو، روش‌های مراقبت و نگهداری از باغات گردو در طول سال، توسط نهالستان‌های معتبر و شناخته شده مانند برتر نهال راه‌اندازی شده است، کشاورزان عزیز با مراجعه به سایت اینترنتی این مراکز می‌توانند مجلات علمی و تخصصی را مطالعه کرده و آگاهی خود را در زمینه بیماری و خطرات باغ گردو افزایش دهند.

 تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

تماس با برتر نهال: ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

به اشتراک گذاری:
Picture of مهرناز
مهرناز
مهرناز هستم و با وجود این که شغلم ارتباطی با مدرک تحصیلی من نداره، علاقمندی به نکات سئوی سایت و نویسندگی، من را به سمت این حرفه کشونده و حدود ۴ سال است که در این زمینه مشغول به کار هستم.
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *