جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

تکنولوژی Spatial audio اپل موزیک HiFi : همکاری اپل با Dolby Atmos

تکنولوژی صدای فضایی اپل موزیک
فهرست مطالب

شرکت اپل در اپل موزیک دالبی اتوموس (Dolby Atmos) با صدای فضایی (Spatial Audio) را ترکیب کرده است. نتیجه‌ی آن، پخش صدای ۳بعدی است که بسیار با صدای معمولی اپل موزیک متفاوت است. در پایین به توضیح دو تکنولوژی جدید صدای فضایی و دالبی اتوموس خواهیم پرداخت.

اپل اعلام کرد که Dolby Atmos قرار است در ماه ژوئن به اپل موزیک بیاید. کاربران اپل می توانند فایل‌های صوتی را با کیفیت Dolby Atmos برروی دستگاه‌های اپلی، ایرپاد و یا دیگر هدفون‌های مخصوص خود بشنوند. 

صدای فضایی تکنولوژی‌ای است که در لایه‌ی بیرونی دالبی اتوموس قرار می گیرد و لذت گوش دادن به موسیقی را چندبرابر می کند. شما با دالبی اتوموس نه تنها می توانید به کانال‌های مختلف موسیقیایی گوش دهید بلکه می توانید در فضای ۳بعدی فرکانس‌های صوتی غرق شوید. 

دالبی اتوموس و صدای فضایی اپل موزیک تفاوت‌های جزیی دارند و متاسفانه اپل توضیحی در این باره به ما نداده است. همه به جز کاربران اندروید (البته در هنگام معرفی) می توانند فایل‌های موسیقی را با کیفیت دالبی اتوموس گوش دهند اما Spatial Audio انحصارا در اختیار بعضی دستگاه‌های خاص است. 

اما دالبی اتوموس چیست؟ و آیا صدای فضایی اپل موزیک به کارمان می‌آید؟ در پایین به توضیح اجمالی این دو تکنولوژی می پردازیم.

دالبی اتوموس (Dolby Atmos) چیست؟

 

صدای فضایی و دالبی اتوموس اپل موزیک

دالبی اتوموس یکی از فرمت‌های فایل‌های صوتی است که آهنگ‌سازان و فیلم‌سازان می توانند با آن در مرحله میکسینگ، روی فایل خود صدای ۳بعدی بگذارند. قبل از این تکنولوژی، موزیسین ها مجبور بودند فایل ضبط شده‌ی شامل چند فایل صوتی خود را به دو کانال موسیقی تبدیل کنند تا صدای استریو به وجود بیاید. 

فیلم‌سازان همچنین برای تولید صدای ۳بعدی مجبور بودند چندین صدای مختلف را به مجموعه‌ای دینامیک از اسپیکرها مثل سیستم سوراند ۵.۱ یا ۷.۱ بدهند.

خرید اشتراک ارزان اپل موزیک – کلیک کنید

 

حالا فیلم‌سازان و آهنگ‌سازان دیگر محدودیتی ندارند؛ دیگر لازم نیست برای تولید صدای ۳بعدی چند بلندگوی مختلف را در مکان‌هایی خاص قرار بدهند. هنرمندان می توانند فاصله صدا و مکان تولید آن را مشخص کنند و دالبی اتوموس خود‌به‌خود صدای مورد نظر شما را از یکی از بلندگوها پخش می کند. این تکنولوژی باعث می شود فضای ۳بعدی تولید صدا نامحدود باشد و به همین خاطر هنرمندان باذوق می توانند به راحتی از سیستم‌های پیچیده تولید صدا برای پخش صدا استفاده کنند. 

در دالبی اتوموس، شنونده می تواند صدای پخش‌شده را از ۱۲۸ کانال موسیقیایی مختلف و ۳۴ بلندگوی مجزا به طور همزمان بشنود. هدفون‌هایی که از دالبی اتوموس پشتیبانی می کنند، با بکارگیری پروسه‌های میکسینگ پیچیده همین قابلیت را – تنها با تعداد اسپیکر کمتر – در اختیار شنونده می گذارند. 

البته نتیجه یکی است. صدای ۳بعدی فضایی از بلندگو پخش می شود که هم عمق دارد و هم جهت تولید. 

هنرمندان بجای این که تمام آلات موسیقی را تنها در دو کانال بگذارند، آن‌ها را بین چندین کانال مجزا تقسیم می کنند. همینطور که شنونده با موسیقی گوش می دهد، صدای آلات موسیقی هم با او جا‌به‌جا می شوند. هدف این تکنولوژی بالابردن کیفیت لذت شنیدن موسیقی است. 

 

دالبی اتوموس اپل موزیک

می توانید دموی اتوموس را از این‌جا بشنوید.

تکنولوژی دالبی اتوموس اولین بار در فیلم‌ها و بازی‌های کامپیوتری بکار رفت. ایده انتقال دالبی اتوموس به موسیقی در فوریه سال ۲۰۲۱ بود؛ در آن زمان چندین سرویس استریم موسیقی از دالبی اتوموس پشتیبانی می کردند. اپل گفته هزاران فایل صوتی با دالبی اتوموس قرار است در ژوئن به اپل موزیک بیاید.  

پیشنیاز دالبی اتوموس

برای شنیدن فایل‌های دالبی اتوموس تنها به دستگاه سازگار با Dolby Atomos دارید. حتی اگر سیستم صوتی قدیمی شما چندین کانال مختلف برای صدای Surround هم داشته باشد، نمی توانید فایل‌های صوتی دالبی اتوموس را روی آن پخش کنید. 

اکثر سیسم‌های صوتی، تلویزیون‌ها و رایانه‌های شخصی جدید با Dolby Atomos سازگار اند. آیفون، آیپد و مک هم از دالبی اتوموس پشتیبانی می کنند. البته اگر هدفونی به آن متصل کرده باشید، هدفون‌تان باید با Dolby Atomos سازگار باشد، در غیر این صورت نمی توانید از صدای ۳بعدی آن بهره ببرید. 

دستگاه‌هایی که دارای تراشه W1 یا H1 هستند به طور خودکار فرمت صدای Dolby Atomos را پخش خواهند کرد. به عبارتی دیگر، ایرپاد معمولی، ایرپاد پرو، ایرپاد مکس و هدفون جدید بیتز بای دره‌ی قابلیت پخش چنین فرمتی را دارند. کابران برای استفاده از این قابلیت برروی هدفون‌های دیگر باید ابتدا به Settings، بعد به Music و سپس به Audio بروند و این قابلیت جدید را فعال کنند.

صدای فضایی Spatial Audio چیست؟ 

قابلیت Spatial Audio اپل موزیک

کمپانی اپل Spatial Audio را در کنفرانس WWDC 2020 معرفی کرد و در پایان سال ۲۰۲۰ این قابلیت را در ایرپاد پرو و ایرپاد مکس قرار داد. صدای فضایی یا همان Spatial Audio سیستمی است که با استفاده از ژیروسکوپ (ترازنما) و سنسورهای شنوایی دستگاه‌ و هدفون، صدایی ۳بعدی پخش می کند؛ و با تکان دادن سرتان، جهت و فاصله صدای تولید شده نیز تغییر می کند. 

برای پخش صدای فضایی نیازی به فرمت دالبی اتوموس نیست. صدای فضایی با صدای Surround 5.1 یا ۷.۱ هم کار می کند. اما بهترین کیفیت آن با Dolby Atmos مشخص می شود. این قابلیت اولین بار برای رسانه‌های تصویری مثل اپل تی وی پلاس معرفی شد اما قرار است ماه ژوئن به اپل موزیک بیاید. 

صدای فضایی با دستگاه‌هایی که از آن صدا پخش می شود هماهنگ است. یعنی جای این که با حرکت سر شما تغییر کند، با جا‌به‌جا شدن دستگاه تغییر می کند. معمولا وقتی فیلمی را تماشا یا به آهنگی گوش می کنید، صدا را از تمام جهات می شنوید. اما اگر سر خود را تکان بدهید، جهت “جلو”ی صدا همچنان هم‌جهت با راستای صورت شما است. در صورتی که اگر کنسرت یا فیلمی را با قابلیت صدای فضایی تماشا کنید، “جلو”ی صدا همیشه هم راستای دستگاه است نه سر شما. مثلا اگر سرتان را به جهت صدایی که در فضا پخش می شود بچرخانید، انگاری صدا از روبه‌روی شما پخش می شود.

با صدای دالبی اتوموس، جهت صدا موازی جهت سر شما است
با صدای فضایی، جهت صدا موازی دستگاه است نه جهت سر

همانطور که در بالا گفتیم، صدای فضایی هنگام تماشای فیلم، تلوزیون، موزیک ویدئو و هنگام گوش دادن به موسیقی، اینگونه کار می کند. قبل از معرفی و بکارگیری قابلیت Spatial Audio نمی شد گفت که صدا چقد به حالت سر و چقد به نحوه قرارگیری دستگاه بستگی داشت. اپل ممکن است صدای فضایی را به دالبی اتوموس اضافه کند تا برندی جدید از کیفیت موسیقی در اختیار کاربران خود قرار دهد.

طبیعتا صدای فضایی مخصوص دستگاه‌هایی با قابلیت «ردیابی چرخش سر» خواهد بود اما طبق گزارش‌های مختلف، در آینده هوم پاد و هوم پاد مینی هم اختمالا از این قابلیت پشتیبانی کنند. البته ممکن است برخی وب‌سایت‌ها قابلیت صدای فضایی با دالبی اتوموس را اشتباه گرفته باشند چراکه هوم‌پادها قابلیت پخش موسیقی از چندین کانال مختلف صدا را دارند. 

اپل بهتر است هرچه زودتر این قابلیت‌ها و تفاوت‌ آن‌ها را باهم مشخص کند. تا اپل اطلاعاتی در این باره به ما ندهد، نمی توانیم از قابلیت Spatial Audio دستگاه‌های مختلف و کیفیت پخش موسیقی آن‌ها به طور قطعی صحبت کنیم. 

پیشنیاز صدای فضایی

اپل هنوز اعلام نکرده چه دستگاه‌هایی از قابلیت Spatial Audio در اپل موزیک پشتیبانی می کنند اما احتمالا شبیه به دیگر رسانه‌ها باشد. به احتمال زیاد به ایرپاد پرو و ایرپاد مکس به علاوه آیفون یا آیپد جدید برای استفاده از این قابلیت نیاز خواهید داشت. اپل تی وی و مک نه ژیروسکوپ و نه سنسورهای لازم صدای فضایی دارند. اما صدای خروجی آن‌ها کیفیت دالبی اتوموس است. 

به عبارتی دیگر، کاربران اندروید نمی توانند از تکنولوژی جدید صدای فضایی استفاده کنند. همچنین به دالبی اتوموس در هنگام عرضه دسترسی نخواهند داشت. 

اپل گفته قرار است تغییرات زیادی برروی سرویس اپل موریک اعمال کند و برخی از این تغییرات‌ هم چندان به چشم بعضی کاربران نمی آید. کیفیت دالبی اتوموس همه‌گیرترین قابلیت خواهد بود چراکه تمام کاربران اپل موزیک به آن دسترسی خواهند داشت. با این حال، صدای فضایی منحصرا در اختیار ایرپادهای سطح بالای اپل قرار دارد. اما اپل ممکن است در این باره تجدید نظر کند.

دو تکنولوژی دالبی اتوموس و صدای فضایی در ماه ژوئن امسال به اپل موزیک معرفی خواهند شد. کاربران باید نسخه آی او اس ۱۴.۶، آی پد او اس ۱۴.۶، تی وی او اس ۱۴.۶ یا مک او اس ۱۱.۴ داشته باشند تا بتوانند از این دو قابلیت جدید اپل موزیک استفاده کنند. 

برچسب‌ها: / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *