جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

تغییرات سیری در آی او اس ۱۸؛ ۳ قابلیتی که انتظار می‌رود!

تغییرات سیری در آی او اس 18
فهرست مطالب

پس از سال‌ها شکایت و نارضایتی کاربران اپل از Siri‌(دستیار صوتی اپل)، مبنی بر عقب ماندن آن از گزینه‌های دیگر مانند Alexa و Google Assistant، حال با تغییرات بزرگ این دستیار صوتی رو به‌رو هستیم. آیا شاهد تغییراتی عمده سیری در آی او اس ۱۸ خواهیم بود یا خیر؟ خبر خوب این که سرنخ‌هایی مبنی بر ایجاد تغییرات مثبت در سیری را به‌دست آورده‌ایم. پس در ادامه این مطلب از انارمگ همراه ما باشید تا شما را در جریان این تغییرات بگذاریم.

انتظار طولانی اپل برای ایجاد تغییرات در سیری

انتظار طولانی اپل برای ایجاد تغییرات در سیری
انتظار طولانی اپل برای ایجاد تغییرات در سیری

اپل به سه دلیل برای به‌کارگیری هوش مصنوعی مولد تاکنون عجله نکرده است:

  • اول این‌که اپل به یک رویکرد تثبیت شده برای به‌کارگیری هر فناوری اعتقاد دارد. او اغلب ترجیح می‌دهد تا پس از پیشرو بودن شرکت‌های دیگر در زمینه یک موضوع و مواجهه با مشکلات احتمالی آن، زمانی وارد بازار می‌شود که بتواند تجربه جدیدی را برای شکست رقبا ارائه دهد.
  • دوم، اپل تمرکز زیادی بر حفظ حریم خصوصی کاربران دارد و به جای ارسال داده‌های شخصی به سرور برای پردازش، ترجیح می‌دهد تا حد امکان پردازش‌ها روی خود دستگاه انجام شود. پیش از این، در ماه سپتامبر شاهد بودیم که با عرضه آفلاین سیری در آخرین مدل‎‌های اپل واچ یک گام کوچک به سمت این هدف برداشته است.
  • سومین دلیل این که اپل یک شرکت محافظه‌کار است و تا جایی که می‌تواند از درگیر شدن و بحث و جدل دوری می‌کند. هوش مصنوعی مولد با پاسخ‌های واقعی خود، مردم را شگفت‌‌زده کرده است، اما در مقابل گاهی کارهای احمقانه‌ای نیز انجام داده است که باعث بروز شکایات و نارضایتی کاربران شده است. مواردی مانند ارائه عبارت سلام نازی‌ها به‌عنوان پاسخ پیشنهادی تا تلاش‌هایی برای کلاهبرداری از کاربران! حال تصور کنید که وجود یک رابط گفتاری مانند سیری، می‌تواند امکان بروز خطرات را نیز افزایش دهد.

تغییرات بزرگ سیری در آی او اس ۱۸

تغییرات بزرگ سیری در آی او اس 18
تغییرات بزرگ سیری در آی او اس ۱۸

اپل به دلایل قابل قبولی تاکنون منتظر مانده بود و حال، زمان مورد نظر فرا رسیده است. شواهد زیادی نشان می‌دهد که سال ۲۰۲۴ سالی است که اپل از قطار هوش مصنوعی مولد جلو می‌زند.

بلومبرگ در گزارشاتی اعلام کرده که اپل از iOS 18 به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بروزرسانی‌های آی او اس تا کنون یاد می‌کند و تمرکز اصلی او نیز بر روی هوش مصنوعی است.

Financial Times کمی دقیق‌تر شده و اعلام کرده که سیری امسال از یک مدل هوش مصنوعی به سبک ChatGPT بهره می‌برد.

۹to5Mac نیز شواهدی را در نسخه بتای iOS 17.4 یافت که نشان‌دهنده کار اپل بر روی نسخه جدیدی از سیری است که با فناوری هوش مصنوعی مولد طراحی شده است.

حتی تیم کوک، مدیر عامل اپل که معمولا در مورد برنامه‌های آینده اپل سخن می‌گوید، اعلام کرده که این شرکت هیجان‌زده است که جزئیات کار در حال انجام خود را در فضای هوش مصنوعی، در اواخر امسال با دنیا به اشتراک بگذارد.

سرنخ‌هایی از ایجاد تغییرات سیری در آپدیت iOS 18

سرنخ‌هایی از ایجاد تغییرات سیری در آپدیت iOS 18
سرنخ‌هایی از ایجاد تغییرات سیری در آپدیت iOS 18

سرنخ اول: هدف اصلی سیری

یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف سیری این است که هیچ زمان نتوانسته با برنامه‌های دیگر ارتباط معناداری برقرار کند. گرچه در کنترل خانه هوشمند و ارائه میانبرها مفید است، اما به‌طور کلی در ارتباط با یک برنامه جانبی، سیری به شما کمکی نخواهد کرد.

این دقیقا همان چیزی است که برای تبدیل سیری به یک دستیار واقعا مفید و هوشمند نیاز دارد تا بتواند شروع به انجام برخی از وظایفی کند که در حال حاضر توسط PAهای انسانی انجام می‌شود. لازم به ذکر است که تیم اصلی پشت صحنه سیری، در صدد رسیدن به این هدف بوده است. بدین معنی که قبل از خرید آن توسط اپل، نسخه شخص ثالث این برنامه با ۴۲ سرویس مختلف ادغام شده بود، اما اپل این قابلیت را از بین برد تا احتمالا سیری بتواند کارهای کمتری را با اطمینان بیشتری انجام دهد.

بنابراین، اپل توانایی‌های سیری را بسیار کاهش داد و تیم اصلی دستیار هوشمند جدیدی بنام Viv طراحی کردند که با برنامه‌های شخص ثالث برای انجام کارهای پیچیده، به طور عمیقی یکپارچه‌سازی شده بود.

در زیر نمونه‌ای از کارهایی که Viv در سال ۲۰۱۶ می‌توانست انجام دهد را آورده‌ایم:

برای اولین‌بار یکی از مهندسان به گوشی هوشمند خود گفت: “از پیتزا شیکاگو نزدیک دفترم برایم یک پیتزا سفارش بده”. این اولین آزمایش واقعی آن‌ها با Viv بود، فناوری هوش مصنوعی که تیم مذکور، بیشتر از یک سال بی‌سر و صدا برای ساخت آن تلاش کرده بودند! همه کمی عصبی و مضطرب بودند. سپس متنی توسط Viv منتشر شد: “می‌خواهید پیتزای شما شامل چه موادی باشد؟”

مهندسان دستورات بیشتری دادند: “پپرونی، نصف آن پنیر داشته باشد، اندازه آن بزرگ باشد و …” حدود ۴۰ دقیقه بعد، پس از انتظار زیاد و در حالی‌که Viv آدرس دفتر را اشتباه داده بود، یک راننده پیتزا شیکاگو با چهار پیتزا حاضر شد!

سرنخ دوم: توانایی هوش مصنوعی مولد در انجام دستورات پیچیده

از آن زمان تا کنون شاهد ظهور هوش مصنوعی مولد بوده‌ایم و خروجی‌های آن‌ها بیشتر به داده‌های یک انسان شبیه است تا یک ربات! تاثیرگذارترین مورد این است که فناوری‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT چگونه داده ورودی را مدیریت می‌کنند! چیزی که واقعا در آن خوب عمل می‌کنند، پیشگویی آن‌چه ما می‌خواهیم است.

در صورت برقراری ارتباط سیری با برنامه‌ها و سرویس‌های شخص ثالث مانند Booking.com، Uber، خطوط هوایی و مواردی از این قبیل، امکان استفاده از چندین برنامه و انجام وظایف پیچیده در آن نیز فراهم می‌شود.

سرنخ سوم: تحقیقات خود اپل برای تعامل با برنامه‌ها

اپل در یک مقاله تحقیقاتی جدید توضیح می‌دهد که چگونه این شرکت در حال توسعه Ferret-UI(یک سیستم هوش مصنوعی مولد) است تا بتواند صفحه نمایش برنامه‌ها را درک کند. مقاله در مورد کاربردهای بالقوه این هوش مصنوعی، مبهم عمل کرده و احتمالاً این کار او عمدی بوده، اما قسمت هیجان‌انگیز ماجرا، تصور یک سیری بسیار پیشرفته‌تر است.

به این صورت، یک کاربر می‌تواند پس از دادن دستور زیر، منتظر ارتباط سیری با اپلیکیشن خطوط هوایی باشد:

“فردا پروازهای فرانکفورت به بوستون را بررسی کن و در پروازی که بتوانم تا ۱۰ صبح به آن‌جا برسم و قیمت کلی آن زیر ۲۰۰ دلار باشد یک جا رزرو کن”

انتظارات از سیری در آی او اس ۱۸

از سیری جدید چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟
از سیری جدید چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟

بدین ترتیب، سیری جدید از قابلیت‌های هوش مصنوعی برای درک خواسته‌های ما استفاده می‌کند و با سرویس‌های رایج و دیگر برنامه‌های آیفون تعامل دارد. این سیری قادر است تا به مواردی مانند زیر پاسخ دهد: “می‌خواهم در WWDC 2024 شرکت کنم، چند پرواز و هتل به من پیشنهاد بده”.

Generative AI، تجزیه لازم را روی دستور انجام می‌دهد. می‌داند که باید در مورد زمان و مکان برگزاری WWDC سرچ کند و از لوکیشن ما استفاده می‌کند تا ببیند از کجا باید پرواز کنیم. از برنامه‌های موجود در آیفون می‌فهمد که از کدام خطوط هوایی بیشتر استفاده می‌کنیم و کدام گروه هتل‌ها را ترجیح می‌دهیم. پس از ادغام این اطلاعات، با سرویس‌های مربوطه ارتباط برقرار می‌کند.

البته خیلی جالب نیست که به سیری برای رزرو همه چیز اعتماد کنیم. بهترین حالت این است که پیشنهادات خود را به ما نشان دهد و ما گزینه انتخابی را به او اعلام کنیم. سپس بگوییم: “پرواز امریکن ساعت ۳ روز نهم را برای رفت و ساعت ۱۱ صبح ۱۵ ام را برای برگشت رزرو کن”

عرضه یک سیری جدید؛ رویا یا واقعیت؟

مطمئناً آن‌چه در بالا گفتیم هدفی بلندپروازانه است، اما تیم اصلی سیری نشان داده است که از پس چنین کارهایی حتی قبل از هوش مصنوعی مولد بر‌آمده است. حال با پیشرفت‌هایی که از آن زمان تاکنون اتفاق افتاده، می‌توانیم باور داشته باشیم که آن‌چه در بالا گفتیم امکان‌پذیر خواهد بود. نظر شما چیست؟ چه انتظاراتی از تغییرات سیری در آی او اس ۱۸ دارید؟ آیا با یک سیری کاملا جدید مواجه خواهیم شد؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *