جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران

همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران
فهرست مطالب

همه‌ی ما از حقوقی برخوردار هستیم و این که چگونه از آن‌ها استفاده کنیم متفاوت خواهد بود. اپل همیشه حق تعمیر دستگاه‌های خود را به افراد خاصی محدود می‌کرد. اما در حال حاضر این داستان کمی تغییر کرده است. حال به لطف برنامه‌ی Self Service Repair اپل، هر کدام از ما می‌توانیم به تعمیر آیفون خود بپردازیم.

انتشار این اعلامیه بسیار غافلگیرکننده بود و طرفداران اپل را هم خوشحال و شوکه کرد و مثل همیشه درهای گمانه‌زنی را نیز در این رابطه گشود. حال اگر ذهن‌تان درباره‌ی این خبر مشغول شده است، در ادامه‌ی این مطلب از اخبار اپلی با ما همراه باشید تا به پاسخگویی در برابر سوالات متداول در این رابطه بپردازیم.

برنامه‌ی Self Service Repair اپل چیست؟

همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران
همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران

برنامه‌ی Self Service Repair اپل جدیدترین موضع اپل در برابر حق تعمیر است. این برنامه به کاربران آیفون این امکان را می‌دهد که خودشان به تعمیر دستگاه‌شان بپردازند. از اوایل سال آینده کاربران می‌توانند به قطعات، ابزارها و دفترچه‌های راهنمای تعمیر اصلی اپل مانند آن‌چه در Genius Bar استفاده می‌شود، دسترسی داشته باشند.

در گذشته اپل برای این که کاربران جهت تعمیر دستگاه خود به خارج از شبکه‌ی مراکز خدمات مجاز اپل نروند، تمام تلاش خود را انجام می‌داد. به طوری که تراشه‌ی میکرو کنترلر در آیفون ۱۳، در صورت تعویض صفحه توسط یک مرکز غیرمجاز، Face ID را غیرفعال می‌کند.

علاوه بر این تمام سازندگان سخت‌افزار از فروش و به اشتراک‌گذاری قطعات خارج از اکوسیستم اپل خودداری می‌کنند. بنابراین حتی ماهرترین تکنسین‌ها نیز برای ساده‌ترین تعمیرات باید به اپل مراجعه کنند. با این حال همه‌ی این جریانات در سال ۲۰۲۲ در حال تغییر است.

چه چیزی را می‌توانید تعمیر کنید؟

از اوایل سال ۲۰۲۲ برنامه‌ی Self Service Repair برای آیفون‌های سری ۱۲ و ۱۳ در دسترس خواهد بود. اپل قول داده است که بعد از آن ها M1 Mac را نیز وارد این ترکیب کند.

این برنامه در مرحله‌ی اولیه به رایج‌ترین ماژول‌های سرویس آیفون مانند نمایشگر، باتری و دوربین محدود می‌شود. سایر ماژول‌ها تا اوایل سال معرفی خواهند شد.

چه کسانی به برنامه دسترسی خواهند داشت؟

همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران
همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران

در ابتدا، خدمات این برنامه تنها به ایالات متحده محدود خواهد بود. البته اپل برنامه‌هایی را برای افزودن سایر کشورها به این برنامه در سال ۲۰۲۲ در نظر گرفته است.

به گفته‌ی اپل هر کاربری که با انجام تعمیر دستگاهش راحت باشد می‌تواند به برنامه دسترسی داشته باشد و به ۵۰۰۰ ارائه‌دهنده‌‌ی خدمات مجاز اپل و ۲۸۰۰ ارائه‌دهنده‌ی مستقل بپیوندد.

ساز و کار برنامه‌ی Self Service Repair چگونه است؟

در عین حالی‌که اپل تمام جزئیات و قوانین و مقررات مربوط به این برنامه را فاش نکرد، یک طرح کلی از روند ارائه داد. قبل از هر چیز کاربران باید قوانین تعمیرات دستی را به صورت آنلاین مطالعه کنند و در صورت اطمینان از مهارت خود، قطعات و ابزار لازم را از فروشگاه اینترنتی Self Service Repair اپل سفارش دهند.

این فروشگاه جدید برای ارائه‌ی بیش از ۲۰۰ قطعه و ابزار مجزا برای اکثر تعمیرات رایج عرضه می‌شود. علاوه بر این کاربر می‌تواند قطعه‌ی خراب را برای بازیافت به شرکت باز گرداند و از این طریق اعتباری نیز دریافت کند.

هدف اصلی این برنامه چه کسانی است؟

در حالی‌که استفاده این برنامه برای همه‌ی کاربران اپل مجاز است، اما Self Service Repair برای همه طراحی نشده است. زیرا همه مهارت و دانش لازم برای جدا کردن یک قطعه‌ی الکترونیکی و تعمیر آن را ندارند. در حقیقت این برنامه برای تکنسین‌های فردی است که در تعمیر چنین دستگاه‌هایی مهارت دارند.

بطور کلی اگر کسی امکانات لازم برای ثبت نام بعنوان یک ارائه‌دهنده‌ی تعمیرات حرفه‌ای را نداشته باشد، اما استعداد انجام تعمیرات را داشته باشد، Self Service Repair هدیه‌ی کریسمس اپل به او خواهد بود.

اما یک هشدار! اپل حتی در این اطلایه توصیه می‌کند که “ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین” راه برای تعمیر، درخواست از تکنسین‌های معتبر است که به قطعات اصلی اپل دسترسی دارند.

در مورد پیامدهای این تعمیر چه باید بدانید؟

اپل همچنین در مورد جزئیات پیچیده‌تر صحبت کرده است. این‌که قیمت قطعات چقد خواهد بود؟ آیا این‌کار گارانتی دستگاه را باطل می‌کند؟ و مهم‌تر از همه این که اگر نتوانستید دستگاه را تعمیر کنید و یا بدتر شد چه؟

قطعا زمانی‌ که برنامه در سال ۲۰۲۲ ارائه شود پاسخی برای تمام این سوالات خواهیم داشت. ما اخبار مرتبط را دنبال می‌کنیم و مقالات مرتبط با آن را منتشر خواهیم کرد.

آیا این یک معامله‌ی عادلانه است و یا تنها یک سرپوش؟

همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران
همه چیز درباره‌ی برنامه‌ Self Service Repair; تعمیر آیفون توسط خود کاربران

اگرچه این اعلامیه غافلگیرکننده بود، اما غیرمنتظره نبود. جنبش طرفداران حق تعمیر، مدتی است که شتاب بیشتری گرفته است. حتی رئیس جمهور ایالات متحده در ماه ژوئیه، کمیسیون تجارت فدرال را تحت فشار قرار داد تا مقررات حق تعمیر را اصلاح کند.

در گذشته اپل و بسیاری از غول‌ها فناوری با این ایده مخالفت می‌کردند. حتی در سال ۲۰۱۹ اپل قانون‌گزاران کالیفرنیا را متقاعد کرد که ممکن است باتری‌های لیتیوم-یونی در طی تعمیرات به کاربران آسیب برسانند و حتی منجر به آتش‌سوزی شوند.

به علاوه این برنامه لیست بلندبالایی از قوانین سخت‌گیرانه دارد که اکثر تکنسین‌ها از آن اجتناب می‌کنند. زیرا احساس می‌کنند که اپل می‌خواهد تمام جنبه‌های تعمیرات دستگاه خود را کنترل کند.

پس حالا چه چیزی تغییر کرده است؟

پس از هیجانات و اتفاقات میان اپیک گیمز و اپل و اپ استور، تصویر اشتباهی از اپل در ذهن‌ها نقش بست و شاید این تلاش اپل برای حفظ چهره موجه‌اش و جلوگیری از مشکلات بیشتر با قانون‌گذاران باشد.

به این معنی که شاید بالاخره اپل به نیاز کاربران گوش می‌دهد و آن ها را درک خواهد کرد. در حال حاضر ما اطلاعی از آزادی‌هایی که اپل در این برنامه اتخاذ کرده است و موارد مجاز و غیرمجاز آن نداریم. بنابراین دشوار بتوان گفت که این یک حرکت در جهت پاسخ به نیازهای عموم است یا خیر. پس تا زمانی که برنامه بصورت زنده معرفی شود منتظر می‌مانیم.

زیر و بم برنامه‌ی Self Service Repair

به لطف این حرکت کاربران اپل سه انتخاب دارند:

  • خودشان دستگاه را تعمیر کنند.
  • به مغازه‌‌های کوچک اطراف مراجعه کنند.
  • به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کنند.

با این حال حق تعمیر فقط مربوط به این انتخاب‌ها نیست بلکه بیشتر به معنای سهولت دسترسی، صرفه‌جویی در پول، کاهش انحصار و کاهش ضایعات الکترونیکی با حاشیه زیاد است. اما مثل همیشه یک مشکل وجود دارد.

به عنوان مثال افراد کنجکاوی هستند که دوست دارند همه کار را تجربه کنند و در نهایت ممکن است بیشتر ضرر کنند تا سود. همچنین با هوشمندتر شدن و سریع‌تر شدن دستگاه‌های اپل، ادغام دستگاه‌های آن نیز پیچیده‌تر شده است.

به عبارت ساده تنها یک کاربر ماهر و باتجربه می‌تواند با موفقیت تعمیر را انجام دهد.

مشکل دیگر وجود قطعات تقلبی است. چگونه شما یا اپل مطمئن می‌شوید که فریب نمی‌خورید. در حال حاضر اما و اگرهای زیادی در این شرایط وجود دارد و تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که منتطر بمانیم و ببینیم نتیجه چه می‌شود.

برچسب‌ها: / / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *