جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

تفاوت آیفون ریفربیش (Refurbish) و اورجینال چیست؟

تفاوت ایفون ریفربیش و اورجینال
فهرست مطالب

از کجا بفهمیم آیفون‌مان اصل است یا ریفربیش شده؟

آیا می خواهید گوشی آیفون بخرید و نمی دانید تفاوت ایفون ریفربیش و اورجینال چیست؟ در این مطلب از مجله خبری انارمگ نحوه تشخیص آن را به شما توضیح خواهیم داد. یکی از بهترین راه‌های تشخیص آیفون نو و ریفربیش شده که بسیار هم کاربردی است، شماره مدل آیفون است. با بررسی شماره ساخت می توانید ببینید که آیفون‌تان نو است یا ریفربیش شده.

خرید آیفون ریفربیش شده از خود اپل با خرید آیفون ریفربیش شده از فروشندگان عادی فرق می کند؛ اگرچه هر دو نوع “تایید شده” اند. با روش‌هایی که در پایین توضیح خواهیم داد، می توانید تفاوت ایفون ریفربیش و اورجینال را متوجه شوید و آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید.

شماره مدل آیفون

اگر شماره مدل آیفون شما با حرف انگلیسی M شروع می شود، نو و اورجینال است. اگر ابتدای شماره مدل با F شروع شده باشد یعنی آیفون شما ریفربیش شده است و اگرهم با N شروع شده باشد، به این معنا است که آیفون شما جایگزین‌شده توسط کمپانی اپل است. 

شماره مدلی که در این‌جا از آن صحبت می کنیم با شماره مدلی که پشت گوشی می بینید فرق می کند. شماره ساخت پشت گوشی با حرف A شروع می شود که ما کاری با آن نداریم.

پیدا کردن شماره مدل آیفون کار راحتی است. برای این کار به Settings > General > About بروید و صفحه را به پایین بکشید تا به بخش Model برسید. در این قسمت شماره‌ی نه رقمی ای مشاهده می کنید؛ این شماره مدل آیفون شما است و می توانید ریفربیش بودن یا اورجینال بودن دستگاه را از روی آن تشخیص دهید. 

 • M: آیفون شما نو است؛
 • F: آیفون شما ریفربیش شده است؛ (توسط اپل یا کمپانی دیگر)
 • N: آیفون شما دستگاه جایگزین‌شده‌ی اپل است؛
 • P: حروف خاصی برروی آیفون شما حکاکی شده است؛

شماره مدل آیفون‌های جدیدتر مثل آیفون ۸ به بالا همچنین برروی خشاب سیم کارت نیز قابل مشاهده است. برای مشاهده شماره مدل کافی است خشاب سیم کارت را خارج کنید و روی آن را بخوانید.

گارانتی گوشی‌های ریفربیش شده‌ی اپل 

یکی از مزایای خرید آیفون ریفربیش شده از شرکت اپل بحث ضمانت آن است. اپل تمام این گوشی‌ها را، مثل گوشی‌های جدید، وارانتی یک‌ساله کرده است. 

ضمانت Appel Care

به علاوه این که می توانید ضمانت AppleCare را، مثل دیگر دستگاه‌ها، برای آیفون ریفربیش شده‌ی خود خریداری کنید. 

آیفون ریفربیش شده چیست؟

اپل در بحث کیفیت آیفون های ریفربیش شده و ضمانت (وارانتی) آن‌ها بسیار سخت‌گیر و جدی است. اپل اعلام کرده:

«قبل از این که آیفون ریفربیش‌شده‌ی مورد تایید شرکت اپل را برای فروش به بازار عرضه کنیم، پروسه‌ای بسیار طولانی برای کنترل کیفیت آن در نظر می گیریم تا آیفون تولید شده در حد استانداردهای اپل باشد. ما با وارانتی یک‌ساله‌ی از محصول تولیدشده‌ی خود پشتیبانی خواهیم کرد. همچنین می توانید برای افزایش زمان وارانتی، AppleCare برای دستگاه خود خریداری کنید.

[دستگاه ریفربیش‌شده‌ی شما] مثل آیفونی “در حد تو” است که قطعات سالم جایگزین اجزای مشکل‌دار آن شده، و خودِ دستگاه تمیز شده و مورد بررسی قرار گرفته است. دستگاه‌های iOSی ریفربیش شده باتری و قاب جدید دارند. تمام این دستگاه‌ها با لوازم جانبی کامل، کابل و جدیدترین سیستم عامل عرضه می شوند. تمام دستگاه‌های Apple Certified در جعبه‌ای نو بسته‌بندی می شوند و هزینه ارسال آن‌ها رایگان است و امکان مرجوع آن برای شما وجود دارد.»

آیفون‌های ریفربیش شده قبل از این که برای فروش گذاشته شوند پروسه‌ای طی می کنند؛ این پروسه به شرح زیر است: 

 • تمام عملکردهای گوشی مورد بررسی قرار می گیرد و قطعات سالم جایگزین قطعات خراب شناسایی شده می شوند؛
 • دستگاه‌های اپل واچ و اپل پنسل که نیاز به تعویض دارند مشمول طرح Apple Certified Refurbished نمی شوند؛
 • تمام دستگاه‌ها کاملا تمیز می شوند و مورد بررسی قرار می گیرند؛
 • آیفون‌ها مجددا بسته‌بندی می شوند (بسته ها شامل دستورالعمل‌ها، کابل‌ها و جعبه های جدید اند)؛
 • سیستم عامل این دستگاه ها یا همان سیستم عامل قبلی است یا بروزترین نسخه روی آن ها نصب می شود؛
 • قبل از فروش، مجددا دوباره مورد بررسی پروسه QA نهایی قرار می گیرند؛

هنگامی که آیفون ریفربیش شده می خرید می توانید وارانتی AppleCare نیز همراه با آن خریداری کنید.

اگر به دنبال آیفون‌ های ارزان‌قیمت‌تر هستید، می توانید سری به وب‌سایت رسمی اپل بزنید و لیست آیفون ها ریفربیش شده را مشاهده کنید. 

آیفون‌ های تعمیری اپل یا مدل جدید اند و شماره مدل آن ها با حرف M شروع می شود و یا دستگاه های جایگزین‌شده اند و حرف اول شماره مدل آن ها با حرف انگلیسی N آغاز می شود. هر دو نوع، گوشی های باکیفیتی اند.

آیفون‌های ریفربیش‌شده‌ی Carrier

آیفون ها ریفربیش شده اپل با Carrier فرق می کنند و معمولا ممکن است آن‌ها را با هم اشتباه بگیرید. مدل‌های آیفون ریفربیش شده‌ی Carrier (حرف اول مدل F) توسط خود فروشنده تعمیر می شوند و پروسه‌ی آن تحت نظارت اپل نیست. 

مثلا وب‌سایت Verizon آیفون‌‌های کارکرده می فروشد؛ این یعنی خود شرکت وریزون مسئولیت ریفربیش کردن آیفون‌ها را بر عهده داشته است. 

تفاوت آیفون ریفربیش شده و اورجینال

مدیر وب‌سایت وریزون گفته:« ما در وب‌سایت Verizon تمام آیفون‌ های کارکرده و تاییدشده (Certified) را – مثل آیفون‌های نو – مورد بررسی قرار می دهیم. دستگاه ها از بیش از ۱۰۰ سد مختلف تست گذر می کنند تا مطابق استانداردهای Verizon باشند. 

پروسه بررسی و معاینه شامل بخش‌های دقیق و جزیی است: 

 • بررسی زیبایی و ظاهر دستگاه؛
 • بررسی عملکرد پردازشی، برقی و رابط کاربری؛
 • بررسی آخرین بروزرسانی نرم‌افزاری و جدید بودن سخت‌افزارها؛

آیفون‌ها کارکرده Certified وریزون شامل باتری، شارژر جدید و کاتالوگ دستورالعمل اند و وارانتی ۹۰ روزه دارند. 

مشاهده می کنید که وریزون وارانتی ۹۰ روزه از هنگام خرید به مشتریان خود می دهد در حالی که مدت وارانتی شرکت اپل ۱ سال کامل است. 

تفاوت آیفون ریفربیش شده‌ی اپل و شرکت‌های خصوصی دیگر

یکی از تفاوت‌های برجسته آیفون ریفربیش شده‌ی اپل و Carrier (شرکت های خصوصی) این است که تمام دستگاه های Refurbish اپل باتری جدید دارند و با وارانتی ۱ ساله – که همه‌ی محصولات اپل آن را دارند – عرضه می شوند. قطعا رقابت با چنین مزایایی کار دشواری است! 

هنگام خرید آیفون ریفربیش شده به وارانتی توجه کنید

هنگام خرید آیفون کارکرده بهتر است به نوع وارانتی نیز توجه داشته باشید. توصیه می کنیم حتما از فروشنده مدت زمان باقی مانده از وارانتی را سوال کنید. 

با این حال، خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید. برای بررسی نوع پشتیبانی دستگاه به مسیر Settings > General > About بروید. سپس برای بررسی پشتیبانی به وب‌سایت Coverage بروید و شماره مدل را در قسمت مخصوص وارد کنید. 

از آن‌جایی که قیمت دلار در کشور ما روز به روز درحال افزایش است و نوسانات زیادی دارد، آیفون‌های ریفربیش شده گزینه بسیار خوبی اند؛ به ویژه اگر توسط کمپانی اپل ریفربیش شده باشند. 

حالا که تفاوت ایفون ریفربیش و اورجینال را متوجه شدید و می توانید آن‌ها را از هم تشخیص دهید، آیا به سراغ آن می روید؟ یا تا به حال آیفون Refurbish داشته‌اید؟ آیا مشکلی برای‌ آیفون Refurbish تان پیش آمده است؟ خوشحال می شویم اگر نظرات خود را در پایین همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

 

برچسب‌ها: / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *