جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

امکان غیرفعال کردن قابلیت نویز کنسلیشن در ایرپاد جدید با فرمان صوتی

قابلیت نویز کنسلیشن در ایرپاد جدید
فهرست مطالب

اپل اکنون به دنبال راهی است تا کاربران یا دوستان‌شان بتوانند با دادن فرمان صوتی خاصی قابلیت نویز کنسلیشن در ایرپاد جدید را غیرفعال کنند. اما ساز و کار آن چگونه است؟ در این مطلب از بخش نقد و بررسی اپلی به معرفی قابلیت نویز کنسلیشن در ایرپاد جدید خواهیم پرداخت. 

تصور کنید که روی نیمکت پارکی نشسته‌اید و با اپلیکیشن اپل موزیک در آیفون‌تان به آهنگ آریانا گرانده گوش می دهید. تصور کنید سارقی بغل شما می نشیند و از شما می خواهد که گوشی‌تان را به‌اش بدهید. در این صورت چون قابلیت نویز کنسلیشن ایرپادتان روشن است، صدای او را نمی شنوید و سارق از این رفتار زشت شما ناراحت می شود! یا ممکن است در اتاق‌تان باشید و مادر یا همسرتان بارها فریاد بکشد که “ناهار حاضر است” اما صدای او را نشنوید و همچنان گرسنه بمانید! تنها چیزی که در گوش خود می شنوید صدای خواننده محبوب‌تان است. 

در هر دو صورت، مشکل(!) اصلی این‌جا است که قابلیت نویز کنسلیشن ایرپاد کیفیتی فوق‌العاده دارد و بسیار کاربردی است. اما نتیجه‌ی آن این می شود که یا آیفون‌تان را از دست می دهید یا از گرسنگی می میرید! 

قابلیت نویز کنسلیشن در ایرپاد جدید

در جدیدترین گواهی ثبت اختراع اپل آمده است:«باید صدایی تشخیص داده شود که بتواند قابلیت نویز کنسلیشن ایرپاد جدید را غیرفعال کند.» در ادامه می خوانیم:«دستگاه های صوتی اپلی مثل ایرپادها و هدفون ها قابلیتی به نام Noise Cancellation (نویزگیر فعال) دارند که صداهایی که از بیرون می آید را تشخیص می دهند و آن ها را خنثی می کنند. در این صورت کسی که ایرپاد یا نویز محیط اطراف را می گیرد یا قدرت صدای پخش‌شده را برای کسی که به آهنگ گوش می دهد افزایش می دهد تا حسی لذت‌بخش را تجربه کند.» 

«گرچه شاید این قابلیت نویزگیر به کاربر کمک کند تا صداهایی که نمی خواهد بشنود را نشنود اما متاسفانه صداهایی که تمایل دارد به گوشش برسد را هم نمی شوند و این خود مشکلی بزرگ است. برای مثال شاید کاربر بخواهد تا یکی دو نفری که به مخاطبین نویزگیر خود اضافه کرده است بتوانند درحالی که قابلیت نویز کنسلیشن را فعال کرده است با او صحبت کنند و او صدای‌شان را بشنود. یا شاید این مخطابین بتوانند با دادن فرمان صوتی (گفتن کلمه‌ای کلیدی) قابلیت نویزگیر را غیرفعال کنند.»

ترکیب آیفون و ایرپاد برای غیرفعال کردن قابلیت نویز کنسلیشن

پس نتیجه این می شود که قابلیت نویز کنسلیشن در ایرپاد جدید غیرفعال می شود تا شما بتوانید صدای کسانی که تایید کرده اید را بشنوید. اما این به این معنا نیست که خودِ دستگاه ایرپاد فرایند تشخیص صدای مورد نظر را طی می کند. 

اپل می گوید ممکن است شخص مورد نظر شما با شخص دیگری در خانه کار داشته باشد و او را صدا کند. در نتیجه ایرپاد کم و بیش فرایند تشخیص را طی می کنند. برای اجتناب از بروز چنین مشکلاتی ایرپاد «میزان صدا Volume و زمانی که طول می کشد تا فرمان به آن برسد» را مورد بررسی قرار می دهد تا دقیق‌تر برای غیرفعال‌سازی قابلیت نویز کنسلیشن تصمیم بگیرد. 

ایرپاد قابلیت این را دارد تا زمانی که طول می کشد تا فرمان به آن برسد را تشخیص دهد. دلیل آن هم این است که صدای مورد نظر در زمان مشخص و متفاوتی به هر گوشیِ ایرپاد می رسد. با این حال، در بیشتر توضیحات اپل آمده است که تشخیص میزان صدا و مسافت و زمانی که طی می کند تا به کاربر برسد بهتر است توسط آیفون کاربر انجام گیرد. 

اپل پیشنهاد می کند بهتر است آیفونی که کاربر ایرپادهایش را به آن متصل کرده و با اپلیکیشن اپل موزیک، اسپاتیفای یا … همان دستگاه به موسیقی گوش می دهد، کار تشخیص صدا را بر عهده بگیرد. اپل گفته است:« حداقل کاری که آیفون می تواند انجام دهد این است که اولین سد تشخیص صدا برای ایرپاد باشد (به عبارتی صاحب صدا را شناسایی کند یا او را به عنوان یکی از چند مخاطبی که توانایی غیرفعال کردن این قابلیت دارند بشناسد). 

در این صورت، شما می توانید نام خودتان را به‌ عنوان کلمه‌ی کلیدی تنظیم کنید گرچه چنین کاری اجباری نیست. مثلا اگر کلمه را روی «امیر» تنظیم کنید، و در جلسه یا محیطی باشید که چند نفر اسم‌شان امیر باشد، هر دقیقه قابلیت نویز کنسلیشن‌تان غیرفعال می شود! در نتیجه در گواهی ثبت اختراع اپل آمده است که توسعه‌دهندگان و نخبگان باید راهی برای «تنظیم کلمه‌ی دلخواه» هم جلوی پای کاربر بگذارند. به علاوه این که ایرپاد باید تشخیص دهد که آیا «صاحب صدایی که از بیرون گوش می آید، جزء مخاطبین نویز کنسلیشن هست یا نه». 

قابلیت نویز کنسلیشن در ایرپاد جدید

به طور کلی فعلا اپل بیشتر تمرکز خود را روی نحوه‌ی غیرفعال‌سازی نویز کنسلیشن گذاشته است تا این که بلایی که به سر Noise Cancellation می آید را شرح دهد! ممکن است ایرپاد بعد از تشخیص صدای مورد نظر صرفا افکت صوتی پخش کند؛ کلا نویز کنسلیشن را غیرفعال کند؛ و یا قابلیت شفافیت صدا یا همان transparancy mode را به جای نویزگیر فعال کند. 

اپل چیزی درباره‌ی اتفاقاتِ بعد از تشخیص فرمان صوتی نگفته است اما هنگامی که صدایی بتواند سیستم تشخیص ایرپاد را فعلا کند، همه‌کار از دست ایرپاد بر می آید! مثلا همان‌طور که سیری می تواند پیامک های شما را با صدای بلند برای‌تان بخواند، صدای سیری در ایرپاد همچنین می تواند به شما بگوید که کسی شما را صدا می زند. 

این حق اختراع جدید تا اکنون به ۵ نخبه و شرکت فناوری از جمله آدام ای. کریگل Adam E. Kriegel داده شده است. همان‌طور که می دانید کار قبلی آدام این بود که رمز عبور صوتی برای هوم پاد اختراع کرد؛ این‌طور هوم پاد خودبه‌خود به تماس های صوتی جواب می داد. 

برچسب‌ها: /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *