جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

فروش محصولات اپل در چین به پایین‌ترین حد در ۶ سال گذشته رسید

appleinchina
فهرست مطالب

اپل پایین‌ترین میزان فروش گوشی‌های هوشمند خود در ۶ سال اخیر را در چین تجربه کرد. فوریه‌ی امسال، فروش آیفون با ۲۰ درصد کاهش به رقم ناامیدکننده‌ی ۱۴٫۵ میلیون دستگاه رسید.

کاهش ۱۹,۹ درصدی عرضه‌ی محصولات فروخته‌شده

فروش پایین اپل در چین را می‌توان تنها عامل دست نیافتن اپل به هدف‌های تعیین‌شده‌ی خود برای فروش در فصل مهم تعطیلات دانست و اخباری که از آنجا به گوش می‌رسد، حاکی از آن است که قرار نیست شرایط از این بهتر شود. گزارشی که اخیرا منتشر شده است، نشان می‌دهد که عرضه‌ی محصولات فروخته‌شده به بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های هوشمند در جهان، یعنی چین، در فوریه‌ی امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۹٫۹ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین حد خود در ۶ سال گذشته رسیده است. این گزارش بر مبنای اطلاعات رسمی منتشرشده توسط آکادمی دولتی فناوری اطلاعات و ارتباطات چین تهیه شده است.

گزارش‌های رویترز و اپل

رویترز گزارش داد که در مجموع ۱۴٫۵ میلیون گوشی آیفون در چین به فروش رفته که این آمار، پایین‌ترین آمار مربوط‌ به فروش ماه فوریه از سال ۲۰۱۳ است:

معمولا در این ماه تعداد کل مشتریان چینی کاهش می‌یابد؛ چرا که مردم این کشور بیشتر وقت خود را در این زمان با خانواده‌های خود می‌گذرانند و سال نوی چینی را جشن می‌گیرند. اما امسال در نتیجه‌ی کاهش رشد اقتصادی در چین که حاصل شدت یافتن جنگ تجاری چین و ایالات متحده و در نتیجه افت شدید تقاضا برای خرید این گجت‌ها است، فروش محصولات در این کشور کاهشی بیش از حد معمول را تجربه می‌کند.

اپل، اولین‌بار زمانی از مشکلات خود در خصوص چین سخن گفت که پیش از ارائه‌ی گزارش درآمدهای ماه ژانویه، فصل تعطیلات این کشور را فصلی کم‌ارزش خواند:

معتقدیم که محیط اقتصادی چین به‌شدت تحت تاثیر افزایش تنش‌های تجاری با ایالات متحده قرار گرفته است. نامطمئن بودن بازارهای مالی، مصرف‌کنندگان را هم تحت تاثیر قرار داده و موجب شده است که با شروع شدن این فصل، مراجعه به فروشگاه‌های خرده‌فروشی و سایر شرکای ما در چین کاهش یابد.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، در گزارش‌های بعدی شرکت اعلام کرد که درآمد حاصل از کشور چین، تا ۴٫۸ میلیارد دلار کاهش یافته و گفت که این رویداد، کسب درآمد از کشورهای ایالات متحده، کانادا، مکزیک، آلمان، ایتالیا،‌ اسپانیا و کره را بی‌اثر کرده است. لوکا مائستری، مدیر ارشد مالی اپل نیز افزود که تقریبا همه‌ی کاهش درآمد حاصل از فروش آیفون مربوط‌ به چین است.

فروش آیفون در چین
فروش آیفون در چین

جزئیات فروش و تعداد دستگاه‌های فروخته‌شده

اپل در گزارش خود، جزئیات فروش و تعداد دستگاه‌های فروخته‌شده را فاش نکرد؛ ولی می‌توان تخمین‌های IDC، کانتر پوینت (Counterpoint)، گارتنر (Gartner) و استراتژی آنالیتیکس (Strategy Analytics) را در این خصوص مطالعه کرد. اعدادی که این سایت‌ها برآورد می‌کنند، از ۶۴ میلیون تا ۶۸٫۴ میلیون متغیر است و دو سایت، روی رقم ۶۵٫۹ میلیون فروش با هم اتفاق نظر دارند. برخی از کارشناسان معتقد هستند که پنج عامل در فروش آیفون تأثیرگذار هستند:

  • رقابت
  • اقتصاد
  • فرهنگ
  • مدهای زودگذر
  • WeChat

اپل به‌شدت تقلا می‌کند که مشکلات مرتبط با قیمت محصولات خود را با ترکیبی از روش‌های مختلف، شامل تأمین منبع مالی با همکاری بانک‌های محلی چین و پایین آوردن قیمت‌های محصولاتش، حل کند. برخی از مدیران سابق اپل بر این باورند که این شرکت باید اقدامات جدی‌تری اتخاذ کند و مدل‌های خاصی از آیفون را برای بازار چین تولید کنند که چیزی فراتر از مدل‌های دو سیم‌کارت فیزیکی باشد.

برچسب‌ها: / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *