جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

زندگی نامه تیم کوک

تیم کوک
فهرست مطالب

در این مقاله از انارمگ، زیر نظر اناردونی، به زندگی نامه و سرگذشت تیم کوک، بیزینس من و مدیر عامل اجرایی کمپانی اپل، می‌پردازیم.

تولد

تیموتی دونالد کوک، در شهر کوچکی به نام رابرتسدیل، واقع در ایالت آلاباما، در ۱ نوامبر ۱۹۶۰ به دنیا آمد. او پسر دوم از میان سه پسر خانواده بود. پدر او، دونالد، کارگر کارخانه کشتی سازی بود و مادر او، گرالدین، در یک داروخانه کار می‌کرد.

تحصیلات

تیم کوک دوره دبیرستان را در دبیرستان محل تولدش، به عنوان نفر دوم کلاس، در سال ۱۹۷۸ به پایان رساند. پس از آن، در دانشگاه آبرن، در ایالت آلاباما، مشغول به تحصیل شد و در سال ۱۹۸۲ لیسانس مهندسی صنایع خود را گرفت. در ادامه، در سال ۱۹۸۸ دکترای MBA خود را از دانشگاه دوک دریافت کرد. علاوه بر آن، او لقب افتخاری دانشجو برتر را نیز از این دانشگاه دریافت کرد.

شغل ابتدایی

پس از پایان تحصیلات خود، تیم کوک شغل خود را در زمینه تکنولوژی کامپیوتری آغاز کرد. او در ابتدا در شرکت IBM مشغول به کار شد و به سرعت به مدیریت اجرایی شعبه شرکت در آمریکای شمالی منسوب شد. پس از ۱۲ سال کار در IBM، کوک در سال ۱۹۹۲ عنوان مدیریت ارشد عملیاتی در بخش فروش کمپانی اینتلیجنت الکترونیکس را بدست آورد. بعد از سه سال او به عنوان نائب رئیس بخش مواد به شرکت کامپیوتری کومپک ملحق شد. او در این بخش وظیفه مدیریت و فراهم کردن محصولات انبارداری را بر عهده داشت؛ اگر چه بعد از شش ماه این شرکت را برای سمت دیگری در شرکت اپل ترک کرد.

کار در شرکت اپل

در اوایل سال ۱۹۹۸ تیم کوک کار خود را در کمپانی اپل آغاز کرد. در آن زمان هنوز محصولات مشهور اپل مانند iMac ،iPod ،iPhone یا iPad ساخته نشده بود و شرکت به جای افزایش سود، کاهش سود را تجربه می‌کرد، اما اوضاع به سرعت با ورود او به شرکت تغییر کرد. در کمتر از یک سال، شرکت با شتاب، در سالی که حدود یک میلیارد ضرر کرده بود، شروع به سوددهی کرد. با ترفیع کوک به سمت نائب رئیس اجرایی و سپس به مدیر ارشد اجرایی، او مسئولیت مدیریت فروش و عملکرد جهانی، همراه با هدایت توضیع مکینتاش و رشد رابطه تولید کننده و فروشنده را بر عهده گرفت. 

تیم کوک در کنار استیو جابز
تیم کوک در کنار استیو جابز

در آگوست سال ۲۰۱۱ بعد از درگذشت استیو جابز، تیم کوک به عنوان مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت اپل معرفی شد. تا کنون او به ساخت محصولات جدید اپل، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان اپل واچ را نام برد، پرداخته است.

افتخارات و درآمد

در نوامبر ۲۰۱۱ تیم کوک در مجله Forbes عنوان “قدرتمند ترین فرد جهان” را گرفت. در سال ۲۰۱۵، او اعلام کرد که پس از پرداخت شهریه کالج برادر زاده‌اش، باقی دارایی‌اش را صرف پروژه‌های انسان دوستانه خواهد کرد. در اوایل سال ۲۰۱۸، پس از این که شرکت اپل اولین شرکت آمریکایی با ارزشی بالغ بر ۱ تریلیون دلار شد، تخمین زده شد که دارایی‌های کوک در بازار سهام به ۱۲۰ میلیون دلار رسیده است.

برچسب‌ها: / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *