جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

مقایسه ایفون ۱۲ مینی و ایفون SE 2: کدام گوشی برای دست‌های کوچک مناسب‌تر است؟

مقایسه ایفون 2 مینی و ایفون se2
فهرست مطالب

آیا از گوشی‌های غول‌آسا و قیمت‌های سرسام‌آور آن‌ها خسته شده‌اید؟ اپل دو گوشی کوچک با قیمتی مناسب‌تر در سری ایفون‌های خود دارد. امیدواریم با خواندن این مطلب در بخش مقایسه محصولات اپل انارمگ بتوانید گوشی مناسب با اندازه‌ی دست و بودجه‌ی خود را انتخاب کنید. 

سال‌های زیادی برای دو گوشی کوچک و با کیفیت منتظر ماندیم و حالا دو گوشی مناسب تقریبا همزمان باهم به بازار عرضه شدند. اپل حالا دوعدد گوشی مناسب برای دست‌های کوچک و بودجه‌ کم دارد: گوشی خوبِ ایفون ۱۲ مینی و ایفون SE 2 ارزان. هردو گوشی، دستگاه‌های خوبی هستند و توانسته‌اند به بخش مقایسه آیفون‌ها راه یابند. در نتیجه طبیعتا با خود می‌اندیشید که آیا ایفون ۱۲ مینی ارزش قیمت ۳۰۰دلار بیش‌تر را دارد یا نه. 

پاسخ بله است. هردو گوشی قابلیت‌های بسیار خوبی دارند و بسیار قدرت‌مند اند. هردو گوشی را بررسی و به مخاطبان خود پیشنهاد کردیم؛ با این حال کدام یک از دیگری بهتر است؟ در پایین دو گوشی ایفون ۱۲ مینی و ایفون SE 2 را از وجه‌های مختلفی مثل قابلیت‌، قیمت و عملکرد مقایسه خواهیم کرد. 

مقایسه آیفون 12 Mini و آیفون SE 2
آیفون SE 2 (بالا) و آیفون ۱۲ مینی (پایین)

قیمت ایفون ۱۲ مینی و ایفون SE 2

آیفون SE 2 در سه مدل مختلف به بازار عرضه شده است: مدل ۶۴گیگابایتی با قیمت ۳۹۹دلار، مدل ۱۲۸گیگابایتی با قیمت ۴۴۹دلار و مدل ۲۵۶گیگابایتی با قیمت ۵۴۹دلار. 

آیفون ۱۲ مینی نیز سه مدل مختلف دارد: مدل ۶۴گیگابایتی با قیمت ۶۹۹دلار، مدل ۱۲۸گیگابایتی با قیمت ۷۴۹دلار و مدل ۲۵۶گیگابایتی با قیمت ۸۴۹دلار. 

برای ۳۰۰دلار اضافی‌ای که برای آیفون ۱۲ مینی می‌پردازید به همان نسبت ویژگی و قدرت در عملکرد دریافت می‌کنید اما اگر معیار مقایسه ایفون ۱۲ مینی و ایفون SE 2 تنها قیمت باشد، آیفون SE 2 مناسب‌تر است. 
برنده این قسمت از مقایسه: iPhone SE 2

مقایسه قیمت آیفون 12 مینی و آیفون SE
اندازه‌ی بزرگ‌تر آیفون SE (در سمت چپ) نسبت به آیفون ۱۲ مینی (در سمت راست)

مقایسه طراحی ایفون ۱۲ مینی و ایفون SE 2

در این‌جا متوجه تفاوت فرورفتگی و دکمه‌ها می‌شویم. اطراف صفحه نمایش آیفون SE 2 فرورفتگی دارد اما درعین حال دکمه home و تاچ آیدی در این گوشی تعبیه شده است. اما ایفون ۱۲ مینی سنسور اثر انگشت ندارد و باید آن را با فیس آیدی یا پس کد باز کنید. 

کاهش فرورفتگی‌های ایفون ۱۲ مینی باعث شده تا صفحه نمایش اندکی بزرگ‌تر، و دستگاه کوچک‌تر و سبک‌تر باشد. اندازه آیفون ۱۲ مینی ۵.۱۸اینچ در ۲.۵۳اینچ و زخامت آن ۰.۲۹اینچ است و وزن آن حدود ۱۳۵ گرم است. آیفون SE 2 اندکی درازتر از آیفون ۱۲ مینی است؛ اندازه‌ آن ۵.۴۵اینچ در ۲.۶۵اینچ است و زخامت آن با ۱۲ مینی یکسان است و حدودا ۱۴۸گرم وزن دارد.

خرید و قیمت روز آیفون ۱۲ مینی اپل – کلیک کنید

اگر قدرت بیش‌تر در اندازه‌ای کوچک‌تر مد نظرتان باشد، ایفون ۱۲ مینی طراحی بهتری دارد. اما متاسفانه نبودِ سنسور اثر انگشت اندکی آزاردهنده است به ویژه در دوران پاندمی کرونا که همه مجبور هستیم ماسک به صورت داشته باشیم؛ فیس آیدی ۱۲ مینی در بیرون از خانه و در شرایط فعلی کاربرد چندانی ندارد. در دیگر گوشی‌ها می‌بینیم که شرکت‌ها با قراردادن حسگر اثر انگشت در پشت یا کنار گوشی، مشکل فرورفتگی صفحه نمایش را حل کرده‌اند. آیفون ۱۲ مینی حاشیه‌ی صاف و مناسبی دارد و اپل می‌توانست همانند آیپد ایر، حسگر را روی آن قرار دهد و متاسفانه از این فرصت استفاده نکرده است. 

با توجه به این که نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که درروز چندبار قفل گوشی‌تان را باز می‌کنید، نمی‌توانیم ۱۲ مینی را برنده این مقایسه اعلام کنیم. حالت صفحه نمایش SE 2 نسبت به ۱۲ مینی راحتی‌ی بیش‌تری دارد. 

در این قسمت از مقایسه ناچاریم آن‌ها برابر اعلام کنیم.

مقایسه صفحه نمایش آیفون 12 مینی و آیفون SE 2

صفحه نمایش آیفون ۱۲ مینی و آیفون SE 2

در این قسمت رقابت چندانی نمی‌بینیم. رزولوشن آیفون ۱۲ مینی ۲۳۴۰ در ۱۰۸۰ بوده و صفحه نمایش ultra-saturated و OLED دارد که اندازه‌ی آن ۵.۴اینچ و تراکم ppi آن ۴۷۷ است. صفحه نمایشی بسیار جذاب دارد و رنگ‌ها وضوح فوق‌العاده‌ای دارند. این مشخصات اما در آیفون SE 2 متفاوت اند: صفحه نمایش LCD با رزولوشن ۱۳۳۴ در ۷۵۰ و تراکم ۳۲۶ppi که نسبت به ۱۲ مینی بسیار ضعیف و قدیمی است. 

زمانی که مایکروسافت ورد را در حال پرتره در آیفون ۱۲ مینی باز کردیم، ۹ سطر بیش‌تر در مقایسه با آیفون SE 2 روی صفحه‌ی نمایش ظاهر شد. در ۱۲ مینی توانستیم صفحه وب‌سایت NYTimes.com – که فاصله‌ی خط‌های آن نسبتا بیش‌تر است – ۳ سطر در مقایسه با ایفون SE 2 را اضافه‌تر مشاهده کنیم. البته با کیفیت هردو صفحه نمایش، متن به سادگی قابل خواندن بود. 

برنده این قسمت از مقایسه: آیفون ۱۲ مینی

مقایسه صفحه نمایش ایفون 12 مینی و آیفون SE 2
صفحه نمایش ۱۲ مینی اندکی زنده‌تر از SE 2 به نظر می‌رسد

قدرت و اتصال آیفون ۱۲ مینی و آیفون SE 2

پردازنده آیفون ۱۲ مینی A14 جدید اپل است و SE پردازنده A13 سال ۲۰۱۹ دارد. پردازنده A14 در مقایسه با A13 حدود ۱۰درصد صفحات وب را سریع‌تر لود می‌کند اما صادقانه بخواهیم بگوییم خیلی تفاوت چشمگیری ندارند. احتمالا بروزرسانی‌های نرم‌افزاری ۱۲ مینی یک‌سال بیش‌تر از SE 2 برای این گوشی منتشر شوند اما ۴ الی ۵ سال دیگه که تازه خواسته باشید نگران این مساله شوید احتمالا دیگر به فکر تعویض گوشی خود خواهید افتاد.

خرید و قیمت روز آیفون SE 2 – کلیک کنید

به نظر ما تفاوت‌های مدرن مهم‌تر اند. آیفون ۱۲ مینی از اتصال ۵G پشتیبانی می‌کند و SE 2 چنین قابلیتی ندارد. درحال حاضر اتصال ۵G اهمیت چندانی برای اکثر مشترکان ندارد؛ اما ۱۲ مینی MIMO 4×4 برای اتصال ۴G دارد و این ویژگی‌ِ مهمی است. ۱۲ مینی و SE 2 هردو با یک شبکه‌ی کانادایی که نسبت به شبکه‌های آمریکایی زیرساخت ضعیف‌تری دارد، تست شده اند؛ در اتصال ۴G این شبکه، سرعت ایفون ۱۲ مینی ۲۹۶مگابیت بر ثانیه بود و سرعت SE 2 عدد ۱۴۷مگابیت بر ثانیه. در تست شبکه‌ی دیگر سرعت آیفون ۱۲ مینی ۱۱۱ و این عدد برای SE 2 مقدار ۷۷.۸مگابیت بر ثانیه بود. قطعا سرعت و قدرت اتصال ۴G ایفون ۱۲ مینی در مقایسه با ایفون SE 2 بسیار بهتر است. 

در نظر داشته باشید که ۱۲ مینی از اتصال ۵G پشتیبانی می‌کند و برای چندسال آینده‌ که ۵G رواج بیش‌تری پیدا کند، گوشی مناسب‌تری است. گوشی ۱۲ مینی قطعا سرعت اتصال بهتری به شبکه‌های داخلی دارد و SE از این نظر اصلا قابل مقایسه با ۱۲ مینی نیست. 

برنده این قسمت از مقایسه: آیفون ۱۲ مینی

آیفون 12 مینی و آیفون SE 2 مناسب برای دست‌های کوچک

عمر باتری آیفون SE 2 در مقایسه با آیفون ۱۲ مینی

آیفون ۱۲ مینی در مقایسه با آیفون SE 2 باتریِ بسیار قدرت‌مندتری دارد: باتری ۲۲۲۷میلی آمپری برای آیفون ۱۲ مینی و باتری ۱۸۲۱میلی آمپری برای SE 2. ترکیب این باتری قدرت‌مند با پردازنده‌ی هوشمند و قوی آیفون ۱۲ مینی باعث می‌شود که عمر باتری این گوشی نسبت به SE بیش‌تر باشد. در یکی از تست‌ها، آیفون ۱۲ مینی درحال استریم ویدئو با Wi-Fi مدت زمان ۱۰ساعت و ۳۷دقیقه و ایفون SE 2 تنها ۵ساعت و ۵۷دقیقه روشن ماند. 

با روشن گذاشتن بعضی آپشن‌ها در شب، شارژ باتری آیفون ۱۲ مینی ۱۲درصد و آیفون SE 2 حدود ۱۴درصد کاهش یافت. در بعضی تست‌های سرعت نیز ۱۳درصد از باتری ۱۲ مینی و ۱۸درصد از باتری SE 2 کاهش پیدا کرد. 

برنده این قسمت از مقایسه: آیفون ۱۲ مینی

آیفون 12 مینی و آیفون SE
کیفیت عکس‌برداری بهترِ آیفون ۱۲ پرو (سمت چپ) و آیفون ۱۲ مینی (سمت راست) در نور پایین نسبت به آیفون SE (در وسط)

دوربین آیفون ۱۲ مینی در مقایسه با آیفون SE 2

آیفون SE 2 یک دوربین ۱۲مگاپیکسلی در پشت و یک دوربین ۷مگاپیکسلی در جلو دارد. با این حال، آیفون ۱۲ مینی یک دوربین معمولی ۱۲مگاپیکسلی و یک دوربین واید در پشت و همچنین یک دوربین ۱۲مگاپیکسلی قدرتمند در جلو دارد. 

البته برجسته‌ترین تفاوت این دو گوشی در بحث دوربین، کیفیت معمولی آن‌ها نیست بلکه کیفیت عکس‌برداری در نور پایینِ آن‌ها است. هردو گوشی قابلیت عکس‌برداری فوق‌العاده‌ای در نور دارند اما این Night Mode ایفون ۱۲ مینی است که این گوشی را از SE متمایز می‌کند. SE توانایی رقابت در عکس‌برداری در نور پایین را با ۱۲ مینی ندارد. 

برنده این قسمت از مقایسه: آیفون ۱۲ مینی

نتیجه‌گیری: اگر بودجه‌ی مناسب دارید، آیفون ۱۲ مینی گزینه‌ی بسیار بهتری است

البته اگر نمی‌خواهید با این قیمت سرسام‌آور دلار، پول خود را خرج ۱۲ مینی کنید به یاد داشته باشید که SE نیز گوشیِ بسیار خوبی است. ما این گوشی که ۳۰۰دلار نسبت به رقیب خود ارزان‌تر است را به تمام کسانی که قیمت پایین‌تر را به عکس‌برداری فوق‌العاده در شب ترجیح می‌دهند، پیشنهاد می‌کنیم. با همه‌ی این تفاسیر، ۳۰۰دلار اضافه‌تر به قابلیت‌های کاربردی آیفون ۱۲ مینی می‌ارزد. از همه مهم‌تر، عمر باتری بیش‌تر، Night Mode دوربین، و ۴G 4×4 MIMO در تجربه‌ی روزمره‌ی شما تغییر بسیار ایجاد می‌کند. با مقایسه‌ی بالا به این نتیجه می‌رسیم که آیفون ۱۲ مینی منتخب مخاطبان و این مطلب مقایسه محصولات است. 

برنده نهایی این مقایسه: آیفون ۱۲ مینی

 

برچسب‌ها: / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *