جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

۱۱ روش کاربردی برای حل مشکل شارژ بی سیم آیفون

حل مشکل شارژ بی سیم آیفون
فهرست مطالب

آیا شارژ بی سیم آیفون شما هم کار نمی کند؟ نیازی نیست نگران باشید چرا که اولین نفری نیستید که با این مشکل مواجه شده است. بسیاری از کاربران آیفون در بخش Forum وب‌سایت اپل از بروز چنین مشکلی خبر داده‌اند. بروز خطای شارژ بی‌سیم می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما به ندرت آیفون‌تان نیاز به تعمیرات سخت‌افزاری پیدا می کند. در این مطلب از بخش آموزش اپل مجله‌ی انارمگ ۱۱ روش برای حل مشکل شارژ بی سیم آیفون را به شما خواهیم گفت تا هرچه سریع‌تر و راحت‌تر بتوانید مشکل iPhone خود را برطرف کنید. 

تمام روش هایی که در پایین آن ها را معرفی می کنیم، روش هایی تست شده‌ هستند و بسیاری از کاربران توانسته‌اند با استفاده از آن ها مشکل شارژ بی سیم آیفون خودشان را حل کنند. 

 1. آیا آیفون‌تان از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می کند؟
 2. آیفون‌تان را در مرکز شارژر بی‌سیم قرار دهید؛
 3. آیفون‌تان را Reboot یا راه‌اندازی مجدد کنید؛
 4. پشت آیفون و یا سطح شارژر را به خوبی تمیز کنید؛
 5. شارژر خود را در صورت خرابی تعویض و یا تعمیر کنید؛
 6. از آداپتور یا کابل دیگری استفاده کنید؛
 7. ممکن است مشکل از کیس آیفون شما باشد و بهتر است آن را تعویض کنید؛
 8. برای آیفون ۱۱ یا پایین‌تر از شارژر غیر مگ سیف استفاده کنید؛
 9. سیستم عامل iOS آیفون را بروزرسانی کنید؛
 10. آیفون را در حالت DFU قرار دهید؛
 11. و در نهایت با پشتیبانی اپل تماس بگیرید و مشکل را با آن ها در میان بگذارید؛

۱۱ روش برای حل مشکل شارژ بی سیم آیفون

۱. آیا آیفون‌تان از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می کند؟

شاید تمام آیفون های امروزی از شارژر بی‌سیم پشتیبانی کنند اما بعضی مدل ها این‌طور نیستند. طبق گفته‌ی اپل، برای استفاده از شارژر بی‌سیم نیاز به آیفون ۸ یا بالاتر دارید. به همین خاطر، آیفون ۷ و آیفون های مدل پایین‌تر به کلی با شارژر بی‌سیم شارژ نمی شوند. 

پس بهتر است پیش از این که به سراغ دیگر راه حل های مشکل شارژ بی سیم آیفون بروید، مدل آیفون خود را بررسی کنید. اصلا شاید بهتر باشد مدل جدیدتری بخرید و از شر شارژر سیمی راحت شوید!

۲. آیفون‌تان را در مرکز شارژر بی‌سیم قرار دهید

گاهی اوقات ممکن است زاویه‌ای که آیفون را روی شارژر قرار می دهید باعث شارژ نشدن آن شود. به علاوه این که شارژر بی‌سیم سنسورهای الکترومغناطیسی دارد. به همین علت چه از شارژر مگ سیف و چه از شارژر بی‌سیم Qi استفاده می کنید، بهترین کار این است که ابتدا دفترچه‌ی راهنمای آن را مطالعه کنید. 

با این حال، اکثر متخصصان برای بهتر شارژ شدن iPhone می گویند که بهتر است پشت آیفون روی به سطح شارژر باشد و دستگاه در مرکز پد شارژر قرار گیرد. 

۳. آیفون‌تان را Reboot یا راه‌اندازی مجدد کنید

از مشکلات حافظه‌ی موقت گرفته تا مشکلات نرم‌افزاری پیچیده، همگی می توانند باعث بروز مشکل در شارژ بی سیم آیفون شما شوند. برای حل این مشکل یکی از بهترین روش ها این است که آن را ریبوت Reboot کنید تا حافظه‌ی RAM آن خالی شود. 

با این حال، اگر بعد از ریبوت کردن دستگاه همچنان مشکلتان حل نشد یا صفحه‌ی آن فریز شد، راه حل بعدی این است که آن را ری استارت کنید. برای این کار: 

اگر آیفون ۸ یا جدیدتر دارید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به سرعت دکمه افزایش صدا را فشار دهید و رها کنید؛
 • به سرعت دکمه کاهش صدا را فشار دهید و رها کنید؛
 • دکمه کناری را فشار داده و نگه دارید تا لوگو اپل پدیدار شود و سپس آن را رها کنید؛

اگر که آیفون ۷ یا قدیمی تر دارید، مراحل زیر را برای ری استارت دنبال کنید:

 • دکمه های خاموش/روشن و کاهش صدا را همزمان فشار داده و نگه دارید؛
 • آن قدر نگه دارید تا صفحه سیاه و سپس لوگو اپل پدیدار شود؛
 • دکمه ها را رها کنید. حدوداً یک دقیقه پس از پدیدار شدن لوگو طول می کشد تا آیفون به صورت کامل بالا بیاید؛

نکته: با Force-Restart کردن دستگاه، اطلاعات شما پاک نمی شود. 

۴. پشت آیفون و یا سطح شارژر را به خوبی تمیز کنید

اگر روی پشت آیفون شما یا روی سطح شارژر بی‌سیم خاک یا گرد و غبار نشسته باشد، ممکن است سرعت شارژشدن گوشی شما کاهش یابد. از این بدتر هم این که اصلا ممکن است سطح شارژر خیس باشد. در نتیجه بهترین کار این است که هم پشت آیفون و هم سطح شارژر را با دستمالی نمناک به خوبی تمیز کنید و از شر مشکل شارژ بی سیم آیفون راحت شوید. 

تا حالا بارها آیفون‌مان را با دستمال تمیز کردیم و از این روش نتیجه‌ی خوبی گرفتیم. پس پیشنهاد می کنیم این روش ساده را نادیده نگیرید. 

۵. شارژر خود را در صورت خرابی تعویض و یا تعمیر کنید

طبیعی است که شارژر شما به خاطر نقص سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری نتواند آیفون شما را شارژ کند و بارها برای کاربران مختلف این اتفاق افتاده است. پس حتی اگر آیفون‌تان از شارژر بی‌سیم پشتیبانی کند، ممکن است نقص از پد شارژر بی‌سیم شما باشد. از این بدتر این که اصلا ممکن است آیفون شما را ناقص شارژ کند که همین در طولانی‌مدت باعث خرابی باتری آیفون می شود. 

بهترین کار برای حل مشکل شارژ بی سیم آیفون این است که دستگاه دیگری را با شارژر بی‌سیم‌تان شارژ کنید. اگر دستگاه جدید با شارژر قدیمی شارژ شد، مشکل‌ از آیفونتان خواهد بود. 

اما اگر شارژر بی‌سیم نتوانست آیفون تازه را شارژ کند، ممکن است شارژر مگ سیف نقص فنی داشته باشد. پس راه حل این است که از شر آن راحت شوید و شارژر جدیدی بخرید. در هر صورت، بهترین کار این است که شارژر سازگار با آیفون خود را بخرید تا باتری آیفون‌تان خراب نشود. 

۶. از آداپتور یا کابل دیگری استفاده کنید

علاوه بر مشکل بالا، ممکن است مشکل از آداپتور یا کابل شارژر بی‌سیم شما باشد. بهترین کار برای پیدا کردن مشکل این است که آداپتور و کابل را به دستگاه دیگری (مثل آیفون یا آیپد) متصل کنید. 

اگر آیپد شما شارژ نشد، به احتمال زیاد مشکل از آداپتور و یا کابل شارژر بی‌سیم شما است. روش بهتر این است که از کابل یا آداپتور دیگری استفاده کنید و ببینید آیا آیفون شما به درستی شارژ می شود یا خیر. 

۷. ممکن است مشکل از کیس آیفون شما باشد. بهتر است آن را تعویض کنید

شارژر بی‌سیم آیفون توسط سنسورهای الکترومغناطیسی جریان الکتریسیته را از طریق پد شارژر به پشت آیفون شما منتقل می کند. در نتیجه اگر از کیس مناسب استفاده نمی کنید ممکن است با مشکل شارژ بی سیم آیفون مواجه شوید. به علاوه این که بعضی کیس ها جزییات و قابلیت هایی دارند که ممکن است باعث قطع‌شدن جریان برق شوند. 

همچنین، طبق گفته‌ی اپل، استفاده از کیس های آهنربایی یا چسباندن تراشه های RFID یا دیگر نمونه های فلزی به پشت آیفون ممکن است باعث شود که دستگاه به درستی شارژ نشود و باتری آن در طولانی‌مدت آسیب ببیند. این مشکلی است که اکثر کاربران آیفون با کیس های خود دارند. 

اولین کاری که باید بکنید این است که هر مانعی که بین گوشی و پد شارژر بی‌سیم است را از سر راه بردارید و گوشی را روی سطح شارژر بگذارید. اگر باز هم آیفون‌تان شارژ نشد، کیس آن را هم در بیاورید و بدون آن شارژر را امتحان کنید. 

اگر می خواهید از کیس استفاده کنید (که پیشنهاد می کنیم حتما استفاده کنید) بهتر است کیسی برای آیفون خود بخرید که مناسب شارژ بی‌سیم باشد. 

۸. برای آیفون ۱۱ یا مدل‌ های پایین‌تر از شارژر غیر مگ سیف استفاده کنید

شارژر مگ سیف مخصوص آیفون های ۱۲ و ۱۳ است اما هم شنیده و هم دیده‌ایم که خیلی از کاربران گفتند که این شارژر بی‌سیم آیفون های مدل پایین‌تر را کندتر شارژر می کند و یا به کلی در شارژ کردن ناموفق است. 

در نتیجه اگر آیفون جز مدل های ۱۲ یا ۱۳ دارید، پیشنهاد می کنیم که از شارژر مگ سیف استفاده نکنید. برای آیفون ۱۱ و مدل های پایین‌تر، شارژر بی‌سیم Qi از مگ سیف مناسب‌تر و بهتر است. 

۹. سیستم عامل iOS آیفون را بروزرسانی کنید

این دلیل شاید از بقیه نادرتر باشد اما در مواردی ممکن است نسخه‌ی iOS آیفون‌تان باعث بروز مشکل در شارژ بی سیم دستگاه شود. برای نمونه بسیاری از کاربرانی که در ابتدای انتشارِ نسخه‌ی iOS 13 آن را روی گوشی خود نصب کرده بودند، با شارژر بی‌سیم به مشکل مواجه شده بودند. خوشبختانه در آپدیت های جدید iOS این مشکل برطرف شده است. 

با این حال، حتی اگر نسخه‌ای که از آن استفاده می کنید بسیاری از باگ های شارژ را هم برطرف کرده باشد، باز هم نمی توانید مطمئن باشید که مشکل از نسخه‌ی iOS دستگاه‌تان نیست. پس بهترین کار این است که آیفون خود را به جدیدترین نسخه‌ی iOS به‌روزرسانی کنید تا از شر این مشکل راحت شوید.

۱۰. آیفون را در حالت DFU قرار دهید

به‌روزرسانی فریم‌ور دستگاه یا همان Device Firmware Update روش موثری برای بازنشانی آیفون است. قطعا همان‌طور که می دانید این روش تقریبا روش نهایی است و در عین حال همیشه می تواند مشکل شارژ بی سیم آیفون را حل کند. به علاوه این که بسیار آسان‌تر از بازنشانی تنظیمات کارخانه یا همان Reset Factory است. 

البته باید توجه داشته باشید که با DFU کردن دستگاه، همانند بازنشانی به تنظیمات کارخانه، تمام اطلاعات آیفون شما پاک خواهد شد. بنابراین بهترین کار این است که قبل از انجام DFU از اطلاعات خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. 

نکته: ریست فکتوری خودبه‌خود تنظیمات آیفون شما را به تنظیمات حالت کارخانه باز می گرداند در صورتی که حالت DFU به شما این امکان را می دهد تا فریم‌ور دلخواه خود را روی آیفون نصب کنید. یکی از کاربردهای اساسی آن این است که می توانید با آن آیفون خود را به نسخه‌ی قدیمی iOS برگردانید و در عین حال تنظیمات آن را بازنشانی کنید. 

۱۱. با پشتیبانی اپل تماس بگیرید و مشکل را با آن ها در میان بگذارید

اگر هیچ‌کدام از روش های بالا مشکل شما را حل نکرد، تنها راه حل این است که با پشتیبانی اپل تماس بگیرید و بگذارید متخصصان مشکل آیفون شما را تشخیص دهند. خوشبخاته تیم پشتیبانی اپل به سرعت به مشتریان پاسخ می دهد. پیشنهاد می کنیم مشکل خود را با جزییات برای تیم Apple Support شرح دهید تا کارشناسان اپل هرچه سریع‌تر و بهتر بتوانند دستگاه شما را عیب‌یابی و مشکل آن را حل کنند. 

برای تمسا با پشتیبانی اپل نیز می توانید به وب‌سایت رسمی اپل مراجعه کنید و به آن ها ایمیل بفرستید. 

جمع‌بندی 

شارژ بی سیم آیفون چندین مزیت ویژه دارد. برای مثال می توانید به کلی متصل کردن کابل Lightning به گوشی‌تان را فراموش کنید و نگران پورت گوشی‌تان نباشید. همچنین می توانید هر موقع که خواستید در هرکجا که باشید، از شارژر بی‌سیم استفاده و باتری آیفون خود را شارژ کنید. 

اما اگر شارژ بی سیم آیفون شما با مشکل مواجه شود دیگر نمی توانید از داشتن چنین مزایایی لذت ببرید. به علاوه این که بعد از خرید شارژر بی‌سیم تصور می کنید که پول خود را هدر داده‌اید و دستگاه شما به هیچ کاری نمی آید. با این حال، امیدواریم که حداقل یکی دوتا از روش های حل مشکل شارژ بی سیم آیفون برای شما موثر باشد و هرچه زودتر بتوانید از شارژر مگ سیف یا Qi خود استفاده کنید.

اگر شما هم راه حلی برای این مشکل در ذهن دارید و یا از روشی استفاده کرده‌‌اید و تا به حال جواب گرفته‌اید، خوشحال می شویم آن را در بخش نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید. 

برچسب‌ها: / / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *