شاید اپل در گذشته به اندازه سایر شرکت‌ها از هوش مصنوعی استفاده نکرده باشد، اما در حال حاضر هوشمندی‌های زیادی را در سیستم عامل آی او اس مشاهده می‌کنیم. این شرکت به هیچ وجه از این فناوری به عنوان هوش مصنوعی یا AI اجتناب نمی‌کند، بلکه از یادگیری ماشینی در اختراعات و ابتکارات هوش مصنوعی اپل استفاده می‌کند. این غول فناوری از هوش مصنوعی در آی او اس به چندین روش استفاده می‌کند که در ادامه این مطلب از انارمگ به اختصار به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر شما هم به فناوری AI علاقه‌مند هستید، همراه ما باشید.

یادگیری ماشینی چیست؟

یادگیری ماشینی چیست؟
یادگیری ماشینی چیست؟

چند سالی است که اپل استفاده از یادگیری ماشینی را در آی او اس و دیگر پلتفرم‌های خود آغاز کرده است. می‌توان گفت که اولین استفاده واقعی آن در نرم‌افزار صفحه کلید اپل در آیفون بود.

در این زمینه از یادگیری ماشینی پیش‌بینی کننده، برای فهمیدن این‌که کاربر کدام حرف را می‌زند، استفاده کرده و دقت آن‌را افزایش داد. همچنین این الگوریتم را در پیش‌بینی کلمه بعدی که کاربر تایپ خواهد کرد، به‌کار برد. الگوریتم ماشینی یا ML سیستمی است که می‌تواند بدون یک دستورالعمل واضح، یاد بگیرد و سازگار شود و بیشتر برای شناسایی الگوها در داده‌ها و ارائه نتایج خاص استفاده می‌شود. در نهایت این فناوری به زیر شاخه هوش مصنوعی تبدیل می‌شود. اپل نیز چندین سال است که از این ویژگی‌ها استفاده می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی در آی او اس

همان‌طور که می‌بینیم اپل در سال ۲۰۲۳ تقریباً در هر گوشه و کنار آی او اس از فناوری یادگیری ماشینی استفاده کرده است. از جمله این موارد می‌توان به نحوه جستجوی کاربران برای تصاویر، تعامل با سیری، مشاهده پیشنهاداتی برای رویدادها و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

از مزایای سیستم‌های یادگیری ماشینی این است که در دیوایس‌ها امنیت و حریم خصوصی داده‌های کاربران را حفظ می‌کنند و به اپل اجازه می‌دهند که به جای اتکاء به فضای ابری، اطلاعات مهم را روی دستگاه نگه‌داری کند.

اپل برای کمک به تقویت یادگیری ماشینی و سایر فرآیندهای کلیدی خودکار در آیفون‌ها، موتور عصبی را ساخت. برای اولین بار نیز پردازنده A11 Bionic در آیفون برای کمک به برخی عملکردهای دوربین و همچنین Face ID راه‌اندازی شد.

سیری

بکار گیری هوش مصنوعی در سیری
بکار گیری هوش مصنوعی در سیری

از نظر فنی، سیری یک هوش مصنوعی نیست، اما برای عملکرد خود به سیستم‌های هوش مصنوعی متکی است. سیری برای تجزیه سؤالات و ارائه پاسخ، به شبکه عصبی عمیق یا DNN و یادگیری ماشینی متکی است.

سیری می‌تواند پرس و جوهای مختلف صوتی و متنی، از سوالات ساده گرفته تا کنترل برنامه‌های داخلی را مدیریت کند. کاربران می‌توانند از سیری درخواست کنند که موسیقی پخش کند، تایمر تنظیم کند، آب و هوا را چک کند و خیلی از موارد دیگر.

دوربین TrueDepth و Face ID

Apple دوربین TrueDepth و Face ID را با عرضه آیفون X معرفی کرد. این سیستم سخت‌افزاری می‌تواند ۳۰.۰۰۰ نقطه مادون قرمز را برای ایجاد نقشه عمقی از چهره کاربر پخش کند. این طرح نقطه‌ای با اسکنر مادون قرمز ۲ بعدی نیز جفت می‌شود.

این اطلاعات در دستگاه ذخیره شده و آیفون با استفاده از یادگیری ماشینی و DNN به تجزیه تک تک اسکن‌های صورت کاربر هنگام باز کردن قفل دستگاه خود می‌پردازد.

عکس‌ها

بکار گیری هوش مصنوعی در عکس‌ها
بکار گیری هوش مصنوعی در عکس‌ها

حال می‌بینیم که استفاده از هوش مصنوعی در آی او اس فراتر رفته و در برنامه Stock Photos در macOS و iPadOS نیز موجود است. این برنامه از چندین الگوریتم یادگیری ماشینی برای کمک به ویژگی‌های داخلی کلیدی از جمله مدیریت عکس‌ها و ویدئوها استفاده می‌کند.

ویژگی تشخیص چهره در تصاویر، به لطف یادگیری ماشینی امکان‌پذیر است. آلبوم People می‌تواند افراد را شناسایی و تصاویر آن‌ها را انتخاب کند.

دستگاه با استفاده از یادگیری ماشینی می‌تواند مکان‌های پربازدید، افراد مرتبط، رویدادها و موارد دیگر را بیاموزد. در نهایت نیز می‌توانید از این داده‌‌های جمع‌آوری شده برای ایجاد خودکار مجموعه‌هایی از تصاویر و ویدئوها با نام Memories استفاده کنید.

برنامه دوربین

هوش مصنوعی در دوربین آیفون
هوش مصنوعی در دوربین آیفون

Apple همیشه در تلاش برای بهبود تجربه کاربری دوربین آیفون بوده و بخشی از این هدف با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی امکان‌پذیر شده است. بعنوان مثال، ویژگی Deep Fusion در آیفون ۱۱ با کمک یادگیری ماشینی راه‌اندازی شد که در آیفون‌های جدیدتر نیز شاهد آن هستیم.

در حقیقت Deep Fusion نوعی پردازش تصویر است. به این صورت که در هنگام گرفتن عکس، دوربین در مجموع ۹ عکس می‌گیرد. تقریبا ۸ عکس قبل از فشار دادن شاتر گرفته می‌شود و پس از فشار دادن دکمه، یک عکس با نوردهی طولانی‌تر گرفته خواهد شد. پس از آن، فرایند یادگیری ماشینی توسط موتور عصبی آغاز شده و از میان این تصاویر بهترین را انتخاب می‌کند. نتیجه کار عکسی است که دقت رنگ و وضوح بیشتری دارد.

در حالت پرتره نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌شود. در مدل‌های رده بالای آیفون برای گرفتن عکس پرتره به عناصر سخت‌افزاری متکی هستند، اما آیفون SE 2020 برای جداسازی کاربر از تصویر پس‌زمینه و محو پس‌زمینه، تنها به هوش مصنوعی متکی بود. همچنین در مطلبی دیگر به قابلیت‌های جدید Photos و دوربین آیفون در آی او اس ۱۷ پرداخته‌ایم.

تقویم

برنامه تقویم به کاربران کمک می‌کند تا وظایف خود را بهتر انجام دهند. هوش مصنوعی پیشنهادات هوشمندانه‌ای در مورد رویدادهایی که ممکن است مورد علاقه کاربر باشد، به او می‌دهد.

بعنوان مثال اگر شخصی یک iMessage ارسال کند که شامل تاریخ یا پیشنهاد انجام کاری باشد، iOS رویدادی را برای افزودن به برنامه تقویم ارائه می‌دهد. تنها کافی‌ است تا با چند ضربه، رویداد را به تقویم اضافه کنید تا از یاد نرود.

علاوه بر موارد بالا، ویژگی‌‌های دیگری نیز با قابلیت استفاده از هوش مصنوعی در آی او اس۱۷ وجود دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

کیبورد در آی او اس ۱۷

یکی از موارد قابل استفاده اپل از هوش مصنوعی، صفحه کلید آیفون و قابلیت تصحیح خودکار بود که در iOS 17 بهبودهایی را دریافت کرده است. اپل در سال ۲۰۲۳ اعلام کرد که صفحه کلید استوک از یک مدل زبان ترانسفورماتور استفاده خواهد کرد که به‌طور قابل توجهی پیش‌بینی کلمات را تقویت می‌کند.

مدل زبان ترانسفورماتور، یک سیستم یادگیری ماشینی است که دقت بیشتری را برای تایپ کاربر فراهم می‌کند. همچنین این صفحه کلید، کلماتی را که بیشتر تایپ می‌شوند، یاد می‌گیرد.

برنامه جدید Journal در آی او اس ۱۷

بکار گیری هوش مصنوعی در برنامه جدید Journal
بکار گیری هوش مصنوعی در برنامه جدید Journal

اپل هنگام معرفی iOS 17 در رویداد WWDC 2023، یک برنامه کاملا جدید از Journal را معرفی کرد. این برنامه جدید به کاربران امکان می‌دهد تا رویدادهای مورد نظر خود را تا جایی که می‌خواهند، در برنامه اختصاصی مورد نظر بازتاب دهند.

شرکت اپل با استفاده از هوش مصنوعی، به کاربران در هنگام افزودن مطالب، پیشنهاداتی می‌دهد. این پیشنهادات را از منابع مختلف مانند برنامه Photos، فعالیت‌های اخیر، تمرین‌های اخیر، افراد، مکان‌ها و موارد دیگر استخراج می‌کند. همچنین با استفاده از یادگیری ماشینی، دیکته و ترجمه زبان نیز بهبود خواهد یافت.

موارد استفاده هوش مصنوعی خارج از iOS

بکارگیری هوش مصنوعی در apple car
بکارگیری هوش مصنوعی در apple car

علاوه بر iOS، شاهد بکارگیری هوش مصنوعی در watchOS هستیم. اپل از فناوری AI در ویژگی‌هایی مانند ردیابی خواب، شستن دست‌ها، ضربان قلب و موارد دیگر استفاده می‌کند.

همان‌طور که در بالا گفتیم، اپل سال‌هاست که از یادگیری ماشینی در قابلیت‌ها و ابزارهای مختلف خود کمک می‌گیرد، در نتیجه سال‌هاست که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. افرادی که فکر می‌کنند اپل از گوگل و مایکروسافت عقب مانده، کسانی هستند که تنها چت جی پی تی و سایر سیستم‌های مشابه را مد نظر دارند.

پیش‌بینی می‌شود که اپل همچنان در آینده به یادگیری ماشینی تکیه خواهد کرد و راه‌های جدیدی را برای پیاده‌سازی این سیستم و تقویت ویژگی‌های مربوط به آن، برای کاربران پیدا خواهد کرد.

همچنین شایعاتی مبنی بر تلاش اپل برای توسعه‌ تجربه‌ای شبیه ChatGPT وجود دارد که می‌تواند قابلیت‌های سیری را تا حد زیادی در آینده تقویت کند. در همین زمینه، در مطلبی جداگانه به مقایسه چت جی پی تی و سیری پرداخته‌ایم. اپل در فوریه ۲۰۲۳، اجلاسی را با تمرکز کامل بر هوش مصنوعی برگزار کرد و این نشانه آشکاری‌ است که اپل از این فناوری دور نخواهد شد و هر روز شاهد دستاوردهای جدید در این زمینه خواهیم بود.

در نهایت نیز کار اپل در زمینه هوش مصنوعی در آی او اس، می‌تواند به Apple Car منتهی شود. مساله این‌ نیست که اپل موفق به ساخت و عرضه یک اتومبیل می‌شود یا خیر. این مهم است بدانید سیستم طراحی شده برای این خودروها نیاز به مغز و سیستم هوشمند مرکزی قوی خواهد داشت و اپل دانش کافی در این زمینه را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *