تفاوت مسیریاب ویز و سایجیک: مقایسه دو اپلیکیشن ترافیک خوب و کاربردی

مسیریابی حالا تبدیل به جزیی از زندگی ما شده است. به همین خاطر هم کمپانی‌های مختلف سرویس مسیریاب و نقشه‌ی خود را در اختیار کاربران قرار می دهند. از بهترین مسیریاب های موجود می توان به ویز و سایجیک اشاره کرد. هردو اپلیکیشن سال‌ها است که به کاربران سرویس می دهند و هرکدام ویژگی‌های مختلف خود را دارند و از چند حیث با یکدیگر متفاوت اند. اما کدام اپلیکیشن Navigation بهتری است؟ در پایین به مقایسه و بررسی تفاوت های مسیریاب ویز و سایجیک می پردازیم.

مقایسه انتخاب مسیر

یکی از تفاوت های عمده مسیریاب ویز و سایجیک شیوه انتخاب مسیر است. سایجیک اطلاعات ترافیک و راه‌ها را از سرویس دیگری به نام TomTom Go می گیرد در حالی که ویز از اطلاعات خودِ کاربر برای این کار استفاده می کند. هردو اپلیکیشن از هوش مصنوعی برای تشخیص ترافیک استفاده می کنند و هردو به نسبت زیادی کارشان درست است! اطلاعات تردد (ترافیک) این برنامه‌ها هر چند دقیقه بروزرسانی می شود. برای این که بهتر تفاوت مسیریابی دو اپلیکیشن را درک کنیم، با هردو اپلیکیشن مسیری یکسان را طی کردیم. در جدول پایین می توانید اطلاعات تست را مشاهده کنید.

سرویسزمان تقریبی رسیدن به محلزمان واقعی رسیدن به محلطول تقریبی مسیرطول واقعی مسیر
سایجیک
۱۷:۱۹۱۷:۲۸۱۰کیلومتر۱۰.۲کیلومتر
ویز
۱۷:۲۱۱۷:۲۸۱۰کیلومتر۱۰.۲کیلومتر

 

تست درایو ما اطلاعات تقریبا کاملی از شیوه محاسبه ترافیک هر اپلیکیشن در اختیار ما گذاشت. همانطور که می دانید، سایجیک محدوده سرعت هر منطقه برای شما نمایش می دهد. علاوه بر آن، اطلاعات دیگری نیز مانند تعداد لاین‌های جاده یا لاین پیشنهادی برای شما در قسمت راست صفحه، روی پنجره‌ای کوچک برای شما نشان داده می شود. حالا که بحث قابلیت‌های منحصر به فرد سایجیک شد باید بگوییم که Sygic:

 • مسیر بهتر را هنگام رانندگی به شما پیشنهاد می دهد؛
 • جای‌های پارک مجاور را به شما نشان می دهد؛
 • نمای کلی مسیر شما را برای شما به نمایش می گذارد؛
 • با استفاده از سرویس TomTom، نمای سه بعدی از نقشه در اختیاز شما قرار می‌دهد که بسیار کاربردی است.

اما ویژگی‌های انحصاری ویز کمی متفاوت اند. مثلا:

 • در ویز دکمه‌ای برای پخش موسیقی وجود دارد تا بدون این که لازم باشد از اپلیکیشن خارج شوید بتوانید آهنگ مورد نظر خود را با برنامه اسپاتیفای، یوتیوب موزیک و … پخش کنید؛
 • در ویز می توانید مسیری را برای بعدها مشخص و برنامه‌ریزی کنید.

مقایسه صدا سخنگو و مسیربابی آفلاین

سایجیک تنها از چند زبان – مثل انگلیسی، ایتالیایی، هلندی و … – پشتیبانی می کند در صورتی که تعداد زبان های موجود ویز (که فارسی هم جزشان است) به عدد ۷۵ می رسد؛ از جمله انگلیسی، ایتالیایی، لهستانی، آلمانی و … 
شما همچنین می توانید صدای خود را ضبط و از آن برای مسیریابی استفاده کنید. البته بد نیست که به یکی از مشکلات بزرگ ویز اشاره کنیم. یکی از نقص های این برنامه این است که صدای سخنگو خیلی دیر و هنگامی که به خروجی می رسیم برای ما پخش می شود؛ در نتیجه گاهی مجبور می شویم تا خروجی بعدی برویم و کل مسیر را برگردیم.

دانلود ویز فارسی سخنگو برای آیفون – کلیک کنید

 

رایگان نبودن سایجیک باعث شده تا تفاوت های زیادی با ویز داشته باشد. شما می توانید به مدت ۷ روز از Sygic به طور رایگان استفاده کنید. سپس باید نقشه محدوده مورد نظر خود را خریداری کنید تا بتوانید از امکانات نقشه و مسیریاب آن استفاده کنید. ویز اما آپشن دانلود نقشه ندارد. به هیچ وجه نخواهید توانست از نقشه آفلاین استفاده کنید اما هنگامی که مسیر را انتخاب می کنید، می توانید داده‌ تلفن همراه را خاموش کنید و همچنان از نقشه آن استفاده کنید. 

مقایسه گزارش ترافیک

از دیگر تفاوت های عمده مسیریاب ویز و سایجیک می توان به گزارش ترافیک اشاره کرد. به این خاطر می گوییم تفاوت عمده که گزارش صحیح و به وقع باعث می شود راننده یک قدم از دیگر رانندگان جلوتر باشد. در جدول پایین می توانید قابلیت ها و ویژگی های مختلف هر اپلیکیشن را مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که بعضی از این قابلیت ها تنها در بعضی مناطق فعال اند. 

قابلیت
سیجیک
ویز
دوربین کنترل سرعتدارددارد
پلیسنداردارائه توسط کابران
محدوده سرعتدارددارد
سرعت وسیله نقلیهدارددارد
دوربین تشخیص تلفن همراهدارد (در بعضی کشورها)ارائه توسط کابران
گزارش تصادفدارد (در بعضی کشورها)ارائه توسط کابران
ترافیک سنگیننداردارائه توسط کابران
ساختمان جادهداردارائه توسط کابران
مسدودی جادهداردارائه توسط کابران
موانع در جادهنداردارائه توسط کابران
وسایل نقلیه خراب‌شدهنداردارائه توسط کابران
قیمت سوختنداردارائه توسط کابران

در مورد دقت سرعت وسیله نقلیه نیز باید بگوییم که در تست‌مان متوجه شدیم که سرعت نمایش داده شده حدود ۳ کیلومتر از سرعت واقعی ماشین کمتر بود. البته ویز باگ های بسیار را برطرف کرده و حالا اختلاف سرعت تخمین زده شده و سرعت واقعی در این اپلیکیشن، ۱کیلومتر بر ساعت است. در حالی که سایجیک همچنان سرعت ماشین را ۳ کیلومتر کمتر از حد واقعی آن نشان می دهد.

گزینه های مسیریابی

مسیریاب ویز از این حیث برنده‌ی میدان است. شما می توانید در ویز مسیر وسایل نقلیه مختلف، تاکسی‌ها و دوچرخه را مشاهده کنید. با انتخاب هرکدام، بهترین مسیر برای وسیله نقلیه مورد نظر شما برای نمایش داده می شود. به علاوه این که ویز برای مسیریابی از الگوریتم های سرویس تاکسی آنلاین Uber استفاده می کند. اما سایجیک تنها از وسایل نقلیه معمولی و مسیرهای پیاده روی پشتیبانی می کند. به همین خاطر شما باید برای تاکسی، آدرس مورد نظرتان را به طور دستی وارد اپلیکیشن سایجیک کنید.

دیگر قابلیت ها

مشارکت و همکاری

شاید اسم مشارکت یا Contributions به گوش‌تان خورده باشد. ما پیش‌تر درباره قسمت گزارش‌های ویز صحبت کردیم. گزینه‌ی گزارش‌های نقشه لیست  بسیار بلندبالایی دارد و شما با اطلاع رسانی مشکلات، دوربین ها و … از ویز امتیاز دریافت خواهید کرد. هرچه بیشتر گزارش دهید، امتیاز و اعتبار شما بیشتر می شود. در نتیجه هنگامی که به سطح بالایی از امتیاز برسید، گزارش‌های شما بالافاصله به طور خودکار برای دیگر کاربران ویز نمایش داده می شود. امتیاز بیشتر، Wazer بیشتر! با امتیاز های‌تان می توانید برای وسیله نقلیه‌تان آواتاری بانمک و جذاب انتخاب کنید.

فروشگاه سایجیک

سایجیک افزونه های زیادی دارد و با آن ها می توانید خیلی راحت تر به مقصد خود برسید. بسته به منطقه‌ی زندگی‌تان، می توانید افزونه‌های مختلف را انتخاب و خریداری کنید. در پایین بعضی از این افزونه ها را به اختصار توضیح خواهیم داد:

 • Dashcam: با این افزونه می توانید فیلم جاده را با دوربین ماشین ضبط کنید؛
 • مسیر واقعی: با خرید این افزونه، نقشه شما به یک مسیر واقعی تبدیل می شود. سایجیک با کمک GPS و دوربین های جاده، مسیر را به طور واقعی به شما نشان می دهد. 
 • Cockpit: با این افزونه می توانید دیگر جزییات رانندگی مثل ارتفاع از سطح دریا، شیوه رانندگی، گردش به راست و چپ و … را ببینید؛
 • نمایش نقشه روی شیشه: با خرید این افزونه و فعال کردن آن، سایجیک صفحه مسیریابی را برعکس می کند. نور صفحه گوشی هوشمند شما روی شیشه جلویی می افتاد می توانید به راحتی در شب، نقشه را مشاهده کنید.

نتیجه گیری: تفاوت مسیریاب ویز و سایجیک

هر اپلیکیشن برای چه موردی مناسب‌تر است؟

پاسخ به این سوال کار ساده‌ای نیست چراکه انتخاب بین این دو بیشتر سلیقه‌ای و شخصی است اما در پایین توضیح داده‌ایم که ما کدام یک را بر دیگری (و چرا) ترجیح می دهیم.

 1. اگر می خواهید تجربه مسیریابی روان و بی مشکل داشته باشید، سایجیک بهتر است؛
 2. اگر به دنبال اپلیکیشن رایگان مسیریابی هستید، ویز مناسب شما است؛
 3. اگر می خواهید مسیرهای دوچرخه سواری را ببینید، پیشنهاد ما ویز است؛
 4. اگر راننده تاکسی آنلاین و یا اجازه‌ای هستید، بازهم ویز را به شما پیشنهاد می کنیم؛
 5. اما اگر تازه رانندگی را یاد گرفته‌اید و یا به شهری جدید نقل مکان کرده‌اید، سیجیک می تواند لاین‌ها، جای پارک و پمپ‌های بنزین شهر را به شما نشان دهد.

در این مطلب به مقایسه دو اپلیکیشن بسیار خوب مسیریاب، یعنی ویز و سایجیک پرداختیم و تفاوت های آن‌ها برای شما گفتیم. نظر شما چیست؟ شما از کدام برنامه مسیریاب برای رسیدن به مقصد خود استفاده می کنید؟ می توانید پاسخ خود را در قسمت نظرات انارمگ با ما به اشتراک بگذارید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =