جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

۵ موزه پربازدید در آسیا را می‌شناسید؟

5 موزه پربازدید در آسیا
فهرست مطالب

بسیاری از افراد در دنیا بازدید از موزه‌ها را یکی از کارهای اصلی و اساسی هر سفری می‌دانند. موزه‌ها مؤسساتی هستند که با هدف پژوهش در آثار و شواهد قدیمتری‌ از زمان حاضر تاسیس می‌شوند و بقایای به ‌جای ‌مانده از انسان‌های پیشین و محیط زیست را در هر حوزه‌ای مورد بررسی قرار می‌دهند. از این روی، بازدید از هر موزه‌ را می‌توان کاری شبیه به بازدید از بخشی از گذشته‌ی کره‌ی زمین دانست که با تمرکز روی یک حوزه به صورت موضوعی ما را با آن بخش از زمین آشنا می‎کند. شما تا چه اندازه با موزه‌ها آشنا هستید؟ آیا ۵ موزه پربازدید را در آسیا می‌شناسید؟ با خواندن مطلب زیر با این موزه‌ها آشنا شوید.

توپکاپی، موزه ای در درون یک کاخ باستانی

کاخ طوپقاپو (Topkapı Sarayı)، طوپقاپی یا توپکاپی استانبول، یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر استانبول است که وصف آن را همگان شنیده‌اند. این کاخ در دوران شکوه و جلال پادشاهان عثمانی ساخته شده و محل زندگی بسیاری از پادشاهان این سلسله بوده است. پس از پایان یافتن خلافت عثمانیان بر ترکیه، توپکاپی بدل به موزه‌ای دیدنی شده که اسرار زندگی حاکمان این دوره‌ی تاریخی ترکیه را به نمایش می‌گذارد.

موزه‌های پربازدید در آسیا
موزه‌های پربازدید در آسیا

موزه‌ی توپکاپی، بیش از ۵۰۰ سال است که علاوه بر این که اتاق‌ها و محل زندگی سلاطین را به معرض دید عموم می‎گذارد، دارای جذابیت‌هایی از کارهای هنری روی دیوار و معماری زیبا نیز هست. به عنوان مثال بر سردر یکی از اتاق‌های موزه، اشعاری به زبان فارسی روی کاشی نوشته شده است که بسیار دیدنی است. علاوه بر آن، در برخی از اتاق‌ها گنج‌های سلطنتی و قطعاتی از زندگی پادشاهان قرار داده شده‌اند، که بسیار دیدنی هستند.

یکی از اتاق‌های مهم در موزه‌ی توپکاپی به قرن‌ها قبل از دوران عثمانی باز می‌گردد. بزرگ‌ترین موزه‌ی اشیای پیامبر اسلام در جهان در بخشی از کاخ، بسیار حایز اهمیت است و برای کسانی که به تاریخ اسلام علاقه دارند، دیدنی است. علاوه بر این، برخی از آثار هنری از فرهنگ ملل همسایه در این موزه برای تماشا گذاشته شده است. به نظر می‌آید کسانی که رزرو هتل استانبول را انجام داده و راهی سفر به این شهر زیبا هستند، لااقل باید ساعاتی از روز خود را برای بازدید از این موزه‌ی دیدنی اختصاص دهند.

موزه اتحاد از جدیدترین موزه های دبی است

موزه‌ی اتحاد (Etihad museum) در دبی، از دیگر موزه‌های کشور امارات به شمار می‎رود که مساحتی در حدود ۲۶ هزار مترمربع دارد. ساختمان این موزه با معماری مدرن طراحی شده است و ساختمان بسیار زیبایی دارد که علاوه بر سالن‌های نمایش قطعات، دارای بخش‌‎های متفاوتی مانند سالن کنفرانس و سالن تئاتر نیز هست. اگر قصد اقامت در یکی از هتل های دبی دارید، به موزه‌ی اتحاد سر بزنید تا ساختمان زیبا را از نزدیک دیده و در سالن‌های موزه با تاریخ امارات متحده‌ی عربی آشنا شوید.

موزه‌ی اتحاد مکانی است که در آن آثار و میراث کشور امارات متحده‌ی عربی تاریخ اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی و نظامی گردآوری و حفظ شده و به نمایش گذاشته می‎شوند. این موزه با هدف نمایش تا زندگی مردم کشور امارات متحده‌ی عربی در زمینه‌های مختلف و عمدتا سیاسی شکل گرفته است. یکی از رویکردهای مهم در موزه‌ی اتحاد، نمایش نحوه‌ی اتحاد مردم در شیخ نشین‌های حاشیه‌ی خلیج فارس است که منجر به تشکیل کشور امارات متحده‌ی عربی شده و عملاً تاریخچه‌ی این کشور را نشان می‌دهد. موزه‌ی اتحاد دارای ۸ گالری است که هر یک قسمتی از تاریخ این کشور را نمایش می‌دهد.

موزه ملی ایران دارای چند بخش است؟

موزه‌ی ملی ایران مهم‌ترین موزه‌ی کشور عزیزمان در حوزه‌ی باستان‌شناسی است که مجموعه‌ای از گنجینه‌های آثار تاریخی مربوط به ایران باستان و دوران اسلامی را به نمایش می‎گذارد. موزه‌ی ملی ایران که بسیاری آن را با نام موزه‌ی ایران باستان می‌شناسند، دارای دو ساختمان مجزا است که ساختمان نخست آن همان موزه‌ی ایران باستان است و در سال ۱۳۱۶ افتتاح شده است. در ساختمان ایران باستان آثار پیش از تاریخ و قطعات مرتبط با دوران‌های تاریخی ایران نمایش داده می‌شود.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

ساختمان موزه‌ی دوم یعنی موزه‌ی دوران اسلامی مربوط به آثار باستان‌شناسی پس از اسلام است که در سال گشایش ۱۳۷۵ آغاز به کار کرده است. در موزه‌ی ایران باستان آثاری غنی از هزاران سال پیش، از دورانی که تمدن ایران زمین رو به شکل‌گیری نهاد، وجود دارد. آثاری که در موزه‌ی ایران باستان مشاهده می‌کنید، بیان‌گر دست‌آوردهای فناوری ایرانیان در طول قرون، رشد اقتصادی و غنای فرهنگ و تمدن، هنر این کشور کهن است.

اگر قصد رزرو هتل در تهران را دارید و می‌توانید چند ساعتی را به موزه‌گردی اختصاص دهید، حتما به موزه‌ی ملی ایران واقع در خیابان سی تیر بروید تا بتوانید در موزه‌ی پیش ‌از تاریخ آثاری از دوران پارینه‌سنگی قدیم تا اواخر هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد برا ببینید و در موزه‎ی دوران تاریخی، شاهد آثاری از اواخر هزاره‌ی چهارم پیش از ‌میلاد تا پایان دوران ساسانی باشید.

موزه تمدن اسلامی در شارجه

برای کسانی که به کشور امارات سفر کرده‌اند و به موزه‌ها علاقه دارند، بازدید از موزه‌ی تمدن اسلامی شارجه (Sharjah Museum of Islamic Civilization) می‌تواند کار جذابی باشد. این موزه، یکی از موزه‌های امارات است که تمدن اسلامی را به نمایش می‌گذارد و پژوهشگران و کسانی که به مطالعه‌ی تاریخ اسلام می‌پردازند، می‎توانند با دست پر از این موزه بیرون بیایند.

موزه‌ی تمدن اسلامی در شارجه، یعنی پایتخت فرهنگی و هنری امارات متحده‌ی عربی واقع شده است. در این موزه آثاری نظیر نسخ خطی آثار هنری و سکه های ضرب شده از دوران عباسیان و امویان به نمایش گذاشته شده است که به تاریخ سده‌های نخستین حضور اسلام در ایران مرتبط است. آثاری از پادشاهان عثمانی و مغول‌ها نیز در این موزه برای بازدید وجود دارد.

معماری موزه‌ی تمدن اسلامی شارجه به اندازه‌ی آثار آن دیدنی است. معماری این موزه کاملا با موضوع آثار موزه در ارتباط تنگاتنگ است و در ساخت آن از طرح‌های مساجد الهام گرفته شده است. موزه‌ی تمدن اسلامی یکی از زیباترین موزه‌های شارجه است.

موزه‌ موزاییک استانبول متعلق به دوران پیش از اسلام است

اگر در استانبول هستید و می‌خواهید کمی از فضای پادشاهان عثمانی و دوران اسلامی فاصله بگیرید، به موزه‌ی موزائیک استانبول (Mosaic Museum in Istanbul) بروید که یکی از دیدنی‌ترین موزه‌ها در شهر استانبول به شمار می‌آید. در این موزه شما می‌توانید موزائیک‌های باستانی زیبا و بی‌نظیر و رومی را مشاهده کنید که به دوره‌های مختلف بیزانس تعلق دارند.

موزه‌ موزاییک استانبول
موزه‌ موزاییک استانبول

موزائیک‌های این موزه را می‎توان بهترین موزائیک‌های دوران رومی و روم باستان دانست که دارای موضوعات مختلفی از زندگی روزمره گرفته تا افسانه‌ها و طبیعت بوده و هیچ کدام فضای مذهبی ندارند. موزه‌ی موزائیک استانبول در در بازار آراستا قرار دارد و بقایای کاخ بیزانسی اعظم از آن فاصله‌ی چندانی ندارد.

برچسب‌ها: / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نمیرانیان
نمیرانیان
از سال 1395 شروع به کار کردم و تو حوزه های مختلف فضای وب سرک کشیدم، از طراحی سایت‌های وردپرسی گرفته تا سئو و حوزه های مختلف دیجیتال مارکتینگ و حتی طراحی گرافیک. بصورت مداوم در حال ارتقای توانایی‌هام هستم و دوره های معتبر مختلفی اعم از سئو و طراحی سایت رو دارم می‌گذرونم و تلاش دارم خودم رو آپدیت نگه دارم. شروع کار من با علاقه به دنیای اپل و محصولاتش بود و همچنان ادامه داره...
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *