جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

پردازنده جدید m1x اپل. هر آن چه در مورد این پردازنده می دانیم.

فهرست مطالب

در اواخر سال ۲۰۲۰، اپل پردازنده ساخته خود که در مک بوک به کار رفته بود را معرفی کرد. حالا بر اساس آخرین اخبار اپل منتشر شده پردازنده جدید m1x اپل تا چند وقت دیگر با قدرت و سرعتی بهتر از چیپ M1 معرفی خواهدشد.

اطلاعات زیادی در مورد نسل بعدی پردازنده های اپل منتشر شده است و انتظار می رود که پردازنده جدید m1x اپل دنباله رو پردازنده M1 که در نوامبر سال ۲۰۲۰ معرفی شد , باشد و از آن در ساخت مدل های بعدی مک بوک پرو و آی مک استفاده شود.

در این مطلب تمام اطلاعاتی که در مورد پردازنده جدید m1x اپل موجود است را گردآوری کرده ایم.

 

پردازنده جدید m1x اپل چیست؟

به نظر می رسد که چیپ m1x نام نسل بعدی اپل سیلیکون باشد. این پردازنده دومین چیپ ساخته شده توسط اپل و بر پایه ARM و مختص به مک می باشد.

به جای این که اپل به صورت مستقیم نسل دوم این پردازنده را M2 بنامد، به نظر می رسد که این کمپانی قصد دارد تا یک نسخه سریع تر از همان پردازنده پایه با هسته های بیشتر و پردازنده های گرافیکی بیشتر, عرضه کند.

اگر شایعات و اطلاعات منتشر شده صد در صد درست باشند , ورژن جدید پردازنده M1 پیشرفت هایی زیادی را نسبت به مدل های مک بوک ایر , مک بوک پرو و مک مینی که در نوامبر ۲۰۲۰ با چیپ M1 عرضه شدند , خواهد داشت.

تاریخ عرضه

انتظار می رود که پردازنده جدید m1x اپل در ربع دوم سال ۲۰۲۱ رونمایی شود این بدین معنی است که احتمالا مدل های جدیدی از مک بوک ها با این پردازنده ارتقا یافته در تابستان معرفی شوند.

کدام مک ها از این پردازنده جدید بهره خواهند برد؟

ما بر این باور هستیم که پردازنده m1x در مدل های بعدی آی مک و مک بوک پرو ۱۴ اینچی , استفاده شود.

البته احتمال این که مک بوک پرو ۱۶ اینچی و آی مک ۲۷ اینچی از پردازنده m1x بهره ببرند نیز وجود دارد اما امیدواریم که در ساخت این مدل ها از پردازنده M2 استفاده شود.


پردازنده m1x

تمام اخبار و شایعات به دوازده هسته ای بودن پردازنده جدید m1x اپل اشاره دارند. این موضوع پیشرفت بزرگی نسبت به پردازنده M1 محسوب می شود زیرا این پردازنده دارای هشت هسته می باشد. در پردازنده M1 چهار پردازنده با عملکرد قدرت مند به نام Fire Storm وجود داشت و جهار هسته دیگر مربوط  به بهره وری انرژی بودند و Ice Storm نام داشتند. اما در مقایسه با این پردازنده , پردازنده m1x دارای هشت هسته Fire Storm عملکرد قدرت مند است.

اپل کلاک اسپید پردازنده M1 را منتشر نکرد اما تست ها نشان می دهند که این مقدار حدود ۳.۲ گیگا هرتز است. طبق اطلاعات منتشر شده این مقدار برای پردازنده m1x تغییر نخواهد کرد و کلاک اسپید این پردازنده نیز ۳.۲ گیگا هرتز خواهد بود.  

درست مانند چیپ M1 ، پردازنده m1x نیز بر پایه پروسه تولید ۵ نانو متری خواهد بود.

هسته های اضافه در پردازنده جدید نیاز به قدرت بیشتری دارند و اطلاعات نشان می دهند که برای پردازنده ۴۵ وات قدرت لازم است و برای مک مینی با پردازنده M1 این عدد حد اکثر ۳۹ وات بوده است. این میزان برای پردازنده m1x باز هم رقم بسیار خوبی است زیرا برای مک مینی مدل ۲۰۱۸ با پردازنده اینتل این رقم به ۱۲۲ وات می رسید.

گرافیک پردازنده m1x

چیپ M1 در حالت عادی هشت هسته گرافیکی دارا بود که این مقدار برای مدل اولیه مک بوک ایر هفت هسته بود. اما برای پردازنده جدید m1x اپل انتظار می رود که تا ۱۶ هسته گرافیکی به کار رود.

اطلاعات جدید حاکی از این هستند که برای پردازنده m1x ، ۲۵۶ یونیت اجرایی به کار رود . اما این رقم برای پردازنده M1 ، ۱۲۸ یونیت اجرایی است

RAM در پردازنده جدید m1x اپل

درست همانند پردازنده M1 , اطلاعات مربوط به چیپ m1x نشان می دهند که این پردازنده نیز از حداکثر ۱۶ گیگا بایت RAM بهره خواهد برد.

پشتیبانی از نمایش در پردازنده m1x

طبق اخبار و شایعات ، چیپ m1x تا سه صفحه نمایش را پشتیبانی می کند. این عدد نسبت به دو صفحه نمایش پشتیبانی شده در مک بوک ایر و مک بوک پرو با پردازنده M1 ، پیشرفت چشم گیری محسوب می شود.

مک مینی با پردازنده M1 می تواند حداقل یک مانیتور اپل XDR و یک صفحه نمایش ۴K را همزمان پشتیبانی کند.

پردازنده M2

بر طبق گزارشی از خبرگزاری بلوم برگ ، اپل در حال ساخت و توسعه تعدادی پردازنده جدید برای مک است.

در کنار ساخت پردازنده m1x ، اپل در حال ساخت یک CPU است که تا ۱۶ هسته و ۳۲ هسته گرافیکی را دارا می باشد. در دسامبر سال ۲۰۲۰ بلوم برگ بر طبق یکی سری از منابع خبر داد که اپل در حال طراحی و کار بر روی پردازنده هایی با ۱۶ هسته عملکرد قدرت مند و ۴ هسته بهره وری انرژی است.

برای کامپیوتر های رده بالا و مک بوک پرو های کوچک تر ، اپل می تواند تا حداکثر ۳۲ هسته عملکرد قدرتمند ارائه کند اما طبق گفته های منابع خبرگزاری بلوم برگ برای این چیپ ها دست کم باید تا سال ۲۰۲۲ منتظر ماند. بهترین کامپیوتر مک پرو در حال حاضر دارای ۲۸ هسته است.

در گزارش بلومبرگ آمده است که در کنار در نظر گرفتن ۱۶ هسته برای پردازنده جدید m1x اپل ، این کمپانی در حال کار بر روی یک انتخاب با ۳۲ هسته گرافیکی نیز می باشد و با رسیدن سال ۲۰۲۲ ، احتمالا ما شاهد رونمایی از ۶۴ و ۱۲۸ هسته در پردازنده های رده بالا ترین محصولات این شرکت خواهیم بود.

برچسب‌ها: / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *