جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

مقایسه مک مینی M2 و مک مینی M1؛ دو غول لپ تاپ های اپل

فهرست مطالب

در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳، اپل از مک مینی خود با تراشه M2 Apple Silicon رونمایی کرد. در این مطلب قصد داریم تا به مقایسه مک مینی M2 و مک مینی M1 بپردازیم. در ادامه این بخش از انارمگ با ما همراه باشید.

گرچه معرفی این نمونه جدید از مک مینی اپل در ابتدایی‌ترین ماه‌های سال میلادی بسیار غیر منتظره بود، اما اپل به همراه این معرفی، برخی از قابلیت‌های آن را نیز آپدیت کرده است. مهم‌تر از همه این که در کنار مک مینی جدید، از تراشه جدید خود به نام M2 Pro نیز رونمایی کرد که در این مک مینی تازه وارد تعبیه شده است.

به دلیل این که مک مینی از جمله ارزان‌ترین محصولات اپل است، ارتقاء مک مینی M1 به این مک جدید بسیار راحت‌تر از دیگر گزینه‌ها است. همچنین این محصول جدید اپل با تراشه خود می‌تواند عملکردهای متفاوتی نشان دهد.

مک مینی M2 و مک مینی M1

در اولین قدم، جدولی از مشخصات کامل سه مدل مک مینی را مشاهده می‌کنید و در نگاهی گذرا با شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها آشنا می‌شوید.

طراحی و ظاهر مک مینی M2 و مک مینی M1

مدت‌هاست که طراحی ظاهری مک‌های مینی اپل هیچ تغییری نکرده است و به نظر بسیاری از کاربران این یکی از ویژگی‌های مثبت این محصول اپل است که استحکام آن را نمایش می‌دهد.

در زمان معرفی مک مینی M1، اپل ظاهر آلومینیومی مک را ثابت نگه داشت، اما در درون این محصول، تراشه اینتل را به طور کامل حذف کرد و از تراشه M1 خود استفاده کرد. این مورد تغییری بزرگ برای اپل به شمار می‌رفت.

مک مینی مذکور از ابعاد ۱.۴ در ۷.۷ اینچی برخوردار بود که در روی آن لوگوی اپل و محل قرار گیری پورت‌ها و اتصالات مشخص شده بود.

مک مینی M2 معرفی شد
مک مینی M2 معرفی شد

در حال حاضر اپل با معرفی مک مینی ۲ بدون هیچ تغییری در مشخصه ظاهری، شناسایی آن را از نسخه قبل مک مینی بسیار دشوار می‌کند تا جایی که توانایی تشخیص آن دو در یک نگاه کاملاً غیرممکن است. تنها تفاوتی که اپل به آن اشاره کرده است افزایش ابعاد مک مینی جدید به ۱.۴۱ در ۷.۵ اینچ است که این مورد نیز خیلی به چشم نمی‌آید.

از نظر وزن، مک مینی M1 مشابه محصولات نسل قبل خود است و با ظاهری آلومینیومی حدود ۲.۶ پوند وزن دارد. این مورد در مک مینی M2 جدید ثابت مانده است، اما در مک مینی پرو M2 به ۲.۸ پوند افزایش یافته است. تفاوت در وزن این دو محصول احتمالاً به دلیل سیستم خنک کننده متفاوت در مک مینی M2 است.

پردازنده‌ها و حافظه در مک مینی M2 و مک مینی M1

در مک مینی M1، همان‌طور که از نامش پیداست از تراشه M1 استفاده شده است. در این محصول یک سی پی یو ۸ هسته‌ای (۴ هسته با عملکرد بالا و ۴ هسته کم مصرف) به کار رفته است که سرعت آن در نسخه‌های عملکردی مربوطه به اندازه ۳.۲ GHZ می‌باشد.

به همراه CPU مذکور، تراشه جدید M1 SoC از یک GPU و موتور عصبی ۱۶ هسته‌ای برخوردار است. این موتور عصبی مسئول قسمت یادگیری سیستمی مک است که در یک ثانیه می‌تواند تا ۱۱ تریلیون محاسبه انجام دهد. همچنین، در این چیپست اپل یک پردازنده سیگنال تصویر داخلی و Secure Enclave به کار رفته است.

تراشه M2 Pro قوی‌تر از M2 و M1
تراشه M2 Pro قوی‌تر از M2 و M1

در تراشه M2 اپل، همان روند تراشه فوق تکرار شده است، اما سرعت کلاک آن افزایش یافته است و از ۳.۲ به ۳.۴۹ GH رسیده است. علاوه بر این، موتور عصبی آن ارتقاء یافته و قادر است در یک ثانیه ۱۵.۸ تریلیون محاسبات انجام دهد.

در حال حاضر نوبت به تراشه M2 Pro رسیده است. این تراشه در دو مدل موجود است:

  • یک سی پی یو ۱۰ هسته‌ای (۶ هسته عملکردی و ۴ هسته بازدهی)
  • یک سی پی یو ۱۲ هسته‌ای (۸ هسته عملکردی و ۴ هسته بازدهی)

حافظه یکپارچه در اپل سیلیکون

در مقایسه مک مینی M2 و مک مینی M1 باید به این نکته اشاره کرد که تراشه اپل سیلیکون برای تمامی موارد CPU، GPU و دیگر قسمت‌های SOC، یک حافظه یکپارچه دارد. این موضوع در تراشه‌های دیگر به صورت مخازن جداگانه برای هر قسمت تعریف شده است. این مورد یکی از ویژگی‌های مثبت اپل سیلیکون است.

در چیپست M1، می‌توان یکی از گزینه‌های ۸ یا ۱۶ گیگابایتی را برای فضای ذخیره سازی انتخاب کرد. همچنین سرعت پهنای باند حافظه به میزان ۶۸.۲۵ گیگابایت بر ثانیه است و M1 Pro و M1 Max آن را پوشش می‌دهند.

در چیپست M2، می‌توان از بین گزینه‌های ۸ یا ۱۶ و یا ۲۴ گیگابایتی یکی را انتخاب کرد. همچنین پهنای باند حافظه به ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه رسیده است. M2 Pro دو گزینه ۱۶ و ۳۲ گیگابایتی را در اختیار کاربران می‌گذارد و از پهنای باند حافظه ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه برخوردار است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های تراشه M2 استفاده از موتور رسانه‌ای یا همان Media Engine است. این موتور در تراشه M1 وجود نداشت. Media Engine از موتورها و رمزگشایی‌های ویدئویی اختصاصی مانند ProRes و ProRes RAW استفاده کرده است که در اپلیکیشن‌های ویرایش ویدئویی بهتر عمل می‌کنند.

تراشه M1 قابلیت مقابله با رمزگشایی و رمزگذاری ویدئوهای H.264 و HEVC را دارد، اما فاقد ProRes و ProRes RAW است.

نتایج بنچمارک‌ در مقایسه مک مینی M2 و M1

در تست‌های Geekbench، نتایج بنچمارک‌ به دست آمده از هر دو تراشه M2 و M1، نشانگر این بود که سرعت تراشه M2 در هر حالت بیشتر از تراشه M1 است.

لازم به ذکر است که هنوز هیچ آزمایش بنچمارکی برای تراشه M2 Pro انجام نشده است و نمی‌توان اعداد و ارقام آن را با دو تراشه دیگر مقایسه کرد. عملکرد گرافیکی M2 Pro در Affinity Photo به میزان ۲.۵ برابر سریع‌تر و در Final Cut Pro به میزان ۴.۲ برابر سریع‌تر از کدهای ProRes است.

یکی از آزمایشات Geekbench نشان می‌دهد که مک مینی پرو M2 با ۱۲ هسته و ۱۶ گیگابایت رم، بسیار بهتر از مک مینی با تراشه M1 Max عمل می‌کند. تمامی این موارد دال بر این است که تراشه M2 Pro یک چیپست تمام عیار است، اما تا زمانی که آزمایشات مورد نظر انجام نشوند هیچ مدرکی از برتری آن در دست نداریم.

گرافیک مک مینی M2 و مک مینی M1

تراشه M1 کمترین تعداد هسته گرافیکی را در میان تمامی مدل‌های تراشه M1 داشت؛ بدین ترتیب که در مک مینی با تراشه M1 تنها امکان انتخاب یک گزینه GPU با ۸ هسته‌ وجود داشت. این در حالی است که تراشه M2 صاحب یک کارت گرافیکی ۱۰ هسته‌ای است که در مقایسه با M1، در بازی Resident Evil Village به میزان ۳۵ درصد سریع‌تر عمل می‌کند.

لازم به ذکر است که هر کدام از انواع تراشه‌های M2 Pro، پردازنده گرافیکی متفاوتی دارند. بدین معنی که یک سی پی یو ۱۰ هسته‌ای به همراه یک جی پی یو ۱۶ هسته‌ای، عملکردی کاملاً متفاوت با یک سی پی یو ۱۲ هسته‌ای با جی پی یو ۱۹ هسته‌ای دارد.

در مک مینی حاوی تراشه M2 Pro، بازی Resident Evil Village به میزان ۲.۸ برابر سریع‌تر از مک مینی M1 اجرا شد.

پردازنده گرافیکی مک مینی M2 و مک مینی M1
پردازنده گرافیکی مک مینی M2 و مک مینی M1

پشتیبانی از نمایشگرها

یکی از نواقص عجیب در مک مینی M1 این است که تنها می‌تواند از دو نمایشگر پشتیبانی کند. این در حالی است که سایر تراشه‌های M1 قادر به پشتیبانی از تعداد بیشتری صفحه نمایش هستند. این تراشه امکان مدیریت یک صفحه نمایش ۶K با فرکانس ۶۰HZ و یک صفحه نمایش ۴K با فرکانس ۶۰HZ را دارد.

در تراشه M2 تعداد نمایشگرهای تحت پوشش هیچ تفاوتی نداشته است و همچنان از دو نمایشگر پشتیبانی می‌کند، اما گزینه اول به صورت یک نمایشگر ۶K 60HZ و گزینه دوم به صورت یک صفحه نمایش ۵K 60HZ با تاندربولت یا ۶۰HZ از طریق HDMI است.

در این میان، تراشه M2 Pro کمی ارتقاء یافته و قابلیت پشتیبانی از ۳ نمایشگر را دارد. دو نمایشگر ۶K 60HZ از طریق تاندربولت و یک نمایشگر ۴K از طریق HDMI. در این تراشه، انواع دیگر پیکربندی نیز در دسترس است؛ به طور مثال کیفیت ۸K در نمایشگر ۶۰HZ از طریق HDMI و یا یک ورژن ۴K در ۲۴۰HZ.

لازم به ذکر است که به دلیل برخورداری GPU از حافظه یکپارچه با دیگر اجزا موجود، می‌تواند کیفیت بالاتری را به کاربران ارائه دهد. بدین معنی که نه تنها میزان حافظه بالاتر در کیفیت اجرای گرافیکی M2 و M2 Pro تأثیرگذار خواهد بود بلکه میزان پهنای باند حافظه نیز در این مورد نقش دارد.

اتصالات در مک مینی M1 و M2

تمامی نقاط اتصالاتی یا درگاه‌های مک مینی M1 عبارتند از:

  • یک پورت اترنت گیگابیتی که امکان ارتقا به نسخه ۱۰ گیگابیتی را دارد.
  • یک پورت HDMI
  • یک جک هدفون ۵ میلی‌متری
  • دو پورت تاندربولت ۴ با ۴۰ GB/S را به شکل DisplayPort، Thunderbolt 3، USB 4 و همانند اتصالات نسل‌های گذشته می‌توان استفاده کرد.
  • دو پورت USB-A با قابلیت دریافت تا سرعت ۵ گیگابایت بر ثانیه.
پورت‌های به کار رفته در مک‌های مینی اپل
پورت‌های به کار رفته در مک‌های مینی اپل

مشخصات و تعداد درگاه‌ها در تراشه M2 با هیچ تغییری روبرو نبوده است و در تراشه M2 Pro نیز با دریافت دو پورت تاندربولت اضافه، بهبود یافته است.

در کنار اتصالات فوق و در بخش اتصالات بی سیم مک‌ها باید گفت که مک مینی M1 از وای فای ۶ و بلوتوث ۵ پشتیبانی می‌کند. مک مینی M2 و M2 Pro نیز به وای فای ۶E و بلوتوث ۵.۳ ارتقاء یافته است.

فضای ذخیره سازی در مک مینی M2 و مک مینی M1

مک مینی M1 و مکی مینی M2 از حافظه SSD و گزینه‌های ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت و همچنین ۱ و ۲ ترابایت بهره‌مند هستند. این میزان فضای ذخیره سازی در مک مینی M2 Pro از ۵۱۲ گیگابایت شروع می‌شود و از دیگر گزینه‌های ۱ و ۲ و ۴ و ۸ ترابایتی پشتیبانی می‌کند.

اپل با جدا شدن از تراشه اینتل، امکان ارتقای فضای ذخیره سازی را از کاربران دریغ کرد. بدین معنی که اکنون در مک‌های با تراشه های اپل سیلیکون نمی‌توان فضای ذخیره سازی را ارتقا داد و به ناچار باید از گزینه‌های خارجی و یا فضاهای مربوط به شبکه کمک گرفت.

قیمت

برای اطلاع از قیمت هر کدام از مک‌های مینی باید به جدول ارائه شده در بالا مراجعه کنید. در کل باید گفت که مک مینی M2 و M1 با مشخصات یکسان در قیمت پایه با یکدیگر رقابت دارند، زیرا مک مینی جدید به اندازه ۱۰۰ دلار ارزان‌تر از مدل همتای خود در سال ۲۰۲۰ است. این مورد شاید باعث شود که صاحبان مک مینی M1 به مک مینی M2 ارتقا یابند و در عین حال هیچ ضرری را متحمل نشوند.

قیمت‌های درج شده در جدول، مبالغ پایه محصولات هستند، بدین معنی که با ارتقاء هر کدام از آن‌ها به مواردی پیشرفته‌تر و بالاتر، هزینه‌ای مازاد باید پرداخت شود.

سایر مشخصات مک‌های مینی اپل

شایعاتی در مورد آپدیت اکسترنال‌های مک مینی شنیده‌ایم که در صورت اجرایی شدن، مسیری کاملاً متفاوت در این راه ایجاد خواهد شد و طرفداران خاص خود را جذب خواهد کرد. برای اطمینان از برتری مذکور باید منتظر ارائه آن بمانیم.

کارایی مک مینی M2 Pro و مک استودیو
کارایی مک مینی M2 Pro و مک استودیو

مک مینی M2 Pro افرادی را جذب می‌کند که خواهان یک مک حرفه‌ای هستند، اما نمی‌خواهند هزینه Mac Studio را بپردازند.

امیدواریم با مطالعه مطلب فوق به تفاوت‌ها و شباهت‌های مک مینی M2 و مک مینی M1 اپل پی برده باشید و بتوانید بر اساس نیاز خود یکی از این دو دیوایس اپل را تهیه کنید. برای اطلاع از تمامی ویژگی‌های مک مینی M2 بر روی لینک کلیک کنید.

برچسب‌ها:
به اشتراک گذاری:
Picture of مهرناز
مهرناز
مهرناز هستم و با وجود این که شغلم ارتباطی با مدرک تحصیلی من نداره، علاقمندی به نکات سئوی سایت و نویسندگی، من را به سمت این حرفه کشونده و حدود ۴ سال است که در این زمینه مشغول به کار هستم.
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *