جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

هر آنچه در مورد مک بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی M2 Pro و M2 Max می‌دانیم

هر آنچه در مورد مک بوک پرو 14 و 16 اینچی M2 Pro و M2 Max می‌دانیم
فهرست مطالب

اپل بعد از دو سال انتظار، سرانجام در رویداد WWDC 2022 از جدیدترین نسل اپل سیلیکون رونمایی کرد. تراشه M2 با لیتوگرافی ۵ نانومتری TSMC تولید خواهد شد و در مقایسه با M1، عملکرد CPU را تا ۱۸ درصد و عملکرد GPU را تا ۳۵ درصد بهبود می‌بخشد. گفته‌ها حاکی از آن است که اپل اولین نسخه از مک بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی خود را با تراشه M2، در سال ۲۰۲۳ منتشر خواهد کرد. در ادامه این مطلب از انارمگ به بررسی مک بوک‌های پرو جدید با تراشه M2 Pro و M2 Max می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

زمان عرضه مک بوک پرو M2 Pro و M2 Max

زمان عرضه مک بوک‌های پرو جدید در سال 2023
زمان عرضه مک بوک‌های پرو جدید در سال ۲۰۲۳

شایعات و اخبار زیادی در مورد زمان انتشار این مک بوک‌ها وجود دارد و همگی به این نکته اشاره می‌کنند که مک بوک‌های پرو در سال ۲۰۲۳ منتشر خواهند شد.

به‌عنوان مثال مارگ گورمن از بلومبرگ، بعد از رویداد پاییز اپل و معرفی آیفون‌های ۱۴ اعلام کرد که بعید است اپل تا پایان سال ۲۰۲۲ رویداد دیگری برگزار کند؛ در عوض می‌تواند محصولات جدید را طی یک بیانیه مطبوعاتی معرفی کند. به این دلیل که این مک‌‌ بوک‌ها تنها از نظر داخلی و عملکرد ارتقا یافته‌اند و تغییر بزرگ دیگری ندارند.

به‌طور کل شواهد زیادی دال بر انتشار مک بوک‌های پرو در سال جدید وجود دارد.

رنگ بندی مک بوک‌های‌ پرو جدید

رنگ بندی مک بوک‌های پرو جدید
رنگ بندی مک بوک‌های پرو جدید

قطعا اپل مانند گذشته از رنگ‌های خاکستری فضایی و نقره‌ای در مک بوک‌های پرو استفاده خواهد کرد. از آنجایی که در ماه ژوئن شاهد عرضه روکش آلومینیومی جدیدی به‌نام Midnight بودیم، انتظار می‌رود که این رنگ جدید آبی مایل به سیاه، در مک بوک‌های پرو ۲۰۲۳ ارائه شود و شاهد اولین نوت بوک به رنگ Midnight با صفحه کلید تمام مشکی باشیم.

مک بوک ایر تنها دیوایسی است که تا کنون با این رنگ عرضه شده است. این رنگ جدید می‌تواند انتخاب مناسبی برای کاربرانی باشد که انتظار مک بوک با رنگ مشکی را دارند.

در سال گذشته مشتریان MacBook Pro از این‌که کابل USB-C MagSafe 3 تنها با رنگ سفید و نقره‌ای عرضه می‌شد، شکایت داشتند. این کابل با مک بوک پرو نقره‌ای مطابقت دارد، اما برای مک بوک خاکستری فضایی مناسب نیست. اپل اعلام کرده است که کابل‌هایی با رنگ‌های خاکستری فضایی، استارلایت و Midnight را عرضه خواهد کرد تا با هر رنگ مک بوک پرو هم‌خوانی داشته باشند.

معرفی تراشه M2 در مک بوک‌ پرو جدید

در نهایت بزرگ‌ترین تغییر نسخه‌های جدید مک بوک پرو، ارتقا داخلی آن‌ است.

همان‌طور که می‌دانید اپل در اکتبر ۲۰۲۱ پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max را در مک بوک‌های پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی معرفی کرد. این شرکت روند ارتقا سیلیکونی اپل را در بهار گذشته با M1 Ultra ادامه داد.

معرفی تراشه m2 در مک بوک پرو جدید
معرفی تراشه m2 در مک بوک پرو جدید

سپس در ماه ژوئن شاهد ورود تراشه M2 به همراه مک بوک ایر بودیم. قطعا همگی انتظار افزایش عملکرد را با تغییر از M1 به M2 داریم که تنها در نسخه‌های Pro و Max مک بوک‌های پرو جدید استفاده شده‌اند.

هر دو تراشه M1 و M2 از پیکربندی مشابهی برای CPU استفاده می‌کنند. با این توضیح که چهار هسته به پردازش‌های سنگین اختصاص داده می‌شوند و چهار هسته سبک وظیفه پردازش عملیات ساده‌تر را بر عهده دارند. تفاوت اصلی میان تراشه‌های M1 و M2 در هنگام تسک‌های گرافیکی مشخص می‌شود.

مارک گورمن از بلومبرگ تاکید کرده‌ است که هدف اصلی این تراشه‌ی جدید، ارتقا عملکرد گرافیکی خواهد بود.

تراشه M2 Max تحت آزمایش‌های دوره‌ای

در تست بنچمارک، عملکرد M2 Max به صورت زیر بیان شده است:

تراشه M2 Max با پردازنده ۱۲ هسته‌ای و فرکانس ۳.۵۴ GHz و رم ۹۶GB، در تست تک هسته‌ای پنچمارک، امتیاز ۱۸۵۳ و در تست چند هسته‌ای، امتیاز ۱۳۸۵۵ را کسب نمود. در مقابل، M1 Max که در مک بوک پرو و مدل پایه مک استودیو وجود دارد، با پردازنده ۱۰ هسته‌ای و فرکانس ۳.۲GHz، در تست تک هسته‌ای امتیاز ۱۷۴۶ و در تست چند هسته‌ای ۱۲۱۵۴ را بدست آورد.

بر اساس این آزمایشات، تراشه M2 Max تنها ۱۴ درصد سریع‌تر از تراشه M1 Max عمل می‌کند. با توجه به این نتایج مشخص نیست که آیا آزمایش مذکور در اندازه‌گیری موفق نبوده و یا اینکه تراشه M2 Max در مقایسه با M1 Max خیلی پیشرفته‌تر نخواهد بود، که البته این موضوع بعید به نظر می‌رسد.

تست مجددی که در ماه نوامبر انجام شد، عملکرد تراشه M2 Max را به صورت زیر نشان می‌دهد:

در تست مجدد بنچمارک که انجام شد، امتیاز تک هسته‌ای ۲۰۲۷ و چند هسته‌ای ۱۴۸۸۸ نشان داده شد. در مقایسه تست قبلی که نتایج ۱۸۵۳ برای تک هسته‌ای و ۱۳۸۵۵ را برای چند هسته‌ای نشان می‌داد، تراشه M1 Max که دارای ۱۰ هسته با فرکانس ۳.۲ GHz است، امتیاز ۱۷۴۶ را در تست تک هسته‌ای و ۱۲۱۵۴ را برای چند هسته‌ای کسب کرده است.

با مقایسه آخرین تست بنچمارک تراشه‌ی M2 Max و M1 Max، شاهد افزایش عملکرد ۲۲ درصدی پردازنده هستیم. در صورتی‌که در تست قبلی نشان می‌داد که تراشه جدید تنها ۱۴ درصد سریع‌تر خواهد بود. مشخص نیست که این نتایج تا چه مقدار درست هستند و اگر چنین است چرا با یکدیگر تفاوت دارند.

قابلیت‌های جانبی مک بوک‌های جدید

قابلیت های مورد انتظار از مک بوک پرو جدید
قابلیت های مورد انتظار از مک بوک پرو جدید

انتظار داریم که موارد زیر نیز به همراه مک بوک‌های جدید ارائه شوند:

  • شارژ سریع از طریق کابل USB-C در مک بوک‌ پرو ۱۶ اینچی؛ این قابلیت در نسخه M1 مکس و پرو، امکان‌پذیر نبود.
  • افزایش رم؛ اپل محدودیت رم را با ارائه تراشه M2 برای مک بوک‌ ایر و پرو از بین می‌برد.
  • High Power Mode که از نظر عمر باتری و عملکرد مورد توجه قرار می‌گیرد. بدین ترتیب که مک بوک‌های پرو ۱۶ اینچی M1 Max، عملکردهای گرافیکی فشرده را انجام می‌دهند. انتظار می‌رود که این ویژگی به نسخه‌های جدید مک بوک پرو بیاید.

شنیده‌ها حاکی از آن است که باید در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، منتظر مک بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی پرو باشیم. تا آن زمان هر خبر جدید و یا بیانیه رسمی اپل را پس از انتشار، با شما در میان خواهیم گذاشت.

اگر بر سر دوراهی خرید مک بوک ایر و مک بوک پرو مانده‌اید، در مطلبی دیگر نیز به مقایسه مک بوک ایر و مک بوک پرو پرداخته‌ایم تا شما را در این انتخاب یاری کنیم.

برچسب‌ها:
به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *