کدام شبکه اجتماعی برنده رقابت ۲۰۲۱ می‌شود؟ مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

در سال ۲۰۲۰ ارزش بازار تاثیر گذار اینستاگرام ۱.۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است. پیش از نیم میلیون پست پشتیبانی شده در سال ۲۰۲۰ در اینستاگرام ارسال شد. در حالی که ۸۹ درصد بازاریابان اعتراف می‌کردند که instagram مهمترین کانال ارتباطی تاثیرگذار بر مخاطبان و مشتریان است، ناگهان تیک تاک تازه وارد در کمتر از دو سال به یک از محبوب‌ترین پلتفرم‌های جهان تبدیل شد و به یک بستر تاثیر‌گذار برای اینفلوئنسرها تبدیل شده است. در ادامه‌ی این مطلب از انارمگ می‌خواهیم به مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

تاثیر شیوع کرونا بر میزان دانلود تیک تاک و اینستاگرام

به نظر می‌رسد که شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن در خانه ماندن افراد باعث افزایش رشد کاربران تیک تاک شده است. تیک تاک در ماه مارس ۲۰۲۰ با بیش از ۱۱۵.۲ میلیون نصب به رتبه ی بیشترین بارگیری برنامه‌ی غیر بازی در جهان تبدیل شد. در سال ۲۰۱۹ اینستاگرام فقط ۱۱۱.۵ میلیون بارگیری در سه ماه داشته است.

مارکت‌های برتر مانند Chipotle ،Mucinex ،Walmart و GymShark همه با استفاده از تبلیغات Hashtag Challenge با کاربران Gen Z در تیک تاک بازاریابی می‌کنند. از آنجایی که مارکت‌ها از تیک تاک بعنوان یک کانال بازاریابی تاثیرگذار بهره می‌برند، درک ویژگی‌های اصلی پلتفرم تیک تاک که آن را از اینستاگرام متمایز می‌کند مهم است.

ما داده‌های اپ استور و گوگل پلی را تجزیه و تحلیل کردیم تا تفاوتهای این دو شبکه‌ی اجتماعی را از نظر میزان دانلود و نصب، تعداد کاربران و ویژگی‌های خاص آنها بهتر درک کنیم. در ادامه به بررسی این داده ها می‌پردازیم:

مقایسه تیک تاک و اینستاگرام

مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک
مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

کدام برنامه فالورهای بیشتری دارد؟

اینستاگرام هنوز هم مخاطبان بیشتری از تیک تاک دارد و ۱.۸B در ثانیه در جهان دانلود می‌شود. در نوامبر ۲۰۱۹ Sensor Tower اعلام کرد که تیک تاک به نقطه عطف ۱.۵B خود رسیده است. این بررسی نشان می‌دهد در عین حالیکه اینستاگرام از نظر میزان دانلود از تیک تاک پیشی گرفته است، اما از نظر نرخ رشد افزایش کاربر تیک تاک پیشتاز است. این اختلاف در رشد کاربر جدید به این دلیل است که تیک تاک هنوز تازه وارد بازار است و اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که ۱۰ سال پیش تاسیس شده بود.

دانلود تیک تاک بدون تحریم برای آیفون – کلیک کنید

در حالی‌که اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ میزان ۲۸ درصد از دانلودها را به خود اختصاص داده بود، تیک تاک توانست در سال ۲۰۱۹ میزان ۷۳۸ میلیون کاربر جدید به شبکه خود اضافه کند. رشد کاربران تیک تاک در یک سال حدود ۴۹ درصد بوده است.

در فوریه ۲۰۲۰ تیک تاک ازنظر میزان رشد کاربر در رتبه‌ی برتر قرار دارد. همچنین با میزان ۱۱۳ میلیون نصب بیشترین میزان دانلود میان برنامه‌های غیر بازی را به خود اختصاص داده است. این میزان تقریبا معادل ۹۶.۵ درصد افزایش در مقایسه با برنامه‌های نصب شده در فوریه ۲۰۱۹ است.

نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک
نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک

همچنین با توجه به نمودار بالا میبینیم که رشد میزان دانلود تیک تاک نسبت به اینستاگرام در دوره‌ی شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی افراد بیشتر بوده است. این نشان می‌دهد که قرنطینه باعث هجوم کاربران از اینستاگرام به تیک تاک شد و کاربران به دنبال سرگرمی و افزایش فالورهای خود به دنبال تیک تاک رفته اند.

نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک
نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک

در نظر سنجی سال ۲۰۱۹ اینستاگرام بعنوان برترین اپلیکیشن در بازاریابی تاثیر گذار شناخته شد و بازاریابان اینستاگرام را تاثیرگذارترین شبکه اجتماعی دانستند. با تخمین میانگین ۲۰ میلیارد دلار اینستاگرام درآمد یکپارچه‌ای دارد و تا کنون ۱۱۳ برابر بیشتر از تیک تاک درآمد کسب می‌کند.

جدول مقایسه دمو گرافی تیک تاک و اینستاگرام:

instagramTik Tok 
اکتبر ۲۰۱۰آگوست ۲۰۱۸سال تاسیس
۱.۵ بیلیون نفر۱بیلیون نفرتعداد کاربران
۲۰ بیلیون دلار۱۷۶.۹ میلیون دلاردر آمد در سال ۲۰۱۹
۱۳ سال به بالا۱۳سال به بالاحداقل سن 
۸۸ درصد۹۷درصددرصد کاربران در ایالات متحده امریکا

مقایسه کاربران اینستاگرام در مقابل تیک تاک

هر دو برنامه از نظر جمعیت سنی یکسان هستند اما از نظر جغرافیایی تفاوت دارند. از میان ۱.۵ میلیون کاربر اینستاگرام، ایالات متحده با ۱۲ درصد بیشترین کاربر را به خود اختصاص داده اند. در مقابل دو کشور هند و برزیل بیشترین بارگیری تیک تاک را به خود اختصاص داده‌اند و ایالات متحده با ۳ درصد در رده‌ی سوم قرار دارد.

این دو برنامه دارای درجه متفاوتی از توزیع جنسیتی هستند. در جعیت شناسی جنسیتی تیک تاک نسبت مرد به زن ۵۵.۶ درصد به ۴۴.۴ درصد است. در مقابل درتیک تاک این نسب با حضور بیشتر زنان متفاوت است. به این‌صورت که حضور زنان ۶۵ درصد و مردان ۳۵ درصد است.

مقایسه‌ی ویژگی‌های اینستاگرام و تیک تاک

سهولت استفاده‌ی تیک تاک باعث شده تا بعنوان اصلی‌ترین برنامه‌ی ساخت ویدئوهای کوتاه جهان شناخته شود. فرضیه ساده‌ی تیک تاک بروی همگام سازی لب‌ها و به اصطلاح لب‌خوانی یا دابسمش، رقصیدن، شوخی و یا سایر کارهای کمدی متمرکز شده است.

دانلود اینستاگرام راکت برای آیفون – کلیک کنید

در طی رشد و روند حضور ۱۰ ساله‌ی اینستاگرام، این برنامه به قالبی متمرکز بر عکس و استوری و IGTV  تبدیل شده است و به برنامه‌ای برای تعاملات اجتماعی برند شده است. در حالی که تیک تاک و اینستاگرام از نظر بنیادی برنامه های مشابهی هستند اما از بسیاری از جهات با هم تفاوت دارند.

در حال حاضر تیک تاک از ویژگی‌ ویدئویی با فرمت طولانی برخوردار نیست و حداکثر ویدئو  تا ۱۵ ثانیه و توانایی حلقه تا ۶۰ ثانیه را دارد. در مقابل قابلیت ویدئویی IGTV در اینستاگرام امکان پخش فیلم تا یک ساعت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین IGTV در تلاش است تا از سازندگان ویدئوها کسب درآمد کند.

مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک
مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

در حالی که هر دو برنامه قابلیت خرید درون برنامه‌ای را دارند، تیک تاک دارای یک ارز مجازی است که در آن کاربران می‌توانند هدایای مختلف مجازی به سازندگان اعطا کنند.

تیک تاک و اینستاگرام هر دو دارای قابلیت های خرید و تجارت الکترونیکی هستند با این تفاوت که اینستاگرام وقت بیشتری برای تنظیم دقیق ویژگی‌های خود و جایگاه خود بعنوان یک بستر تجارت الکترونیکی گذاشته است. اینستاگرام دارای قابلیت خرید درون برنامه‌ای Checkout و قابلیت پر کاربرد Instagram Shopping است که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که محصولات خود را برچسب گذاری کرده و کاربران را به لینک محصولات در سایت خود هدایت کنند.

تیک تاک نیز دارای ویژگی Checkout اینستاگرام است که کاربران می‌توانند خریدهای درون برنامه‌ای را از خرده فروشان انجام دهند. Hashtag Challenge های حمایت شده در تیک تاک به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که محصولات خود را از طریق یک کمپین هشتگ حمایت شده به وبسایت خود پیوند دهند.

جدول مقایسه ویژگی های تیک تاک و اینستاگرام:

instagramTik Tok 
دارد

دارد

قابلیت ارسال پیام در دایرکت
داردداردپخش زنده
دارد——ویدئو طولانی
——داردارز مجازی
داردداردقابلیت خرید درون برنامه ای
دارد——-تگ عکس ها و ویدئوها
دارد——-استوری
——داردقابلیت ارسال فایل کلیپ های صوتی
داردداردواقعیت افزوده
داردداردهشتگ، افزایش فالور،لایک و کامنت
داردداردسازندگان تایید شده

تیک تاک بهتر است یا اینستاگرام؟

این نتایج نشان می‌دهد که تیک تاک علاوه بر جذب و افزایش بیشتر مخاطبان نسبت به اینستاگرام، توجه کاربران برتر و قدرتمند تر را نیز به خود جلب کرده است. پیش بینی می‌شود که این روند ادامه خواهد داشت و بروی بازار ۱.۷ میلیارد دلار اینستاگرام تاثیر خواهد گذاشت.

همزمان با حضور روز افزون کاربران و اینفلوئنسرها در اینستاگرام و تیک تاک، بازاریاب‌ها باید شبکه‌ی مناسب خود را متناسب با بازرایابی خود تعیین کنند.

 

 

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − پنج =