جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

کدام شبکه اجتماعی برنده رقابت ۲۰۲۱ می‌شود؟ مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک
فهرست مطالب

اگر به دنبال یافتن بهترین پلتفرم اجتماعی برای بازاریابی حرفه‌ای در کار خود هستید و یا قصد دارید فالورهای زیادی جذب کنید، برای مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک، در این مطلب از انارمگ با ما همراه باشید.

در سال ۲۰۲۰ ارزش بازار تاثیرگذار اینستاگرام ۱.۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است. بیشتر از نیم میلیون پست پشتیبانی شده در سال ۲۰۲۰ در اینستاگرام ارسال شد. در حالی که ۸۹ درصد بازاریابان اعتراف می‌کردند که Instagram مهم‌ترین کانال ارتباطی تاثیرگذار بر مخاطبان و مشتریان است، ناگهان تیک تاک تازه وارد در کمتر از دو سال به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های جهان تبدیل شد و به یک بستر تاثیر‌گذار برای اینفلوئنسرها تبدیل شده است.

تاثیر شیوع کرونا بر میزان دانلود تیک تاک و اینستاگرام

به نظر می‌رسد که شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن، در خانه ماندن افراد باعث افزایش رشد کاربران تیک تاک شده است. تیک تاک در ماه مارس ۲۰۲۰ با بیش از ۱۱۵.۲ میلیون نصب به رتبه‌ی بیشترین بارگیری برنامه‌ی غیر بازی در جهان تبدیل شد. در سال ۲۰۱۹ اینستاگرام فقط ۱۱۱.۵ میلیون بارگیری در سه ماه داشته است.

مارکت‌های برتر مانند Chipotle ،Mucinex ،Walmart و GymShark همه با استفاده از تبلیغات Hashtag Challenge با کاربران Gen Z در تیک تاک بازاریابی می‌کنند. به دلیل این‌که مارکت‌ها از تیک تاک به‌عنوان یک کانال بازاریابی تاثیرگذار بهره می‌برند، درک ویژگی‌های اصلی پلتفرم تیک تاک که آن را از اینستاگرام متمایز می‌کند مهم است.

ما داده‌های اپ استور و گوگل پلی را تجزیه و تحلیل کردیم تا تفاوت‌های این دو شبکه‌ی اجتماعی را از نظر میزان دانلود و نصب، تعداد کاربران و ویژگی‌های خاص آن‌ها بهتر درک کنیم. در ادامه به بررسی این داده‌ها می‌پردازیم:

مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک
مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

کدام برنامه فالورهای بیشتری دارد؟

اینستاگرام هنوز هم مخاطبان بیشتری از تیک تاک دارد و ۱.۸B در ثانیه در جهان دانلود می‌شود. در نوامبر ۲۰۱۹ Sensor Tower اعلام کرد که تیک تاک به نقطه عطف ۱.۵B خود رسیده است. این بررسی نشان می‌دهد در عین حالی که اینستاگرام از نظر میزان دانلود از تیک تاک پیشی گرفته است، اما از نظر نرخ رشد افزایش کاربر، تیک تاک پیشتاز است. این اختلاف در رشد کاربر جدید به این دلیل است که تیک تاک هنوز تازه وارد بازار شده است و اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که ۱۰ سال پیش تأسیس شده بود.

دانلود تیک تاک بدون تحریم برای آیفون – کلیک کنید

در حالی‌که اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ میزان ۲۸ درصد از دانلودها را به خود اختصاص داده بود، تیک تاک توانست در سال ۲۰۱۹ میزان ۷۳۸ میلیون کاربر جدید به شبکه خود اضافه کند. رشد کاربران تیک تاک در یک سال حدود ۴۹ درصد بوده است.

در فوریه ۲۰۲۰، تیک تاک از نظر میزان رشد کاربر در رتبه‌ی برتر قرار دارد. همچنین با میزان ۱۱۳ میلیون نصب، بیشترین میزان دانلود میان برنامه‌های غیر بازی را به خود اختصاص داده است. این میزان تقریبا معادل ۹۶.۵ درصد افزایش در مقایسه با برنامه‌های نصب شده در فوریه ۲۰۱۹ است.

نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک
نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک

همچنین با توجه به نمودار بالا می‌بینیم که رشد میزان دانلود تیک تاک نسبت به اینستاگرام در دوره‌ی شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی افراد بیشتر بوده است. این نشان می‌دهد که قرنطینه باعث هجوم کاربران از اینستاگرام به تیک تاک شد و کاربران به دنبال سرگرمی و افزایش فالورهای خود به دنبال پلتفرم تیک تاک رفته‌اند.

نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک
نمودار مقایسه زمانی میزان دانلود اینستاگرام و تیک تاک

در مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک و در نظرسنجی سال ۲۰۱۹، اینستاگرام به عنوان برترین اپلیکیشن در بازاریابی تاثیر گذار شناخته شد و بازاریابان، اینستاگرام را تاثیرگذارترین شبکه اجتماعی دانستند. با تخمین میانگین ۲۰ میلیارد دلار، اینستاگرام درآمد یکپارچه‌ای دارد و تا کنون ۱۱۳ برابر بیشتر از تیک تاک درآمد کسب می‌کند.

جدول مقایسه دموگرافی تیک تاک و اینستاگرام

instagram Tik Tok
اکتبر ۲۰۱۰ آگوست ۲۰۱۸ سال تاسیس
۱.۵ بیلیون نفر ۱بیلیون نفر تعداد کاربران
۲۰ بیلیون دلار ۱۷۶.۹ میلیون دلار در آمد در سال ۲۰۱۹
۱۳ سال به بالا ۱۳سال به بالا حداقل سن
۸۸ درصد ۹۷درصد درصد کاربران در ایالات متحده امریکا

مقایسه‌ی کاربران اینستاگرام در مقابل تیک تاک

هر دو برنامه از نظر جمعیت سنی یکسان هستند، اما از نظر جغرافیایی تفاوت دارند. از میان ۱.۵ میلیون کاربر اینستاگرام، ایالات متحده با ۱۲ درصد بیشترین کاربر را به خود اختصاص داده‌اند. در مقابل دو کشور هند و برزیل بیشترین بارگیری تیک تاک را به خود اختصاص داده‌اند و ایالات متحده با ۳ درصد در رده‌ی سوم قرار دارد.

این دو برنامه دارای درجه متفاوتی از توزیع جنسیتی هستند. در جمعیت شناسی جنسیتی تیک تاک، نسبت مرد به زن ۵۵.۶ درصد به ۴۴.۴ درصد است. در مقابل، در تیک تاک این نسبت با حضور بیشتر زنان متفاوت است. به این‌صورت که حضور زنان ۶۵ درصد و مردان ۳۵ درصد است.

مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک از نظر قابلیت‌ها

سهولت استفاده‌ی تیک تاک باعث شده است تا این برنامه به عنوان اصلی‌ترین برنامه‌ی ساخت ویدئوهای کوتاه جهان شناخته شود. فرضیه ساده‌ی تیک تاک بر روی همگام سازی لب‌ها و به اصطلاح لب‌خوانی یا دابسمش، رقصیدن، شوخی و یا سایر کارهای کمدی متمرکز شده است.

در طی رشد و روند حضور ۱۰ ساله‌ی اینستاگرام، این برنامه به قالبی متمرکز بر تصاویر و استوری و IGTV و برنامه‌ای برای تعاملات اجتماعی تبدیل شده است. در حالی که تیک تاک و اینستاگرام از نظر بنیادی برنامه‌های مشابهی هستند، اما از بسیاری از جهات با هم تفاوت دارند.

در حال حاضر تیک تاک از ویژگی‌ ویدئویی با فرمت طولانی برخوردار نیست و حداکثر ویدئو تا ۱۵ ثانیه و توانایی حلقه تا ۶۰ ثانیه را دارد. در مقابل قابلیت ویدئویی IGTV در اینستاگرام امکان پخش فیلم تا یک ساعت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین IGTV در تلاش است تا از سازندگان ویدئوها کسب درآمد کند.

مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک
مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

در حالی که هر دو برنامه قابلیت خرید درون برنامه‌ای را دارند، تیک تاک دارای یک ارز مجازی است که در آن کاربران می‌توانند هدایای مختلف مجازی به سازندگان اعطاء کنند.

تیک تاک و اینستاگرام هر دو دارای قابلیت‌های خرید و تجارت الکترونیکی هستند؛ با این تفاوت که اینستاگرام وقت بیشتری برای تنظیم دقیق ویژگی‌های خود و جایگاه خود به عنوان یک بستر تجارت الکترونیکی گذاشته است. اینستاگرام دارای قابلیت خرید درون برنامه‌ای Checkout و قابلیت پر کاربرد Instagram Shopping است که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که محصولات خود را برچسب گذاری کرده و کاربران را به لینک محصولات در سایت خود هدایت کنند.

تیک تاک نیز دارای ویژگی Checkout اینستاگرام است که کاربران می‌توانند خریدهای درون برنامه‌ای را از خرده فروشان انجام دهند. Hashtag Challengeهای حمایت شده در تیک تاک به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که محصولات خود را از طریق یک کمپین هشتگ حمایت شده به وبسایت خود لینک دهند.

جدول مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک

Instagram TikTok
دارد دارد قابلیت ارسال پیام در دایرکت
دارد دارد پخش زنده
دارد —— ویدئو طولانی
—— دارد ارز مجازی
دارد دارد قابلیت خرید درون برنامه ای
دارد ——- تگ عکس ها و ویدئوها
دارد ——- استوری
—— دارد قابلیت ارسال فایل کلیپ های صوتی
دارد دارد واقعیت افزوده
دارد دارد هشتگ، افزایش فالور،لایک و کامنت
دارد دارد سازندگان تایید شده

تیک تاک بهتر است یا اینستاگرام؟

این نتایج نشان می‌دهد که تیک تاک علاوه بر جذب و افزایش بیشتر مخاطبان نسبت به اینستاگرام، توجه کاربران برتر و قدرتمندتر را نیز به خود جلب کرده است. پیش‌بینی می‌شود که این روند ادامه خواهد داشت و بر روی بازار ۱.۷ میلیارد دلار اینستاگرام تاثیر خواهد گذاشت.

همزمان با حضور روز افزون کاربران و اینفلوئنسرها در اینستاگرام و تیک تاک، بازاریاب‌ها باید شبکه‌ی مناسب خود را متناسب با بازاریابی خود تعیین کنند. شما نیز با توجه به نیازهای خود و بر اساس موارد بیان شده در زمینه مقایسه‌ی اینستاگرام و تیک تاک، اپلیکیشن کاربردی را انتخاب کنید.

برچسب‌ها: / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *