جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

آموزش عکاسی پرتره با آیفون: حرفه‌ای عکس بگیرید!

آموزش عکاسی پورتره با آیفون و اندروید
فهرست مطالب

تصاویر پرتره‌ همواره یکی از محبوب‌ترین اشکال عکاسی با استفاده از گوشی‌های هوشمند به ویژه آیفون هستند. قابلیت پرتره دوربین آیفون از سنسور تله فوتو استفاده می‌کند، البته کارکرد آن تنها وابسته به این سنسور نیست. در حقیقت برای گرفتن عکس پرتره با آیفون، علاوه بر سنسور تله فوتو با زوم ۲ برابر، از سنسور عریض برای اندازه‌گیری اختلاف فاصله میان آن‌چه این سنسور و سنسور تله فوتو می‌بیند، استفاده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از حالت پرتره (Portrait Mode) جلوه‌ای از کیفیت خارق‌العاده دوربین گوشی آیفون خود را به نمایش بگذارید. این حالت امکان خلق تصاویری با فوکوس واضح را روی سوژه فراهم می‌کند و می‌توانید پس زمینه آن‌ها را تار کنید. در ادامه این بخش از آموزش اپلی مجله خبری انارمگ با ما همراه باشید چرا که قصد داریم به آموزش عکاسی پورتره با آیفون بپردازیم و به شما آموزش دهیم چگونه تنها با استفاده از آیفون خود همانند یک عکاس حرفه‌ای عکس‌ها را ثبت کنید. قبل از شروع، ابتدا باید مطمئن شوید که آخرین نسخه از سیستم‌عامل iOS را نصب کرده‌اید و آیفونی در دست دارید که از حالت پرتره پشتیبانی می‌کند. 

دلایل زیادی وجود دارد که چرا استفاده از گوشی هوشمند در عکاسی پرتره ایده خوبی است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلیل آن است که اکثر گوشی‌های هوشمند به نوعی حالت پرتره یا دیافراگم مجهز هستند که می‌توانید از آن برای جدا کردن سوژه‌ی مورد نظر خود از پس زمینه استفاده کنید. عکاسی پرتره با آیفون به شما این فرصت را می‌دهد تا با استفاده از فواصل کانونی مختلف، جلوه‌های پرتره متفاوتی ایجاد کنید. مطمئناً، اغلب اوقات تلفن خود را نیز همراه خود خواهید داشت، بنابراین اگر به یک منظره زیبا برخوردید و خواستید عکسی ثبت کنید همه چیز برای شما مهیا خواهد بود.

۱. فاصله خود را تا سوژه مورد نظر حفظ کنید

اولین قدم در عکاسی پورتره با آیفون این است که در فاصله مناسب (۶۰ سانتی‌متری تا ۲.۵ متری) از سوژه مورد نظر قرار بگیرید. دوربین آیفون شما به صورت خودکار سوژه را تشخیص می‌دهد؛ با این حال می‌توانید به صورت دستی نقطه کانونی را مشخص کنید. همچنین قابلیت تشخیص چهره دوربین نیز به صورت خودکار سوژه را تشخیص خواهد داد. به هشدارهای اپلیکیشن دوربین مانند «نیاز به نور بیشتر» و یا «از سوژه دورتر شوید» توجه کنید. زمانی که تمام این موارد را رعایت کنید، بنر در بخش پایینی (آیفون ۸ پلاس و نسخه‌های جدیدتر) یا در بخش بالایی (آیفون ۷ پلاس) به رنگ زرد درمی‌آید. لازم به ذکر است در صورت زرد نشدن بنر نیز می‌توانید عکس پرتره بگیرید؛ با این حال، تصویر ثبت‌شده کیفیت موردنظر را نخواهد داشت.

پرتره‌ها نباید از فاصله ۳۰ سانتی متری گرفته شوند. همچنین مطمئن شوید که گوشی خود را کاملاً صاف و همسطح نگه‌ دارید. بیشتر گوشی‌های هوشمند لنزهایی با زاویه دید عریض دارند که معمولاً برای عکاسی پرتره نامناسب در نظر گرفته می‌شوند. در این موراد بزرگنمایی گزینه خوبی است، البته تا زمانی که پیکسل‌های زیادی را در این فرایند از دست ندهید. اگر فاصله مناسبی با سوژه مورد نظر داشته باشید و محیط بیشتری را در نظر بگیرید، با این کار از تغییر شکل چهره فرد نیز جلوگیری می‌کنید.

۲. تنظیمات دوربین خود را بررسی کنید

برنامه‌های دوربین اصلی در اکثر تلفن‌های هوشمند دارای چند حالت مختلف هستند و دانستن این که از کدام یک در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید واقعاً می‌تواند سودمند باشد. معمولا، حالت پرتره اغلب (اما نه همیشه) برای عکس گرفتن از افراد از فاصله ۶۰ سانتی‌متری تا ۲.۵ متری بهترین گزینه است. شما همچنین می‌توانید میزان تاری پس‌زمینه را تنظیم کنید و پس از گرفتن عکس (چه در برنامه دوربین یا با استفاده از برنامه‌هایی مانند Google Photos) جلوه‌های نوری مد نظر خود را به عکس اضافه کنید.

عکاسی پورتره با آیفون

البته گاهی اوقات نیز می‌توانید با استفاده از تنظیمات دستی کیفیت دلخواه خود را تنظیم کنید. سازندگان تلفن‌های همراه معمولاً کنتراست و اشباع رنگ را کمی بیش از حد معمول تنظیم می‌کنند چرا که فکر می‌کنند کاربران خواهان چنین تنظیماتی هستند. حالت پرتره کنتراست کمتر و رنگ‌های معتدل‌تری تولید می‌کند، بنابراین استفاده از آن می‌تواند بهترین انتخاب برای عکاسی از افراد و دوستانتان باشد. شما همچنین می‌توانید کنتراست و اشباع رنگ را به میزان دلخواه خود تنظیم کنید و آن را افزایش یا کاهش دهید.

معرفی بهترین اپلیکیشن‌های عکاسی آیفون + لینک دانلود

گاهی اوقات حالت «شب» نیز می‌تواند در شرایط عادی برای کاهش کنتراست با محدوده دینامیکی برجسته مفید باشد. حالت‌ «دیافراگم» نیز که پس‌‌زمینه را از فوکوس خارج می‌کند می‌توانند برای ایجد تمایز بین فرد و پس‌زمینه قابلیت خوبی باشد. با این حال، بهتر است تمامی حالت‌های دوربین خود را چک کنید تا بتوانید بهترین حالت را از میان‌ آن‌ها انتخاب کنید.

۳. متفاوت فکر کنید

کارولین مندلسون، عکاس حرفه‌ای، که متخصص در عکاسی پورتره با آیفون است، توصیه می‌کند که طرز تفکر خود را هنگام استفاده از تلفن خود تغییر دهید. او می‌گوید: «من هنگام عکاسی پرتره با آیفون از همان قوانینی استفاده می‌کنم که هنگام عکاسی پرتره با دوربین دیجیتال تک‌لنزی بازتابی یا هر دوربین دیگری استفاده می‌کنم.» او می‌افزاید: «به دقت فکر کنید که چگونه می‌خواهید عکس را کادربندی کنید – آیا می‌خواهید تنها سر و شانه‌ها در کادربندی شما باشد یا آن که قصد دارید محیطی بیشتری را در نظر بگیرید؟».

دوربین دیجیتال تک‌لنزی بازتابی یا همان DSLR نقطه فوکوس را روی چشمان سوژه قرار می‌دهد. هنگام عکاسی پرتره با آیفون نیز دقیقا همین اتفاق رخ می‌دهد و شما می‌توانید با لمس صفحه نمایش روی چشم‌ها مطمئن شوید که آن‌ها در فوکوس هستند.

۴. نورپردازی را تغییر دهید

در عکاسی پورتره با آیفون بیش از هر چیز دیگری، نورپردازی بسیار مهم است. گاهی اوقات ممکن است هنگام عکاسی با پدیده مخلوط شدن نور مواجه شوید یا آن که کنتراست زیادی در صحنه وجود داشته باشد. شما می‌توانید تنظیمات نورپردازی گوشی خود را با استفاده از ابزراهای داخلی تلفنتان و به صورت دستی تنظیم کنید تا میزان نوردهی را بهبود بخشید. البته گاهی اوقات نیز ممکن است دلیل خوب نشدن عکس شما به تغییر موقعیت یا قاب‌بندی نیز مربوط باشد.

آموزش عکاسی پورتره با آیفون

«همیشه به دنبال نور و نحوه کارکرد آن روی سوژه خود باشید. وچود نور ملایم بر روی صورت قطعا می‌تواند عکس شما را حرفه‌ای‌تر از همیشه کند. بنابراین از هر چیزی که باعث می‌شود روی سوژه‌ی شما سایه بیفتد یا نحیطی که کنتراست بالایی ایجاد می‌کند، اجتناب کنید. گاهی اوقات، قرار دادن سوژه در پس زمینه تاریک نیز می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد.»

شما همچنین می‌توانید از قابلیتی تحت عنوان تکمیل نوردهی (Exposure Compensation) استفاده کنید. برای استفاده از این قابلیت، در آیفون خود پس از یک‌بار لمس روی سوژه به منظور تنظیم فوکوس، نماد خورشید کوچکی را خواهید دید. اگر محیطی که در آن قرار دارید خیلی روشن است، می‌توانید آن را به سمت پایین بکشید و نوردهی را کم کنید، همچنین اگر محیط اطراف شما خیلی تاریک باشد، می‌توانید آن را به سمت بالا بکشید تا زمانی که جلوه‌ای متعادل‌تر به دست آورید.

۵. از معجزه ویرایش عکس‌ها غافل نشوید

وقتی عکسی را به ثبت می‌رسانید، می‌توانید با کمی تغییر آن با استفاده از برنامه‌های ویرایش عکس، پرتره‌ای خوب و عالی داشته باشید. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم مطلب مربوط به معرفی بهترین برنامه‌های ویرایش عکس برای آیفون و همچنین آموزش فوتوشاپ و ویرایش عکس‌ها در آیفون از مجله خبری انارمگ را از دست ندهید. امروزه این قبیل پس‌پردازش‌ها روی عکس‌های ثبت‌شده طرفداران زیادی پیدا کرده است. از جمله برنامه‌های مورد علاقه کاربران می‌توان به Adobe’s Photoshop و Pixlr اشاره کرد زیرا این برنامه‌ها بسیار کاربرپسند بوده و استفاده از آن‌ها نیز بسیار آسان است و تمام ابزارهایی که کاربران برای ویرایش عکس‌های خود به آن‌ها نیاز دارند را در خود جای داده‌اند. شما می‌توانید این اپلیکیشن‌ها را به‌راحتی از اپ استور دانلود کنید.

شما می‌توانید از این برنامه‌ها برای کاهش کنتراست یا حذف سایه‌ها و یا کاهش اشباع رنگ استفاده کنید. این برنامه‌ها همچنین فیلتر‌های خوبی را نیز ارائه می‌دهند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها جلوه‌های دلخواه خود را روی عکس‌ها اعمال کنید و در نهایت از دیدن نتیجه و مقایسه قبل و بعد عکس موردنظرتان لذت ببرید!

تنها با در اختیار داشتن یک گ,شی هوشمند و به سادگی می‌توانید تصاویر پرتره جذابی را همانند عکاس‌های حرفه‌ای تهیه و در کنار آن از افکت‌های ناب نورپردازی نیز استفاده کنید. نحوه‌ی کار بسیار ساده است و اپل حالت پرتره جذابی را همراه با تنظیمات خاصی در اختیار شما قرار داده است. شما می‌توانید تنها با فعال کردن حالت Portrait Mode به تمام امکانات عکاسی پرتره دسترسی داشته باشید. در انتها نیز فراموش نکنید تجربیات خود را در رابطه با عکاسی پورتره با آیفون از طریق بخش نطرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر تکنیک دیگری برای به ثبت رساندن عکس حرفه‌ای در ذهن دارید آن را حتما با سایر کاربران در میان بگذارید.

برچسب‌ها: / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *