جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

نحوه پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده

پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده
فهرست مطالب

یکی از قوی‌ترین ویژگی‌هایی که اپل سال‌ها پیش به دستگاه‌های اپلی آیفون و آیپد اضافه کرد، شبکه Find My iPhone بود. این سرویس – که با آی کلاود جفت‌سازی شده – به شما کمک می کند تا دستگاه اپلی گم‌شده یا دزدیده‌شده‌ی خود را پیدا کنید. اما فرض کنیم که دستگاه از محدوده Find My خارج شده باشد؛ نحوه پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده چگونه است؟

اگر سرویس Find My برای مک، آیفون یا آیپد شما فعال شده باشد می توانید با آن – یا iCloud.com – اطلاعات گوشی هوشمند، تبلت و PC خود را پاک کنید. یا هنگام در محدوده قرار گرفتن دستگاه، به آن سیگنال مفقودی و حذف کل اطلاعات بفرستید. 

آیفون و آیپد گزینه Secure Enclave و مک گزینه FileVault دارد که می توانید با استفاده از آن‌ها به راحتی از راه دور اطلاعات آیفون، آیپد یا مک دزدیده شده‌ی خود را پاک کنید. فعال‌سازی این گزینه باعث می شود دسترسی به اطلاعات شخصی شما به طور کلی قطع شود (البته نگران اطلاعات فضای ابری iCloud نباشید چرا که نسخه پشتیبان تهیه خواهد شد). حتی اگر آپشن FileVault هم فعال نباشد، گزینه‌ی پاک‌سازی اطلاعات در مک‌های T2 Security Chip و M1 Apple Silicon همیشه فعال است؛ این باعث می شود سرویس Secure Enclave بتواند – حتی هنگام غیرفعال بودن FileVault – اطلاعات دستگاه را به طور کلی از روی حافظه پاک کند. 

پروسه پاک‌سازی اطلاعات حافظه برای آیفون‌ها، آیپدهایی که قبل از معرفی سرویس Secure Enclave معرفی و وارد بازار شدند و مک‌هایی تراشه‌ی قدیمی‌تر از T2 Security دارند، بیشتر به طول می انجامد چرا که داده‌ها باید بایت به بایت از روی حافظه حذف شود.

اگر نمی دانید آیفون، آیپد یا مک شما گزینه Secure Enclave دارد می توانید از این لیست ببینید دستگاه‌تان این قابلیت را دارد یا نه. همچنین می توانید با رفتن به بخش Security & Privacy در Settings و پنل FileVault ببینید آیا این قابلیت برای شما فعال است یا نه.

نحوه پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده

اپل پروسه پاک‌سازی اطلاعات برای برنامه‌های بومی خود را دستکاری کرده اما کاری با iCloud.com نداشته و این سرویس سال‌ها است که تغییری نکرده است. 

برروی دستگاه macOS, iOS یا iPadOS خود، برنامه Find My را اجرا کنید. پنجره Devices را انتخاب کنید و سپس دستگاه خود را از لیست انتخاب کنید (اگر گزینه Family Sharing فعال باشد، دیگر دستگاه‌های اپلی خانواده هم قابل مشاهده است). در آیفون یا آیپد خود، گزینه Erase This Device را لمس کنید و مسیر را دنبال کنید. برروی مک هم، روی دستگاه خود راست کلیک کنید و گزینه Erase This Device را انتخاب کنید.

حالا به حساب کاربری iCloud.com خود وارد شوید و Find iPhone را بزنید (این گزینه را با Find My iPhone اشتباه نگیرید). دوباره رمز عبور خود را وارد و روی منوی All Devices کلیک کنید و دستگاه خود را انتخاب کنید:

  • برای مک، Erase Mac را بزنید و مسیر را دنبال کنید؛ پیغامی برای شما نمایش داده می شود که به شما می گوید “این پروسه ممکن است تا یک روز طول بکشد”. این البته بیشترین مدت زمانی است که ممکن است پروسه به طول بینجامد. در واقع این پیغام برای مکی نمایش داده می شود که نه T2 دارد و نه M1 و تنها قابلیت FileVault آن فعال می باشد.
  • برای آیفون و آیپد هم، Erase iPhone یا  Erase iPad را لمس کنید.

اگر دستگاه دزدیده‌شده‌ی شما به هر نحوی به اینترنت متصل شود – Wi-Fi، اتصال داده، هات اسپات، مودم دایل آپ و … – پروسه پاک‌سازی اطلاعات ،بلافاصله پس از دریافت سیگنالی از سوی سرورهای اپل، آغاز می شود. همانطور که در نحوه پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده گفتیم، در این صورت بازیابی اطلاعات حافظه یا مموری دستگاه دزدیده‌شده یا گم‌شده‌ی شما امکان‌پذیر نخواهد بود. 

دستور پاک‌سازی اطلاعات از سوی اپل صادر می شود و در صف قرار می گیرد تا دستگاه به اینترنت متصل شود. حافظه دستگاه بلافاصله بعد از اتصال به شبکه جهانی، خودبه‌خود پاک می شود. هنگامی که اطلاعات دستگاه پاک شود، ردیابی آن با سرویس Find My غیرممکن خواهد بود.

دستگاه‌های دزدیده‌شده‌ی قدیمی که خاموش شده‌اند یا دل و روده‌شان خالی شده(!) ممکن است هیچوقت به اینترنت متصل نشوند. اما دسترسی به اطلاعات آیفون‌ها، آیپدها و مک‌هایی که Secure Enclave دارند تنها با داشتن رمز عبور امکان‌پذیر است و هرکسی نمی تواند اطلاعات آن‌ها را خالی کند. اگر مکِ گم‌شده یا دزدیده‌شده روشن باشد، ممکن است راهی برای دور زدن این سپر امنیتی باشد اما احتمال آن بسیار کم است؛ اگر مک خاموش باشد و FileVault فعال شده باشد، دسترسی به آن به معنای واقعی کلمه غیرممکن است.

نحوه پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده

می توان اطلاعات مک گم‌شده یا دزدیده‌شده را پاک کرد اما بلافاصله Activation Lock فعال خواهد شد. Activation Lock باعث می شود دزد یا فرد یابنده نتواند بدون دسترسی به پسوورد iCloud که با Find My لینک شده، از دستگاه استفاده کند. 

بعضی هکرها و باندهای خلافکار راه‌هایی برای نفوذ به Activation Lock پیدا کرده‌اند اما برای عبور از این سد باید ابتدا حتما اطلاعات دستگاه را پاک کنند؛ در نتیجه در هر صورت، اطلاعات شما دست‌نخورده باقی خواهد ماند. 

نحوه پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده از راه دور؟ 

می توان آینده‌ای را تصور کرد که در آن با Find My Network بتوان اطلاعات دستگاه را از راه دور پاک کرد. درحال حاضر، از سرویس Find My Network به طور کاملا منفعل استفاده می شود؛ اکثر مدل‌های جدید آیفون می توانند با استفاده از این سرویس، ایرتگ اپل و سیگنال بلوتوث، مکان دقیق خود را برای صاحب دستگاه بفرستند. دستگاه‌های آیفون، آیپد و مک‌ای که سرویس Find My Network آن‌ها فعال باشد، داده‌های مربوط به موقعیت مکانی را توسط سرورهای اپل مخابره می کنند؛ در نتیجه می توانید مکان دقیق دستگاه گم‌شده یا دزدیده‌شده‌ی خود را – بدون آگاهی صاحب آیفونی که نزدیک دستگاه شما ایستاده باشد – بدانید. 

اما کارکرد ایرتگ بیشتر دوطرفه است. اگر اپل متوجه شود که ایرتگی همراه شما است و صاحب آن شما نیستید، پیغامی برروی آیفون یا آیپد شما نمایش می دهد و صدایی مخصوص از دستگاه پخش می شود؛ این فرمان از طریق بلوتوث به دستگاه شما رسیده است. 

سیستم اعلان کووید-۱۹، سیستمی پیچیده‌ای است. در عین حالی که امنیت فضای شخصی شما را تامین می کند، می تواند اطلاعات دستگاه را نیز پاک کند. سیستم اعلان گوشی‌های (نوتیفیکشن) شرکت گوگل و اپل جالب است. دستگاه شما تمام سیگنال‌های خاص بلوتوثی اطراف شما را دریافت و برای مدتی آن‌ها را نگه می دارد. این قابلیت شباهت بسیاری به سیگنال‌های دریافتی شبکه Find My Network اپل دارد. 

اگر تست کووید ۱۹ فردی مثبت شود و فرد کد فرستاده شده از سوی وزارت بهداشت را داخل آیفون یا آیپد خود وارد کند، آیدی رمزنگاری‌شده‌ی بلوتوث او برروی دیتابیسی خاص ذخیره می شود. این دیتابیس شامل داده‌های بلوتوثی تمام دستگاه‌های داخل منطقه یا کشور شما است. 

حالا تصور کنید شما به اپل گزارش می دهید که می خواهید اطلاعات دستگاه دزدیده‌شده‌ی خود را پاک کنید. این سیگنال برای تمام دستگاه‌های اپلی محله یا کشور شما فرستاده می شود. حالا هرکدام از این دستگاه‌ها که آیدی مخصوص بلوتوث رمزنگاری‌شده‌ی شما را شناسایی کند، می توانید سیگنالی برای دستگاه شما بفرستد و اطلاعات دستگاه شما را به کلی پاک کند. البته که سارقان گوشی سعی می کنند تمام اتصالات بی‌سیم دستگاه را غیرفعال کنند. اما غیرفعال سازی سیگنال بلوتوث بسیار دشوارتر از سیگنال وای فای یا اتصال داده است. 

استانداردهای امنیتی این قابلیت بسیار بالا است. تنها مشکل این‌جا است که هنوز از آن رونمایی نشده است. پاک کردن اطلاعات آیفون دزدیده شده از راه دور به هیچ وجه از ما دور نیست! امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد معرفی این قابلیت جدید باشیم. 

 
برچسب‌ها: / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *