جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

آموزش تمیز و ضد عفونی کردن هندفون و ایرفون

آموزش تمیز و ضد عفونی کردن هندفون و ایرفون
فهرست مطالب

تمیز و ضدعفونی کردن هدفون و ایرفون علاوه بر اینکه از نظر بهداشتی واجب ومهم است از تلمبار شدن چربی و گرد و غبار در منافظ آن جلوگیری کرده و باعث بالا رفتن کیفیت صدا و عمر مفید دستگاه می‌شود. درمطلب زیر قصد داریم که به اصول تمیز و ضدعفونی کردن ایرفون و هدفون بپردازیم.

چرا تمیز کردن هدفون و ایرفون ضروری است؟

شیوع ویروس کرونا باعث شده که کاربران درباره تمیز وضدعفونی کردن وسایل هوشمند مورد استفاده‌شان بیشتر تحقیق و جستجو کنند. اینکار علاوه بر حفظ بهداشت باعث افزایش عمرمفید و حفظ کیفیت صدا و کارایی وسایل می‌شود. مثلا اگر صفحه‌ی کیبورد را تمیز نکنیم در اثر جمع شدن ذرات گرد و غبار و کثیفی، بعضی کلیدها سفت شده و حتی از کار می‌افتند. اگر ایرفون را هم تمیز نکنیم حفره های خروج صدا مسدود شده و کیفیت صدا پایین می‌آید.

ضرورت تمیزو ضدعفونی کردن هدفون و ایرفون
آموزش تمیزو ضدعفونی کردن هدفون و ایرفون

از آنجایی که ویروس کرونا تا سه روز روی سطوح پلاستیکی می‌ماند، طبعا اگر سطوح هدفون چرب و مرطوب باشد و دست یا جسم آلوده به ویروس به آن تماس پیدا کند ویروس راحت‌تر جذب آن می‌شود.

علاوه بر این تحقیقات نشان می‌دهد که هدفون وایرفون باعث رشد باکتری در گوش می‌شود. اگر هم آن‌را در اختیار کسی قرار دهیم باعث انتقال باکتری و عفونت گوش خواهد شد.

تمیزکردن هدفون‌های رو گوشی

هدفون‌های بزرگی که روی گوش را کامل می‌پوشانند برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند. دربیشتر مدل‌ها قسمت حلقوی و فوم مانند قابلیت جدا کردن و تعویض را دارد. حتی کابل برخی مدل‌ها قابلیت جدا شدن و تمیز کردن را دارد.

آموزش تمیز و ضد عفونی کردن هندفون و ایرفون
آموزش تمیز و ضد عفونی کردن هندفون و ایرفون

مواد و وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن اصولی هدفون:

یک پارچه‌ی نرم و مرطوب – محلول حاوی الکل ۷۰ درصد ایزوپروپیل – پنبه – دستمال کاغذی یا حوله‌ی نرم

توجه کنید که اکثر هدفون‌ها فلزی وپلاستیکی هستند و محلول الکل آسیبی به آنهاوارد نمی‌کند. همچنین مقدار کمی از محلول الکل به قسمت‌های چرم طبیعی و مصنوعی نیز آسیب نمی‌زند.

مراحل تمیز و ضدعفونی کردن:

 1. اگر فوم حلقوی قابل جدا شدن است آنرا باز کنید تا دسترسی به سوراخ‌های خروجی صدا آسان باشد.
 2. با پارچه‌ی نرم و مرطوب مواد جمع شده روی حلقه‌ی فوم و بدنه هدفون را تمیز کنید.
 3. با پنبه‌ی الکلی نقاط گوشه و حفره‌ها را تمیز کنید. همین کار را برای قطعه‌ی نرم فومی و بدنه انجام دهید.
 4. اگر هدفون شما دارای هدست یا میکروفون است آنرا هم با دستمال مرطوب و پنبه الکی تمیز کنید.
 5. در اخر نیز برای ضد عفونی کردن کابل و جک هدفون، میکروفون و قسمت میانی که ولوم وبقیه دکمه‌ها روی آن است از دستمال کاغذی و الکل استفاده کنید.
 6. صبر کنید الکل کاملا بخار شود و بعد قطعه فومی و کابل‌هایی که وصل کرده اید را متصل کنید.

تمیز و ضد عفونی کردن ایرفون‌ها و ایرپادز اپل

ایرفون‌ها هدفون‌های کوچکی هستند که درون گوش قرار می‌گیرند. Earphone حفره‌های ظریفی برای خروج صدا دارد و دراثر کثیف وچرب شدن زودتر صدای آن افت میکند. با توجه به فرو رفتن در عمق گوش شرایط رشد باکتری را بیشتر فراهم می‌کند. پس تمیز و ضد عفونی کردن آن در بازه ‌های زمانی کوتاه‌تر ضروری‌تر است.

آموزش تمیزو ضدعفونی کردن ایرفون
آموزش تمیزو ضدعفونی کردن هدفون و ایرفون

برای تمیز و ضد عفونی کردن ایرفون به مواد ووسایل زیر نیازمندیم:

پارچه‌ی نرم و مرطوب – الکل ۷۰ درصد – حوله و پنبه و دستمال کاغذی – آب و صابون برای شستن قسمت نرم و سیلیکونی – کمی چسب مایع غلیظ.

مراحل تمیز و ضد عفونی کردن ایرفون اپل

 1. ابتدا قطعه‌ی نرم و سیلیکونی ایرفون را جدا کرده. داخل محلول آب گرم وصابون قرار دهید .بعد به آرامی مالش داده و سپس آب کشیده و بگذارید خشک شود. دقت کنید که این قطعه بسیار نرم و ظریف است و در اثرمالش و فشار شدید ممکن است پاره شود . در صورت پاره شدن می‌توانید یدکی این قطعه را در بازار پیداکنید.
 2. اگر ایر فون داراری کاوری از جنس فوم است آنرا نیز می‌توانید جدا و با آب و صابون به آرامی شست و شو دهید.
 3. با پارچه‌ی نرم بدنه‌ی درایور و قسمتی که بلندگو در آن کار گذاشته شده را از چربی، گرد وخاک و سایر کثیفی‌ها به آرامی و با دقت تمیز کنید.
آموزش تمیز و ضد عفونی کردن هندفون و ایرفون
آموزش تمیز و ضد عفونی کردن هندفون و ایرفون

چگونه حفره های خروج صدا یا مش هندزفری را تمیز کنیم

 1. حفره‌های ظریف خروج صدا که مش نامیده می‌شود را با نوک خلال دندان ویا پنبه ای که به سر چوب کبریت پیچیده‌اید با دقت پاک کنید. به این قسمت فشار وارد نکنید زیرا بسیار ظریف است وامکان آسیب وجود دارد.
 2. برای تمیزکاری بهتر مش، کمی چسب مایع با غلظت بالا در حدی که به راحتی از انگشت جدا نمی‌شود را روی انگشت بمالید و سپس انگشت خود را روی مش به آرامی فشار داده و با حرکتی سریع دور کنید. این روش  برای خارج کردن ذرات جمع شده روی حفره‌ها و حتی ذراتی که به داخل نفوذ کرده‌اند مفید است. در صورت نیاز چند بار این کار را انجام بدهید.
 3. با دستمال کاغذی یا پارچه‌ی نرم الکلی تمام سطوح دور درایور را با دقت تمیز کنید طوریکه آسیبی نبیند.
 4. برای تمیز کردن مش ازآثار چسب از پنبه‌ی الکلی استفاده کنید. این کار باعث ضدعفونی و افزایش کیفیت صدا می‌شود.
 5. در آخر جک هدفون و کابل و کنترل میان‌راهی را با دستمال الکلی تمیز و ضدعفونی کنید.
 6. صبر کنید تا الکل تبخیر شود. قطعه سیلیکونی خشک شود. سپس همه چیز را سر هم کنید. اما داخل کیس قرار ندهید زیرا که کیس هم باید تمیز شود.

تمیز وضد عفونی کردن کیس ایرفون یا هدفون یا ایرپادز اپل

بعضی از هدفون‌ها وایر فون‌ها کیس مخصوص دارند. مثلا هندزفری بلوتوث اپل دارای کیس ظریف و کوچکی برای شارژ داخلی است. با توجه به کاربرد زیاد این کیس‌ها احتمال آلوده شدن به ویروس و باکتری بسیار زیاد است. پس هر دفعه همراه با هندزفری و ایرفون کیس را هم تمیز و ضدعفونی کنید.

آموزش تمیزو ضدعفونی کردن کیس
آموزش تمیزو ضدعفونی کردن هدفون و ایرفون

می‌توانید ازدستمال یا قلم مو و یا مسواک بی مصرف، برای تمیز کاری کیس استفاده کنید. ابتدا کثیفی و گرد و خاک و چربی داخل و سطوح بیرونی کیس را با دستمال مرطوب بگیرید. بعد با دستمال الکلی سطوح خارجی و با مسواک یا قلم مو سطوح داخلی را ضد عفونی کنید. برای تمیز کردن گوشه و کنارهای داخل کیس از خلال دندان یا پنبه ای که سر چوب کبریت پیچیده‌اید استفاده کنید.

کیس هدفون‌های بزرگ کاملا پلاستیکی یا فلزی هستند و مدار الکترونیکی ندارند.می‌توانید آن‌‌ها را با آب و صابون شستشو دهید. اما اگر کیس دارای قطعات الکترونیکی است از دستمال آغشته به الکل استفاده کنید.

برچسب‌ها: / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of بهاره
بهاره
بهاره هستم، عاشق سفر و ماجراجویی! از سال 98 وارد دنیای سئو و نویسندگی شدم. برای من این کار هم یه جور ماجراجوییه، چون هر روز یه چیز جدید یاد می گیرم!
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *