جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

راهنمای خرید مک بوک ۲۰۲۱؛ بهترین مک بوک کدام است؟

راهنمای خرید مک بوک
فهرست مطالب

آیا نمی دانید کدام مک بوک اپل برای شما بهتر است؟ ما در این مطلب از بخش مقایسه محصولات انارمگ به این سوال پاسخ خواهیم داد و در این‌جا یک راهنمای خرید مک بوک جامع و مفید برای شما تهیه کرده ایم تا به راحتی مک بوک های اپل را با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین گزینه را متناسب با نیازهای تان انتخاب کنید. در این راهنمای خرید مک بوک ۲۰۲۱، ما مک بوک ایر و مک بوک پرو با پردازنده های M1 و اینتل را با یکدیگر مقایسه کرده ایم.

در حال حاضر اپل دو نوع لپ تاپ را عرضه می کند: مک بوک ایر و مک بوک پرو؛ در این دو دسته دو مدل مک بوک ایر، چهار مدل ۱۳ اینچی مک بوک پرو و دو مدل ۱۶ اینچی مک بوک پرو وجود دارد. همچنین چندین اپشن سفارشی وجود دارد که شما می توانید RAM اضافی، فضای ذخیره سازی بیشتر و یا پردازنده ای سریع تر را اضافه کنید.

پردازنده از تاریخ نوامبر ۲۰۲۰ تبدیل به یک فاکتور بسیار مهم در انتخاب مک بوک شده است زیرا اپل در آن تاریخ یک پردازنده قدرتمند و جدید به نام M1 در بعضی از مک بوک ها ( و مک مینی) را معرفی کرد. پردازنده های M1 به جای اینتل، ساخته خود اپل هستند و اپل اعلام کرده است که تا دو سال اینده تمامی مدل های مک بوک با این پردازنده ساخته خواهند شد. اما اگر شما در حال حاضر به دنبال لپ تاپ با این پردازنده باشید، چیپ M1 فقط در مک بوک ایر و دو مدل از مک بوک پرو وجود دارد. ما در ادامه در مورد تاثیر خرید این مدل ها با این پردازنده به شما توضیح خواهیم داد.

دیگر فاکتور مهم در راهنمای خرید مک بوک ،قیمت است. شما می توانید در محدوده ۹۹۹ دلار تا ۲۷۹۹ دلار هر قیمتی را برای خرید یک مک بوک استاندارد پرداخت کنید (بدون در نظر گرفتن آپشن های سفارشی).

اگر شما به فکر خرید یک مک بوک ایر یا مک بوک پرو جدید هستید، فاکتور های زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. یک فاکتور این است که آیا اپل به تازگی مدل مک بوک را ارتقا داده است و ایا این احتمال وجود دارد که به زودی دوباره آن را ارتقا دهد یا خیر؟ یک موضوع دیگر هم در مورد تفاوت اجزای سازنده و سخت افزار است. شاید هم مسائلی مثل سادگی در حمل و نقل و قدرت آن برای شما اهمیت زیادی داشته باشد.

ما می توانیم به راحتی به سوال اول پاسخ دهیم:

. اپل مک بوک ایر را در نوامبر ۲۰۲۰ ارتقا داد؛

. دو مدل ۱۳ اینچی مک بوک پرو با پردازنده M1 در ماه نوامبر ۲۰۲۰ معرفی شدند؛

. دو مدل ۱۳ اینچی مک بوک پرو با پردازنده اینتل در ماه مه ۲۰۲۰ ارتقا داده شدند؛

. مدل ۱۶ اینچی مک بوک پرو نیز در دسامبر ۲۰۱۹ معرفی شد؛

راهنمای خرید مک بوک ۲۰۲۱

مک بوک ایر ۹۹۹ دلاری

شاید شما این گونه فکر کنید که ارزان ترین مدل مک بوک، به صرفه ترین آن ها نیز هست اما شاید این موضوع لزوماً درست نباشد. البته ما با این مدل شروع کرده ایم و بررسی می کنیم که چگونه می تواند با مک بوک ایر دیگر که ۱۲۴۹ دلار قیمت دارد و مک بوک پرو ۱۲۹۹ دلاری رقابت کند.

مک بوک ایر ۹۹۹ دلاری یک انتخاب جالب است. این مدل شاهد چند کاهش قیمت در چند سال اخیر بوده است؛ ۱۰۰ دلار در سال ۲۰۱۹ و ۱۰۰ دلار در سال ۲۰۲۰ از قیمت آن کاسته شد. با قیمت ۹۹۹ دلار، این مک بوک، ارزان ترین گزینه ای است که شما می توانید بخرید و همین موضوع باعث می شود گزینه ای جذاب باشد؛ اما آیا واقعا این گونه است؟

با ۹۹۹ دلار شما یک چیپ پردازنده M1 هشت هسته و گرافیک ۷ هسته ای، ۸ گیگابایت RAM و ۲۵۶ گیگابیت فضای ذخیره سازی خواهید داشت. تفاوت اصلی این مدل با مک بوک ایر گران قیمت تر این است که مدل بالاتر یک گرافیک ۸ هسته ای به جای ۷ هسته ای و ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی دارد. شاید این تفاوت ارزش پرداخت ۲۵۰ دلار بیشتر را نداشته باشد. به نظر ما تفاوت بین مدل مک بوک ایر ۹۹۹ دلاری و مک بوک ایر ۱۲۴۹ دلاری چندان برجسته نیست که ارزش هزینه بیشتر را داشته باشد، مگر این که فضای ذخیره سازی بیشتر برای شما اهمیت زیادی داشته باشد. البته در این حالت نیز ما سرویس iCloud را به شما پیشنهاد میکنیم که در ازای ۹.۹۹ دلار در ماه، ۲ ترابایت فضای ذخیره سازی ابری را در اختیار شما قرار می دهد.

سوال دیگر این است که آیا شما به هسته گرافیکی اضافه، احتیاج خواهید داشت یا خیر؟ اگر شما فکر می کنید که به قدرت گرافیکی بیشتری نیاز دارید، به نظر ما از مک بوک ایر صرف نظر کنید و به سراغ مدل های مک بوک پرو بروید.

مک بوک ایر ۱۲۴۹ دلاری در مقابل مک بوک پرو ۱۲۹۹ دلاری:

دو مدل مک بوک وجود دارد که قیمت بسیار نزدیکی به یکدیگر دارند. با مقایسه این دو مدل که تفاوت قیمت ان ها تنها ۵۰ دلار است، ما به خوبی می توانیم تفاوت میان مک بوک ایر و مک بوک پرو را به شما نشان دهیم. به این وسیله شما می توانید بهترین سری مک بوک را متناسب با نیاز های تان انتخاب کنید.

مک بوک ایر ۱۲۴۹ دلاری، یک چیپ پردازنده M1 هشت هسته ای و گرفیک هست هسته ای ، ۸ گیگابایت RAM و ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی دارد.

مک بوک پرو ۱۲۹۹ دلاری یک چیپ پردارنده M1 هست هسته ای و گرافیک هشت هسته ای، ۸ گیگابایت RAM و ۲۵۶ فضای ذخیره سازی دارد.

یک سری تفاوت های کلیدی بین این دو مدل وجود دارد؛ اولین تفاوت که از مشخصات بالا آشکار است، تفاوت در فضای ذخیره سازی است؛ مک بوک ایر ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی SSD دارد که این میزان برای مک بوک پرو ۲۵۶ گیگابایت است. اما در عوض پرو مزیت های متعددی دارد از جمله صفحه نمایش روشن تر ( ۵۰۰ واحد روشنایی در مقابل ۴۰۰ واحد مک ایر) ، چند ساعت عمر باتری بیشتر در روز ( ۲۰ ساعت در مقابل ۱۸ ساعت مک ایر) و داشتن تاچ بار. البته به نظر ما داشتن تاچ بار یک مزیت بزرگ برای پرو نیست زیرا بهترین قسمت آن یعنی تاچ ایدی در مک ایر نیز وجود دارد.

شاید مهم ترین تفاوت که از بقیه مخفی تر نیز هست، وجود یک فن در مک بوک پرو M1 است، در حالی که مک بوک ایر هیچ فنی ندارد و برای خنک شدن و دور کردن حرارت از یک پخش کننده حرارت آلومینیومی استفاده می کند. نبود فن به این معنی است که به مک بوک ایر هنگام انجام کار های سنگین فشار بسیار بیشتری می آید. این موضوع مهم ترین تفاوت بین این دو مدل است و دلیل اصلی است که مک بوک پرو برای انجام کار های سنگین تر بهتر است.

شاید شما فکر کنید که مک ایر از مک بوک پرو بسیار سبک تر و کوچک تر باشد اما این گونه نیست و مک ایر به لطف طراحی متمایزش کمی سبک تر است اما مک بوک پرو هم نازک و سبک است. تفاوت وزن دو مدل تنها ۱۱۰ گرم است.

اگر شما نیاز خیلی زیادی به فضای ذخیره سازی ندارید، با این که بسیاری از مشخصات آن ها شبیه به هم است، ما پیشنهاد می کنیم که مک بوک پرو را بخرید زیاد نداشتن فن خنک کننده یک مسئله بسیار مهم است که مک بوک ایر را در مقابل رقیب خود در موقعیتی پایین تر قرار می دهد. همچنین اگر به عمر باتری و انرژی بیشتر احتیاج دارید، پرو مدل مناسب تری است.

البته سه مدل ۱۳ اینچی مک بوک پرو دیگر نیز وجود دارند که با این مدل پرو مقایسه شوند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید مک بوک: مک بوک پرو M1 با فضای ذخیره سازی ۵۱۲ گیگابایتی

نظرتان در مورد مک بوک پرو ۱۴۹۹ دلاری چیست؟ این مدل از مدل قبلی مک بوک پرو که معرفی کردیم ۲۰۰ گران تر است و تنها تفاوت آن حافظه ذخیره سازی ۵۱۲ گیگابایتی SSD است.

اگر فضای ذخیره سازی برای شما از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، ما پیشنهاد می کنیم که مدل ارزان تر مک بوک ایر ۱۲۴۹ دلاری را بخرید که همین ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی را در اختیار شما می گذارد.

اما اگر قدرت و فضای ذخیره سازی برای شما به یک اندازه اهمیت دارند، این را در نظر بگیرید که آیا واقعا به فضای ذخیرهه سازی بیشتر نیاز دارید یا نه و یا این که مدل مک بوک پرو ۲۵۶ گیگابایتی و ارزان تر به همراه یک اشتراک iCloud می تواند کار شما را راه بیندازد.

البته اگر عمر باتری و قدرت و فضای ذخیره سازی همگی برای شما بسیار حائز اهمیت هستند، این مدل مک بوک پرو برای شما بسیار مناسب است اما دو مدل مک بوک پرو ۱۳ اینچی دیگر نیز وجود دارد که بد نیست آن ها را نیز مد نظر قرار دهید. 

راهنمای خرید مک بوک: مک بوک پرو اینتلی در مقابل مک بوک پرو M1

همان طور که گفتیم دو مدل مک بوک پرو ۱۳ اینچی دیگر نیز وجود دارد. این دو مک بوک پرو های میان رده دستخوش ارتقای سخت افزاری در ماه می ۲۰۲۰ شدند و شامل یک پردازنده ۴ هسته نسل ۱۰ و ۲.۰ گیگاهرتزی اینتل هستند. این مسئله که اپل هنوز هم این مدل ها را به فروش می رساند کمی کابران را به پردازنده M1 بدبین کرده است. قیمت بالاتر این دو مدل شاید نشان دهنده این است که این دو مدل بسیار قدرتمندتر از مدل های M1 هستند اما تست های سخت افزاری نشان می دهد که مک بوک پرو ارزان تر و با پردازنده M1 از لحاظ قدرت چیزی از آن ها کم ندارد.

اپل بدون شک فروش این مدل ها را متوقف نکرده است تا برای کسانی که هنوز آماده تغییر اینتل و استفاده از M1 نیستند، انتخاب وجود داشته باشد. اگر شما هم از جمله این افراد هستید، ما این مدل ها را به شما پشنهاد می کنیم.

اما این مدل ها از ۱۷۹۹ دلار شروع می شوند که از گران قیمت ترین مدل مک بوک پرو M1 حدوداً ۳۰۰ دلار گران تر هستند. شما به خاطر این اختلاف قیمت زیاد باید انتظار تفاوت های بسیار برجسته ای را داشته باشید؛ اما آیا واقعا مدل مک بوک پرو با پردازنده چهار هسته ای اینتل ارزش ۳۰۰ دلار بیشتر از مک بوک پرو M1 با ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی را دارد؟

بررسی های اولیه نشان می دهند که نتیجه های بسیار خوبی با مک بوک پرو های M1 به دست آمده اند. شاید کمی برای نتیجه گیری زود باشد اما ما فکر می کنیم که پردازنده M1 به اندازه کافی قدرت مند است و اختلاف قیمت ۳۰۰ دلاری فقط برای پردازنده ها منطقی به نظر نمی رسد.

اما این مدل ها تفاوت های دیگری نیز با هم دارند. مدل های اینتل به صورت استاندارد ۱۶ گیگابایت RAM برای شما فراهم می کنند و این رقم در مدل های M1، هشت گیگابایت RAM است. البته این ۸ گیگابایت RAM شما را آن چنان محدود نمی کند زیرا ساختار یک پارچه حافظه اپل با ساختار حافظه اینتل متفاوت است. RAM بخشی از ساختار چیپ M1 است و بدین معنی است که RAM می تواند به هر بخشی که بیشترین نیاز را به آن دارد، اختصاص پیدا کند. و این عمل به سرعت انجام می شود زیرا همه بخش ها در یک کارت قرار دارد.

یکی از نکاتی که کفه ترازو را به نفع اینتل سنگین می کند، پشتیبانی مک بوک پرو های اینتل از ۳۲ گیگابایت RAM است در حالی که مک بوک پرو های M1 در بالا ترین حالت ۱۶ گیگابایت RAM دارند. همچنین شما در مدل های M1 بعداً امکان ارتقا را ندارید زیرا بخشی از چیپ M1 است. اما مدل های اینتل قابل ارتقا هستند که البته لازم به ذکر است که ارتقای آن‌ها کار ساده ای نیست.

مدل های مک بوک پرو اینتل می توانند از یک نمایشگر ۶K ثانویه، یک نمایشگر ۵K و دو نمایشگر ۴K خارجی پشتیبانی کنند. مک بوک پرو M1 فقط می تواند از یک نمایشگر خارجی پشتیبانی کند. این موضوع برای کسانی که قصد اتصال چندین نمایشگر را دارند، محدودیتی بزرگ به شمار می رود.

بهترین مانیتور ها برای اتصال به مک بوک پرو , مک بوک مینی و مک بوک ایر سری M1 اپل – کلیک کنید

یک مزیت دیگر مک بوک پرو اینتل این است که شما چهار پورت تاندربولت ۳ دارید که این تعداد در مدل M1، تنها دو عدد است.

مک بوک پرو ۱۶ اینچی

مک بوک پرو ۱۶ اینچی رده بالا ترین مک بوکی است که شما می توانید خریداری کنید و قیمت پایه آن ۲۳۹۹ دلار است.

با این قیمت شما یک پردازنده اینتل Core i7 نسل نه شش هسته ای ۲.۶ گیگاهرتزی با قابلیت turbo boost دارید که تا ۴.۵ گیگاهرتز نیز می رود. همچنین شما کارت گرافیک های مجزا دارید ( AMD Radeon Pro 5300M با ۴ گیگابایت حافظه GDDR6) و ۵۱۲ گیگابایت حافظه ذخیره سازی SSD و صفحه نمایش ۱۶ اینچی نیز برای شما فراهم شده است.

این دستگاه در سطح دیگری نسبت به مک بوک پرو ۱۳ اینچی قرار دارد و اصلا با مک بوک ایر قابل مقایسه نیست. کسانی که نیاز به کارت گرافیک مجزا دارند، مک بوک پرو ۱۶ اینچی بهترین انتخاب است.

اما قیمت ۲۳۹۹ دلاری حدوداً ۴۰۰ دلار از گران قیمت ترین مک بوک پرو ۱۳ اینچی با پردازنده ۴ هسته ای اینتل که ۱۹۹۹ دلار قیمت دارد گران تر است و این در حالی است که مدل ۱۳ اینچی ۱ ترابایت فضای ذخیره سازی SSD در اختیار شما قرار می دهد که این رقم در مدل ۱۶ اینچی ۵۱۲ گیگابایت است. ایا مک بوک پرو ۱۶ اینچی ارزش ۴۰۰ دلار بیشتر را دارد؟

هنگامی که مک بوک پرو ۱۶ اینچی را هنگام عرضه در سال ۲۰۱۹ ،بررسی کردیم، بسیار شگفت زده شده بودیم اما حالا که یک سال گذشته است و مک هنوز هم از پردازنده نسل نهم اینتل بهره می برد که در مدل قدیمی ۱۵ اینچی به کار رفته بودند، لازم می دانیم که به شما بگوییم این مک ارزش هزینه بیشتر در حال حاضر را ندارد.

راهنمای خرید مک بوک ۲۰۲۱: نتیجه گیری

انتخاب مک بوک بر اساس هزینه ای که می پردازید و سخت افزاری که در اختیار شما قرار نمی گیرد، بسیار ساده است:

خرید مدل پایه مک بوک ایر با قیمت ۹۹۹ دلار یک لپ تاپ خوب را با قیمتی منطقی برای شما فراهم می سازد. شما می توانید ۲۰۰ دلار بیشتر بپردازید تا حافظه ذخیره سازی بیشتری داشته باشید اما ما به شما خرید فضای ذخیره سازی سرویس iCloud را پیشنهاد می کنیم.

مدل های ۱۳ اینچی مک بوک پرو با پردازنده M1 با نسخه های قبلی خود یک دنیا اختلاف دارند و از مک بوک ایر هم بسیار قدرتمندتر هستند. اگر شما از برنامه های قدرتمند و سنگین استفاده می کنید ، پیشنهاد ما به شما این است که مدل های پرو را به جای مک ایر انتخاب کنید زیرا نبود فن خنک کننده در مک بوک ایر می تواند جلوی بهترین عملکرد چیپ M1 را بگیرد.

مدل های ۱۳ اینچی مک بوک پرو با پردازنده اینتل هم علی‌رغم فرا رسیدن پردازنده های M1، همچنان گزینه های مناسبی برای خرید هستند. این مک بوک های RAM بیشتر و یکی سری مزیت های دیگر نسبت به مدل های M1 دارندو قیمت پایه آن ها نیز بالاتر است.

اگر هم که شما به دنبال خرید رده بالاترین مک بوک موجود در بازار هستید، مک بوک پرو ۱۶ اینچی گزینه مناسب شما است.

برچسب‌ها: / / / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *