جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

چگونه ردیابی آیفون خود را غیرممکن کنیم؟

چگونه ردیابی آیفون خود را غیرممکن کنیم؟
فهرست مطالب

امروزه تلفن‌های همراه به همراهان واقعی و همیشگی انسان‌ها تبدیل شده‌اند و در هر لحظه و هر کجا در جیب یا کیف آن‌ها قرار دارند. به همین دلیل از طریق این تلفن‌های هوشمند به راحتی می‌توان مکان افراد را شناسایی کرد. در صورتی که مالک گوشی آیفون هستید و قصد غیرفعال کردن ردیابی آیفون خود را دارید، در این مطلب از انارمگ با ما همراه باشید.

بسیاری از مالکان تلفن‌های همراه از ردیابی موبایل خود ناراضی هستند. آن‌ها بر این باور هستند که مشخص بودن مکان آن‌ها در هر لحظه، نوعی تجاوز به حریم خصوصی شناخته می‌شود. گرچه گوشی‌های آیفون و محصولات اپل از دیگر دیوایس‌های موجود در بازار امن‌تر هستند و برنامه‌های مخرب زیادی برای سیستم عامل‌های macOS و iOS ساخته نشده‌اند، اما ردیابی آیفون یکی از مواردی است که در بسیاری از کاربران احساس ناامنی ایجاد می‌کند. بهترین عمل در این مواقع غیر فعال کردن ردیابی دیوایس مذکور است.

معرفی ردیابی آیفون و دلیل وجود آن

مکان تلفن را از چند طریق می‌توان مشخص کرد:

 • از طریق محاسبه فاصله آن تا نزدیک‌ترین برج‌های سلولار
 • با شناسایی شبکه‌ای که تلفن مذکور از طریق Wi-Fi و یا بلوتوث به آن متصل است
 • با بررسی کردن داده‌های GPS

بدیهی است که بسیاری از برنامه‌ها مانند Maps برای ارائه یک عملکرد درست، به موقعیت مکانی یا لوکیشن تلفن همراه کاربر نیاز دارند، اما بسیاری دیگر بی‌ هیچ دلیلی به این ویژگی دسترسی دارند و اطلاعات مکانی کاربران را جمع‌آوری می‌کنند.

اپلیکیشن‌های زیادی از بلوتوث، وایفای، سلولار تلفن همراه و جی پی اس تلفن همراه استفاده می‌کنند. این موضوع کمی سؤال برانگیز است که چرا این همه برنامه باید به لوکیشن شخص دسترسی داشته باشند. مهم‌ترین دلیل ردیابی آیفون، مکان‌یابی افراد خلافکار و اعمال مجرمانه او است.

یکی دیگر از مواردی که بسیار مشاهده شده است، تبلیغات محلی و لوکال مرتبط با محل زندگی و موقعیت مکانی فرد است. ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که در مسافرت هستید و تبلیغاتی مربوط به آن منطقه دریافت ‌کنید و این موضوع باعث تعجب شما شده باشد.

روش‌های غیرفعال کردن ردیابی آیفون

روش‌های ارائه شده به شما کمک می‌کند تا از استرس این که مدام تحت تعقیب هستید، رهایی یابید و کسی نتواند در هر لحظه به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد.

۱. بررسی کردن مجوزهای اپلیکیشن در آیفون

سیاست‌های اپل از دولوپرهای اپلیکیشن‌های متنوع می‌خواهد که اطلاعات جمع‌آوری شده برنامه و دلیل این موضوع را به کاربران اعلام کنند. این مورد به کاربران اجازه می‌دهد تا ببینند که هر برنامه به کدام اطلاعات شخصی آن‌ها دسترسی دارد.

علاوه بر این، در زمان نصب برنامه‌ها، سؤالاتی مبنی بر اجازه ردیابی آیفون از کاربران پرسیده می‌شود و در صورت رضایت کاربران، تلفن همراه او تحت ردیابی قرار می‌گیرد و در صورتی که پاسخ کاربر منفی باشد تلفن او به هیچ وجه مکان‌یابی نخواهد شد.

برخی از برنامه‌ها مانند نقشه‌ها و یا اپلیکیشن‌های کنترل والدین به ردیابی آیفون کاربر نیاز دارند، اما این ضرورت در بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌ها دیده نمی‌شود و می‌توانید با آن مخالفت کنید.

نحوه بررسی اپلیکیشن‌های آیفون که به لوکیشن کاربر دسترسی دارند:

 • در آیفون خود Settings را اجرا کنید.
 • به مسیر زیر بروید:

Privacy & Security → App Privacy Report → turn on App Privacy Report

ردیابی آیفون توسط اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه
ردیابی آیفون توسط اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه

در صورتی که اطمینان دارید در آینده نمی‌خواهید لوکیشن خود را با کسی به اشتراک بگذارید، برای غیرفعال کردن درخواست‌های ردیابی برنامه‌‌ها در آیفون به روش زیر عمل کنید:

 • تنظیمات را در آیفون خود اجرا کنید.
 • به ترتیب بر روی Privacy و Tracking ضربه بزنید.
غیرفعال کردن درخواست‌های ردیابی برنامه‌‌ها در آیفون
غیرفعال کردن درخواست‌های ردیابی برنامه‌‌ها در آیفون

۲. استفاده از برنامه‌های امنیتی جانبی

ممکن است گاهی اوقات در آیفون نتوانید ردیابی تلفن همراه خود را غیرفعال کنید. بدین معنی که به راحتی می‌توان GPS و بلوتوث را خاموش کرد، اما در صورت اتصال به اینترنت و آنلاین بودن، آدرس IP شما همچنان قابل مشاهده است.

شناسه آی پی عددی است که مختص به دستگاه شماست و به دیگران اجازه شناسایی دستگاه را در میان دیگر دیوایس‌ها می‌دهد. از طریق این شناسه می‌توان موقعیت مکانی کاربران را تشخیص داد و متوجه شد که در کدام شهر یا کشور زندگی می‌کنند.

در این مواقع بهترین راه برای مخفی کردن لوکیشن و موقعیت مکانی خود، استفاده از ابزار تغییر آی پی است. این ابزار اطلاعات کاربر را از طریق یک سرور جانبی ارسال می‌کند و بدین ترتیب او را در موقعیتی معرفی می‌کند که ممکن است کیلومترها دورتر از مکان واقعی خود او باشد. برخی از V.P.N ها از قابلیت‌های اضافی مانند غیرفعال کردن تبلیغات و ردیابی آیفون و غیره برخوردار هستند که به عنوان کمک بسیار بزرگی به کاربران شناخته می‌شوند.

۳. جلوگیری از ردیابی میان سایتی در سافاری

ردیابی میان سایتی یا همان Cross-site tracking روشی است که بازاریابان از آن استفاده می‌کنند تا بر اساس رفتار آنلاین کاربران و سابقه جستجوی آن‌ها، تبلیغاتی ارائه کنند تا مخاطب را به خود جذب کنند. به طور مثال اگر در سایت آمازون به دنبال خرید یک کفش هستید و به صورت تصادفی در سایت‌های دیگر نیز با تبلیغات کفش مواجه می‌شوید، به دلیل وجود قابلیت ردیابی میان سایتی است.

اینگونه تبلیغات که می‌توانند شما را در حالت آنلاین ردیابی کنند مزاحم به شمار می‌روند و از طریق Safari می‌توان این قابلیت را غیرفعال کرد. برای این کار:

 • در دستگاه خود Settings را اجرا کنید.
 • صفحه را به پایین بکشید و بر روی گزینه Safari ضربه بزنید.
 • در زیر قسمت Privacy & Security، گزینه Prevent Cross-Site Tracking را به حالت روشن (ON) تغییر دهید.
ردیابی میان سایتی در سافاری و تأثیر آن بر ردیابی آیفون کاربران
ردیابی میان سایتی در سافاری و تأثیر آن بر ردیابی آیفون کاربران

۴. خاموش کردن لوکیشن در آیفون

یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ردیابی آیفون، خاموش کردن کامل رادیو GPS تلفن همراه است.

نکته: این عمل در تمامی برنامه‌های وابسته به لوکیشن مانع ایجاد می‌کند. بدین معنی که با خاموش کردن لوکیشن دستگاه خود قادر نیستید که از برنامه Maps و غیره استفاده کنید. برای غیرفعال کردن لوکیشن از روش زیر اقدام کنید:

 • Settings را در دستگاه خود اجرا کنید.
 • بر روی Privacy کلیک کنید.
 • Location Services را غیرفعال کنید.
خاموش کردن لوکیشن آیفون
خاموش کردن لوکیشن آیفون

علاوه بر این، روشن کردن حالت هواپیما نیز لوکیشن دستگاه را به طور موقت غیرفعال می‌کند.

۵. عدم اتصال به اینترنت‌های عمومی

زمانی که در رستوران و یا فروشگاه و یا هتل هستیم با دریافت خدمات وای فای خوشحال می‌شویم، اما بهتر است تنها در صورت نیاز و ضرورت به وای فای مکان‌های عمومی متصل شویم.

در برخی از این اتصالات با بدافزارها و ویروس‌هایی مواجه می‌شویم که به دستگاه تلفن همراه هجوم می‌آورند و همچنین گاهی امکان سرقت اطلاعات نیز وجود دارد. بنابراین بهتر است از طریق داده تلفن همراه خود به اینترنت متصل شوید و در صورتی که ناچار به استفاده از وای فای عمومی هستید از یک V.P.N کمک بگیرید تا اطلاعات شما رمزگذاری شود.

نتیجه گیری

گرچه در بسیاری از اوقات ردیابی آیفون نشانه عدم امنیت نیست، اما بهتر است از اپلیکیشن‌ها و دلایل آن‌ها برای ردیابی تلفن همراه خود آگاه شوید. در صورتی که احساس کردید آن برنامه‌ها نیازی به موقعیت مکانی شما ندارند با استفاده از روش‌های فوق ردیابی آیفون خود را غیرفعال کنید.

برای شناسایی افرادی که شما را تعقیب می‌کنند به مطلب لینک شده مراجعه کنید.

برچسب‌ها: /
به اشتراک گذاری:
Picture of مهرناز
مهرناز
مهرناز هستم و با وجود این که شغلم ارتباطی با مدرک تحصیلی من نداره، علاقمندی به نکات سئوی سایت و نویسندگی، من را به سمت این حرفه کشونده و حدود ۴ سال است که در این زمینه مشغول به کار هستم.
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *