جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

زندگی نامه استیو جابز

استیو جابز
فهرست مطالب

در این مقاله از انارمگ، زیر نظر اناردونی به زندگی نامه و سرگذشت بنیان گذار شرکت اپل، استیو جابز می‌پردازیم.

استیون پُل جابز (Steven Paul Jobs)، یک مخترع، طراح و کارآفرین آمریکایی بود. وی بنیان گذار و مدیر عامل شرکت کامپیوتری اپل بود. محصولات انقلابی این شرکت مانند، iPhone ،iPod و iPad، هم‌اکنون مسیر پیشرفت تکنولوژی را به نوعی تعیین می‌کنند.

تولد

استیو جابز، در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ میلادی در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا متولد شد. وی از مادری به نام جوئن شیبل و پدری به نام عبد الفتاح الجندلی زاده شد. پدر او یک مسلمان سوری و مادر او آلمانی ـ سوییسی تبار بود. در زمان تولد استیو، پدر و مادر او هر دو دانشجو ۲۳ ساله بودند و توانایی سرپرستی از او را نداشتند و در نهایت، سرپرستی او را به زوج دیگری واگذار کردند. پدر و مادر بیولوژیکی استیو جابز در نهایت در در ژوئن ۱۹۵۷ صاحب فرزند دیگری به نام مونا سیمپسون شدند؛ جابز برای اولین بار مونا را در ۲۷سالگی ملاقات کرد.

خرید گیفت کارت ارزان اپل – کلیک کنید

 

در دوران کودکی، جابز توسط کلارا و پُل جابز به سرپرستی گرفته شد و آن‌ها نام او را استیون پُل جابز گذاشتند. کلارا یک حسابدار و پُل افسر سابق گارد ساحلی و یک مکانیک بود. به گفته استیو جابز: «۱,۰۰۰ درصد آن‌ها پدر و مادر من بودند!» در سال ۱۹۵۷، کلارا و پُل، خواهر استیو به نام پاتریشیا را به فرزندی گرفتند.

کودکی

در سال ۱۹۵۹ خانواده جابز به Mountain view کالیفرنیا نقل مکان کردند؛ جایی که بعدها به سیلیکون ولی معروف شد. هنگامی که استیو جابز پسر بچه بود، در گاراژ خانه با پدرش کار با وسایل الکتریکی را یاد می‌گرفت. مادر او کلارا، در دوران خردسالی به او خواندن را یاد داد. در سن ده سالگی، او با بسیاری از مهندسان برق محل زندگی‌اش روابط دوستانه‌ای داشت.

تحصیلات

در حین این که جابز یک متفکر نوآور و با هوش بود، اما سیستم رسمی مدرسه برای او خسته کننده بود. جابز اهل شوخی کردن و شیطنت در کلاس بود که باعث شد او چند بار از رفتن به مدرسه معلق شود. معلم او در دوران ابتدایی برای تشویق او به انجام تکالیفش به او رشوه می‌داد! با این حال او کلاس پنجم را به صورت جهشی خواند و دوران ابتدایی را یک سال زودتر به اتمام رساند.

بعد از اتمام دبیرستان، استیو جابز در رید کالج شهر پورتلند ایالت اورگان مشغول به تحصیل شد. با این حال جابز پس از شش ماه تحصیل در این دانشگاه، انصراف داد. او ۱۶ ماه بعد را به شرکت در کلاس‌های مختلف پرورش خلاقیت صرف کرد. او بعدها عنوان کرد که شرکت در کلاس‌های خوشنویسی، باعث علاقه او به هنر تایپو گرافی شد که میتوان آثار آن را در کامپیوترهای مکینتاش دید.

خرید اشتراک اپل موزیک – کلیک کنید

 

اولین شغل

در سال ۱۹۷۴، در شرکت آتاری که یک کمپانی تولید بازی‌های ویدیویی بود مشغول به کار شد. استیو در آتاری به عنوان یک تکنسین مشغول به کار شد. استیو وازنیک، دیگر بنیان گذار شرکت اپل، یک ورژن مخصوص برای بازی Pong طراحی کرده بود که بورد آن را به جابز داده بود. به گفته وازنیک، جابز آن را به شرکت آتاری داده بود و دلیل استخدام او این بود که شرکت فکر می‌کرد جابز آن را طراحی کرده است. با این حال یکی از بنیان گذاران شرکت آتاری عنوان کرد که جابز اغلب باهوش‌ترین فرد در اتاق بود و می‌خواست همه این را بدانند.

سفر به هند

سر انجام، چند ماه بعد، جابز از شرکت آتاری استعفا داد. او با پولی که از کار در این شرکت جمع آوری کرده بود، همراه با دوست دوران کالجش، دنیل کوتکی، عازم سفری معنوی به هند شد. آن دو در جستجوی روشن فکری معنوی بودند و قصد ملاقات با نیم کارولی بابا را داشتند، اما هنگامی که به هند رسیدند با خبر شدند که او از دنیا رفته است. هفت ماه بعد استیو با سری تراشیده و لباس سنتی هندی که بر تن داشت به ایالات متحده بازگشت.

بنیان گذاری اپل و زندگی حرفه‌ای

در سال ۱۹۷۶ استیو جابز همراه با استیو وازنیک، شرکت اپل را در گاراژ خانه‌اش با ساخت اولین سری از کامپیوتر اپل بنیان گذاری کرد. در مقاله دیگری از انارمگ به طور کامل به شرح بنیان گذاری شرکت اپلپرداخته‌ایم.

استیو جابز
استیو جابز

  – ترک اپل

در سال ۱۹۸۰، جابز یکی از مدیران پپسی کولا به نام جان اسکالی را به پذیرش سمت مدیریت اجرایی شرکت اپل تشویق کرد. رفتارهای خشونت آمیز و غیر بهداشتی جابز دیگران را آزار می‌داد. در نتیجه این رفتارها، در سال ۱۹۸۵، بین جابز و اسکالی درگیری پیش آمد. اسکالی باور داشت که جابز به شرکت آسیب می‌رساند؛ در نتیجه سمت‌های اجرایی شرکت، شروع به بیرون کردن جابز از شرکت کردند. با توجه به این که جابز هیچ‌گاه عنوان رسمی در شرکتی که تاسیس کرده بود نداشت، مدیران شروع به دادن سمت‌های جزئی به جابز کردند. در نتیجه، استیو جابز در همان سال شرکت اپل را ترک کرد.

  – تاسیس NeXT

لوگوی کمپانی NeXT
لوگوی کمپانی NeXT

بعد از ترک شرکت اپل، جابز شرکت جدید نرم افزار و سخت افزاری به نام NeXT را تاسیس کرد. این شرکت در تلاش برای فروش سیستم عامل‌های اختصاصی به رسانه‌های آمریکایی شکوفا شد. شرکت اپل در نهایت در سال ۱۹۹۶، این کمپانی را به ارزش ۴۲۹ میلیون دلار خریداری کرد.

  – استیو جابز و Pixar

در سال ۱۹۸۶، جابز کمپانی انیمیشن سازی Pixar را از جورج لوکاس خریداری کرد. جابز به پتانسیل این شرکت باور بسیاری داشت و ۵۰ میلیون دلار از پول خود را در این شرکت سرمایه گذاری کرد.

خرید اشتراک اپل وان – کلیک کنید

 

این شرکت انیمیشن‌های معروفی مانند Toy story و در جستجو جوی نمو را تولید کرد. این شرکت سود خالص ۴ میلیارد دلاری را از فروش انیمیشن‌هایش به دست آورد و در نهایت، در سال ۲۰۰۶ با کمپانی والت دیزنی ادغام شد.

در سال ۲۰۱۱، مجله Forbes، تخمین زد که ۶.۵ میلیارد از ثروت ۷ میلیاردی استیو جابز از فروش شرکت Pixar به والت دیزنی بوده است. این در حالی است که اگر جابز در سال ۱۹۸۵ سهام شرکت اپل که پایه گذاری کرده بود را نمی‌فروخت، اکنون ثروتی معادل ۳۶ میلیارد دلار داشت!

بازگشت به اپل

در سال ۱۹۹۶، با خریداری شرکت NeXT به ارزش ۴۲۹ میلیون دلار توسط کمپانی اپل، استیو جابز به کمپانی اپل بازگشت. در ژوئیه سال ۱۹۹۷، با برکناری جیل آمیلیو از سمت مدیر عامل شرکت، جابز عملا مدیر عامل شرکت شد. در سپتامبر همان سال، جابز به طور رسمی به سمت «مدیر عامل موقت» منسوب شد. 

با بازگشت جابز به اپل، تحول بزرگی در این کمپانی صورت گرفت. با ساخت محصولات انقلابی همچون Macbook air ،iPod و iPhone بلافاصله شرکت‌های رقیب شروع به ساخت نمونه‌های مشابه آن می‌کردند.

در سال ۲۰۰۷ گزارش‌های ۳ ماهه شرکت به صورت عظیمی پیشرفت کرد؛ هر سهام شرکت ارزشی معادل $۱۹۹.۹۹ یافت و سودی معادل ۱.۵۸ میلیارد دلار کسب کرد.

در سال ۲۰۰۸، کمپانی اپل دومین شرکت برتر فروش موسیقی در آمریکا شد. این شرکت همچنین در لیست “برترین کمپانی‌های آمریکایی تحسین شده” مجله  Fortune رتبه یک را کسب کرد. کمپانی اپل همچنین در این مجله، رتبه اول در ۵۰۰ کمپانی که به بازار سهام بازگشتند را کسب کرد.

ازدواج و فرزندان

استیو جابز در سال ۱۹۷۸ از شریک زندگی سابق‌اش “کریسن برنان” صاحب دختری به نام “لیسا” شد. او تا مدتی این موضوع که او پدر لیسا است را انکار می‌کرد؛ نهایتا بعدها این موضوع را پذیرفت.

در ۱۶ مارچ ۱۹۹۱، جابز با “لورن پاول” ۲۷ ساله که دانشجو رشتهء MBA در دانشگاه استنفورد بود، ازدواج کرد. آن دو در شهر پالو آلتو  ایالت کالیفرنیا با هم زندگی کردند و صاحب سه فرزند با نام‌های رید، اوین و ایو شدند.

استیو جابز و همسرش لورن
استیو جابز و همسرش لورن

درگذشت

استیو جابز پس از یک دوره سخت مبارزه با سرطان پانکراس، در نهایت در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ هنگامی که ۵۶ سال داشت، در اثر ایست تنفسی ناشی از سرطان پانکراس از دنیا رفت. به گفته خواهرش مونا سیمپسون، استیو قبل از مرگ به مدت طولانی به او، پاتریشیا دیگر خواهرش، همسر و فرزندانش چشم دوخت، سپس این کلمات را به زبان آورد:

“OH WOW. OH WOW. OH WOW.”

و چند ساعت بعد در خانه خودش از دنیا رفت…

مرگ استیو جابز واکنش‌های بسیاری از افراد سرشناسی همچون باراک اوباما و بیل گیتس دریافت کرد. در نهایت در ۷ اکتبر در یک مراسم کوچک، خاکسپاری او در آرامگاه “آلتا مسا مموریال پارک” در پالو آلتو انجام شد.

برچسب‌ها: / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *