انارمگ
۰

مقایسه اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲؛ بررسی مشخصات و قیمت

مقایسه اپل واچ سری 9 و اپل واچ اولترا 2؛ بررسی مشخصات و قیمت

اپل در رویداد Wonderlust خود، اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا را معرفی کرد. در این مطلب از انارمگ به مقایسه این دو محصول فوق‌العاده اپل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت‌ها و شباهت‌های اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا

Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra با هدف ارتقای خدمات مربوط به سلامت کاربران و اتصال یکپارچه با دیگر دستگاه‌های اپل تولید شدند. با وجود این موضوع، هر کدام از این دو دستگاه برای افرادی خاص طراحی شده‌اند. به طور مثال، اپل واچ اولترا برای ورزشکاران طراحی شده‌ است، خواه در مسابقات سه گانه شرکت کنند و خواه تنها به پیاده‌روی بروند.

از طرف دیگر نیز، اپل واچ سری ۹ قابلیت‌هایی را ارائه می‌کند که نیاز به خرید اپل واچ اولترا را در کاربران معمولی رفع می‌کند. هر کدام از دستگاه‌های اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا به طور منحصربفردی طراحی و تولید شده‌اند که نیاز کاربران را رفع می‌سازند.

مشخصات فنی

مقایسه اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا 2

مقایسه اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲

متریال قاب و وزن و ابعاد

همان‌طور که از جدول بالا مشخص است، اپل واچ سری ۹ از متریال فولاد ضد زنگ و آلومینیوم با ابعاد ۴۱ میلی‌متر و یا ۴۵ میلی‌متر ساخته شده است و از طرف دیگر متریال به کار رفته برای ساخت قاب ۴۹ میلی‌متری اپل واچ اولترا، تیتانیوم است.

اپل برای ساخت اپل واچ سری ۹ با جنس آلومینیوم، شیشه جلوی Ion-X را به کار برده و در شیشه جلویی ساعت با جنس فولاد ضد زنگ، از کریستال یاقوت کبود استفاده کرده است.

اپل واچ اولترا تنها از یک شیشه کریستال یاقوت کبود برای جلوی ساعت برخوردار است. این ساعت اپل با به کارگیری تیتانیوم درجه یک در قاب خود، در وزن، دوام و مقاومت در برابر خوردگی به یک تعادل مناسب رسیده است.

آلومینیوم و فولاد ضد زنگ در اپل واچ سری ۹

آلومینیوم و فولاد ضد زنگ در اپل واچ سری ۹

برای محافظت از سطح کریستال یاقوت کبود در اپل واچ اولترا، لبه‌های کناری ساعت کمی برآمده شده‌اند و علاوه بر این، دکمه‌های دیجیتال کرون و دکمه کناری ساعت در یک برجستگی تعبیه شده‌اند.

اپل واچ اولترا نسخه دوم از دکمه Action برخوردار است که در اپل واچ سری ۹ دیده نمی‌شود. این دکمه اکشن دسترسی سریع به تمرینات Workout را فراهم می‌کند. همچنین می‌تواند Apple Pay را کنترل کند و یا ساعت را روشن و خاموش کند.

لازم به ذکر است که وزن اپل واچ سری ۹ با جنس آلومینیوم و ابعاد ۴۱ میلی‌متری، در مدل دارای وای فای، ۳۱.۹ گرم است و آن ساعتی که هم وای فای دارد و هم داده سلولار، به اندازه ۳۲.۱ گرم وزن دارد.

مدل آلومینیومی با ابعاد ۴۵ میلی‌متر، دارای وای فای، ۳۸.۷ گرم و دارای وای فای و داده سلولار، ۳۹ گرم وزن دارند. از طرف دیگر مدل‌های فولاد ضد زنگ این محصول، به ترتیب در ابعاد ۴۱ و ۴۵ میلی‌متر، با وزنی برابر با ۴۲.۳ و ۵۱.۵ گرم عرضه می‌شوند.

اپل واچ اولترا نیز تنها در یک مدل و یک جنس و با وزن ۶۱.۴ گرم در دسترس کاربران است.

صفحه نمایش

در هر دستگاهی، کیفیت پخش صفحه نمایش حرف اول را می‌زند. Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra 2، هر دو از یک فناوری نمایشگر پیشرفته پشتیبانی می‌کنند که کیفیتی فوق‌العاده را به کاربران ارائه می‌دهند.

اپل واچ سری ۹ از وضوح ۳۹۶ در ۴۸۴ پیکسلی برخوردار است و در اولترا این اعداد به ۴۱۰ در ۵۰۲ پیکسل می‌رسد.

تفاوت دو ساعت اپل در این است که نمایشگر سری ۹ تا ۲۰۰۰ نیت روشنایی دارد و اما در مدل اولترا، تا ۳۰۰۰ نیت روشنایی صفحه نمایش تأمین می‌شود. این موضوع در حالی است که می‌توان روشنایی اولترا را تا ۱ نیت در محیط‌های تاریک کاهش داد و این مورد به عنوان یکی از پر کاربردترین قابلیت‌ها شناخته می‌شود.

صفحه ساعت مدولار انحصاری در اپل واچ اولترا

صفحه ساعت مدولار انحصاری در اپل واچ اولترا

به راحتی می‌توان نمایشگر اپل واچ اولترا نسخه دوم را در زیر نور آفتاب دید و همچنین با بهره گیری از یک صفحه ساعت مدولار انحصاری به ارتفاع، عمق و داده‌های دیگری نیز دسترسی داشت. صفحه نمایش این ساعت بسیار بزرگ است و از حاشیه بسیار باریکی استفاده کرده است.

قابلیت Night Mode در اولترا به صورت خودکار و در تاریکی فعال می‌شود که خواندن اطلاعات روی صفحه نمایش را بسیار ساده‌تر می‌کند.

پردازنده

پردازنده در هر دستگاهی به عنوان قلب دیوایس، بر کارایی و عملکرد آن دستگاه تأثیر می‌گذارد و سرعت پردازش و عملکرد روان را به کاربران ارائه می‌کند. اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا، هر دو از تراشه S9 (SIP) بهره‌مند هستند که از قابلیت‌های چند وظیفه‌ای پشتیبانی می‌کنند.

تراشه S9، دو هسته ای ۶۴ بیتی است که از یک موتور عصبی با چهار هسته برخوردار است. این موتور عصبی باعث می‌شود که عملیات یادگیری ماشینی در S9 نسبت به S8 به میزان دو برابر سرعت یابد. از جمله قابلیت‌هایی که توسط این تراشه قدرتمند پشتیبانی می‌شوند عبارتند از Siri پیشرفته و دیکته صوتی برای ترجمه دقیق صدا به متن.

عملکرد سیری در اپل واچ به شکلی است که با برنامه Health ارتباط می‌گیرد و کاربران می‌توانند مدت زمان خواب خود را بپرسند، در مورد سلامتی و تناسب اندام خود سؤال کنند و بسیاری موارد دیگر! همچنین سیری می‌تواند در اپل واچ اولترا بدون اتصال به اینترنت، تمامی داده‌های سلامتی مانند وزن و دمای بدن و غیره را ثبت کند.

در هر دو دستگاه، علاوه بر تراشه S9، یک تراشه دیگر یعنی Ultra Wideband نسل دوم به کار رفته است. این تراشه به مکان‌یابی دقیق آیفون جفت شده و افزایش آگاهی فضایی ساعت هوشمند کمک می‌کند.

به طور مثال، اپل واچ جدید می‌تواند مکان خود را نسبت به تمامی دستگاه‌های حاوی تراشه UWB در محیط اطراف شناسایی کند و همچنین برنامه Find My در این دستگاه‌ها بسیار سریع‌تر مکان آیفون گمشده را پیدا می‌کند.

سلامتی و تناسب اندام

از جمله مواردی که در Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra 2 در حوزه سلامتی و تناسب اندام در دسترس هستند، عبارتند از:

برنامه بررسی سطح اکسیژن خون و نظارت بر ECG، ردیابی عادت ماهانه، هشدار مربوط به ضربان قلب، سلامت روان کاربران و موارد دیگر.

به کمک Heart Rate Zones، Custom Workouts و Race Route functionalities، می‌توان دوره‌های تمرینات خود را مدیریت کرد و افزایش داد.

برنامه تمرین Multisport با قابلیت تشخیص خودکار، می‌تواند اطلاعات ورزشی کاربران را در تمریناتی مانند شنا، دوچرخه سواری و دویدن یکپارچه کند.

سلامتی و تناسب اندام در Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra 2

سلامتی و تناسب اندام در Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra 2

با وجود این که اپل واچ سری ۹ در زمینه تمرینات ورزشی به کاربران خدمات زیادی می‌دهد، اما اپل واچ اولترا انحصاراً برای ورزشکاران طراحی و تولید شده است.

به طور مثال، دکمه Action موجود در اپل واچ اولترا نسخه دوم، امکان شروع سریع تمرینات را ایجاد می‌کند و می‌تواند کاربران را به سطح بعدی تمرین منتقل کند. همچنین برنامه داخلی Depth، زمان و عمق زیر آب بودن، دمای آب و جزئیات دیگری در ارتباط با غواصان و شناگرها را ارائه می‌کند که تمامی آن‌ها به کمک حسگرهای داخلی تعبیه شده در دستگاه انجام می‌شود.

یکی از تفاوت‌های مهم Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra 2 در این قسمت، مقاومت در برابر آب است که اپل واچ سری ۹ تنها تا ۵۰ متر ایمن است و اما مدل اولترا تا ۱۰۰ متر (شنای با سرعت بالا تا ۴۰ متر در عمق) در برابر فشار آب مقاومت می‌کند و این نشان‌دهنده طراحی فوق‌العاده کاربردی این ساعت برای غواصان و فعالیت‌های در ارتباط با آب است.

علاوه بر این، قابلیت‌های جدید واچ او اس ۱۰ به این ویژگی‌های کاربردی افزوده شده است که از این میان می‌توان به ادغام بلوتوث برای سنسورهای قدرت و سرعت و همچنین پخش آهنگ برای دوچرخه‌سواری اشاره کرد.

فعالیت دوچرخه سواری را می‌توان به عنوان یک فعالیت زنده در آیفون و به صورت تمام صفحه نمایش داد. همچنین ویژگی جدید Compass Waypoints and Maps به مسیریابی در محیط‌های باز کمک شایانی می‌کند.

باتری و فضای ذخیره سازی

عمر باتری در Apple Watch 9 در حالت عادی تا ۱۸ ساعت و در حالت کم مصرف تا ۳۶ ساعت است. این در حالی است که این اعداد در Apple Watch Ultra نسخه دوم به ترتیب به ۳۶ و ۷۲ ساعت می‌رسد.

هر دو اپل واچ مورد بحث ما، از ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره سازی داخلی بهره‌مند هستند که برای دانلود و ذخیره برنامه‌ها، موزیک‌ها و موارد مشابه استفاده می‌شود.

قیمت

قیمت‌گذاری این دو ساعت به شکلی انجام شده است که اپل واچ اولترا را در رده‌ای بسیار بالاتر از اپل واچ سری ۹ قرار داده است. قیمت Apple Watch Ultra 2 در پایین‌ترین حالت، ۷۹۹ دلار است که نسبت به قیمت اپل واچ سری ۹ به میزان قابل توجهی (۴۰۰ دلار) بالاتر است.

پیکربندی اپل واچ سری ۹ با قیمتی بالاتر

پیکربندی اپل واچ سری ۹ با قیمتی بالاتر

البته با سفارشی کردن متریال به کار رفته در اپل واچ سری ۹، قیمت آن به اپل واچ اولترا نزدیک می‌شود. یعنی استفاده از قاب فولادی ضد زنگ طلایی با حلقه میلانی در مدل ۴۵ میلی‌متری، قیمت آن را به ۷۹۹ دلار می‌رساند.

ویژگی‌های دیگر دو اپل واچ ۲۰۲۳

Apple Watch 9 و Apple Watch Ultra 2 از ویژگی‌ جدیدی به نام دابل کلیک برخوردار هستند که با دو بار ضربه زدن دو انگشت شست و اشاره بر روی هم و بدون نیاز به لمس صفحه نمایش ساعت، می‌توان به Smart Stack دسترسی داشت و همچنین عملیاتی مانند پاسخگویی به تماس و … را انجام داد.

موتور عصبی به کار رفته در تراشه S9، با استفاده از داده‌های شتاب سنج، ژیروسکوپ و ضربان سنج، می‌تواند حرکات مچ دست و تغییرات جریان خون کاربران را بررسی کند و بدین ترتیب دابل کلیک انگشت شست و اشاره کاربران را تشخیص می‌دهد.

برخی از ترکیبات اپل واچ سری 9

برخی از ترکیبات اپل واچ سری ۹

همان‌طور که در بالاتر به آن اشاره شد، تراشه S9 از یک سیری پیشرفته برخوردار است که در فعالیت‌های بدون نیاز به اینترنت مانند ریست اطلاعات مربوط به سلامت، تنظیمات تایمر و شروع تمرینات به کاربران کمک می‌کند.

مهم‌ترین تفاوت اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا در این بخش، وجود آژیر در مدل اولترا است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با صدایی بلند از طریق فرستادن سیگنال، درخواست کمک کنند.

نتیجه گیری

اگر در دسته ورزشکاران حرفه‌ای نیستید، بهتر است همان اپل واچ سری ۹ را خریداری کنید، زیرا از تمامی ویژگی‌های کاربردی موجود در اپل واچ اولترا مانند سیری پیشرفته بدون نیاز به اتصال اینترنت، داده‌های سلامتی و فیتنس و … پشتیبانی می‌کند.

برای اطلاع از ویژگی‌های اپل واچ اولترا ۲ و اپل واچ سری ۹ به مطالب لینک شده مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه‌ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت‌ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *