جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

بررسی مشخصات پردازنده M1 Pro و M1 Max؛ جهشی عظیم برای اپل در صنعت پردازنده ها

پردازنده m1 pro و m1 max
فهرست مطالب

هنگامی که اپل در اواخر سال گذشته، چیپ M1 را معرفی کرد، دو بحث کاملاً آشکار بود: اولاً، مک بوک هایی که از این نوع پردازنده بهره می بردند بسیار سریع‌تر اند. دوم این که اپل در مسیر درستی در طراحی پردازنده های قرار گرفته است. حالا پس از تقریباً یک سال، اپل در مراسم روز گذشته خود دو پردازنده m1 pro و m1 max خود را معرفی کرد که در مک بوک پرو های ۱۴ اینچ و ۱۶ اینچ جدید به کار خواهند رفت. ما در این مطلب از بخش نقد و بررسی مجله اپل انارمگ، به بررسی نکات مهم و ویژگی های پردازنده m1 pro و m1 max خواهیم پرداخت و تفاوت آن ها با چیپ M1 را ارزیابی می کنیم. همچنین پیش بینی ها از پردازنده های بعدی اپل را هم با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با ما تا انتها همراه باشید.

با توجه به مشخصات پردازنده ها می توان به جرئت گفت که به لطف آن ها، مک بوک پرو های جدید امسال، قوی‌ترین مک هایی هستند که تا به حال ساخته شده اند و حتی از برخی لپ تاپ های ویندوز هم سریع‌تر و قدرت‌مندتر می باشند. اپل از قبل خط تولید مک بوک ایر، مک بوک ۱۳ اینچ، مک مینی و آیمک ۲۴ اینچ را به پردازنده M1 ارتقا داده بود و حالا می توان انتظار داشت که مدل های مک مینی و آی مک بعدی نیز از پردازنده های تازه و فوق العاده اپل بهره ببرند.

دسامبر ۲۰۲۰ – رونمایی از M1

پردازنده m1 اپل بر اساس چیپ A14 پنج نانومتری طراحی شده است که برای اولین بار در آیپد ایر و سپس آیفون ۱۲ استفاده شد. این چیپ ۴ هسته high performance و ۴ هسته energy-efficient دارد (مجموعا هشت هسته) و قدرت هسته ها به صورت متعادل بین قدرت و بازدهی تقسیم شده تا نتیجه، یک عملکرد عالی و سریع نسبت به مدل های قبلی باشد. نسخه سیستمی این چیپ یعنی چیپ M1، دارای ۸ هسته GPU در بیشتر مدل ها می باشد (مک بوک ایر مدل استاندارد و آی مک ۲۴ اینچی، ۷ هسته دارند). حافظه هم تغییر کرده است؛ با چیپ m1، حافظه LPDDR4 دیگر در مادربورد قرار نگرفته است و در حقیقت یک بخش از خود چیپ m1 است. به همین دلیل نسبت به گذشته سریع‌تر و پربازده‌تر است اما کمی محدودیت بیشتری هم دارد زیرا شما در مک بوک m1 فقط می توانید مدل ۸ گیگابایتی و یا ۱۶ گیگابایتی را خریداری کنید و بعداً هم هیچ راهی برای ارتقا آن ندارید.

در نهایت، چیپ قبلی اپل دارای ۱۶ هسته neural engine به همراه پشتیبانی از USB 4 و Thunderbolt بود.

اکتبر ۲۰۲۱ – پردازنده m1 pro و m1 max

از اوایل سال ۲۰۲۱، شایعات متعددی در مورد ساخت پردازنده‌ای جدید به نام M1X به گوشی می رسید اما این شایعات کاملاً دقیق نبودند و اپل نسل جدید پردازنده های خود را m1 pro و m1 max خطاب می کند و همان طور که از نام آن ها پیداست، پیشرفتی چشمگیر نسبت به پردازنده m1 داشته اند.

این دو پردازنده با همان فرآیند ۵ نانومتری M1 ساخته شده و با خود ۱۰ هسته CPU، متشکل از هشت هسته high performance و دو هسته high efficiency را به همراه آورده اند که سرعتی حدوداً ۷۰ درصد سریع تر نسبت به m1 را برای کاربران به ارمغان می آورد. چیپ m1 pro با پشتیبانی از ۲۳ گیگابایت حافظه، تا پهنای باند ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه حافظه را ارائه می دهد. چیپ m1 max هم تا ۶۴ گیگابایت حافظه را پشتیبانی می کند و تا حداکثر ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه، پهنای باند حافظه آن است.

راهنمای خرید مک بوک ۲۰۲۱؛ بهترین مک بوک کدام است؟ – کلیک کنید

در مورد گرافیک هم، دو پردازنده m1 pro و m1 max پیشرفت زیادی کرده اند. چیپ m1 pro دارای دو نسخه با ۱۴ هسته و ۱۶ هسته GPU می باشد که عملکردی دو برابر بهتر از m1 دارند. چیپ m1 max هم دارای ۳۲ هسته GPU است که تا ۴ برابر عملکرد قدرت‌مندتری از m1 دارد. طبق گفته های اپل، مک بوک پرو جدید با پردازنده m1 max می تواند ویدئو ProRes در Compressor را ده برابر سریع تر از مک بوک ۱۶ اینچی اینتل، رمزگذاری و تغییر فرمت کند.

همچنین این چیپ ها دارای ۱۶ هسته neural engine هستند و از کنتلر های تاندربولت ۴ پشتیبانی می کنند. یک موتور هم برای صفحه نمایش جدید هم وجود دارد که به کمک چیپ m1 max می تواند از ۴ نمایشگر خارجی پشتیبانی کند.

سال ۲۰۲۲ – پردازنده m2

به احتمال زیاد پردازنده M2 به همراه مک بوک ایر بعدی معرفی خواهد شد که شامل یک طراحی دوباره و رنگ های جدید خواهد بود تا همانند آی مک ۲۴ اینچی باشد. طبق گزارش های خبرگزاری معتبر بلومبرگ، پردازنده های نسل بعدی اپل “شامل تعداد مشابه از هسته های کامپیوتری با پردازنده m1 خواهند بود اما عملکرد سریع‌تری خواهند داشت”. این موضوع شبیه به اقدامات اپل در مورد پردازنده های سری A است که از زمان پردازنده A11 دارای ۶ هسته بوده اما قدرت و عملکرد آن ها به میزان چشمگیری ارتقا یافته است. در مورد GPU هم بلومبرگ باور دارد که تعداد هسته ها از ۷-۸ به ۹-۱۰ افزایش می یابد.

ما هنوز نمی دانیم که تفاوت سرعت چه مقدار خواهد بود اما بر اساس آمار جیپ های قبلی، می توان انتظار داشت که پردازنده M2 در حقیقت کمی از چیپ m1 max کندتر باشد. میزان پشتیبانی از RAM، تاندربولت و USB 4 هم احتمالاً تغییری نخواهد کرد زیرا اپل کاربرانی که به بیشتر از این مقدار احتیاجی ندارند را هم در نظر خواهد گرفت.

اواخر سال ۲۰۲۲ – پردازنده های m2 pro و m2 max

طبق گزارش های مختلف، اپل قصد دارد یک چیپ قدرت‌مندتر برای مک پرو و شاید یک آیمک بزرگ‌تر را در آینده عرضه کند. آن چیپ احتمالاً از نظر عملکرد بسیار قوی‌تر از پردازنده m1 pro و m1 max باشد و طبق گزارش بلومبرگ، ۲۰ تا ۴۰ هسته کامپیوتری داشته باشد که شامل ۱۶ تا ۳۲ هسته high performance و ۴ تا ۸ هسته high efficiency هستند. این چیپ بسیار قدرت‌مند احتمال دارد ۶۴ تا حداکثر ۱۲۸ هسته گرافیکی داشته باشد که جای GPU های AMD در مدل های فعلی را خواهند گرفت. این مشخصات حداقل از نظر تئوری، توان برابری با چیپ های رده بالای Intel و AMD در پیشرفته‌ترین PC ها را دارند.

اپل می تواند به سادگی این چیپ را M2X نام‌گذاری کند اما پردازنده مک پرو پیشرفتی چشمگیر نسبت به همه پردازنده های دیگر خواهد داشت بنابراین به احتمال زیاد اپل از یک سیستم نام گذاری جدید استفاده کند (اپل قبلا از حرف Z در چیپ ها برای نشان دادن عملکرد گرافیکی بهتر استفاده کرده است). مارک گورمن گزارش داده است که آیمک بعدی هم به احتمال زیاد پردازنده‌ی m1 max و یا m2x داشته باشد اما هنوز اخبار زیادی در این مورد منتشر نشده است.

همچنین این احتمال هم وجود دارد که اپل هر دو چیپ M2X را همزمان در مک بوک پرو به کار ببرد تا عملکرد آن را تا حد زیادی ارتقا دهد؛ روشی که آخرین بار برای Power Mac G4 در سال ۲۰۰۱ استفاده شد. اما اپل هر روش و هر برنامه ای که برای مدل بعدی داشته باشد، نتیجه یک مک بوک پرو فوق‌العاده سریع و قدرت‌مند نسبت به مدل های فعلی است که مناسب سنگین‌ترین نیازهای کامپیوتری است؛ یک هیولای الکترونیکی!

برچسب‌ها: / / / / / / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *