جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای ؛ از قیمت اشتراک ها تا کیفیت فایل های صوتی

مقایسه برنامه اپل موزیک و اسپاتیفای
فهرست مطالب

اگر از دستگاه‌های اپلی استفاده می‌کنید و زمانی که ایستگاه‌های رادیویی، برنامه موسیقی مورد علاقه شما را پخش می‌کنند، لذت می‌برید، بهترین سرویس موسیقی برای شما اپل موزیک است. یکی از رقبای اصلی برنامه Apple Music، اسپاتیفای است. اسپاتیفای دنیایی از موسیقی‌ها و ژانرهای موسیقیایی مختلف دارد، اما کدام یک از این دو برنامه بهتر است؟ در ادامه مطلب به مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای خواهیم پرداخت.

در مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای باید گفت که Spotify نسبت به Apple Music فضای منظم‌تری دارد؛ همچنین پلی لیست‌های جذاب آن همواره برای‌ ما لذت‌بخش هستند. این دو سرویس از نظر کیفیت بسیار به هم نزدیک هستند پس در نظر داشته باشید که چه اسپاتیفای و چه اپل موزیک را انتخاب کنید، از دنیای بزرگ موسیقی جهان لذت خواهید برد.

مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای

اپل موزیک و اسپاتیفای دو سرویس محبوب پخش موسیقی در جهان هستند. البته اسپاتیفای نسبت به اپل موزیک که اولین بار درسال ۲۰۱۵ از آن رونمایی شد اندکی قدیمی‌تر است و تاریخ انتشار آن به سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد که در همان زمان نیز با استقبال خوبی از سوی مخاطبان رو‌به‌رو شد. طبق گزارش Statista، اپل موزیک از زمان عرضه، توانسته سهم قابل توجهی از مخاطبان استریم آنلاین را به خود اختصاص دهد؛ اسپاتیفای با %۳۵ سهم بازار جهانی در رتبه اول و اپل موزیک با %۱۹ در رتبه دوم قرار دارد. 

درنتیجه سوال این‌جا است که کدام یک از این دو سرویس موسیقی برای شما مناسب‌تر است؟ در ادامه به مقایسه اجمالی اپل موزیک و اسپاتیفای برای آیفون و دیگر سیستم‌ها خواهیم پرداخت.

قیمت اشتراک‌های مختلف اپل موزیک و اسپاتیفای

همان‌طور که انتظار می‎‌رود قیمت اشتراک این دو سرویس آنلاین پخش موسیقی به خاطر فضای رقابتی بازار تقریبا یکی است. هم اسپاتیفای و هم اپل موزیک اشتراک شخصی، خانوادگی و دانش‌آموزی به مخاطبان خود ارائه می‌دهند، اما اسپاتیفای چند اشتراک ویژه نیز دارد؛ در جدول پایین شرح مختصری از آن آمده است:

اشتراک 

اپل موزیک

اسپاتیفای

رایگان ندارد دارد (با تبلیغات و بدون حالت آفلاین)
شخصی (Individual) پوند انگلیس ۹.۹۹/دلار آمریکا ۹.۹۹/دلار استرالیا۱۱.۹۹ پوند انگلیس ۹.۹۹/دلار آمریکا ۹.۹۹/دلار استرالیا۱۱.۹۹
دونفره (Duo) ندارد پوند انگلیس ۱۲.۹۹/دلار آمریکا ۱۲.۹۹/دلار استرالیا ۱۵.۹۹
خانوادگی (Family) – 6 اکانت همزمان پوند انگلیس ۱۴.۹۹/دلار آمریکا ۱۴.۹۹/دلار استرالیا ۱۷.۹۹ پوند انگلیس ۱۴.۹۹/دلار آمریکا ۱۴.۹۹/دلار استرالیا ۱۸.۹۹
دانش‌آموزی (Student) پوند انگلیس ۴.۹۹/دلار آمریکا ۴.۹۹/ دلار استرالیا ۵.۹۹ پوند انگلیس ۴.۹۹/دلار آمریکا ۴.۹۹/ دلار استرالیا ۵.۹۹
اشتراک آزمایشی (Free Trial) ۳ ماه ۱ ماه

با دو اشتراک اضافی اسپاتیفای می‌توانید از این برنامه به طور رایگان استفاده کنید، اما باید با آگهی‌های Premium پیاپی کنار بیایید و همچنین قادر نخواهید بود تا آهنگ‌ها را دانلود کنید و تنها باید از بخش آنلاین برنامه استفاده کنید. با این حال، اگر شما بیش‌تر وقت‌ خود را درخانه یا درمحل کار می‌گذرانید این اشتراک‌ها می‌تواند برای شما بسیار کاربردی باشد.

اگر اشتراک Duo را خریداری کنید با قیمت نه چندان زیادی می‌توانید دونفره از یک حساب کاربری استفاده کنید. اسپاتیفای؛ طبق عادت همیشگی‌؛ به طور خودکار لیست بخش‌هایی برای شما می‌سازد که آهنگ‌های هردو نفر در آن جای بگیرد. حال اگر سلیقه شما در موسیقی شبیه به هم باشد مشکلی نیست و این ویژگی‌ بسیار خوبی است، اما اگر یکی از شما بتهوون و دیگری کاردی‌بی گوش دهد، فاجعه به بار خواهد آمد!

در مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای باید گفت که هردو سرویس، اشتراک Family را در دسترس کاربران قرار داده‌اند. این اشتراک دسترسی Premium به ۶ حساب کاربری جداگانه را با قیمت نسبتا خوبی به شما می‌دهد. همچنین می‌توانید به طور امتحانی از این سرویس‌ها استفاده کنید؛ اسپاتیفای Free Trial یک ماهه و اپل موزیک Free Trial سه ماهه را به مشترکان خود ارائه می‌کند.

تعداد آهنگ‌های هر سرویس

هردو سرویس تعداد زیادی آهنگ و آلبوم را منتشر می‌کنند؛ هرکدام بیش از ۷۰ میلیون موسیقی. این ۷۰میلیون شامل آلبوم‌ها، پادکست‌ها و حتی برنامه‌های رادیویی قدیمی است. اپل قبلاً بعضی آلبوم‌ها را به طور اختصاصی می‌خرید و از اپل موزیک منتشر می‌کرد، اما حالا گاهی این‌ کار را می‌کند و پیشنهادهای اندکی برای خرید این آلبوم‌های انحصاری می‌دهد. البته اگر شرایط پاندمی رو به بهبود رود و خوانندگان کنسرت برگزار کنند، دوباره شاهد این قابلیت انحصاری اپل موزیک خواهیم بود.

کیفیت فایل‌های صوتی

کیفیت فایل‌های صوتی اپل موزیک درحال حاضر به عدد ۲۵۶kbps کاهش یافته است. این کیفیت از کیفیت ارائه شده در پریمیوم اسپاتیفای (۳۲۰kbps) کم‌تر و از کیفیت ارائه شده در اشتراک آنلاین (۱۶۰kbps) بیش‌تر است.

خرید اشتراک اپل موزیک ارزان – کلیک کنید

با این همه، درنظر داشته باشیم که فرمت فایل‌های صوتی اپل موزیک AAC است، در صوتی که فرمت فایل‌های صوتی اسپاتیفای MP3 است و ۲۵۶Kbps AAC کیفیت بهتری دارد. خبرگان فرمت‌های فایل‌های صوتی می‌دانند که MP3 هم فضای بیش‌تری را اشغال می‌کند و هم هنگام فشرده‌سازی از کیفیت آن کاسته می‌شود؛ در نتیجه می‌توان گفت که فرمت AAC تجربه‌ی لذت‌بخش‌تری از موسیقی را در اختیار ما می‌گذارد.

لیست‌ پخش‌های اسپاتیفای و قابلیت‌های جستجوی موزیک

منوی اصلی اسپاتیفای آپشن‌های بسیاری از قبیل Recently Played، Popular Albums و Editor’s Picks دارد؛ همچنین چند Playlist بر اساس موسیقی‌هایی که قبلا گوش کرده‌اید برای شما نمایش داده می‌شود. با لمس قسمت جستجو هم می‌توانید به طور کلی در اسپاتیفای سرچ کنید و هم می‌توانید با انتخاب ژانری بخصوص، جستجوی با جزئیات داشته باشید. علاوه بر پلی لیست‌های معمولی مثل Rock، Pop و Hip-Hop و …، اسپاتیفای همچنین موزیک‌ها را در چند دسته (بر اساس فعالیت) مثل Workout، Wellness، Party، Cooking & Dining و Black History و … گروه‌بندی می‌کند. بعضی از این لیست‌های پخش ممکن است اندکی گیج‌کننده به نظر برسند و انتخاب از میان آن‌ها اندکی دشوار شود.

مقایسه اسپاتیفای و اپل موزیک

با لمس هر قسمت، بخش جدیدی با دسته‌بندی‌های فرعی برای شما باز می‌شود که انتخاب را برای شما ساده‌تر می‌سازد. برای مثال با لمس Cooking & Dining (آشپزی و غذا) لیست پخش‌های مختلفی مثل Kitchen Swagger، Dinner Music، Mellow Dinner و … برای شما نمایش داده می‌شود؛ همچنین پادکست‌های مربوط به آشپزی نیز به شما پیشنهاد داده خواهد شد. با لمس هر ژانر می‌توانید لیست‌های پخش محبوب و موزیک‌های تازه منتشر شده‌‌ی آن ژانر را بشنوید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اسپاتیفای همین Playlistهای جذاب آن است. اسپاتیفای هر روزه بر اساس موزیک‌هایی که گوش کردید، پلی لیستی برای شما می‌سازد؛ همچنین در لیست پخش Discover Weekly بسیاری از آهنگ‌های قدیمی و جدید وجود دارد که می‌توانید ساعت‌ها به آن‌ها گوش دهید و سرگرم باشید. مشخصاً هرچه از این برنامه بیش‌تر استفاده کنید انتخاب‌های اسپتیفای برای شما نیز دقیق‌تر می‌شود. در نتیجه به یاد داشته باشید که هنگامی که اولین بار از برنامه استفاده می‌کنید، خوانندگان محبوب خود را به دقت انتخاب کنید.

لیست‌ پخش‌های اپل موزیک و قابلیت‌های جستجوی آهنگ

اپل موزیک در مقایسه با اسپاتیفای آهنگ‌ها را طور دیگری دسته‌بندی می‌کند. در پایین صفحه‌ی اصلی، ۴ قسمت Listen Now، Browse، Radio و Search را مشاهده می‌کنید.

در قسمت Listen Now، موسیقی‌ها و آلبوم‌هایی که پیش‌تر آن‌ها را گوش داده بودید وجود دارد و همچنین در قسمت Top Picks، اپل موزیک موسیقی‌هایی که فکر می‌کند مورد علاقه‌ی شما است را به شما نمایش می‌دهد. اندازه‌ی Top Picks به قدری بزرگ است که کل صفحه را اشغال می‌کند و باید برای دیدن دیگر موزیک‌ها صفحه را به پایین بکشید. قسمت Made For You اپل موزیک بسیار شبیه به Daily Mix اسپاتیفای است که در آن «ایستگاه رادیویی»‌ وجود دارد و آهنگ‌هایی شبیه به آهنگ‌هایی که قبلا گوش داده‌اید را برای شما پخش می‌کند.

مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای

این آپشن اپل موزیک ایده‌ی بدی نیست، اما به جای این که مانند اسپاتیفای بتوانید تمام پلی لیست را ببینید، تنها می‌توانید آهنگ بعدی لیست پخش را مشاهده کنید. در صفحه‌ی Listen Now آپشن‌های دیگری نیز وجود دارد. مثلاً در قسمت Essentials بهترین آهنگ‌های یک خواننده در یک ژانر خاص کنار هم قرار داده شده است و همچنین لیست‌های پخش با تم بخصوص و آهنگ‌های منتشر شده‌ی جدید نیز در آن قابل مشاهده است.

دانلود اسپاتیفای بدون محدودیت برای آیفون – کلیک کنید

با لمس قسمت Browse، لیست‌های پخش دیگری نیز برای شما ظاهر می‌شود؛ آهنگ‌های تازه منتشر شده، ژانرهای محبوب و تم‌های خاص مثل Your Afternoon Soundtrack، Audio Comfort Food و ۱۰۰ آهنگ Single روزانه از این قبیل Playlistها هستند.

با پایین کشیدن صفحه می‌توانید بخش‌های Categories، Charts و Music Videos را مشاهده کنید. با انتخاب بخش Categories لیستی بسیار بلندبالا از ژانرهای مختلف مانند C-Pop، Baile Funk، Indian Independent، Islamic Music، Kannada، Sertanjeo و Vallenato (و بعضی ژانرها که شاید از وجودشان بی‌خبر باشید!) برای شما ظاهر می‌شود. با انتخاب هر دسته، صفحه‌ی جدید تازه‌ها، هنرمندان سرشناس و لیست‌های پخش آن ژانر مخصوص در اختیار شما قرار خواهد گرفت. جزئیات آن واقعا کامل است، اما اگر ندانید به دنبال چه هستید ممکن است در دنیای بزرگ آن گم شوید.

همان‌طور که ویژگی منحصر به فرد اسپاتیفای لیست پخش است، ویژگی اپل موزیک نیز بخش Radio آن است. شما در این بخش می‌توانید از اپل موزیک وان، اپل موزیک هیتز و اپل کانتری موزیک که مختص این سرویس هستند استفاده کنید و از آن‌ها لذت ببرید. میزبان این برنامه‌های رادیویی DJهای مشهور هستند و همچنین می‌توانید به برنامه‌های قبلی این ایستگاه‌های رادیویی نیز گوش کنید. اگر باعث خوشحالی‌ شما می‌شود، باید گفت که بعضی از این ایستگاه‌ها نیز میزبان DJ ندارند! موسیقی‌ها و برنامه‌های اختصاصی اپل موزیک بسیار جذاب و سرگرم‌کننده هستند و شما به احتمال زیاد از انتخاب‌ها و گزینش آهنگ‌های اپل راضی خواهید بود.

در نهایت مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای باید از قابلیت Search آن نام برد. قابلیت جستجوی اپل موزیک بسیار شبیه به Spotify است؛ شما می‌توانید از بین ژانرها، پلی لیست‌ها، آهنگ‌های معروف، تازه‌های انتشار و تک‌آهنگ‌های مختلف موسیقی مورد نظر خود را پیدا و آن را بشنوید، اما دلیل این که قسمت جستجو در بخش جداگانه‌ای قرار دارد بر ما مشخص نیست چرا که این ویژگی تنها باعث گیج شدن بیش‌تر کاربران می‌شود.

کدام دستگاه‌ها از این دو سرویس پشتیبانی می‌کنند؟

همان‌طور که می‌دانید اپل موزیک تنها بر روی دستگاه‌های اپلی قابل اجرا است. شما می‌توانید این برنامه را روی آیفون، آیپد، هوم پد، اپل واچ و اپل تی‌وی خود نصب کنید. همچنین کاربران می‌توانند از نسخه تحت وب آن برای کروم و ویندوز که توسط آیتونز ارائه می‌شود، استفاده کنند. اسپیکرهای هوشمند نیز از اپل موزیک پشتیبانی می‌کنند و همچنین یک برنامه‌ی اندرویدی برای این سرویس آنلاین منتشر شده است. با این که برنامه‌ی اندرویدی اپل موزیک در طی چندسال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشته، اما طبق نظرات کابران در گوگل پلی، همچنان در سطح انتظارات آن‌ها واقع نشده و نیاز به بهبود دارد.

از طرف دیگر اسپاتیفای مانند اپل خود را محدود به دستگاه خاصی نکرده و شما می‌توانید تقریباً روی تمام دستگاه‌ها آن را نصب و اجرا کنید و از موسیقی بی حد و مرز لذت ببرید. اندروید، آیفون، آیپد، اپل واچ، مک، ویندوز، پلی استیشن، ایکس باکس، الکسا آمازون، سونوس (Sonos) و … دستگاه‌هایی هستند که از Spotify پشتیبانی می‌کنند.

برچسب‌ها: / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *