جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

بررسی دلایل داغ شدن آیفون و راه‌های رفع این مشکل

علت داغ شدن آیفون -انارمگ
فهرست مطالب

یکی از شایع ترین مشکلاتی که کاربران آیفون با آن دسته و پنجه نرم می کنند، مشکل داغ شدن آیفون به مقداری قابل توجه است. گاهی اوقات ایفون کمی از حد معمول گرم تر است و گاهی اوقات هم پشت ان آن چنان داغ است که احساس می کنید می تواند دست را بسوزاند. در هر صورت داغ شدن آیفون، آیپد یا آیپاد نشان دهنده یک مشکل در دستگاه شما هست و به احتمال زیاد هنگام بروز این مشکل باتری دستگاه شما نیز به سرعت خالی می شود. ما در این مطلب از بخش آموزش آیفون انارمگ به شما دلیل داغ شدن آیفون و خالی شدن سریع باتری را توضیح می دهیم و نحوه رفع این مشکل را نیز اموزش می دهیم.

چرا آیفون بیش از حد داغ می شود؟

همان طور که اطلاع دارید، آیفون شما یک کامپیوتر کوچک است که شما ان را به هر جایی که می خواهید ، می برید. این بدین معنی است که گوشی در دست شما تقریباً تمام اجزاء یک کامپیوتر مدرن را دارد فقط در ابعاد بسیار کوچک تر. به احتمال زیاد به این نیز توجه کرده اید که بر خلاف کامپیوتر ، آیفون شما هیچ گونه فن یا قطعه متحرک به آن منظور ، ندارد؛ پس می توان گفت که داغ شدن آیفون یک مشکل اجتناب ناپذیر است.

معمولاً این عدم وجود فن مشکلی ایجاد نمی کند تا این که حرارت ایفون شما بیش از حد بالا برود. اگر شما یک کامپیوتر را باز کنید چندین فن خواهید دید اما تنها قطعه ای که یک سینک حرارتی بزرگ و یک فن بر روی خود دارد، CPU یا همان پردازنده است. CPU قطعه ای در کامپیوتر شما است که بسیار سریع تر از اجزای دیگر داغ می شود. حال همین موضوع برای CPU آیفون نیز صادق است.آیفون شما به این دلیل داغ می شود که CPU آن دائماً به صورت ۱۰۰ درصدی در حال کار است.

 

خرید گیفت کارت ارزان و تحویل آنی – کلیک کنید

 

معنی عبارت بالا چیست؟ بگذارید برایتان شرح دهیم. CPU کامپیوتر یا گوشی همراه شما یک چیپ بسیار قدرت مند است و عملکرد آن شباهت بسیار زیادی به موتور ماشین دارد. چه زمانی شما در ماشین به بیشترین مقدار پدال گاز را فشار می دهید؟ هنگامی که می خواهید شتاب بگیرد و سرعت را افزایش دهید. هنگامی که شما پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید، دور موتور ماشین بالا می رود تا ماشین به سرعت دلخواه شما برسد و سپس پای خود را از روی پدال گاز بر می دارید. ماشین شما برای شتاب گیری کار بسیار بیشتری از حرکت با سرعت انجام می دهد.

حالا در ماشین ما معمولا چند بار پدال را تا انتها فشار می دهیم و تخته گاز می رویم؟ معمولا بسیار کم این اتفاق رخ می دهد زیرا موتور های ماشین بسیار قدرت مند هستند و در زمان کوتاهی شتاب می گیرند. چه اتفاقی می افتد اگر شما برای ساعت ها پدال گازرا تا انتها و تخته گاز نگه دارید و از موتور با نهایت توانش کار بکشید؟ حرارت موتور به مقدار زیادی بالا می رود و مصرف سوخت بالا می رود. این اتفاق دقیقاً در گوشی ایفون شما نیز رخ می دهد.

پردازنده استفاده شده در آیفون شما نیز بسیار قوی است و معمولا کمتر از ۵ درصد از توان خود را به کار می گیرد. اگر شما در حال مطالعه این مطلب در مرورگر سافاری هستید، گوشی شما باید خنک و نرمال باشد. اما هنگامی که اپ امرورگر سافاری را اجرا میکنید، گوشی شما از حالت سکون باید برای اجرای این برنامه شتاب گیری کند. در نتیجه ایفون شما به بقدار بیشتری از CPU استفاده می کند تا برنامه اجرا شود اما این اتفاق برای مدت بسیار کوتاهی تا زمانی که اپ بالا بیاید اتفاق می افتد و پس از آن دوباره به حالت عادی باز می گردد.

داغ شدن آیفون شما به این دلیل است که هنگامی که صفحه آن خاموش است و در جیب تان قرار دارد، باز هم CPU به صورت ۱۰۰ درصدی در حال کار است.

در ۹۹ درصد از موارد هنگامی که با مشکل داغ شدن آیفون مواجه هستیم، دلیل مشکلات نرم افزاری است. البته اگر گوشی شما در آب افتاد و پس از آن حرارت گوشی شما شروع به بالا رفتن کرد، مشکل سخت افزاری است و باید به تعمیرگاه های معتبر ایفون مراجعه کنید اما در غیر این صورت ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

برخلاف ماشین که فقط یک راننده اختیار عملکرد موتور را دارد و آن را کنترل می کند، در آیفون عاملان بسیار زیاد یا همان اپلیکیشن های مختلفی وجود دارند که بر عملکرد گوشی شما تاثیر گذار هستند. هر کدام از این اپلیکیشن ها به صورت همزمان با دیگری کار میکنند و قابلیت مخصوص به خود برای بالا بردن میزان استفاده از CPU تا ۱۰۰ درصد را دارند. حالا یکی از اپلیکیشن های شما از فرمان های شما سرپیچی کرده است و همچنان پدال گاز را تا انتها نگه داشته است و از CPU به صورت حداکثری کار می کشد. حالا وظیفه شما است که آن اپلیکیشن مشکل ساز را پیدا کنید و آن را متوقف کنید.

حل مشکل داغ شدن آیفون و بسستن برنامه های مشکل زا کار چندان سختی نیست و اگر به مراحل انجام آن دقت کنید ، خودتان می توانید مشکل گوشی خود را حل کنید. در ابتدا همان طور که گفتیم باید اپلیکیشنی که موجب بالا رفتن دمای آیفون است را پیدا کنیم و آن را متوقف کنیم. ما به شما روش انجام این کار را توضیح خواهیم داد که کار بسیار آسانی است. اگر هم که با راه حل های ساده مشکل شما حل نشد، به شما راه حلی را آموزش خواهیم داد که بسیار قدرت مند است و از بروز چنین مشکلی برای آیفون شما تا مدت ها جلوگیری می کند.

نحوه تشخیص دلیل و رفع مشکل داغ شدن آیفون

 

۱- برنامه های خود را ببندید

اولین کار شما این است که باری که بر روی دوش گوشی شما قرار دارد را کاهش دهید؛ پس باید برنامه ها را ببندید. دکمه Home را دو بار فشار دهید و هر اپی (به جز اپلیکیشنی که با آن این مطلب را مطالعه می کنید) که باز است را ببندید. اگر هم که گوشی آیفون شما دکمه Home ندارد ، صفحه را از پایین تا وسط بالا بکشید، سپس برنامه ها را ببندید.

۲- به دنبال اپلیکیشن های مشکل ساز بگردید. قسمت اول

چه اپلیکیشن هایی در اجرا مشکل داشته اند؟ از چه زمانی آیفون شما شروع به داغ شدن کرد؟ آیا این اتفاق پس از نصب کردن یک اپ به خصوص اتفاق افتاد؟ اگر این اتفاق افتاده بود، آن اپ ممکن است همان اپلیکیشن مشکل زا باشد.

اگر هم که مطمئن نیستید، به تنظیمات و سپس بخش Privacy بروید. از آنجا به قسمت Analytics & Improvements و بخش Analytics Data بروید تا لیستی از هر چیزی که در ایفون شما به مشکل برخورده است را ببینید.

دیدن چند اپ مختلف در این لیست طبیعی است زیرا اجرا ها نیز در این لیست حضور دارند اما اگر نام یک اپ به خصوص چندین مرتبه تکرار شده بود، گوشی شما با ان اپ یک مشکل جدی دارد. اگر هم که مدت زمان نسبتاً زیادی است که گوشی شما با مشکل داغ شدن رو به رو شده است و نمی دانید که چه اپلیکیشنی این اتفاق را شروع کرده است، نگران نباشید و مرحله بعدی را انجام دهید.

همه اپلیکیشن ها به یک صورت مشابه ساخته نشده اند

با وجود بیش از یک میلیون برنامه در اپ استور، می توان اطمینان داشت که بسیاری از آن ها چندین باگ در خود جای داده اند. اگر می توانید ، به جای یک اپ که دانلود کرده اید، یک اپ مشابه دیگر که همان کار ها را انجام می دهد را دانلود کنید.

اگر هم که نمی توانید از برنامه مشابه استفاده کنید، آن برنامه را یک بار حذف و سپس دوباره از اپ استور دانلود کنید. بر روی آیکون آن اپ در صفحه اصلی نگه دارید تا منو سریع برنامه ظاهر شود سپس بر روی Remove App بزنید. پس از آن Delete App و Delete را انتخاب کنید تا اپ حذف شود.

برای نصب دوباره آن اپ، اپ استور را باز کنید و از نوار جست و جو برای پیدا کردن ان استفاده کنید. سپس بر روی آیکون ابر بزنید تا دوباره ان اپ بر روی آیفون شما نصب شود.

۳- به دنبال اپلیکیشن های مشکل ساز بگردید. قسمت دوم

اگر که CPU گوشی را موتور ماشین در نظر بگیریم ، باتری گوشی سوخت آن محسوب می شود. اگر یک اپلیکیشن به میزان زیادی باتری مصرف کند، بر عملکرد CPU تاثیر منفی می گذارد. اگر یک اپ به مقدار بسیار زیاد نسبت به حد معمول از باتری گوشی شما استفاده می کند، در پس زمنیه با اجرا مشکل دارد و می تواند همان اپ مشکل زا باشد.

به تنظیمات و سپس بخش Battery بروید و در لیست اپ ها در قسمت Battery Usage به دنبال اپلیکیشن هایی باشید که بیشترین مصرف باتری را داشته اند و آن هایی که می توانند موجب داغ شدن آیفون باشند را شناسایی کنید.

ترفند افزایش عمر باتری آیفون – کلیک کنید

۴- گوشی آیفون خود را خاموش و سپس دوباره روشن کنید.

یکی از ساده ترین راه حل های ممکن، خاموش و روشن کردن گوشی است که می تواند مشکلات جزئی که با گذر زمان به وجود می آیند را رفع کند. اگر یکی از آن مشکلات نرم افزاری موجب داغ شدن آیفون بوده باشد، با این کار رفع خواهد شد.

اگر یک آیفون ۸ یا مدل قدیمی تر دارید، دکمه پاور را فشار دهید و نگه دارید تا پیغام “slide to power off” در صفحه ظاهر شود. اگر هم یک آیفون X یا مدل جدیدتر دارید، دکمه کناری و دکمه صدا یا کاهش صدا را همزمان فشار دهید و نگه دارید تا عبارت “slide to power off” در صفحه پدیدار شود. سپس با انگشت خود آیکون پاور را در صفحه بکشید تا گوشی خاموش ود.

معمولا بیست یا سی ثانیه طول میکشد که ایفون به صورت کامل خاموش شود. برای دوباره روشن کردن گوشی در آیفون ۸ یا قدیمی تر، دکمه پاوررا فشار داده و نگه دارید. در آیفون X یا مدل های جدید تر دکمه جانبی را فشار داده و نگه دارید تا لوگو اپل در صفحه ظاهر شود. سپس دکمه را رها کنید.

۵- اطمینان حاصل کنید که اپلیکیشن های شما اپدیت هستند

توسعه دهندگان اپلیکیشن های آیفون بساری از مواقع برای اضافه کردن ویژگی های جدید برای برنامه یک اپدیت را منتشر نمی کنند بلکه برای رفع مشکلات و باگ ها این کار را انجام می دهند. همان طور که ذکر کردیم، باگ های نرم افزاری می توانند دلیلی برای داغ شدن ایفون و خالی شدن باتری باشند. در نتیجه همیشه برنامه های خود را آپدیت کنید.

اپ استور را باز کنید و بر روی ایکون حساب کاربری تان در بالا گوشه سمت راست صفحه بزنید. در لیست به پایین بروید تا ببینید که ایا اپدیتی برای اپ ها در دسترس است یا خیر. بر روی قسمت اپدیت در کنار نام هر اپی که می خواهید بزنید و یا گزینه Update All را انتخاب کنید تا همه اپ ها آپدیت شوند.

۶- نرم افزار آیفون خود را آپدیت کنید

مرحله بعدی نصب اپدیت های نرم افزاری آیفون است. اپل معمولا هر چند وقت آپدیتی را منتشر می کند که مشکلات و باگ ها را حل می کند و برخی از این مشکلات و باگ ها می توانند دلیل داغ شدن آیفون شما باشند. برای انجام این کار از مسیر Settings -> General -> Software Update استفاده کنید.

اگر اپدیتی در دسترس بود، ان را نصب کنید. شاید مشکل شما حل شود. اگر که آیفون شما پیغام داد که به دلیل کمبود فضای ذخیره سازی نمی تواند آپدیت را نصب کند، می توانید آیفون خود را به یک کامپیوتر با آی تیونز و فایندر متصل کنید و از کامپیوتر برای آپدیت نرم افزار آیفون استفاده کنید. به عبارت دیگر اگر از یک کامپیوتر جهت آپدیت ایفون استفاده کنید، نیازی نیست که برای ازاد سازی فضای ذخیره سازی، چیزی را حذف کنید.

۷- همه تنظیمات را ریست کنید

اگر تمامی مراحل بالا را انجام دادید و هنوز هم آیفون شما دمای بالایی دارد و مشکل حل نشد، با رفتن به تنظیمات، قسمت General و گزینه Reset All Settings ، همه تنظیمات خود را ریست کنید تا به حالت اولیه برگردند.

انتخاب گزینه ‘Reset All Settings’ باعث پاک شدن پسوورد های وای فای ( آن ها را از قبل جایی یادداشت کنید تا به مشکل نخورید) ، ریست شدن تصویر زمینه و بازگشت دیگر تنظیمات به حالت اولیه و پیش فرض خود می شود. این روش البته هیچ داده ای را از روی گوشی شما پاک نمی کند و در موارد بسیاری باعث رفع اشکالات اپ های مشکل زا شده است.

روش نهایی: آیفون خود را DFU Restore کنید

اگر که تمامی روش های بالا را امتحان کردید و باز هم مشکل داغ شدن آیفون و زود خالی شدن باتری گوشی شما حل نشده بود، باید از روش نهایی استفاده کنید. در این صورت شما یک مشکل نرم افزاری عمیق تر دارید که باید به کل حذف شود. در این روش باید آیفون خود را در iCloud بک آپ گیری کنید، با استفاده از آی تیونز و فایندر Finder گوشی خود را DFU Restore کنید و سپس با استفاده از بک آپ iCloud اطلاعات خود را بازیابی کنید.

شما همچنین می توانید از ای تیونز یا فایندر برای بک اپ گرفتن از گوشی خود و ذخیره ان استفاده کنید اما ما استفاده از iCloud را پیشنهاد می کنیم. بسیاری از افراد با مشکل کمبود فضا در iCloud مواجه می شوند. برای حل این مشکل مطلب رفع خطای پر بودن حافظه ایکلود را مطالعه نمایید.

سپس از آی تیونز ( کامپیوتر و مک هایی که سیستم عامل macOS 10.14 یا قدیمی تر دارند) یا Finder ( مک هایی که سیستم عامل macOS 10.15 یا جدیدتر دارند) استفاده کنید و آیفون خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. پس از آن که انجام شد و آیفون در صفحه پیغام Hello را نمایش داد، آیفون را از کامپیوتر جدا کنید ( نگران نباشید، مشکلی پیش نخواهد آمد) و با iCloud آیفون خود را بازیابی کنید.

۹- آیفون شما نیاز به تعمیر دارد.

اگر که ایفون خود را DFU Restore نیز کردید و هنوز هم ایفون شما داغ می شود، مشکل گوشی شما سخت افزاری است ؛ مخصوصاً اگر یکی از قطعات داخلی گوشی شما خیس شده باشد. ۹۹ درصد از داغ شدن آیفون به دلیل مشکلات نرم افزاری است پس اطمینان حاصل کنید که مراحل و روش های بالا را به صورت صحیح انجام داده باشید و باز هم اگر حل نشد، گوشی ایفون خود را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید.

برچسب‌ها: / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *