اسپاتیفای گرین روم: معرفی شبکه اجتماعی Spotify و نحوه کار با آن

کلاب هاوس Clubhouse اولین اپلیکیشن شبکه اجتماعیِ صوتی بود که توانست مخاطبان زیادی کسب کند. افراد می توانستند در خانه های خود بمانند و با استفاده از فضای آن، با دیگر افراد ارتباط برقرار کنند. بسیاری از کمپانی های بزرگ تکنولوژی نیز از این طرح کلاب هاوس استفاده کردند و اپلیکیشن شبکه اجتماعی شنیداری خود را ساختند که البته جدیدترینِ آن‌ها هم اسپاتیفای گرین روم است.

در پایین ابتدا اسپاتیفای گرین روم را معرفی می کنیم و سپس به آموزش نحوه کار با آن می پردازیم. در نهایت هم گرین روم را با Clubhouse، Twitter Spaces و Facebook Live Audio Rooms مقایسه خواهیم کرد و تفاوت های آن ها را بر خواهیم شمرد. 

اسپاتیفای گرین روم چیست؟

گرین روم در واقع اولین قدم Spotify برای ورود به دنیای وسیع شبکه های اجتماعی است. گرین روم در اصل همان کلاب هاوس است که افراد می توانند در آن وارد روم‌های مجازی شوند و به طور صوتی باهم صحبت کنند. گرین روم علاوه بر داشتن قابلیت های کلاب هاوس یک ویژگی دیگر هم دارد؛ شما می توانید روم‌های زنده را ضبط کنید و بعد آن‌ها را به پادکست تبدیل کنید. 

به علاوه که اسپاتیفای طرحی ریخته تا سازندگان پادکست و فایل های صوتی بتوانند از طریق این پلتفرم کسب درآمد کنند. 

Spotify هنوز نتوانسته ایده چت صوتی را به خوبی به اجرا در آورد چراکه ایده‌ی گرین روم متعلق به خود Spotify نبوده است. این کمپانی در ماه مارس ۲۰۲۱ در واقع شبکه اجتماعیِ چت صوتی به خصوصی که در آن از ورزش‌های مختلف و موضوعات مرتبط صحبت می شده به نام Locker Room را خریداری کرده است. 

از همان زمان، اسپاتیفای چند قابلیت‌ جدید به آن اضافه کرده، تم سبزرنگ اورجینال اسپاتیفای به آن داده و آن را دوباره با نام Greenroom در اپ استور و گوگل پلی منتشر کرده است. 

توجه: اگر همچنان از Locker Room استفاده می کنید می توانید با آپدیت آن، از شبکه اجتماعی Greenroom استفاده کنید.

دانلود اسپاتیفای برای آیفون – کلیک کنید

گرین روم در کدام کشورها قابل دسترس است؟

گرین روم در بیش از ۱۳۵ کشور جهان در دسترس است. این اپلیکیشن هم برای اندروید و هم برای iOS منتشر شده اما هنوز نسخه تحت وب ندارد. شما برای استفاده از گرین روم، برخلاف کلاب هاوس، نیاز به کد دعوت یا همان invitation code ندارید. می توانید برنامه اسپاتیفای گرین روم آیفون را از این‌جا دانلود کنید. 

آیا برای استفاده از گرین روم نیاز به اکانت Spotify داریم؟

برای استفاده از گرین روم لزوما نیازی به حساب کاربری Spotify نخواهید داشت. هنگام نصب و اجرای برنامه می توانید به دو روش در آن ثبت نام کنید؛ یا می توانید از اکانت اسپاتیفای خود برای ثبت نام استفاده کنید (پیشنهاد می کنیم از اکانت خود استفاده کنید) و یا اگر حساب کاربری ندارید می توانید با استفاده از ایمیل خود در Greenroom اکانت بسازید. 

به علاوه این که برای ثبت نام و استفاده از برنامه Greenroom نیازی به اکانت پرمیوم اسپاتیفای ندارید. نصب و استفاده از این برنامه رایگان است و بین اکانت پرمیوم و معمولی تفاوتی وجود ندارد.

چگونه از Greenroom استفاده کنیم و وارد روم‌های مختلف شویم؟

درحال حاضر، بیشتر روم های گرین روم به خاطر برنامه Locker Room شامل موضوعات و دسته‌بندی های ورزشی است. برای پیوستن به روم یا اتاق شنیداری باید ابتدا:

 1. گرین روم را روی دستگاه خود اجرا کنید؛
 2. علامت ذره بین پایین برنامه را لمس کنید؛
 3. حالا در این بخش نام رومی که می خواهید وارد آن شوید را جستجو کنید؛ (شما همچنین می توانید با لمس دکمه All وارد روم های زنده شوید)
 4. هنگامی که اتاق مورد نظر خود را پیدا کردید، گزینه Join room را لمس کنید تا وارد آن شوید؛
 5. در رومِ مورد نظر می توانید: افراد را عضو کنید، لینکی را با دیگران به اشتراک بگذارید و دست خود را بالا ببرید تا صحبت کنید (مانند ادوبی کانکت)

نحوه استفاده از اسپاتیفای گرین روم

چگونه در Greenroom آیفون روم بسازیم؟

 1. برای این کار ابتدا Create room را لمس کنید؛
 2. حالا اتاق را نام‌گذاری کنید؛ (می توانید نامی مربوط به پادکست خود مثل شماره فایل، موضوع و یا هرچیز دیگر برای روم خود انتخاب کنید)
 3. بعد برای روم خود دسته‌ و گروه مورد نظر را انتخاب کنید؛
 4. سپس می توانید گزینه ضبط فایل صوتی و یا چت زنده را برای روم خود فعال کنید؛
 5. در نهایت، Go Live را لمس کنید تا روم شنیداری برای دیگران نمایش داده شود؛

آموزش استفاده از گرین روم Spotify

الماس گرین روم چیست و به چه کار می آید؟

الماس‌ها یا همان Gem در گرین روم مثل لایک اند. اگر از صحبت های فردی سخنگو خوش‌تان می آید و با او موافق هستید می توانید به او Gem بدهید. این کار با دوبار لمس آیکون پروفایل انجام‌پذیر است. الماس‌های گرین روم، برخلاف Facebook Live Audio، رایگان است و نیازی نیست بابت آن‌ها هزینه‌ای پرداخت کنید. اما انتقال الماس محدودیت دارد؛ هر ۳۰ ثانیه می توانید تنها دو Gem به فرد دیگر بدهید.

Spotify Greenroom

هنگام مکالمه می توانید الماس های فرد سخنران را در پایین تصویر پروفایل او مشاهده کنید. همچنین می توانید تعداد تمام Gemهای کاربر را با لمس پروفایل و رفتن به جزییات حساب کاربری او ببینید. 

چگونه می توانیم محتوای نامتعارف را به اسپاتیفای گزارش دهیم؟

یکی از مشکلات کلاب هاوس در ابتدای انتشار این بود که نمی توانستیم محتوای بد را گزارش دهیم. هیچ ساز و کار خودکاری نبود که جلوی محتوا و مکالمات نامناسب را بگیرد. به علاوه این که بخشی برای گزارش و دادن بازخورد وجود نداشت. 

گرین روم با کمک الگوریتم‌های Spotify به طور خودکار محتوای نامناسب را حذف می کند. شما نمی توانید رومی با محتوای زیر ایجاد کنید:

 • محتوای خصمانه و کینه‌توزانه نسبت به افراد خاص؛
 • محتوای خشونت‌آمیز و تصاویر ناهنجار؛
 • محتوای شامل آسیب رساندن به خود؛
 • محتوای آزاررسانی و بی احترامی به دیگران؛
 • محتوای تصاویر مستهجن و نامتعارف؛
 • و محتوایی که با قوانین گرین روم در تناقض باشد.

اسپاتیفای در صورت تشخیص چنین محتواهایی قطعا با صاحب روم برخورد می کند.

طرح نوآورانه اسپاتیفای برای سازندگان پادکست و محتوای شنیداری

اسپاتیفای گزینه‌های خوب و جذابی پیش روی سازندگان گذاشته است. اسپاتیفای همراه با گرین روم، برنامه Creators Fund را منتشر کرد. سازندگان محتوای شنیداری می توانند در آن‌جا آمار روم خود را مشاهده کنند و روم‌های پولی بسازند و یا لینک donate درون روم خود قرار دهند. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، سازندگان می توانند همچنین محتوای روم را ضبط کنند و آن را برروی دیگر اپلیکیشن‌های دیگر قرار دهند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

اسپاتیفای برنامه‌ی بسیار قدرتمندی برای بروزرسانی های گرین روم دارد. هدف اسپاتیفای این است که گرین روم فراتر از روم های شنیداری آنلاین باشد و قصد دارد در مورد ترویج هنر، فرهنگ و بحث سرگرمی نیز کارهایی انجام دهد و محتوای مرتبط با این موضوعات را برروی گرین روم قرار دهد. 

سازندگان محتوای شنیداری می توانند از این قسمت درطرح Spotify Greenroom Creator’s Fund ثبت نام کنند و شروع به کسب درآمد کنند. 

مقایسه گرین روم با کلاب هاوس و توییتر اسپیسز

گرین روم تازه وارد بحث شبکه اجتماعی شنیداری شده است. درحال حاضر، شاهد نسخه بتای گرین روم هستیم که قطعا باگ ها و مشکلات زیادی دارد. به طور کلی البته رابط کاربری آن بسیار شبیه به Clubhouse و Twitter Spaces است. 

با این حال لیست نقاط ضعف و قوت آن را می توانید در پایین ببینید:

نقاط قوتنقاط ضعف
کاربران می توانند روم ها را ضبط کنند (دیگر برنامه ها فاقد این اند)کاربران نمی توانند با افراد گرین روم به طور مستقیم ارتباط برقرار کنند
کاربران می توانند هنگام گوش دادن به صحبت‌ها، باهم چت کنندگرین روم سازگاری کافی با برنامه اصلی اسپاتیفای ندارد
گرین روم هنگام لایو شدن یک روم، برای کاربر اعلان ارسال می کندروم های شنیداری کمی باگ دارند
 بخش جستجو مرتب و یک‌دست نیست

 

به لطف محبوبیت اسپاتیفای، گرین روم هم قابلیت این را دارد که در میان کاربران مقبول افتد. البته در حال حاضر ظاهرا اسپاتیفای در همه‌چیز دستی دارد اما روی هیچکدام از آن ها به طور تخصصی و جزیی کار نمی کند. اولین پلتفرم اسپاتیفای چگونه خواهد بود؟ تنها با گذشت زمان می توانیم به این سوال پاسخ بدهیم.

امیدواریم هر آن‌چه می خواستید از گرین روم بدانید را فهمیده باشید. می توانید سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات انارمگ با ما به اشتراک بگذارید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 7 =