جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

اسپاتیفای گرین روم: معرفی شبکه اجتماعی Spotify و نحوه کار با آن

معرفی اسپاتیفای گرین روم و آموزش استفاده از آن
فهرست مطالب

کلاب هاوس Clubhouse اولین اپلیکیشن شبکه اجتماعیِ صوتی بود که توانست مخاطبان زیادی کسب کند. افراد می‌توانستند در خانه‌های خود بمانند و با استفاده از فضای آن، با دیگر افراد ارتباط برقرار کنند. بسیاری از کمپانی‌های بزرگ تکنولوژی نیز از این طرح کلاب هاوس استفاده کردند و اپلیکیشن شبکه اجتماعی شنیداری خود را ساختند که البته جدیدترینِ آن‌ها هم اسپاتیفای گرین روم است.

در این مطلب از انارمگ ابتدا اسپاتیفای گرین روم را معرفی می‌کنیم و سپس به آموزش نحوه کار با آن می‌پردازیم. در نهایت هم گرین روم را با Clubhouse، Twitter Spaces و Facebook Live Audio Rooms مقایسه خواهیم کرد و تفاوت‌های آن‌ها را بر خواهیم شمرد.

معرفی اسپاتیفای گرین روم

گرین روم در واقع اولین قدم Spotify برای ورود به دنیای وسیع شبکه‌های اجتماعی است. گرین روم در اصل همان کلاب هاوس است که افراد می‌توانند در آن وارد روم‌های مجازی شوند و به طور صوتی باهم صحبت کنند. گرین روم علاوه بر داشتن قابلیت‌های کلاب هاوس یک ویژگی دیگر هم دارد؛ شما می‌توانید روم‌های زنده را ضبط کنید و بعد آن‌ها را به پادکست تبدیل کنید.

به علاوه این که اسپاتیفای طرحی ریخته تا سازندگان پادکست و فایل‌های صوتی بتوانند از طریق این پلتفرم کسب درآمد کنند.

Spotify هنوز نتوانسته ایده چت صوتی را به خوبی اجرا کند چراکه ایده‌ی گرین روم متعلق به خود Spotify نبوده است. این کمپانی در ماه مارس ۲۰۲۱ در واقع شبکه اجتماعیِ چت صوتی به خصوصی که در آن از ورزش‌های مختلف و موضوعات مرتبط صحبت می‌شده به نام Locker Room را خریداری کرده است.

از همان زمان، اسپاتیفای چند قابلیت‌ جدید به آن اضافه کرده، تم سبزرنگ اورجینال اسپاتیفای به آن داده و آن را دوباره با نام Greenroom در اپ استور و گوگل پلی منتشر کرده است.

توجه: اگر همچنان از Locker Room استفاده می‌کنید می‌توانید با آپدیت آن، از شبکه اجتماعی Greenroom استفاده کنید.

دانلود اسپاتیفای برای آیفون – کلیک کنید

مناطق تحت پشتیبانی گرین روم

گرین روم در بیش از ۱۳۵ کشور جهان در دسترس است. این اپلیکیشن هم برای اندروید و هم برای iOS منتشر شده، اما هنوز نسخه تحت وب ندارد. شما برای استفاده از گرین روم، برخلاف کلاب هاوس، نیاز به کد دعوت یا همان Invitation Code ندارید. می‌توانید Spotify Greenroom را از این‌جا دانلود کنید.

ضرورت دسترسی به اکانت اسپاتیفای

برای استفاده از گرین روم لزوما نیازی به حساب کاربری Spotify نخواهید داشت. هنگام نصب و اجرای برنامه می‌توانید به دو روش در آن ثبت نام کنید؛ یا می‌توانید از اکانت اسپاتیفای خود برای ثبت نام استفاده کنید (پیشنهاد می‌کنیم از اکانت خود استفاده کنید) و یا اگر حساب کاربری ندارید می‌توانید با استفاده از ایمیل خود در Greenroom اکانت بسازید.

به علاوه این که برای ثبت نام و استفاده از برنامه Greenroom نیازی به اکانت پریمیوم اسپاتیفای ندارید. نصب و استفاده از این برنامه رایگان است و بین اکانت پریمیوم و معمولی تفاوت چندانی وجود ندارد.

استفاده از گرین روم و ورود به اتاق‌های مختلف

در حال حاضر، بیشتر روم‌های گرین روم به خاطر برنامه Locker Room شامل موضوعات و دسته‌بندی‌های ورزشی است. برای پیوستن به روم یا اتاق شنیداری باید ابتدا:

 1. گرین روم را روی دستگاه خود اجرا کنید؛
 2. علامت ذره بین پایین برنامه را لمس کنید؛
 3. حالا در این بخش نام رومی که می‌خواهید وارد آن شوید را جستجو کنید؛ (شما همچنین می‌توانید با لمس دکمه All وارد روم‌های زنده شوید)
 4. هنگامی که اتاق مورد نظر خود را پیدا کردید، گزینه Join Room را لمس کنید تا وارد آن شوید؛
 5. در رومِ مورد نظر می‌توانید: افراد را عضو کنید، لینکی را با دیگران به اشتراک بگذارید و دست خود را بالا ببرید تا صحبت کنید (مانند ادوبی کانکت)

نحوه استفاده از اسپاتیفای گرین روم

ساخت روم در Greenroom آیفون

 1. برای این کار ابتدا Create Room را لمس کنید؛
 2. حالا اتاق را نام‌گذاری کنید؛ (می‌توانید نامی مربوط به پادکست خود مثل شماره فایل، موضوع و یا هرچیز دیگر برای روم خود انتخاب کنید)
 3. بعد برای روم مذکور دسته‌ و گروه مورد نظر را انتخاب کنید؛
 4. سپس می‌توانید گزینه ضبط فایل صوتی و یا چت زنده را برای روم خود فعال کنید؛
 5. در نهایت، Go Live را لمس کنید تا روم شنیداری برای دیگران نمایش داده شود؛

آموزش استفاده از گرین روم Spotify

الماس گرین روم و کاربرد آن

الماس‌ها یا همان Gem در گرین روم مثل لایک هستند. اگر به صحبت‌های فردی سخنگو علاقه دارید و با او موافق هستید به او Gem بدهید. این کار با دوبار لمس آیکن پروفایل انجام‌پذیر است. الماس‌های گرین روم، برخلاف Facebook Live Audio، رایگان است و نیازی نیست بابت آن‌ها هزینه‌ای پرداخت کنید، اما انتقال الماس محدودیت دارد؛ هر ۳۰ ثانیه می‌توانید تنها دو Gem به فرد دیگر بدهید.

Spotify Greenroom

هنگام مکالمه می‌توانید الماس‌های فرد سخنران را در پایین تصویر پروفایل او مشاهده کنید. همچنین می‌توانید تعداد تمام Gem های کاربر را با لمس پروفایل و رفتن به جزئیات حساب کاربری او ببینید.

نحوه گزارش محتوای نامتعارف به اسپاتیفای

یکی از مشکلات کلاب هاوس در ابتدای انتشار این بود که نمی‌توانستیم محتوای نامناسب را گزارش دهیم. هیچ ساز و کار خودکاری نبود که جلوی محتوا و مکالمات نامناسب را بگیرد. همچنین بخشی برای گزارش و دادن بازخورد وجود نداشت.

گرین روم با کمک الگوریتم‌های Spotify به طور خودکار محتوای نامناسب را حذف می‌کند. شما نمی‌توانید رومی با محتوای زیر ایجاد کنید:

 • محتوای خصمانه و کینه‌توزانه نسبت به افراد خاص؛
 • محتوای خشونت‌آمیز و تصاویر ناهنجار؛
 • محتوای شامل آسیب رساندن به خود؛
 • محتوای آزاررسانی و بی احترامی به دیگران؛
 • محتوای تصاویر مستهجن و نامتعارف؛
 • و محتوایی که با قوانین گرین روم در تناقض باشد.

اسپاتیفای در صورت تشخیص چنین محتواهایی قطعا با صاحب آن روم برخورد می‌کند.

طرح نوآورانه اسپاتیفای برای سازندگان پادکست و محتوای شنیداری

اسپاتیفای گزینه‌های خوب و جذابی پیش روی سازندگان گذاشته است. اسپاتیفای همراه با گرین روم، برنامه Creators Fund را منتشر کرد. سازندگان محتوای شنیداری می‌توانند در آن‌جا آمار روم خود را مشاهده کنند و روم‌های پولی بسازند و یا لینک Donate درون روم خود قرار دهند. همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، سازندگان می‌توانند همچنین محتوای روم را ضبط کنند و آن را بر روی اپلیکیشن‌های دیگر قرار دهند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

اسپاتیفای برنامه‌ی بسیار قدرتمندی برای آپدیت‌های گرین روم دارد. هدف اسپاتیفای این است که گرین روم فراتر از روم‌های شنیداری آنلاین باشد و قصد دارد در مورد ترویج هنر، فرهنگ و بحث سرگرمی نیز کارهایی انجام دهد و محتوای مرتبط با این موضوعات را بر روی گرین روم قرار دهد.

سازندگان محتوای شنیداری می‌توانند درطرح Spotify Greenroom Creator’s Fund ثبت نام کنند و شروع به کسب درآمد از گرین روم کنند.

مقایسه گرین روم با کلاب هاوس و توییتر اسپیسز

گرین روم تازه وارد بحث شبکه اجتماعی شنیداری شده است. در حال حاضر، شاهد نسخه بتای گرین روم هستیم که قطعا باگ‌ها و مشکلات زیادی دارد. به طور کلی البته رابط کاربری آن بسیار شبیه به Clubhouse و Twitter Spaces است.

با این حال لیست نقاط ضعف و قوت آن را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

نقاط قوت نقاط ضعف
کاربران می‌توانند روم‌ها را ضبط کنند (دیگر برنامه‌ها فاقد این گزینه هستند) کاربران نمی‌توانند با افراد گرین روم به طور مستقیم ارتباط برقرار کنند
کاربران می‌توانند هنگام گوش دادن به صحبت‌ها، باهم چت کنند گرین روم سازگاری کافی با برنامه اصلی اسپاتیفای ندارد
گرین روم هنگام لایو شدن یک روم، برای کاربر اعلان ارسال می‌کند روم‌های شنیداری کمی باگ دارند
بخش جستجو مرتب و یک‌دست نیست

 

به لطف محبوبیت اسپاتیفای، گرین روم هم این قابلیت را دارد که در میان کاربران مقبول افتد. البته در حال حاضر ظاهراً اسپاتیفای در همه‌چیز دستی دارد، اما روی هیچ‌کدام از آن‌ها به طور تخصصی و جزئی کار نمی‌کند. اولین پلتفرم اسپاتیفای چگونه خواهد بود؟ تنها با گذشت زمان می‌توانیم به این سوال پاسخ بدهیم.

امیدواریم هر آن‌چه می‌خواستید از گرین روم بدانید را فهمیده باشید. می‌توانید سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات انارمگ با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها: / / / / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *