تمیز و ضدعفونی کردن آیفون بدون آسیب زدن به آن

با توجه به گسترش روز افزون ویروس کرونا در دنیا، علاوه بر شستشوی مکرر دست‌ها، شما باید به فکر ضد عفونی کردن گوشی خود نیز باشید. مجله خبری انارمگ این مقاله را برای چگونگی تمیز کردن بهینه دیوایس‌های اپلی شما تهیه کرده است. با توجه به این که گوشی‌های همراه میزبان مناسبی برای جرم‌ها و میکروب‌ها هستند، با هم نگاهی به شیوه مناسب تمیز کردن آن‌ها می‌اندازیم.

اخیرا یک تحقیق که توسط مجله Hospital Infection صورت گرفته، نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند تا ۹ روز بر روی اشیایی مانند فلز، شیشه و پلاستیک زنده بماند، اما به راحتی با موادی مانند الکل ایزوپروپیل نابود می شود.

توصیه‌های شرکت اپل

مشکل این مسائله این است که شرکت اپل استفاده از مواد شوینده‌ای مانند الکل ایزوپروپیل را توصیه نمی‌کند؛ چرا که ممکن است این مواد به صفحه ضد چربی و مقاوم به اثر انگشت آسیب بزنند.

برای مجموعه iPhone 11، اپل توصیه می‌کند که از صابون و آب گرم استفاده کنید؛ اما برای iPhone XS و دیوایس‌های قدیمی‌تر، تنها توصیه شده است که از یک تکه پارچه مرطوب استفاده کنید. البته که شما میتوانید ریسک کنید و از سفید کننده و الکل برای تمیز کردن آیفون خود استفاده کنید، اما این چیزی است که شرکت اپل رسما اعلام کرده است:

  • تمام کابل‌ها را جدا کنید و آیفون خود را خاموش کنید.
  • از یک تکه پارچه مرطوب ضد پرز استفاده کنید؛ مانند، پارچه مورد استفاده برای تمیز کردن عینک
  • برای تمیر کردن iPhone 11 و iPhone 11 Pro، از یک تکه پارچه نرم ضد پرز با کمی ترکیب آب ولرم و صابون استفاده کنید.
  • از مرطوب کردن ورودی‌ها خودداری کنید.
  • از مواد پاک کننده و هوای فشرده استفاده نکنید.

روش‌های دیگر

  • پارچه‌های ضد میکروب
  • محافظ صفحه گوشی + دستمال تمیز کننده یا الکل ایزوپروپیل
  • دستگاه ضدعفونی کننده UV برای آیفون یا گوشی‌های هوشمند

  – استفاده از دستمال ضد میکروب:

یکی از ساده‌ترین و موثرترین روش‌های ضدعفونی کردن گوشی بدون استفاده از الکل و محلول تمیز کننده، شاید استفاده از دستمال‌های ضد میکروب و آنتی باکتریال باشد. این دستمال‌ها حاوی محلول‌های ضدعفونی‌کننده مانند نقره مایع هستند که لطافت میکروفیبرهای پارچه را نیز حفظ میکند؛ اگر چه از بین رفتن ویروس کرونا توسط این گونه دستمال‌ها هنوز صد در صد تائید نشده است.

  – نصب محافظ گوشی و سپس استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده:

در صورتی که شما از محافظ گوشی استفاده می‌کنید، محلول‌های ضدعفونی‌کننده مانند، الکل یا سفید کننده، دیگر به صفحه گوشی شما آسیب نمی‌رساند. برای استفاده از الکل ۶۰ تا ۷۰ درصد، آن را مستقیما روی گوشی قرار ندهید؛ با استفاده از یک دستمال میکروفیبر آغشته به الکل، آیفون خود را تمیز کنید.

  – استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی کننده UV:

دستگاه ضدعفونی کننده گوشی UV
دستگاه ضدعفونی کننده گوشی UV

این گونه دستگاه‌ها با استفاده از نور ماوراء بنفش به از بین بردن ۹۹.۹% باکتری و ویروس‌ها اقدام می‌کنند. برخی از برندها امکان شارژ همزمان را نیز فراهم می‌کنند.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =