جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

چرا طراحی محصولات جدید اپل دیگر مثل قبل نیست؟

محصولات جدید اپل
فهرست مطالب

اپل چه قبل از ورود جانی آیو و چه بعد از جدایی او از این کمپانی با قدرت کار خود را انجام می داده است. گرچه نبود او در اپل مشکل نسبتا بزرگی محسوب می شود و اپل هم به هیچ وجه از این جدایی راضی نبوده است. اما سوال این‌جاست که چرا طراحی محصولات جدید اپل این‌گونه است؟ چرا نواوری در محصولات کمتر شده است؟

جانی آیو، مدیر طراحی اسبق اپل، به این معروف بود که هرچیزی را که از آن خوشش نمی آمد تغییر می داد. به عنوان مثال، زمانی که اسکات فورستال از اپل جدا شد و جانی آیو روی کار آمد، ما شاهد اولین و بزرگ‌ترین تغییر در سیستم عامل آی او اس یعنی iOS 7 بودیم. 

هنوز باید منتظر بمانیم و ببینیم نتیجه‌ی Apple AR و عینک هوشمند اپل چه می شود اما جانی آیو در گزارشی گفته بود که اصلا از راهی که این کمپانی در پیش گرفته راضی نیست. گفته شده اپل قصد داشته تا عینک سه بعدی را به دو دستگاه مجزا تقسیم کند. اما آیو قبل از جدایی از کمپانی تصمیم گرفته تا این دو دستگاه با هم ادغام شوند و تنها یک عینک وی آر تولید کنند؛ گرچه محصول نهایی از محصول دوتایی ضعیف‌تر و کم کاربردی‌تر بوده است. 

این که بگوییم جدایی آیو از اپل اصلا مهم نیست مثل این می ماند که بگوییم حضور استیو جابز در اپل اصلا مهم نبود. قطعا این گزاره‌ی درستی نیست و اپل به احتمال زیاد از جدایی این نابغه ضربه خواهد خورد. 

اگر هم بگوییم که اپل بدون آیو موفق‌تر است، بازهم نظر شخصی است و در هر موضوعی درست از آب در نمی آید. 

طرح محصول مطیع کاربرد آن است و کاربرد را ما انتخاب می کنیم

اما طراحی محصولات جدید اپل (به ویژه عینک وی آر) چگونه است؟ حالا که آیو از اپل جدا شده، اپل قصد دارد عینک وی آر را به عنوان دو محصول جدا – یعنی یک هدست و یک دستگاه دیگر – تولید کند. احتمالا همانند نحوه استفاده از اپل واچ، برای استفاده از هدست جدید باید حداقل یک آیفون داشته باشیم. اما ایده پشت این محصول این بوده که دستگاه AR قدرتمندی تولید شود که تصاویر واقعیت افزوده را به هدست AR بفرستد. 

حالا که قرار است اپل دو محصول مجزا معرفی کند، این کمپانی بی‌شک قابلیت این را داشته که تصاویر AR و VR را رندر کند. دستگاه واقعیت افزوده‌ی اپل به احتمال زیاد از عینک های وی آر و ای آر دیگر کمپانی های جهان قدرتمندتر است.  

جدایی آیو از اپل - طراحی محصولات جدید اپل

اگر این گونه نبود اپل حتی یک عدد دستگاه هم به فروش نمی رساند؛ این دستگاه را نه در اختیار افرادی که به AR/VR علاقه‌مند نیستند و نه در اختیار کسانی که رابطه‌ی خوبی با تکنولوژی ندارند، قرار نمی داد.

فقط آیو می داند طراحی محصولات جدید اپل چگونه است. با این حال، این بحث کاربرد در مقابل زیبایی محصول، کابوس شب های هر طراحی است! اپل باید تصمیم بگیرد که به فکر زیبایی محصول باشد و یا اول مهندسی آن را کامل کند و بعد به فکر نقش و نگار آن باشد. 

گفته می شود حالا که آیو از اپل جدا شده، دست این کمپانی در طراحی باز است؛ می تواند به خواسته های کاربران گوش کند؛ محصول کاربردی‌تری بسازد و تصمیمات بهتری بگیرد. 

کاربر تصمیم می گیرد که چه محصولی خوب و چه محصولی بد است

یکی از نمونه های بارز آن، تعبیه پورت HDMI در مک بوک پرو جدید است. دلیل آن هم این است که بالاخره مهندسان کنار رفتند و طراحان جای آن ها را گرفتند؛ همین طراحان می دانستند که کاربران مک بوک چه می خواهند. 

البته اگر برعکس می بود، مهندسان اپل پورت HDMI 2.1 را جای پورت HDMI 2.0 در مک بوک قرار می دادند. همچنین آیو به خواسته های کاربران گوش نمی داده اما اپل آن ها را بررسی می کرده است؛ به همین خاطر حالا یک SD Reader معمولی در مک بوک پرو فوق‌العاده قدرتمند داریم. 

انتخاب چنین قابلیت ها و ویژگی هایی برای یک کمپانی پیشرو در صنعت تکنولوژی کمی عجیب به نظر می رسد. وجود چنین قابلیت هایی حتی از نظر یک طراح که تنها به زیبایی اهمیت می دهد هم منطقی به نظر نمی رسند. چنین پورت هایی مخصوص کروم بوک های ۲۰۰ دلاری است نه یک لپ تاپ فوق‌العاده قدرتمند ۲۵۰۰ دلاری. 

به علاوه این که بعد از جدایی آیو از اپل، این کمپانی آیمک ۲۴ اینچی را با طراحی جدید معرفی کرد اما می دانیم که آیو در این کار سهم داشته است. همانطور هم که می دانید، در رنگ های متنوعی عرضه می شود و به همین علت نمی توان حضور آیو در طراحی را نادیده گرفت. می بینیم که وجود چندرنگ مختلف از نظر کاربرد توجیهی ندارد. به علاوه این که فروش رنگ های کمتر محبوب نیز دشوار است و کنترل بازار سخت می شود. 

به همین خاطر اپل کاملا در راستای خواسته‌ های کاربران عمل نمی کند. اپل محصولاتی که مردم می خرند را تولید می کند. درست است که مهندسی کلی نقش مهمی در تولید این محصولات دارد اما همچنین طراحی و زیبایی نیز در اولویت قرار دارد. پس نتیجه می گیریم که حاشیه های صاف آیفون ۱۲ بخاطر نبودِ جانی آیو نبوده است بلکه اپل خود تصمیم گرفته تا آیفون ۱۲ را این‌گونه تولید کند. 

قطعا مهندسی جدید آیفون ۱۲ نحوه قرارگیری در دست، نحوه کار با آن را تغییر داده و به احتمال زیاد باعث شده تا طراحی مهندسی قطعات درونی گوشی بسیار راحت‌تر باشد. 

اما نکته‌ی جالب این‌جا است که اپل – هنگامی که جانی آیو حضور داشت – دقیقا همین کار را با آیفون ۴ انجام داد و طراحی آن را به آیفون ۵ نیز منتقل کرد. و طراحی حاشیه های صاف هم به احتمال زیاد به خاطر حضور جانی آیو در تیم طراحی آیفون ۱۲ بوده است. 

طراحی حاشیه های آیفون ها هرچند وقت یک‌بار از شکل گرد و منحنی به شکل تیز و صاف تغییر می کند؛ قطعا این یک “انقلاب در طراحی” نیست بلکه صرفا تغییری دوره‌ای محسوب می شود. به احتمال زیاد اپل به این دلیل هرسال شکل آیفون ها را تغییر می دهد که بتواند آن ها را در بازار بفروشد یا هم این که شخصی در Apple Park عاشق گوشه های صاف بوده است! 

اپل برای اولین بودن تلاش نمی کند

اپل همیشه اهداف بلندمدت برای محصولات خود دارد و همواره این تصمیم‌گیری به نفع این کمپانی بوده و توانسته به خوبی در اکثر مواقع پرفروش‌ترین محصول بازار را تولید کند. به همین خاطر است که اولین کمپانی بود که از CD-ROM استفاده کرد و بعدها آن را دور انداخت و یا اولین کمپانی بود که در محصولات خود اتصال Wi-Fi تعبیه کرد. 

اما به هیج وجه برای اولین بودن تلاش نمی کند. اپل سعی نمی کند معرف یک تکنولوژی جدید باشد، بلکه منتظر می ماند و بعد از مدتی با تولید محصولی جدید با طراحی مناسب تمام رقبا را از میدان رقابت کنار می زند. 

دوباره به هدست AR برگردیم. اپل قصد ندارد بهترین و باکیفیت‌ترین هدست AR/VR بازار را بسازد بلکه سعی دارد تا سیستمی طراحی کند تا همه بتوانند از واقعیت افزوده این کمپانی استفاده کنند. بعضی ممکن است بگویند هدف اپل از این کار گسترش دسترسی این تکنولوژی است بعضی هم ممکن است بگویند که اپل به دنبال تسخیر بازار بزرگ‌تری است. هرچه باشد، اپل هدف دوم را در نظر دارد. 

پس بله، آیو به این که دستگاه دوتایی AR ساخته شود که کیفیت آن از همه نظر از یک دستگاه کم‌قدرت و سبک بیشتر باشد اعتراض کرد. حق با او بود.

اپل هم قرار است همان راه را ادامه دهد. اپل بدون استیو جابز، کمپانی متفاوتی است؛ بدون جانی آیو هم این‌طور است. این هم خلاصه تمام آن‌چه از طراحی محصولات جدید اپل بدون حضور جانی آیو می دانستیم. 

برچسب‌ها: / / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *