چه زمان باید باتری آیفونمان را تعویض کنیم و نحوه چک کردن میزان سلامت باتری

آیا می خواهید از میزان سلامت باتری آیفون خود باخبر شوید؟ آیا فکر می کنید که زمان تعویض باتری آیفون شما فرا رسیده است؟ اگر چند سالی است که از آیفون خود استفاده می کنید ، احتمال این وجود دارد که باتری شما ضعیف شده باشد. ما در این مطلب از بخش آموزش انارمگ ، به شما زمان تعویض باتری آیفون را می گوییم و نحوه چک کردن میزان سلامت باتری را آموزش خواهیم داد پس تا پایان با ما همراه باشید.

ضعیف شدن باتری آیفون پس از چند وقت و عدم توانایی آن در نگه داشتن مقدار مناسب انرژی یک حقیقت است و اگر آیفون شما هم عمر باتری پایینی داردف شما تنها نیستید و بسیار یاز کاربران دیگر نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. تمام باتری های قابل شارژ در طی زمان آسیب می بینند و ضعیف می شوند و باتری گوشی هوشمند اپل نیز استثنا نیست. همان طور که باتری قدیمی تر می شود نیاز به شارژ شدن در دفعات با فاصله کم دارد و باید انتظار نگه داشتن شارژ کمتر و خاموش شدن های ناگهانی را داشته باشید.

هنگامی که باتری آیفون شما از مرز ۵۰۰ بار شارژ کامل شدن عبور کند، احتمالاً زمان آن فرار می رسد که آن را عوض کنید. متاسفانه سیستم عامل iOS به شما دفعاتی که باتری شما شارژ شده است را نشان نمی دهد؛ اما راه هایی وجود دارد تا سلامت باتری را چک کنید و در صورت لزوم آن را عوض کنید.

نحوه چک کردن سلامت باتری آیفون

در اوایل سال ۲۰۱۸ ، اپل آپدیتی برای نرم افزار iOS منتشر کرد که شامل ویژگی های جدیدی بود تا کاربران بتوانند سلامت باتری آیفون را با جزئیات بیشتر و دقیق تر مشاهده کنند و مطلع شوند که آیا وضعیت باتری بر عملکرد گوشی تاثیرگذار است یا خیر؟

به تنظیمات و سپس بخش Battery بروید و بر روی Battery Health بزنید. ما نحوه استفاده از این ویژگی را در پایین با جزئیات بیشتر توضیح می دهیم.

برای بسیاری این سوال به وجود آمده بود که چرا اپل فاش کردن جزئیات باتری را ضروری می دانسته است؟ در اوایل سال ۲۰۱۸ هنگامی که معلوم شد اپل برای جلوگیری از خاموش شدن های گوشی به دلیل مشکلات باتری، سرعت عملکرد آیفون ها را پایین آورده است، انتقادات بسیار زیادی از این کمپانی شد.

در واکنش به این انتقادات و آشوب های خلق شده، اپل قیمت عوض کردن باتری یک آیفون قدیمی تر را پایین آورد و تصمیم گرفت که این مشکلات عملکرد را در آپدیت iOS برطرف کند.

در ماه آگوشت سال ۲۰۱۹ دوباره سیل انتقادات به سوی کمپانی اپل روانه شد. این انتقادات به این دلیل بود که اگر یک کاربر باتری درون ایفون خود را با یک باتری از شرکت هایی که مورد تایید اپل نیستند تعویض کند، یک پیغام هشدار در آیفون خواهند دید با مضمون ” پیغام مهم مربوط به باتری: عدم شناسایی یک باتری رسمی اپل”.

مشکل اینجا است که اگر شما یک باتری از شرکت غیر اپلی در گوشی خود بگذارید، صفحه نشان دهنده سلامت باتری به جای نشان دادن میزان سلامت آن به شما یک پیام سرویس نشان خواهد داد.

متخصصان این حوزه تایید کردند که علی رغم نشان ندادن میزان سلامت باتری، باتری های غیر اپلی همانند باتر یهای عادی آیفون کار خواهند کرد و دیگر مشکلات عملکرد که اپل ایجاد کرده بود را نخواهند داشت. اما کاربرانی که می خواهند از طریق میزان سلامت، زمان تعویض باتری آیفون را متوجه شوند، با مشکل روبرو خواهند شد.

البته این که اپل برای استفاده از باتری های غیر اپلی به کابران هشدار می دهد، نکته مثبتی است و دلیل خوبی برای آن دارد. آن باتری ها ممکن است خطرات فنی داشته باشند و یا شرکت های ثانویه با فروختن باتری هایی که در اصل باتری های قدیمی و تعمیر شده ایفون هستند، سر مشتری ها را کلاه بگذارند.

گزارشاتی از آتش گرفتن آیفون ها وجود دارد و احتمالاً اپل به دنبال جلوگیری از چنین اتفاقی است.

زمان تعویض باتری آیفون

اگر زمان مناسب برای تعویض باتری آیفون را نمی دانید، اطلاع پیدا کردن آن بسیار ساده است.

۱- به تنظیمات و بخش Battery بروید.

۲- بر روی Battery Health بزنید.

۳- شما گنجایش حداکثر یا maximum capacity باتری را خواهید دید. این معیاری بر اساس زمان نو بودن باتری شما است. هر چه قدر که باتری قدیمی تر باشد، احتمال پایین بودن این عدد بیشتر است. اپل اعلام کرده است که گنجایش پایین تر می تواند منجر به استفاده چند ساعت کمتر از گوشی بین هر مرتبه از شارژ کردن شود.

۴- پایین آن ، شما “گنجایش حداکثری عملکرد” یا Peak Performance Capacity را خواهید دید. اگر که باتری آیفون شما وضعیت مناسبی داشته باشد، شما پیغام Your battery is currently supporting normal peak performance را خواهید دید که به معنی ” باتری شما در حال حاضر از عملکرد حداکثر حالت عادی پشتیبانی می کند” می باشد.

۵- اما اگر آیفون شما خاموش شدن های ناگهانی را به خاطر ناتوانی در رساندن حداکثری قدرت تجربه کرده باشد، مدیریت عملکرد احتمالاً بر باتری اعمال شده است. اگر این گونه باشد شما پیغامی با مضمون ” آیفون به دلیل عدم توانایی باتری در فراهم کردن حداکثر قدرت لازم ، خاموش شدن غیر منتظره ای را تجربه کرده است. مدیریت عملکرد بر باتری اعمال شده است تا از وقوع دوباره چنین اتفاقی جلوگیری کند” مشاهده خواهید کرد.

۶- در کنار پیغام بالا شما گزینه Disable… را مشاهده خواهید کرد و با انتخاب این آپشن، شما جلوی کاهش عملکرد آیفون را خواهید گرفت اما در عوض دفعه بعد که باتری تحت فشار باشد، به احتمال زیاد گوشی شما خاموش خواهد شد.

۷- شما همچنین یک هشدار اضافی را ممکن است ببینید که می گوید ” سلامت باتری شما به مقدار زیادی کاهش یافته است. یک مرکز تایید شده اپل می تواند باتری را عوض کند تا عملکرد و گنجایش دوباره کامل شوند”.

هشدار های باتری آیفون

این امکان وجود دارد که باتری شمااز گنجایش کمی برخوردار باشد اما مدیریت عملکرد بر گوشی شما اعمال نشده باشد. این می تواند به سادگی حاکی از این موضوع باشد که شما تا به حال در موقعیتی باتری را قرار نداده اید تا دچار خاموش شدن غیر منتظره شود. اما اگر شما یک بازی با گرافیک بالا را بازی کنید و باتری به زیر ۲۰ درصد برسد، به احتمال زیاد تنظیمات کنترل عملکرد فعال خواهد شد.

اگر شما هشدار پایین بودن سلامت باتری را مشاهده کنید، می توانید به استفاده از آیفون خود ادامه دهید اما به احتمال زیاد گنجایش شارژ کم و مشکلات عملکرد هنگامی که میزان باتری کم است را تجربه خواهید کرد. بهترین راه این است که به یک اپل استور معتبر مراجعه کنید تا یا باتری شما تعویش شود و یا در صورت وجود مشکل قابل حل ، تعمیر شود.

یک سری نشانه ها وجود دارند که نشان می دهند آیفون شما نیاز به یک باتری جدید دارد از جمله بک لایت تاریک تر از حد معمول، صدای اسپیکر کمتر، صفحه با نوسان هنگام پایین رفتن در یک لیست، کم شدن فریم ریت در برخی بازی ها و اپ ها و طول کشیدن بیش از حد اجرای برنامه ها.

چگونه عمر باتری آیفون را افزایش دهیم؟

اگر می خواهید تا قبل از خرید باتری جدید، از حداکثر عمر باتری حال حاضر خود استفاده کنید، می تواند از پیشنهادات زیر استفاده کنید:

۱- سرویس های موقعیت مکانی را خاموش کنید

۲- رفرش اپ های پس زمینه را غیر فعال کنید

۳- اطمینان حاصل کنید که روشنایی خودکار فعال باشد

۴- هنگامی که نیازی به استفاده از اینترنت ندارید، آیفون را در حالت هواپیما قرار دهید.

۲۰ نکته مهم برای بهبود و بالا بردن بازدهی باتری آیفون – کلیک کنید

اگر هم که واقعاً می خواهید از باتری خود استفاده بیشتری کنید، می توانید یک کیس باتری هوشمند بخرید. این کیس ها مانند کیس های معمولی آیفون شما حفاظت می کنند اما این قابلیت را نیز دارند که هنگامی که آیفون شما به شارژ نیاز دارد، آن را شارژ کنند.

اپل همچنین اعلام کرده است که دفعات شارژ شدن یک باتری تنها دلیل برای این “پیر شدن شیمیایی باتری آیفون” نیست و “نحوه استفاده از دستگاه” و “گذاشتن دستگاه یا شارژ باتری در یک محیط گرم” نیز می تواند عمر باتری را کاهش دهد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + شانزده =