نحوه بازیابی موارد و فایل‌های حذف شده در سیستم عامل مک

حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از کلیک بروی دکمه‌ی Delete از این کار پشیمان شده‌اید. اما نگران نباشید چون با خواندن این مطلب می‌توانید فایل‌های حذف شده در مک را به راحتی بازیابی کنید. مخصوصا اگر خیلی زود به اشتباه خود پی برده باشید. در این مطلب از انارمگ می‌خواهیم به نحوه‌ی بازیابی فایل‌های حذف شده مانند موسیقی، مخاطب، اسناد و یا ایمیل در مک بپردازیم؛ با ما همراه باشید…

نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس
نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس

روش بازیابی فایل‌های حذف شده در مک

بازیابی یک فایل حذف شد در مک او اس آسان است، البته به شرطی که بلافاصله به خاطر آورید حذف فایل اشتباه بوده! فایل‌های حذف شده معمولا به سطل زباله می‌روند.

۱- برای دیدن تمام فایلهایی که حذف کرده‌اید بروی گزینه‌ی Trash در سمت راست Dock مک کلیک کنید.

۲- اگر فایل‌های زیادی در آنجا وجود دارد و فایل مورد نظرتان را پیدا نمی‌کنید، در پنجره‌ی finder در کادر search (جستجو) نام فایل را تایپ و روی Trash کلیک کنید.

نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس
نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس

۳- زمانی که فایل را پیدا کردید آن‌را از Trash به سمت desktop یا هر قسمتی از Finder که می‌خواهید بکشید.

البته به خاطر داشته باشید که زمان جستجو و بازیابی بسیار مهم است. زیرا که ممکن است هادر دیسک شما پر شده باشد و مک او اس شروع به پاک کردن محتویات سطل زباله کند و یا اینکه تنظیماتتان طوری باشد که هر ۳۰ روز سطل زباله پاک و خالی شود تا فضای زیادی از هادر دیسک اشغال نشود. به همین علت اگر زمانی از حذف شما گذشته باشد ممکن است متوجه شوید که فایل مورد نظرتان از سطل زباله هم حذف شده است.

البته در این حالت هم می‌توان با تهیه یک نسخه‌ی پشتیبان تایم ماشین (Time machine) فایل را بازیابی کنید.

روش بازیابی ایمیل‌های حذف شده ازمک

اگر احتمالا ایمیل مهمی را حذف کرده‌اید شاید بتوانید آن‌را بازیابی کنید. اگر از برنامه‌ی Mail استفاده می‌کنید، از آنجایی که این برنامه قبل از حذف دائمی، ایمیل را تا یک هفته و حتی گاهی تا یک ماه نگه می‌دارد، روند بازیابی موفقیت آمیز خواهد بود.

۱- برنامه‌ی Mail را باز کنید.

۲- پوشه‌ی Trash خود را پیدا کنید.

۳- ایمیل حذف شده را پیدا کنید.

نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس
نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس

۴- بروی آن کلیک کرده و مجدد به inbox بکشید.

چنانچه نتوانستید ایمیل مورد نظر را پیدا کنید میتوانید به وبسایت سرویسی که برای ایمیل از آن استفاده می‌کنید مراجعه کنید؛ برای مثال Google mail.

روش بازیابی آهنگ‌های حذف شده‌ی آی‌تیونز در مک

در مک فایل‌های موسیقی بیشتر با استفاده از آی‌تیونز (iTunes) مدیریت می‌شود. این نرم افزار فایل‌های موسیقی را از طریق رابط کاری آسان خود نمایش می‌دهد. شما می‌توانید پوشه‌ی موسیقی آی‌تیونز خود را در Home Directory خود پیدا کنید. Finder را باز کرده و روی مسیر زیر کلیک کنید.

Home directory > Music > iTunes > iTunes Media > Music

وقتی یک فایل موسیقی را در آی‌تیونز حذف می‌کنید، گزینه‌ای انتخابی خواهید دید که به شما می گوید که می‌خواهید فایل را به پوشه‌ی Trash منتقل کنید و یا در پوشه‌ی iTunes Media نگهداری کنید.

اگر گزینه‌ی keep file (فایل را نگه دار) را انتخاب کردید عنوان آن از لیست دیتا‌بیسی که در آی‌تیونز مشاهده می‌کنید حذف می‌شود. اما همچنان در پوشه‌ی iTones media باقی ‌می‌ماند.

از طرفی اگر گزینه‌ی move to Trash ( انتقال به سطل زباله ) را انتخاب کرده‌اید، امکان دارد فایل هنوز در سطل زباله باقی مانده باشد. اگر فایل موسیقی را فقط از آی‌تیونز حذف کرده باشید این فایل همچنان در پوشه‌ی iTunes > iTunes Music یا iTunes Media > Music قرار گرفته است.

۱- پوشه فوق را برای فایل صوتی مورد نظر بررسی کنید.

۲- بعد از پیدا کردن می‌توانید آن‌را به بالای آیکون iTones یا یک پنجره‌ی آی‌تیونز بکشید تا دوباره به آی‌تیونز برگردد. اگر فایل به Trash منتقل شده باشد می‌توانید آنرا در آنجا پیدا کرده و برای بازیابی آن مراحل زیر را بروید:

۳- برنامه iTunes را باز کرده و بروی Preferences کلیک کنید.

۴- روی Advanced کلیک کرده و اطمینان کنین که کادر گزینه‌ی Copy files to iTunes Media folder when adding to library علامت خورده باشد.

۵- فایل صوتی را از Trash به desktop بکشید.

۶- فایل صوتی را به بالای آیکون iTones بکشید. برای اینکار باید وارد پوشه‌ی iTones در fider شوید.

نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس
نحوه ی بازیابی فایل‌های حذف شده در مک او اس

۷- فایل صوتی را از دسکتاپ به Trash منتقل کنید.

این‌کار فایل موسیقی را به آی‌تیونز بازیابی می‌کند. اگر نتوانستید فایل صوتی را در سطل زباله پیدا کنید باید نسخه‌ی پشتیبان تایم ماشین خود را بررسی کنید یا فایل را دوباره تهیه کنید.

 روش بازیابی مخاطبین حذف شده در مک او اس

اگر یکی از مخاطبینتان را در مک حذف کردید و سپس ازین کار پشیمان شدید، ابتدا بروی Edit رفته و Undo Delete Card ( واگرد کارت حذف شده ) را انتخاب کنید. البته باید این کار را قبل از هر ویرایشی در contacts (لیست مخاطبین) انجام دهید. در غیر این صورت کارت آن مخاطب را از دست خواهید داد. همچنین از طریق تایم ماشین نیز می‌توانید آن‌ را بازیابی کنید.

در آخر همه و در صورت عدم موفقیت در بازیابی فایل های حذف شده در مک می توانید از برنامه‌های بازیابی استفاده کنید. قبل از آن تحقیق خود را انجام دهید و بعد برنامه مورد نظر را دانلود کنید. در اصل همه‌ی برنامه‌ها یک کار را می‌کنند و آن هم این است که سیستم شما را جستجو می‌کنند تا به دنبال فایل حذف شده بگردند و سپس گزینه‌ی بازیابی آن‌را در اختیار شما می‌گذارند.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 9 =