ویژگی های جدید بتا دوم iOS 15 و بتا دوم iPadOS 15

قابلیت های کاربردی و مهم متعددی در بتا دوم نسخه جدید سیستم عامل اپل از جمله فعال شدن Shareplay و دستکاری های رابط کاربری در اپ های سیستم به چشم می خورند. در این مطلب از بخش اخبار انارمگ، ما ویژگی های جدید بتا دوم iOS 15 و بتا دوم iPadOS 15 را به شما معرفی می کنیم.

با حدود دو هفته زمان برای آزمودن بتا دوم سیستم عامل جدید iOS و iPadOS، تغییرات زیادی را در این دو آپدیت مشاهده کرده ایم که برخی بسیار بزرگ و برجسته هستند و برخی هم کوچک.

برجسته ترین تغییر در میان ویژگی های جدید بتا دوم iOS 15، اضافه شدن قابلیت sharePlay است. این قابلیت در طول مراسم WWDC 2021 اپل معرفی شد اما در بتا اول آپدیت iOS حضور نداشت. SharePlay یک قابلیت بسیار کاربردی است و به همین دلیل حضور ان در این بتا بسیار مهم است. هنگامی که در یک تماس Face Time هستید، حالا به کمک ویژگی SharePlay می توانید یک موسیقی را از اپل موزیک به اشتراک بگذارید و یا به تماشای فیلم و سریال بنشینید و همه افراد حاضر در تماس به آن محتوا دسترسی خواهند داشت و آن را خواهند دید و شنید. این ویژگی همچنین می تواند صفحه شما را نیز به اشتراک بگذارد و FaceTime را تبدیل به یک رقیب قدرت مند برای Zoom کرده است زیرا می توانید میزبان یک پرزنتیشن باشید و دیگر مثل iOS 14 محدود به قابلیت های استاندارد ویدئو چت نیستید. حالا با این بتا ، توسعه دهندگان برنامه های اپلی قادر خواهند بود که به خوبی با این قابلیت اشنا شوند و برنامه های خود را سازگار و در تعامل با این ویزگی جالب طراحی کنند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که در WWDC 2021 معرفی شد اما در نسخه اول بتا iOS 15 حضور نداشت، استفاده از Quick note فقط با یک انگشت است. در بتا دوم شما می توانید quick note را با مداد اپل و یا کشیدن گوشه سمت راست پایین صفحه به بالا فعال کنید.

آیکون های جدید Maps

اپل ظاهر آیکون دو اپ سیستمی را تغییر داده است؛ اپ maps و اپ Books. آیکون Apple Maps اندازه Apple Park را کاهش داده است و رنگ برخی از المان های آن را نیز تغییر داده است. ما این تغییرات را در ویدئو پرومو اپل دیده بودیم و طولی نکشید تا این تغییرات در بتا های سیستم عامل های آیفون و آیپد اعمال شوند.

آیکون های جدید Books

کتاب ها در اپلیکیشن جدید قوس کمتری دارند و گوشه های آن ها بیشتر گرد شده است.

لباس مموجی ها و استیکر ها

یکی دیگر از ویژگی های جدید بتا دوم iOS 15 این است که کابران می توانند هنگام فرستادن استیکر ، لباسی که مموجی بر تن دارد را انتخاب کنند. سبک های مختلف پیراهن، لباس و ردا در چندین رنگ مختلف در دسترس کاربران قرار گرفته است.

اپل یک سری تغییرات بر اپ weather یا آب و هوا نیز اعمال کرده است. برای اولین بار در هنگام باز کردن اپ یک صفحه خوش آمد گویی وجود دارد و کاربران می توانند مشکلات را گزارش دهند و یا نوتیفیکیشن ها را از قسمت پایین اپ مدیریت کنند.

صفحه خوش آمد گویی در اپ های Notes و Weather

دیگر تغییرات این نسخه بتا شامل صفحه خوش آمد گویی برای اپ Notes، قابلیت متن شخصی جدید در منو و تغییراتی در دسته بندی تنظیمات iCloud است.

بردن یک قطعه موسیقی به بالای لیست

در اپ Music، هنگامی که انگشت خود را چندین ثانیه بر روی یک قطعه موسیقی نگه دارید، یک منو ظاهر می شود که در آن اپشن جدیدی وجود دارد و شما می توانید آن موسیقی را به بالای لیست ببرید.

عملکرد جدید Shortcut ها

همچنین یک عملکرد میانبر جدید اضافه شده است که می تواند از آنچه بر روی صفحه قرار دارد به عنوان یک ورودی استفاده کند. این قابلیت می تواند برای کاربران بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک میانبر اشتراکی شخصی سازی شده درست می کردید، در قبل مجبور بودید تا آن را از طریق share sheet فعال کنید که از یک URL وب سایت استفاده می کرد. اما این عملکرد جدید میانبر ها قادر است که به صورت خودکار آنچه در صفحه وجود دارد را شناسایی کند. سپس اگر شما میانبر را از طریق سیری یا Spotlight اجرا کنید، به صورت خودکار وب سایتی که در آن هستید را شناسایی می کند.

همچنین در اپ Maps ، اپل کلمه accident هنگام گزارش یک تصادف در مسیر را به Crash تغییر داده است.

ویجت های جدید و قدیمی آب و هوا

ویجت اپ Weather در بتا دوم آپدیت شده است و نشانگر های تصویری جدید از معیار های آب و هوایی مختلف برای هر روز وجود دارد.

چهره های پرتره در watchOS 8

ما شاهد اضافه شدن چهره های پرتره جدید به اپل واچ به وسیله بتا دوم watchOS 8 بودیم اما الزامی است که کاربران چهره را در اپ Watch آیفون تنظیم کنند. با رفتن به اپ watch، کاربران می توانند چهره را انتخاب کنند، تا ۲۴ تصویر پرتره را برگزینند و آن ها را بر اپل واچ اعمال کنند.

در مرورگر سافاری، آیکون ریلود دوباره قرار داده شده است

اپل برخی از قسمت های رابط کاربری را در سرتاسر سیستم ایپد دستکاری کرده است که از آن ها می توان به نوار کناری سافاری اشاره کرد که از رنگ مشکی به رنگ خاکستری تیره تغییر کرده است. همچنین یک آپشن جدید هنگامی که روی یک URL برای اضافه کردن آن به یک گروه زبانه نگه می دارید، اضافه شده است. ما همچنین شاهد بازگشت ایکون ریلود به سافاری هستیم. هنگام استفاده از یک ماوس یا ترک پد، وقتی که در صفحه بر روی نوار URL حرکت کنید آیکون ریلود ظاهر می شود.

در اپ Messages، اکتیو چت با رنگ آبی در ستون کناری هایلایت شده است تا گفت و گویی که آن لحظه در آن حضور دارید را راحت تر تشخیص دهید. این ویژگی هم برای چت های پین شده و هم برای نمای فهرست کاربرد دارد. همچنین هنگام نمایش چندین پنجره، iPadOS می تواند از دوربین استفاده کند. کتابخانه اپ ها نیز دسته های جدیدی دارد از جمله Information & Reading و Health & Fitness.

پس از یک ریست فکتوری، هنگام راه اندازی دستگاه با iOS 15، یک اپشن در دسترس است که با آن می توانید بتا را نصب کنید. با این آپشن دیگر لازم نیست بتا را قبل از ریست دوباره دستگاه نصب کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =