جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تبلیغات در اناردونی
آخرین مطالب

معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly: برنامه ای مناسب برای یادگیری ۳۳ زبان مختلف!

معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly
فهرست مطالب

Mondly در بحث آموزش آنلاین به طور واقعیت مجازی و واقعیت افزوده پیشرو است و با این که درس‌های گرامر آن محدود هستند و محتوای پیشرفته‌ای ندارد، اما این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا کلمات (Vocabulary) زبان جدید را با کوییزها و آزمون‌ها یاد بگیرید. در این مطلب از انارمگ به معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly خواهیم پرداخت.

این برنامه یک معلم خصوصی در اختیار شما می‌گذارد که هوش مصنوعی او باعث می‌شود تجربه یادگیری زبان جدید شما واقعی‌تر به نظر برسد. در معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly خواهیم گفت که این برنامه در اصل مناسب افرادی است که می‌خواهند آموزش زبان را به طور جدی دنبال کنند، اما با این حال، شما می‌توانید درس‌های آموزشی ۳۳ زبان مختلف را تنها با یک‌بار پرداخت هزینه ثبت نام دریافت کنید.

Mondly یکی از بهترین برنامه‌های آموزشی آی او اس است که درس‌ها را بسیار هوشمندانه و همچنین خلاقانه با قابلیت تشخیص صدا و واقعیت افزوده ترکیب می‌کند. این‌ها همه فاکتورهایی هستند که Mondly را از دیگر اپلیکیشن‌های یادگیری زبان متمایز می‌سازند.

Free Trial برنامه ماندلی در اصل به خودیِ خود یک برنامه رایگان است که چندین درس زبان را در اختیار شما قرار می‌دهد. نسخه آموزش زبان ماندلی در آیفون، بر روی اپ استور اناردونی قرار گرفته و همچنین می‌توانید با هر مرورگری از نسخه وب اپلیکیشن Mondly استفاده کنید.

در مطلب معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly به تفاوت‌های میان دو اشتراک رایگان و پولی می‌پردازیم و همچنین نقاط قوت و ضعف این برنامه را مشخص می‌کنیم.

معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly

ماندلی، ساخته شده توسط استودیو ATi Studios، یکی از برنامه‌های شرکت EdTech است که هدف آن آسان‌تر ساختن آموزش همراه با تکنولوژی است. داده‌های اخیر نشان می‌دهند که نزدیک به ۶۰ میلیون کاربر از این برنامه استفاده می‌کنند. تیم سازنده آن در ابتدا بسیار کوچک بود و کار خود را در کشور رومانی شروع کرد و حالا چندین تیم بزرگ در کشورهایی مثل آلمان، آمریکا و انگلستان دارد.

اولین اپلیکیشن واقعیت مجازی ماندلی یعنی MondlyVR همراه با MondlyKids که برای کودکان ۵ الی ۱۲ سال طراحی شده بود، در سال ۲۰۱۷ به بازار دیجیتال عرضه شد.

در سال ۲۰۱۸، MondlyAR منتشر شد که حالا به عنوان اولین اپلیکیشن واقعیت مجازی در بحث تشخیص صدا (Speech Recognition) شناخته می‌شود. افرادی که به دنبال یک کلاس درس مجازی برای یادگیری زبان هستند، به لطف روش‌های نو و خلاقانه‌ی اپلیکیشن ماندلی در مطالعه و آموزش زبان، می‌توانند تجربه ی بسیار لذت بخشی از این اپلیکیشن داشته باشند.

برنامه VR ،AR و kids اپلیکیشن Mondly

Mondly یک برنامه یادگیری زبان است که سه اپلیکیشن مختلف دارد: اپلیکیشن واقعیت مجازی (VR)، اپلیکیشن واقعیت افزوده (AR) و اپلیکیشن AR برای کودکان. در نتیجه باید مشخص کنیم که کدام برنامه را قرار است معرفی کنیم.

برای استفاده از اپلیکیشن VR باید حتما هدست VR (مثلا Oculus) داشته باشید، اما اگر تنها یک گوشی هوشمند و یا یک تبلت نیز داشته باشید، می‌توانید از اپلیکیشن AR استفاده کنید. ماندلی دو اشتراک دارد: اشتراک رایگان و اشتراک پولی که می‌توانید به طور ماهانه یا سالانه هزینه‌ای برای آن بپردازید و از امکانات اضافی بهره ببرید.

شما می‌توانید از اکثر قابلیت‌های رایگان برنامه استفاده کنید، اما اگر حساب پریمیوم بگیرید، ماندلی ۲۵۰ درس مختلف در سه سطح intermediate، beginner و advanced را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دانلود برنامه ماندلی برای ایفون
دانلود برنامه ماندلی برای آیفون

تمام فعالیت‌های شما بر روی فضای ابری ذخیره خواهد شد؛ همچنین می‌توانید با استفاده از قابلیت جستجوی برنامه، درس‌های مختلف را بر اساس موضوع (Topic) دلخواه خود پیدا کنید. روش تدریس اپلیکیشن ماندلی تلفیقی از سه برنامه‌یRosetta Stone، Babbel و Bussu است. همچنین کوییزهایی از شما می‌گیرد که باید در آن‌ها بر اساس تصاویری که می‌بینید، گزینه صحیح و مرتبط را انتخاب کنید.

با این حال، به لطف معلمی که هوش مصنوعی دارد تجربه یادگیری زبان را به سطحی فراتر از دیگر برنامه‌ها می‌برد. هدف اصلی این است که بتوانید با کمک معلم خصوصی و قابلیت تشخیص صدا، مهارت صحبت کردن (Speaking) خود را تقویت کنید.

رابط کاربری اپلیکیشن Mondly

وقتی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly را باز می‌کنید و وارد حساب کاربری خود می‌شوید، در صفحه اصلی منویی می‌بینید که می‌توانید آن را به چپ و راست بکشید. شاید این قابلیت در وهله اول زیبا به نظر برسد، اما اسکرول کردن به سمت چپ یا راست، ضد فاکتورهای نوآورانه و عملکرد مغز انسان است. به شخصه، طراحی اسکرول عمودی Babbel و Duolingo را به این ترجیح می‌دهم.

از این منو می‌توانید درس‌هایی با تم‌ها و موضوعات مختلف را انتخاب کنید؛ این دروس شما را در موقعیتی واقعی قرار می‌دهند که باید در آن‌ها از زبان جدید خود بهره بگیرید. ماندلی به شما اجازه می‌دهد تا دروس را هرطور که مایل باشید تمام کنید و مثل دولینگو، نظم و ترتیب خاصی در ارائه دروس ندارد.

درس‌های روزانه

اولین گزینه‌ای که با آن روبه‌رو می‌شوید، گزینه Daily Lesson است. این قسمت هر روز برای شما آپدیت می‌شود و شما کافی است ۸ دقیقه برای تمام کردن آن زمان بگذارید. این بخش از آن بخش‌هایی که نمی‌توانید از آن عبور کنید و حتما باید آن را پشت سر بگذارید؛ همین باعث می‌شود تا یادگیری شما منظم باشد.

با بازی‌های جذاب روزانه، Vocab جدید یاد می‌گیرید که بعدها در دروس داخل برنامه به درد شما خواهند خورد.

اپلیکیشن ماندلی برای آیفون
اپلیکیشن ماندلی برای آیفون

ChatBot

با ویژگی چت‌بات برنامه می‌توانید در مورد موضوعات مختلف به گپ و گفتگو بپردازید؛ بات Mondly تلاش می‌کند تا گفتگو را زنده نگه دارد و به آن جهت بدهد.

چت بات در اپلیکیشن ماندلی آیفون

اگر پاسخی اشتباه به او بدهید، بات برنامه، اشتباه شما را تصحیح خواهد کرد. همچنین اگر پاسخ مناسب را نمی‌دانید می‌توانید در قسمت پاسخ پیشنهادی به دنبال آن بگردید!

درس‌ها

در مطلب معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly الزامی است که به بررسی و نقد دروس آن بپردازیم. هر درسی را که باز کنید، حدود ۶ الی ۸ تمرین متفاوت در آن خواهید دید. می‌توانید به هر ترتیبی که مایل باشید آن‌ها را تمام کنید. یکی از این تمرین‌ها شامل قابلیت تشخیص صدا است که به شما در تقویت تلفظ کلمات کمک خواهد کرد. شما یک متن Reading را مشاهده می‌کنید، برنامه آن را برای شما با صدای بلند می‌خواند و سپس شما باید آن را بخوانید و صدای خود را در حین آن ضبط کنید.

درس ها در اپلیکیشن ماندلی آیفون
درس ها در اپلیکیشن ماندلی آیفون

Mondly با همین روش به شما می‌گوید کجاها در تلفظ کلمات درست و کجا اشتباه کردید و همچنین اشتباه شما را تصحیح می‌کند. ستاره‌ها میزان پیشرفت شما در درس مورد نظرتان را مشخص می‌کنند.

تنها زمانی درس تمام می‌شود که شما همه تمرینات آن را بدون غلط‌های زیاد حل کرده باشید. اگر تمام تمرینات را حل کنید، اما چندین غلط در آن‌ها داشته باشید، Mondly به شما می‌گوید که قبل از رفتن به درس بعدی حتما باید اشتباهات خود را اصلاح کنید.

آمار و داده‌ها

Statistics در اپلیکیشن ماندلی آیفون
Statistics در اپلیکیشن ماندلی آیفون

اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly با توجه به تمرینات روزانه و دروسی که کامل کردید، عملکرد شما را با دقت ارزیابی می‌کند. با لمس برگه Statistics در پایین صفحه، می‌توانید نتیجه عملکرد و پیشرفت خود را ببینید. همچنین یک امتیاز در این بخش وجود دارد که به شما می‌گوید درحال حاضر در چه سطحی قرار دارید.

ماندلی داده‌های تعداد روزهایی که پشت سر هم وارد برنامه شدید و ساعت‌هایی که صرف یادگیری زبان در این برنامه کردید را ثبت می‌کند. همچنین تعداد عبارات و کلمه‌هایی که می‌دانید را در داده‌های خود ذخیره می‌کند؛ هرکدام نشان‌دهنده میزان پیشرفت شما در دروس مختلف است.

همچنین یک دیاگرام شبیه به مغز انسان در صفحه Statistics وجود دارد که در آن کلمات و عباراتی که اخیرا آموختید را به شما نشان می‌دهد تا بتوانید آن‌ها را مرور کنید.

Leaderboard

چهارمین سربرگ Leaderboard نام دارد که رتبه کشور شما را در میان کشورهای جهان نشان می‌دهد.

leaderboard در اپلیکیشن ماندلی آیفون
leaderboard در اپلیکیشن ماندلی آیفون

می‌توانید با دیگر کاربران برنامه به رقابت بپردازید و همین برای شما انگیزه خواهد شد تا رتبه بهتری کسب کنید و در جدول بالاتر بیایید.

مقایسه اشتراک رایگان و پریمیوم

محتوای قابل دسترس برنامه Mondly بسته به نوع اشتراک متغیر است. محتوای Mondly در اشتراک رایگان با اشتراک پولی متفاوت است.

می‌توانید با دروس اشتراک رایگان برنامه تا چندین ماه هم سر کنید، اما بدون خرید اشتراک پریمیوم به هیچ وجه محتوای جدید و اضافه دریافت نخواهید کرد.

اشتراک رایگان

در اشتراک رایگان، به یک بخش Vocabulary، شش درس و یک تمرین مکالمه با بات AR دسترسی خواهید داشت، اما برجسته‌ترین تفاوت این جا است که در اشتراک رایگان به قابلیت تشخیص صدا دسترسی نخواهید داشت؛ در نتیجه نمی‌توانید هنگام مکالمه و گفتگو با ربات چت، از صحیح بودن تلفظ کلمات خود اطمینان یابید.

اشتراک پریمیوم

با خرید اشتراک پریمیوم اپلیکیشن ماندلی، تمام ۲۵۰ درس ۳۳ زبان مختلف در دسترس شما قرار خواهد گرفت. همچنین ۳۳ مکالمه متنوع با ربات چت دریافت خواهید کرد که حقیقتا در تقویت Fluency شما تاثیر بسزایی دارد. حدود ۱۳۰۰ درس روزانه برای شما نمایش داده می‌شود و شما با Mondly یادگیری زبان را به فعالیتی روزانه و منظم تبدیل خواهید کرد.

بخش‌های گرامری نیز جدول‌های کامل صرف فعل خواهند داشت. به علاوه این که ۳۶ بخش Vocabulary دریافت خواهید کرد.

دیگر قابلیتی که تنها در اشتراک پریمیوم وجود دارد، ویژگی تشخیص صدا است؛ Voice Recognition به تلفظات شما گوش می‌دهد و زمانی که لازم بداند، اشتباهات شما را تصحیح می‌کند. قطعا با پرداخت مبلغی برای اشتراک ماهانه ماندلی، قابلیت‌هایی به ارزش دوچندان نسبت به اشتراک رایگان دریافت خواهید کرد. (برنامه رایگان ماندلی فقط بخشی از آموزش را در اختیار شما می‌گذارد)

مشکلات ماندلی

قیمت ماندلی بسیار مقرون به صرفه است. درست است که اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly کلمات زیادی را به شما آموزش می‌دهد و ویژگی‌های آموزشی AR و VR آن به تقویت Fluency و تلفظ کلمات شما بسیار کمک می‌کنند، اما مانند هر برنامه‌ی دیگری، مشکلاتی نیز دارد.

  • روش سنتی؛ (به عبارت دیگر، تمام دروس یک الگو دارند و تنها به یک فرم ارائه می‌شوند)
  • دروس به اندازه کافی عمیق و کاربردی نیستند؛
  • در بعضی زبان‌ها (مثل عربی) زبان رسمی آموزش داده می‌شود که خوب، کاربرد زیادی ندارد؛
  • توضیح کافی برای گرامر و ساختارها وجود ندارد. (حقیقتاً مشکل بزرگی نیست، اما بودنش بهتر از نبودنش است!)

Mondly مثل دیگر برنامه‌های یادگیری زبان خارجی به تنهایی نمی‌تواند Fluency شما را تقویت کند. همچنین به هیچ وجه نمی‌شود آن را برنامه آموزشی همه‌جانبه پنداشت. اگر در حال حاضر سطح زبان شما Intermediate یا Advanced است، ماندلی کمک زیادی به شما نمی‌کند. در حقیقت سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته‌ی برنامه ماندلی تفاوت چندانی با هم ندارند.

روش تدریس دروس مختلف با بالارفتن سطح شما تغییر نمی‌کند و ترتیب موضوعات نظم خاصی ندارد. شاید بتوان گفت که ماندلی بهترین برنامه یادگیری زبان برای افراد سطح مبتدی است، اما با این حال اگر محتوای پیشرفته (Advanced) به آن اضافه شود، بسیار برنامه بهتری خواهد بود.

قابلیت تشخیص صدا هم همیشه به درستی کار نمی‌کند. (البته اگر منصفانه به قضیه نگاه کنیم، تقریبا تشخیص صدای همه‌ی اپلیکیشن‌های آموزش زبان نقص‌هایی دارند) هنگام گفتگو با ربات چت ممکن است از خنگی او به ستوه بیایید!

از آن جایی که قابلیت تشخیص صدا در اشتراک رایگان وجود ندارد، بسیاری از کاربران قبل از خرید اشتراک پریمیوم از نقصان‌های این ویژگی باخبر نمی‌شوند.

دیگر مشکل Mondly این جا است که زمانی که می‌خواهید مهارت Listening خود را تقویت کنید، نمی‌توانید سرعت صدای خواندن متن را کم یا زیاد کنید. هنگام یادگیری تلفظ کلمات جدید بهتر است که کلمه مورد نظر با سرعت کمتری تلفظ و سیلاب‌های آن جدا جدا ادا شوند، اما متاسفانه برنامه Mondly چنین قابلیتی ندارد.

دانلود اپلیکیشن ماندلی Mondly برای آیفون – کلیک کنید

سخن آخر در بررسی و معرفی اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly

ماندلی یک اپلیکیشن بسیار خوب یادگیری زبان است که ۳۳ زبان زنده دنیا را در خود دارد. Mondly همچنین در بحث استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در آموزش غیرحضوری، پیشرو است.

با این که Mondly چندین قابلیت منحصر به فرد و ویژه دارد، اما همچنان مثل این می‌ماند که از ترکیب چند اپلیکیشن دیگر به وجود آمده و نوآوری خاصی ندارند. از نظر محتوای دروس، برای زبان آموزان مبتدی بسیار کاربردی و مفید است و آن‌ها می‌توانند کلمات جدید را با کوییزهای جذاب بیاموزند، اما متاسفانه، محتوای آموزشی عمق لازم را ندارد و تا حدی سطحی به نظر می‌رسد.

قابلیت جستجو میان موضوعات مختلف و ویژگی واقعیت افزوده باعث می‌شوند تا اپلیکیشن یادگیری زبان Mondly یک سر و گردن از دیگر رقیبان خود بالاتر باشد. روات چت هوش مصنوعی ویژگی فوق‌العاده‌ای است، اما جزئیات نرم‌افزاری باعث می‌شوند تا کارایی تشخیص صدا تا حدی ابتدایی به نظر بیاید.

به طور کلی، هزینه اشتراک ماندلی، مبلغی معقول است و می‌تواند با دیگر برندها به رقابت بپردازد؛ هیچ اپلیکیشن آموزش زبان مانند Mondly در بازار وجود ندارد. (MondlyKids نیز اپلیکیشن بسیار خوبی است) از آن جایی که می‌توانید از اشتراک رایگان برنامه استفاده کنید، یک بار امتحان کردنِ آن قطعا ضرری نخواهد داشت.

برچسب‌ها: / / / / / / / /
به اشتراک گذاری:
Picture of نارین دورکاوان
نارین دورکاوان
مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *