تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز; کدامیک برای تشخیص تصویر بهتر است؟

شاید تا به حال برای‌تان پیش آمده باشد که خواسته باشید متنی را از روی تصویر و یا پوستری کپی و یا ترجمه آن را جستجو کنید. قابلیت جدید لایو تکس اپل، این کار را برای‌تان آسان می‌کند. علاوه بر این می‌تواند اشیا، گیاهان، حیوانات و آثار تاریخی را تشخیص دهد و درک و اطلاعات شما را از جهان اطرفتان آسان‌تر کند. آیا می‌توان گفت در کار خود بهترین ابزار است؟ برای پاسخ به این سوال می‌خواهیم در این مطلب از انارمگ به مقایسه و بررسی تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

مقایسه تفاوت های لایو تکس اپل و گوگل لنز

سازگاری

در ابتدا این را بگوییم که لایو تکس در تمامی اکوسیستم اپل در دسترس و سازگاری دارد. بنابراین با موارد زیر سازگاری دارد:

  • آیفون‌هایی با تراشه‌ی A12 Bionic و سیستم عامل ios 15.
  • نسل پنجم iPad mini و مدل‌های بعد آن، نسل سوم آیپد ایر (۲۰۱۹) و بالاتر از آن، نسل هشتم iPad (2020) و بالاتر از آن، iPad Pro (2020) و مدل‌هایی که iPadOS 15 را نصب دارند.
  • مک‌های با تراشه‌ی M1 که با macOS Monterey کار می‌کنند.

از طرف دیگر گوگل لنز در همه‌ی دستگاه‌های تحت iOS و اندروید قابل استفاده است.

بررسی ویژگی‌ها:

لایو تکس اساسا برای مقابله و پاسخ به گوگل لنز طراحی شده است. بنابراین اکثر قابلیت‌های مشابه را ارائه می‌دهد. پس بیایید کمی بیشتر درباره‌ی هر دو بدانیم:

Live Text در IOS 15 چیست؟

 قابلیت Live Text در IOS 15 قابلیت تشخیص متن و تصویر هوشمند را به آیفون شما می‌دهد. شما می‌توانید از این قابلیت برای تشخیص و جدا کردن متن از تصویر، تنها با اشاره دوربین به موارد مورد نظر و یا تشخیص متن در تصاویر موجود در گالری عکس خود استفاده کنید. سپس می‌توانید متن استخراج شده را کپی، جستجو و یا ترجمه و یا به اشتراک بگذارید.

لایو تکس همچنین شامل جستجوی بصری است. که به شما امکان می‌دهد با استفاده از دوربین هر آنچه را بخواهید تجزیه و تحلیل کنید و جزییات مربوط به اشیا، گیاهان و حیوانات و مکان‌ها را بیابید.

Google Lens چیست؟

Google Lens در سال ۲۰۱۷ با پیش نمایش برنامه‌هایی که از قبل در Google Pixel 2 نصب شده بود راه‌اندازی شد. پس از آن به عنوان یک برنامه‌ی مستقل در برای تلفن‌های اندروید راه‌اندازی و در حال حاضر نیز در برنامه‌ی دوربین دستگاه‌های اندرویدی درجه یک ادغام شده است.

گوگل لنز برای ios در گوگل استور قابل دسترس است. این برنامه قابلیت تشخیص متن، ترجمه، تشخیص اشیا و مکان‌ها، اسکن بارکد و کد QR و حتی کمک در سوالات تکالیف دانش آموزان را ارائه می‌دهد.

از این بابت که Google Lens چند سالی‌ زودتر از Live Text راه‌اندازی شده است، قطعا توسعه‌ی بیشتری پیدا کرده و بهتر از Live Text اپل عمل می‌کند. در ادامه قابلیت‌های اصلی هر دو برنامه را آزمایش و مقایسه و نتایج را بررسی خواهیم کرد.

۱- تشخیص متن

پس از بررسی و چندین دور آزمایش با متن‌ها و تصاویر مختلف باید بگوییم در این قسمت لایو تکس موفق عمل نمی‌کند. زیرا گاهی اوقات درست عمل می‌کند و گاهی نیز متن راتشخیص نمی‌دهد. زمانی که مستقیما بروی تصویری از یک متن با دوربین اشاره می‌کنیم درست عمل می‌کند.

اما تشخیص دست خط به هیچ وجه درست کار نمی‌کند. این مشکل شاید به خاطر این باشد که ios 15 هنوز در حال آزمایش نسخه‌ی بتا است. ما مشتاقانه منتظر آزمایش مجدد پس از انتشار رسمی ios 15 هستیم.

برای استفاده از لایو تکس بروی آیکون Live Text در پایین سمت راست تصویر تب کنید. این آیکون تنها زمانی ظاهر می‌شود که سیستم قسمتی از متن را در تصویر تشخیص دهد.

برای تشخیص متن در منظره یاب دوربین، متن را لمس کنید و سپس نماد زرد رنگ که در پایین سمت راست صفحه قرار دارد را انتخاب کنید.

چندین بار که متن درست تشخیص داده شد می‌توانستیم متن را انتخاب کرده و اقداماتی مانند کپی، انتخاب همه، جستجو و ترجمه و اشتراک‌گذاری را انجام دهیم.

تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز
تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز

یا زمانی که Live Tex زمان را تشخیص داد گزینه‌ای برای افزودن یادآری به تقویم به شما ارائه می‌دهد. با این وجود پس از تلاش‌های زیاد نتوانست آدرس و شماره تلفن را تشخیص دهد.

تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز
تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز

در مقایسه با آن، Google Lens هر نوع متنی حتی دست خط را سریعا تشخیص می‌دهد. همچنین پس از تشخیص شماره تلفن، آدرس وب، آدرس خیابان و  غیره، اقدامات لازم در آن زمینه مربوطه را ارائه داد. در این مقایسه برنده اصلی Google Lens است.

تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز
تفاوت لایو تکس اپل و گوگل لنز

۲- ترجمه

لایو تکس اپل در حال حاضر، تنها به ۷ زبان برای ترجمه تسلط دارد. در حالی که گوگل لنز به ۱۰۸ زبانی که در Google Translate پشتیبانی می‌کند دسترسی دارد.

گوگل لنز ترجمه را درست بروی متن در تصویر قرار می‌دهد. در حالی که لایو تکس ترجمه را زیر متن ارائه می‌دهد.

در این قسمت هر دو دقیق به نظر می‌رسند اما گوگل لنز مزیت بیشتری برای ترجمه نسبت به لایو تکس دارد؛ به ویژه در قسمت دست خط که عالی عمل می‌کند.

مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز

۳- جستجوی بصری

قابلیت جستجوی بصری به شما این امکان را می‌دهد که اشیا، آثار تاریخی وگیاهان و حیوانات را در عکس‌ها با ضربه بروی نماد “i” در زیر تصویر، تشخیص دهید.

مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز

۴- شناسایی اشیا

متاسفانه به نظر می‌رسد که این ویژگی در لایو تکس کار نمی‌کند. دفعات متعددی برنامه را با اشیا مختلفی، مانند آیفون و کتاب که قابل تشخیص هستند،  آزمایش کردیم اما نتیجه‌ای بدست نیامد.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید گوگل لنز هیچ مشکلی در شناسایی اشیا ندارد.

مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
۵- شناسایی مکان‌های دیدنی

در آزمایش ها وقتی تلاش کردیم مکان‌ها را در عکس‌ها جستجو کنیم لایو تکس اپل هیچ نتیجه‌ای نداشت. اما گوگل لنز در تشخیص این مکان دیدنی در ویتنام موفق عمل کرد.

مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
۶- شناسایی گل و گیاهان

این قابلیت در لایو تکس اپل کار نمی‌کند. اما گوگل لنز به راحتی می تواند نوع گل و گیاه را تشخیص دهد.

مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
۷- شناسایی حیوانات

مانند سایر ویژگی‌های جستجوی بصری در لایو تکس، شناسی حیوانات نیز در نسخه‌ی بتا ios 15 کار نمی‌کند. گوگل لنز می‌تواند گربه یا حیوانی را تشخیص دهد اما نژاد آن را نه.

مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
۸- سهولت استفاده

گرچه بیشتر قابلیت‌های لایو تکس درست کار نمی‌کند اما از نظر سهولت استفاده نسبت به گوگل لنز برتری دارد. ادغام آن با دوربین آیفون، آن را بسیار جالب و کاربردی می‌کند. مطمئنا زمانی که نسخه‌ی اصلی ios 15 منتشر شود لایو تکس با تمام توان کار خواهد کند.

در مقایسه با آن گوگل لنز کمی سخت عمل می‌کند چرا که برای استفاده از آن باید وارد برنامه‌ی گوگل شده و نماد Google Lens را لمس کنید و سپس انگشت خود را به پایین بکشید تا ویژگی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
مقایسه تفاوت‌های لایو تکس اپل و گوگل لنز
۹- دقت

در حال حاضر دقت گوگل لنز – چه در تشخیص متن، دست خط، شماره تلفن، اشیا و آدرس و موارد دیگر – بیشتر از لایو تکس اپل است. این برتری به این دلیل است که گوگل مدت زمان بیشتری است که راه‌اندازی شده و داده‌های بیشتری برای هوشمندسازی در اختیار دارد.

۱۰- حریم خصوصی

گوگل در ردیابی و استفاده از داده‌های شما برای شخصی‌سازی بیشتر، توسعه خدمات، هوش مصنوعی و موارد مشابه مشهور است. بنابراین این نکته را باید بدانید که که دادهای مورد جستجوی شما با استفاده از گوگل لنز، ذخیره می‌شود.

گرچه اطلاعات زیادی در زمینه حفظ حریم خصوصی پیدا نکردیم، اما اپل احتمالا حریم خصوصی را که در متن زنده جستجو می‌شود را در اولویت خود قرار می‌دهد. در لایو تکس نگران ذخیره اطلاعات خود در سرور و یا به اشتراک‌گذاری با اشخاص ثالث نباشید.

نتیجه گیری: لایو تکس بهتر است یا گوگل لنز؟

این مقایسه و بررسی با ابزارهای تشخیص تصویر گوگل و اپل به پایان رسید. با توجه به این که Google Lens چند سالی است که راه‌اندازی شده، در بحث تشخیص و ترجمه متن، جستجوی موارد و مکان‌ها بصورت آنلاین و مواردی از این قبیل، پیشرفته‌تر و برتر از Live Text عمل می‌کند.

با این حال وقتی سهولت استفاده، ادغام با اکوسیستم اپل و البته حریم خصوصی را در نظر بگیریم نمی تواند اپل را شکست دهد. راحتی و قابلیت‌هایی که گوگل لنز ارائه می‌دهد به قیمت استفاده این شرکت از داده‌های حریم خصوصی شما تمام می شود.

بنابراین گرچه اپل در زمینه‌ی فناوری‌های تشخیص تصویر کارهای زیادی انجام می‌دهد، اما لایو تکس هنوز یک ویژگی داخلی عالی برای کاربران اپل است که می‌تواند کارایی استفاده از آیفون و یا سایر دستگاه‌های اپل را برای کاربران افزایش دهد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =