احتمال افزایش قیمت آیفون ۱۴ در خارج از ایالات متحده

طبق اخبار جدید اپل، گویا قیمت آیفون ۱۴ در خارج از ایالات متحده و در سه ماهه دوم سال جاری قرار است افزایش یابد. طیف گسترده‌ای از محصولات این شرکت مشمول افزایش قیمت می‌شوند اما چنین مساله‌ای برای آیفون ۱۴ مشکل‌ساز خواهد بود.

با این حال، تیم کوک مدیرعامل اپل می‌گوید چندین عامل ممکن است روی درآمد این شرکت در سه ماهه دوم امسال تاثیر منفی بگذارند. یکی از این عوامل، نگرانی از شیوع مجدد کرونا در چین و تاثیر آن روی خطوط تولید اپل در این کشور است. عامل دوم، از دست دادن بازار روسیه به‌ خاطر تحریم اعمال‌شده از سوی کشورهای غربی بر ضد این کشور است. مشکل تورم و کمبود تراشه در سرتاسر جهان نیز عواملی دیگری هستند که می‌توانند منجر به کاهش درآمد این شرکت – بین ۴ تا ۸  میلیارد دلار در فصل دوم امسال – بشوند.

اپل اعلام کرد در سه ماهه اول سال جاری رکورد درآمدی داشته است. در آمد اپل – با رقم ۹۷.۳ دلار – نسبت به سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است. با این حال هشدار داد که این شرکت در سه ماهه فعلی فصل دشواری را خواهد داشت.

افزایش قیمت آیفون 14
افزایش قیمت آیفون ۱۴

برخی از تحلیل‌گران خوش‌بین‌اند و معتقدند که چنین مشکلاتی گذرا هستند اما واقعیت این است که روند رو به رشد کمپانی اپل، درآمد این شرکت را تحت‌الشعاع قرار داده است. شاید کمی نامیدکننده به نظر برسد اما واقعی است. در ژوئن اپل با سه مشکل مواجه شد: یکی ممنوعیت فروش محصولات اپل در روسیه، دومی کاهش میزان فروش ۴ الی ۸ میلیارد دلاری در چین به دلیل تعطیلی‌های پیرو شیوع مجدد ویروس کرونا در این کشور و دیگری کمبود تراشه. اصول اولیه شرکت مسیر درستی را طی می‌کند اما به نظر می‌رسد که در سه ماهه آینده تحت تاثیر مسائل گذرای ماه‌های گذشته قرار خواهد گرفت.

اما به غیر از این چالش‌ها، یک مشکل اساسی دیگر نیز وجود دارد که مربوط به افزایش نرخ مبادله‌ای دلار نسبت به سایر ارزها می‌شود. کریس کاسو Chris Caso، کارشناس به‌نام محصولات اپل گفته است که اپل به‌خاطر این مشکل احتمالاً مجبور به افزایش قیمت گوشی‌های سری آیفون ۱۴ خود در خارج از آمریکا خواهد شد.

با این حال ما مشکلات ناشی از مسائل کشورهای روسیه و چین را دائمی و تاثیرگذارتر می‌دانیم و نگران هستیم که اپل در هنگام عرضه محصولات خود در پاییز، در صورتی که تا آن زمان نرخ ارز کاهش نیابد، وادار به افزایش قیمت‌ها شود. وقتی این اتفاق در گذشته رخ داده بود شاهد افزایش قیمت‌های محلی و تاثیر منفی بر تقاضا در بازار بودیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − شانزده =