ترفند افزایش طول عمر باتری آیفون با اطلاعاتی که در بخش battery health آیفون وجود دارد

اگر از جمله کسانی هستید که به افزایش عمر سلامت باتری آیفون خود اهمیت می‌دهید در این مطلب از انارمگ همراه ما باشید. در سال ۲۰۱۷ اپل نشان داد که ویژگی مدیریت عملکرد در آیفون‌های مدل‌های قدیمی (مانند نسل اول آیفون SE، آیفون ۶، آیفون ۶S و آیفون ۷ ) باعث کند شدن عملکرد کلی دستگاه می‌شد. ویژگی مدیریت عملکرد ( در آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس، آیفون X، آیفون XS، آیفون XS MAX و آیفون XR نیز وجود دارد) به این صورت است که پس از خاموش شدن غیر منتظره آیفون فعال می‌شود اما در دراز مدت توانایی ارایه‌ی حداکثر نیرو را کاهش می‌دهد و باعث کند شدن گوشی می‌شود.

اپل از آیفون سری ۶ به بعد ابزار Battery Health را همراه با iOS 11.3 در مارس ۲۰۱۸ معرفی کرد. در ادامه هر آنچه درباره‌ی ابزار Battery Health و قابلیت‌ها و نحوه‌ی کنترل آن باید بدانید را برایتان آورده‌ایم.

افزایش عمر سلامت باتری آیفون
افزایش عمر سلامت باتری آیفون

ویژگی مدیریت عملکرد آیفون چیست؟

ویژگی مدیریت عملکرد آیفون به این صورت عمل می‌کند که در صورت خاموش شدن غیر منتظره گوشی آیفون فعال شده و به گونه‌ای طراحی شده که دستگاه همچنان قابل استفاده باقی می‌ماند. آیفون‌ها به دلایل مختلفی امکان دارد خاموش شوند. برای مثال در اثر سرمای بسیار شدید و یا در اثر فرسوده شدن باتری گوشی ممکن است بطور غیر منتظره خاموش شوند.

نرم افزار IOS اپل برای مدیریت خاموش شدن دستگاه، به طور خودکار اوج عملکرد گوشی را کنترل می‌کند. به این صورت که ترکیبی از موارد دمای دستگاه، میزان شارژ باتری و مقاومت باتری را بررسی می‌کنند. سپس ارزیابی می‌کند که اقدامی لازم است یا نه و در صورت نیاز حداکثر عملکرد برخی از اجزای سیستم مانند GPU یا CPU را مدیریت می‌کند تا روند عملکردها را نرم‌تر و متعادل‌تر کند.

برخی از اثراتی که بعد از شروع مدیریت عملکرد مشاهده می‌کنید به صورت زیر می‌باشد:

 • کند شدن زمان راه‌اندازی برنامه‌ها
 • کاهش نور پس زمینه
 • کاهش صدای بلندگو
 • غیر فعال شدن فلاش دوربین
 • بارگیری مجدد برنامه‌های پس زمینه در هنگام راه‌اندازی
 • کاهش نرخ فریم در هنگام پیمایش برنامه‌ها

ویژگی مدیریت عملکرد بر موارد زیر تاثیری ندارد:

 • کیفیت تماس موبایل و عملکرد شبکه
 • کیفیت عکس و فیلم ضبط شده
 • عملکرد GPS
 • دقت در عملکرد لوکیشن
 • سنسورهای ژیروسکوپ
 • شتاب سنج
 • فشار سنج
 • Apple Pay

قابلیت Battery Health چیست؟

آیفون‌های اپل با سیستم عامل iOS 11.3 به بعد دارای یک ابزار جدید بنام Battery Health هستند. برای دسترسی به این ابزار ابتدا در گوشی آیفونتان به settings بروید. سپس Battery را تب کنید و بعد Battery Health را انتخاب کنید. در آنجا اطلاعات مربوط به حداکثر ظرفیت باتری آیفون ( Peak Performance Capability ) و قابلیت Maximum Capacity را می‌توانید مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید ببینید که آیفون شما با ویژگی مدیریت عملکرد کند شده است یا خیر. بعنوان مثال ما یک iPhone XR داریم که ۹۴ درصد ظرفیت باتری دارد. در این قسمت مشاهده خواهید کرد که ” باتری شما از عملکرد طبیعی پشتیبانی می‌کند.”

با قابلیت Battery Health همچنین خواهید دید که آیفون شما به سرویس نیاز دارد یا خیر و در صورت تمایل می‌توانید ویژگی بحث بر انگیز مدیریت عملکرد را خاموش کنید.

چگونه در آیفون throttling را غیر فعال کنیم؟

توانایی فعال یا غیر فعال کردن throttling تنها در گوشی‌های آیفون با بیش از یک سال عمر و نسخه‌ی iOS 11.3 به بعد امکان پذیر است.

این مطالب هم بخون:

در settings گوشی آیفون به قسمت Battery رفته و Battery Health را تب کنید. سپس با لینکی بنام more information را برای باتری‌های یون لیتیوم مشاهده خواهید کرد. در زیر آن حداکثر ظرفیت باتری خود را مشاهده خواهید کرد.

اگر این نشانگر کمتر از ۸۰ درصد باشد پیام دیگری را در پایین صفحه مشاهده می‌کنید که هشدار می‌دهد باتری آیفون شما بطور قابل توجهی تخریب شده است. پیوند دیگری نیز وجود دارد که شما را در مورد نحوه سرویس دهی گوشی‌تان راهنمایی می‌کند.

نحوه غیر فعال کردن قابلیت مدیریت عملکرد در گوشی آیفون

در صورتیکه گوشی شما به دلیل خرابی باتری خاموش شده باشد همین صفحه به شما خواهد گفت که ” قابلیت مدیریت عملکرد برای جلوگیری از تکرار این اتفاق فعال شده است.”

همچنین گزینه‌ای برای غیر فعال کردن این حالت وجود دارد. تا زمانی که گوشی‌تان دوباره بصورت غیر منتظره خاموش نشود نمی‌توانید مدیریت عملکرد را فعال کنید و اگر دوباره این اتفاق بیفتد این قابلیت بصورت خودکار فعال خواهد شد.

همچنین لازم به ذکر است که بدانید تمام مدل‌های آیفون برای اطمینان از عملکرد درست باتری و سیستم کلی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مدیریت عملکرد در آنها فعال می‌شود تا از اجزای داخلی دستگاه محافظت کند. این عملکرد شامل بررسی دمای گرم و سرد و مدیریت ولتاژ داخلی است. این نوع از مدیریت عملکرد برای ایمنی و حفظ دستگاه مورد نیاز است و نمی‌توان آنرا خاموش کرد.

این درصدها به چه معناست؟

در منوی Battery Health در صدی را مشاهده می‌کنید که حداکثر ظرفیت باتری آیفون شما را نشان می‌دهد و به دنبال آن پیامی در مورد حداکثر عملکرد باتری آیفون ارائه می‌دهد. این پیام به میزان درصد نشان داده شده بستگی دارد. برای مثال:

۱۰۰ درصد نشان می‌دهد که باتری شما از اوج عملکرد طبیعی پشتیبانی می‌کند.

۹۵ درصد نشان می‌دهد که آیفون شما تجربه‌ی خاموش شدن غیر منتظره را داشته زیرا که باتری آن قادر به تامین حداکثر توان لازم نبوده است. برای جلوگیری از تکرار این اتفاق مدیریت عملکرد اعمال خواهد شد.

۷۹ درصد یا کمتر نشان می‌دهد که سلامت باتری گوشی شما به میزان قابل توجهی تخریب شده است.

ناشناخته نشان میدهدکه این آیفون قادر به تعیین سلامت باتری نیست. یک سرویس دهنده مجاز اپل می‌تواند باتری را سرویس کند.

حداکثر ظرفیت و حداکثر عملکرد باتری

حداکثر ظرفیت باتری، ظرفیت باتری شما را  نسبت به مدت زمان استفاده و عمر گوشی اندازه‌گیری می کند. باتری آیفون با فعال شدن، ۱۰۰ کار می‌کنند و با فرسوده شدن باتری ظرفیتشان نیز کاهش پیدا می‌کند. طبق گفته‌ی اپل یک باتری معمولی آیفون طوری طراحی شده است که هنگام کار در شرایط عادی حداکثر ۸۰ درصد ظرفیت اصلی خود را در ۵۰۰ دوره شارژ کامل حفظ کنند.

حد اکثر قابلیت عملکرد نیز توانایی باتری آیفون شما را تا شارژ کافی تامین می‌کند. اگر حداکثر عملکرد باتری شما کمتر از ۸۰ درصد باشد سلامتی آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته و نیاز به جایگزینی دارد.

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 6 =