انارمگ
۰

آموزش نصب ویندوز ۱۱ روی مک

نصب ویندوز ۱۱ برروی مک

مایکروسافت به تازگی جدیدترین نسخه سیستم عامل خود، ویندوز ۱۱، را منتشر کرده است و در آن قابلیت و ویژگی های عالی بسیار زیادی را به کاربران معرفی کرده است؛ این ویندوز مخصوصاً قابلیت های گیمینگ بسیار خوبی دارد. حال یک سوال مهم برای کاربران مک بوک های اپل به وجود آمده است: آیا می توان ویندوز ۱۱ را روی مک اجرا کرد؟ جواب این سوال، بله است. در این مطلب از مجله اپل انارمگ ما به آموزش نصب ویندوز ۱۱ روی مک پرداخته ایم تا بتوانید از مزیت های فوق العاده این سیستم عامل جدید در دستگاه اپلی خود بهره ببرید.

در حال حاضر، کاربران می توانند با استفاده از روش های مختلف ویندوز ۱۰ را روی مک اجرا کنند. با این حال شما فعلاً برای اجرای ویندوز ۱۱ در مک فقط می توانید از desktop parallel استفاده کنید چرا که ویندوز ۱۱ نیاز به یک ماژول TPM فیزیکی دارد. Parallels Desktop نرم‌افزاری است که به کمک آن می توانید به راحتی یک سیستم عامل را در macOS شبیه سازی و نصب کنید. از جمله سیستم عامل هایی که می توان به وسیله آن شیبه سازی کرد، ویندوز می باشد. شما حتی در نرم افزار Parallel نیازی به ریبوت مک خود ندارید و هرگاه که خواستید می توانید از ویندوز استفاده کنید!

ویندوز ۱۱ بر روی مک و TPM

ویندوز ۱۱ نیاز به پشتیبانی از (Trusted Platform Module (TPM ورژن ۲.۰ دارد. TPM 2.0 درون مادربورد کامپیوتر به کار رفته است تا امنیت سیستم عامل اطمینان را تامین کند.

متاسفانه، نه مک های اینتل و نه مک های M1 دارای TPM درون ساخت مادربورد نیستند. حتی بسیاری از کامپیوتر های ویندوزی که قبل از سال ۲۰۱۴ ساخته شده اند نیز TPM ندارند و قادر به اجرای ویندوز ۱۱ نیستند.

اما برخی از مک بوک ها با پردازنده اینتل، TPM درون ساخت CPU دارند که به این مک ها اجازه می دهد تا به صورت رسمی و فیزیکی از ویندوز ۱۱ پشتیبانی کنند. مک های اینتلی که به احتمال زیاد از ویندوز ۱۱ به صورت رسمی پیشتیبانی می کنند به صورت زیر هستند:

 • مک بوک ( ۱۲ اینچی, ۲۰۱۷)
 • مک بوک ایر (۱۳-اینچی, ۲۰۱۷)
 • مک بوک پرو (۱۵-اینچی, ۲۰۱۶)
 • مک بوک پرو (۱۳-اینچی, ۲۰۱۶, ۴ پورت Thunderbolt 3 )
 • مک بوک پرو (۱۳-اینچی, ۲۰۱۶, ۲ پورت Thunderbolt 3)
 • مک مینی (۲۰۱۸)
 • آی مک پرو (۲۰۱۷)
 • آی مک ( ۲۷ اینچی, ۲۰۱۷)
 • آی مک ( ۲۱.۵ اینچی, ۲۰۱۷)
 • ای مک (۲۱.۵-اینچی, ۲۰۱۷)

البته برای پشتیبانی رسمی از ویندوز ۱۱، اپل باید macOS مک های اینتلی را آپدیت کند تا از TPM و ویندوز ۱۱ پشتیبانی کنند. این موضوع دور از ذهن است زیرا اپل در حال حاضر تمام تمرکز خود را متوجه مک های M1 کرده است و مک های اینتلی را با تخفیف به فروش می رساند.

اما خبر خوب این است که به وسیله Desktop Parallels شما می توانید با شبیه سازی مجازی ماژول TPM، ویندوز ۱۱ را بر روی تمام مک ها از جمله مک های اینتلی و یا مک های M1 نصب کنید.

ماژول TPM از قبل در نسخه Professional نرم افزار Parallels وجود داشت و به همین خاطر اضافه کردن این ویژگی به نسخه استاندارد برای نصب ویندوز ۱۱ در مک کار چندان سختی برای تیم سازنده این برنامه نبود.

لازم به ذکر است که برخی از وب‌سایت ها به وسیله استفاده از یک ISO image ویندوز اصلاح شده، یک روش برای دور زدن TPM را به کاربران ارائه می دهند؛ اما ما به هیچ عنوان این روش را پیشنهاد نمی کنیم زیرا ISO image یک نسخه غیررسمی ویندوز است و به احتمال زیاد با انتشار آپدیت برای ویندوز ۱۱ یا macOS در آینده، از کار خواهد افتاد. نصب آپدیت ها بر روی نسخه های غیررسمی ویندوز در مک بسیار دشوار است و توصیه می کنیم که از همان راه اصلی و Desktop Parallels استفاده کنید.

آیا می توان ویندوز ۱۱ را بر روی مک های M1 نصب کرد؟

شما با استفاده از Parallels 17 که به تازگی برای ویندوز ۱۱ در مک آپدیت شده است، می توانید این سیستم عامل را در مک بوک های M1 خود اجرا کنید.

Boot Camp در مک های M1 کار نمی کند بنابراین در حال حاضر تنها راه نصب ویندوز ۱۱ روی مک همان استفاده از Parallels است. همان طور که در اوایل مطلب ذکر شد، وینودز ۱۱ به یک چیپ فیزیکی TPM نیاز دارد و معادل این چیپ در مک بوک ها با پردازنده M1، چیپ T2 اپل است. Parallels می تواند به شکلی هوشمندانه ماژول TPM را در مک های M1 شبیه سازی کند تا بتوانیم ویندوز ۱۱ را نصب کنیم.

البته باید اطلاع داشته باشید که فقط نسخه ARM ویندوز ۱۱ در مک بوک M1 اجرا خواهد شد و این مک بوک ها قابلیت اجرای نسخه سازگار استاندارد اینتل x86 که اکثر کاربران با آن آشنا هسند را نخواهد داشت. این بدین معنی است که بسیاری از اپلیکیشن های ویندوز شما ممکن است در ویندوز ۱۱ نصب شده در مک اجرا نشوند، مگر این که با ورژن ARM ویندوز سازگار باشند.

ویندوز ARM شباهت زیادی به نسخه استاندارد ویندوز دارد اما از نرم افزارهای کمتری پشتیبانی می کند چرا که فقط با چیپ ARM (Advanced RISC Machine) کار می کند.

با این که Parallels هنوز به صورت رسمی از ویندوز ۱۱ روی مک بوک M1 پشتیبانی نمی کند، شما می توانید به عنوان بخشی از برنامه Windows Insider با استفاده از Parallels ویندوز ۱۱ را در مک m1 اجرا کنید.

آموزش نصب ویندوز ۱۱ روی مک

با در نظر داشتن توضیحاتی که در بالا عنوان کردیم، از روش زیر برای نصب ویندوز ۱۱ روی مک استفاده کنید.

۱- Parallels برای مک را دانلود و نصب کنید.

۲- ISO image ویندوز ۱۱ را از وب سایت مایکروسافت دانلود کنید. اگر نسخه بتا در دسترس بود آن را انتخاب کنید. در غیر این صورت، نسخه Development را انتخاب کنید که ممکن است ثبات کمتری داشته باشد. اگر از یک مک بوک m1 استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که در صورت وجود، باید نسخه ARM ویندوز ۱۱ را دانلود کنید. حجم فایل دانلود شده، حدوداً ۵ گیگابایت خواهد بود و حتماً از قبل نسبت به داشتن فضای ذخیره سازی کافی در مک خود اطمینان حاصل کنید. همچنین برای دانلود ISO ویندوز ۱۱ باید در پروژه Windows Insider ثبت نام کنید.

۳- دستیار نصب (Installation assistant) برنامه Parallels را باز کنید و هز زمانی که از شما خواسته شد، ISO Installation image ویندوز ۱۱ که دانلود کرده اید را بارگذاری کنید.

ویندوز 11 برای مک

۴- هنگامی که از شما خواسته شد تا license key را وارد کنید، با برداشتن تیک قسمت “Enter Windows license key for faster installation” آن را رد کنید.

۵- سپس نسخه Windows 11 Pro را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 11 روی مک

۶- Parallels سپس از شما می خواهد که استفاده اصلی خود از ویندوز را انتخاب کنید که شامل گزینه های مختلفی از جمله گیمینگ و کار می باشد. انتخاب این مورد به Parallels کمک می کند تا نصب ویندوز ۱۱ را به نسبت نیاز شما بهینهسازی کند.

۷- یک نام برای فایل نصب خود (مثل ویندوز ۱۱) انتخاب کنید. با این کار سپس Parallels کار نصب ویندوز را آغاز می کند.

فرایند نصب نیاز به زمان دارد و هنگامی که تکمیل شود، Parallels سیستم عامل های macOS و Windows 11 را در حالت Coherence اجرا خواهد کرد که به معنی اجرای همزمان هر دو سیستم عامل با هم است. البته اگر می خواهید آن ها را به صورت جداگانه در اختیار داشته باشید، می توانید از حالت Windowed استفاده کنید.

آیا ویندوز ۱۱ بر روی مک با Windows 365 اجرا می شود؟

Windows 365 یک سرویس ابری جدید از مایکروسافت است که به کاربران مک اجازه می دهد تا از ویندوز ۱۱ به صورت آنلاین در هر مرورگری استفاده کنند.

Windows 365 مایکروسافت در تاریخ ۲ ماه اوت ۲۰۲۱ آغاز به کار کرد ولی هنوز فقط برای کسب و کارها در دسترس است. با این حال، به احتمال زیاد در نهایت این سرویس به کاربران مک اجازه دسترسی به ویندوز ۱۱ را خواهد داد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه‌ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت‌ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفده =