۷ ترفند کاربردی برای استفاده بهتر از اپلیکیشن نوت آیفون Apple Notes

اپلیکیشن نوت Apple Notes (یادداشت)، یکی از مفیدترین برنامه هایی است که در آیفون وجود دارد اما بسیاری از کاربران آن را به درستی نمی شناسند و از قابلیت هایش باخبر نیستند؛ در نتیجه آن طور که باید به این اپلیکیشن پرداخته نشده است. اما در این مطلب از بخش آموزش اپلی مجله تخصصی انارمگ، ما ۷ ترفند و نکته کاربردی اپلیکیشن نوت آیفون را به شما معرفی خواهیم کرد تا به کمک آن ها از این اپ عالی بیشترین بهره را ببرید.

نکته: با این که این نکات و ترفندها با توجه به آیفون معرفی شده اند، اکثر آن ها برای اپلیکیشن نوت آیپد و مک هم استفاده می شوند. حتی در بعضی مواقع تاثیر آن ها در نسخه آیپد بیشتر است. 

نکات و ترفند های اپلیکیشن نوت آیفون و آیپد (و مک)

۱- اپلیکیشن نوت، امنیت بالایی دارد و برای یادداشت های شخصی و محرمانه مناسب است

یکی از بهترین ویژگی هایی که در اپ نوت آیفون وجود دارد، امکان قفل‌گذاری بر روی یک یادداشت با پسوورد یا فیس آیدی است. برای استفاده از این ویژگی باید از قبل آن را در تنظیمات فعال کنید. برای این کار بر روی گزینه Settings بزنید و به بخش Notes بروید؛ سپس اگر می خواهید از پسوورد برای دسترسی به یادداشت استفاده کنید گزینه Password را بزنید و اگر می خواهید از فیس آیدی بهبره ببرید، آپشن Use Face ID را فعال کنید. به یاد داشته باشید که اگر دستگاه شما تاچ آیدی دارد، می توان از آن به جای فیس آیدی برای قفل گذاری بهره برد.

برای قفل کردن یک یادداشت، هنگامی که در آن هستید بر روی ایکون سه نقطه بالا گوشه سمت راست بزنید و مورد Lock را انتخاب نمایید.

۲- با همکاری افراد دیگر یادداشت‌برداری کنید

یکی از بهترین ترفند های اپلیکیشن نوت آیفون که می تواند کمک زیادی به کاربران بکند، امکان به اشتراک‌گذاری یادداشت با دیگران و قرار دادن امکان ویرایش یادداشت در اختیار آن ها است. این قابلیت Activity View نام دارد و در آپدیت iOS 15 معرفی شد. این قابلیت از آخرین باری که یادداشت را باز کرده اید، خلاصه ای از تغییرات اعمال شده بر آن را در اختیار شما می گذارد. این ویژگی شامل یک لیست از فعالیت های روزانه هر کاربر دیگری که به یادداشت دسترسی دارد نیز می باشد.

هنگامی که در یادداشت هستید صفحه را به سمت راست بکشید تا جزئیات دقیق تغییرات را مشاهده کنید. این جزئیات شامل تاریخ و زمان ویرایش ها و کد های رنگی برای اسامی کاربران دیگر است. شما حتی می توانید با تایپ کردن @ در یادداشت، آن ها را تگ هم بکنید.

اگر هم که می خواهید یادداشت را با دیگران به اشتراگ بگذارید اما آن ها نتوانند آن را ویرایش کنند، کافی است تا یک کپی عادی از آن را ارسال کنید.

۳- به آسانی مدارک را اسکن کنید

به لطف اپلیکیشن Notes دیگر لازم نیست از اسکنر های قدیمی استفاده کنید؛ کافی است بر روی آیکون دوربین بزنید و گزینه Scan Documents  را انتخاب نمایید. سپس مدرک مورد نظر را درون چهارچوبی که معلوم شده بگیرید (هر بار یک صفحه) و اپلیکیشن نوت بقیه کارها را برای شما انجام خواهد داد.

در همان آیکون دوربین می توانید عکس و یا ویدئو هایی را نیز بگیرید که به صورت خودکار در یادداشت آپلود می شوند. با این که نمی توان ویرایش زیادی بر روی آن انجام داد اما می توان بر روی محتوای خود چیزی بکشید و یا بنویسید و یا این که آن را در یادداشت قرار دهید. تمام عکس و ویدئو هایی که در اپ نوت گرفته شوند در اپ photos هم ذخیره می شوند. شما می توانید عکس و ویدئویی که از قبل گرفته اید را هم در یادداشت آپلود کنید.

نکته: هنگامی که از اپلیکیشن نوت در مک استفاده کنید، آیفون و آیپد به صورت خودکار با مک sync می شوند و می توانید با آن ها عکس بگیرید و یا مدارک را اسکن کنید؛ سپس آن ها به صورت خودکار در یادداشت شما در مک ظاهر خواهند شد.

۴- طراحی کنید و بنویسید

یکی از ترفند های خوبی که در اپلیکیشن نوت آیفون امکان‌پذیر است، کشیدن خطوط بر روی یادداشت و یا نوشتن یک نکته یا کلمه است. از آن‌جا که آیفون مانند گوشی های گلگسی نوت سامسونگ قلم الکترونیکی ندارد، شما با استفاده از انگشت می توانید خطوط را بکشید و نکات را بنویسید.

هنگامی که برروی آیکون مداد در پایین صفحه بزنید، شش ابزار در اختیار شما قرار می گیرد: یک مداد، هایلایتر، ماژیک، پاک‌کن، طناب و خط‌کش. این ابزار به کاربران اجازه می دهند تا یادداشت هایی بسیار کاربردی و مفید داشته باشند و برای بهره بردن از آن ها نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست. تمام این قابلیت ها هم ساده هستند و کاربرد آن ها نیازی به توضیح ندارد؛ فقط ممکن است عملکرد ابزار طناب کمی ناشناخته باشد. بااین ویژگی می توانید با کلیک یک قسمت را انتخاب کنید و آن را به مکان دیگری بکشید. اگر هم که آیپد دارید، می توانید از ویژگی های بسیار عالی زیر هم استفاده کنید:

  • تجربه بهتر با مداد اپل (Apple pencil): اگر شما آیپد و مداد اپل نسل دو دارید، اگر دو بار روی بخش صاف نزدیک به نوک مداد بزنید، نوع کاربرد بین مداد و پاک‌کن سوییچ می شود.
  • از میانبر برای دسترسی سریع بع یادداشت استفاده کنید: یکی از میانبرهای بسیار خوب به شما اجازه می دهد تا با دو بار زدن برروی صفحه قفل، مستقیماً به یک یادداشت جدید بروید.  اگر می خواهید از این میانبر استفاده کنید به تنظیمات و بخش notes بروید و سپس آپشن Access Notes from the lock screen را فعال نمایید.
  • یادداشت های دست نویس را به متن تبدیل کنید: از مداد و حرف A می توانید برای تبدیل نوشتار دست‌نویس به متن استفاده کنید. هر چیزی که می خواهید را بنویسید تا تبدیل به متن تایپ شده شود.

۵- متن ها را آن‌طور که دوست دارید، ویرایش کنید

کاربران اپلیکیشن نوت می توانند قالب متن را استایل های گوناگون تغییر دهند. می توان تیتر، زیر شاخه، ایتالیک و بسیاری موارد دیگر را در یادداشت به کار برد. با این که اکثر یادداشت ها کوتاه هستند، این قابلیت ها برای کسانی که می خواهند یادداشت های طولانی‌تری بنویسند و آزادی عمل بیشتری در اپ داشته باشند، کاملاً مناسب است. حتی می توان جدول و لیست هم در اپلیکیشن ایجاد کرد.

۶-  یادداشت ها را مرتب کنید

منظم کردن و گروه‌بندی یادداشت ها در اپلیکیشن نوت بسیار ۀسان است:

  • می توان یادداشت های مهم را در بالای اپ Pin کرد تا بتوانیم به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشیم؛
  • می توان پوشه ایجاد کرد تا یادداشت ها را در آن ها ذخیره کنیم؛
  • می توان برای پیدا کردن یک یادداشت و یا کلمه به خصوص، از بالای اپ با تایپ و یا گفتن یک کلمه کلیدی، آن را جستجو کرد؛
  • می توان با تایپ کردن # در یادداشت ها، می توان آن ها را در پوشه های هوشمند ذخیره کرد. مثلا اگر #applewatch را تایپ کنید، سپس این عبارت را جستجو کنید، تمام یادداشت های شما که تگ #applewatch را داشته باشند، نمایش داده می شوند؛
  • می توان با تایپ کردن تاریخ، رویداد تقویمی و یا هشدار یادآور ایجاد کرد. سپس گزینه “Done” را بزنید تا تاریخ به صورت هایلایت شده پدیدار شود. بر روی آن تاریخ هایلایت شده بزنید تا یک رویداد ایجاد شود؛

نکته: اگر شما در اپ Mail چندین حساب ایمیل داشته باشید، می توانید یادداشت ها را ایجاد و با توجه به هر ایمیل در اپ ذخیره کنید.

شما همچنین می توانید پس از اتمام یک یادداشت، آن را به سادگی پرینت کنید و یا آن را در اپ Files ذخیره نمایید.

۷- با یادداشت های سریع در زمان صرفه‌جویی کنید

یادداشت های سریع (Quick Notes) یک راه بسیار آسان برای نوت برداری و نوشتن اطلاعات ضروری هستند. در مک می توان از این یادداشت ها با استفاده از Hot Corners (اگر نشانگر موس را به گوشه های صفحه ببرید می توانید به سرویس های مختلف دسترسی پیدا کنید) بهره برد و در آیپد باید پایین صفحه گوشه سمت راست را به سمت بالا کشید.

برای دسترسی سریع به خود اپلیکیشن نوت هم می توان بخش Notes را به کنترل سنتر اضافه کرد. برای این کار به تنظیمات و بخش Control center بروید و سپس برروی علامت + کنار Notes بزنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − شش =